התקשורת והפוליטיקה נפגשות אצל רונאל פישר: כוכבי הטלוויזיה והפוליטיקאים שהפכו ללקוחות נאמנים

מסמכים פנימיים שכוללים את רשימת לקוחותיו של עו"ד רונאל פישר שהגיעו ל–TheMarker, מגלים כי גם לאחר שעזב את הטלוויזיה הוא המשיך להשפיע ולהעניק את שירותיו לעיתונאים וחברות תקשורת ■ בין לקוחותיו: השר גלעד ארדן, ח"כ מיקי רוזנטל וחברות הפקה מובילות

גם לאחר שעזב את התקשורת בתחילת שנות ה–2000, לפחות כעיסוק מרכזי, עו"ד רונאל פישר המשיך להיות מעורב עד צוואר בתחום: לצד שמות כמו אלון חסן ואפרים ברכה, משרדו של פישר ייצג גם חברות הפקה, כלי תקשורת ועיתונאים — ואף גורמים שהגישו באמצעותו תביעות דיבה נגד כלי תקשורת.

מסמכים פנימיים מתוך חומר החקירה בעניינו של פישר הכוללים את רשימת הלקוחות שלו ואת התקבולים של משרדו בין 2012–2014 שהגיעו לידי TheMarker, מגלים כיצד המשיך פישר — בעצמו או באמצעות עורכי דין במשרדו — להיות פעיל ומקורב מאוד לעסקי התקשורת. פישר ומשרדו העניקו שירות שוטף לחברות תקשורת רבות, בעיקר מתחום הטלוויזיה. המשרד ליווה הסכמים וחוזים, ייצג בתביעות או בכתבי הגנה והעניק ייעוץ והגנה מפני תביעות לשון הרע.

כך למשל, ארצה הפקות, חברה ידועה בשוק שהפיקה את הסדרה "אחת אפס אפס" בערוץ 10 ואת הסדרה בכיכובו של פישר "איך להצליח בשישה שיעורים", היתה אחת הלקוחות המרכזיים של פישר. היא שילמה למשרד כ–450 אלף שקל בין 2012 ל–2014 עבור שירותים משפטיים שוטפים. הסכומים הגיעו לעתים עד ל–25 אלף שקל בחודש.

רונאל פישר בתוכנית "המיזם"צילום: צילום מסך ערוץ 2

במקביל, פישר העניק שירותים משפטיים לשלל חברות הפקה נוספות. חברת קסטינה תקשורת, שעובדת בצמידות לזכיינית ערוץ 2 קשת ומפיקה לה, בין השאר, את תוכנית הבוקר והתוכנית "אנשים", שילמה לו במהלך אותה תקופה כ–250 אלף שקל.

גם חברת ההפקות מעגלות שילמה למשרדו סכום דומה עבור שירותים משפטיים. במעגלות אומרים כי היתה זו עו"ד ליאת דר ממשרדו של פישר, שמתמחה בליווי חברות הפקה, שהעניקה את השירותים המשפטיים והליווי שוטף לחברות בתחום. דר לא מעורבת בחשדות נגד פישר.

בחלק מהמקרים העניק משרדו של פישר ייעוץ צמוד להגנה מפני תביעות לשון הרע. כך למשל ליוצר הדוקומנטרי אורי רוזנווקס, ששילם למשרדו של פישר 10,600 שקל עבור ייעוץ משפטי לסדרה "לוד" שזכתה לשבחים. משרד הפרסום שניידרמן שילם למשרד כ–130 אלף שקל מ–2012 לפישר.

הלקוח הנאמן רוזנטל

בתחום העיתונות ייצג פישר את המקומון "השבוע באשדוד" תמורת כ–170 אלף שקל מ–2012 ועד 2014, בשורה של מאבקים מקומיים בין בעלי העיתון לגורמים אחרים בעיר.

אחד מהלקוחות של פישר היתה גם אגודת העיתונאים בתל אביב, הגוף שמנוהל על ידי יוסי בר מוחא ומייצג עד היום בעיקר חלק מעובדי רשות השידור. האגודה, שבדרך כלל מסתייעת במשרד עורכי דין אחר — שהיה הפעם בניגוד עניינים — שילמה לפישר 6,360 שקל כדי לייצג אותה במאבק שניהלה מול מועצת העיתונות. טענות האגודה היו סביב סכומי כסף שהועברו למזכ"ל המועצה. אגב, היועץ המשפטי של המועצה הוא עו"ד גדעון פישר, אחיו ושותפו לשעבר של רונאל פישר, אך כיום היחסים בין השניים מעורערים.

כפי שפורסם באחרונה 
ב–TheMarker, פישר המשיך לנהל מערכת יחסים קרובה עם מו"ל "מעריב" לשעבר, עופר נמרודי, שנחקר גם הוא בפרשה. הכשרת היישוב שבשליטת נמרודי היתה לקוחה של פישר, שבמקביל גם ניסה לתווך בעסקה לרכישת ערוץ 10 על ידי נמרודי, במסגרת עסקה שאותה רקמה הפרסומאית יפית גרינברג — שלא יצאה לפועל.

יחסיו הקרובים של פישר עם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) כבר העלו תמיהות רבות. רוזנטל טען כי בתקופה שבה היו השניים חברים קרובים והגישו יחד תוכניות טלוויזיה, הוא כלל לא ידע על התנהלותו הבעייתית של פישר, כפי שבאה לידי ביטוי בחשדות נגדו. פישר גם היה זה שייצג את רוזנטל בתביעת לשון הרע של משפחת עופר נגד רוזנטל בגין סרטו "שיטת השקשוקה". הצדדים הגיעו 
לפשרה ב–2010.

ואולם, רוזנטל המשיך להיות לקוח נאמן של פישר גם לאחר מכן. ב–17 במאי 2014, כחודש וחצי לפני מעצרו הראשון של פישר, העביר רוזנטל באופן אישי תשלום של 20,602 שקל למשרדו של פישר. רוזנטל נעזר אז במשרדו של פישר בעתירה שהגיש נגד מינויו של אבי ניסנקורן ליו"ר ההסתדרות, לאחר פרישתו של עופר עיני. העתירה נדחתה, אך רוזנטל שילם מכספו עבור הייצוג המשפטי.

במקביל, משפחת רוזנטל המשיכה להזרים כספים לפישר במסלול אחר: חברת משהו הפקות, שרוזנטל העבירה לבנו טל עם מינויו לחבר כנסת, העבירה לפישר כ–49 אלף שקל עד 2014. "אני לא ממש יודע מה קורה בחברה הזאת", אמר רוזנטל. "העברתי אותה לפי הנחיות הייעוץ המשפטי לבני טל והוא מנהל אותה. אני מניח שהוא המשיך להיעזר בשירותים המשפטיים של משרדו של פישר, שייצג אותו בהפקות כאלה ואחרות".

ח"כ מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון

רוזנטל הוא לא הפוליטיקאי היחיד שהיה ברשימת לקוחותיו של פישר. גם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כלול עוד מ–2008 ברשימת לקוחותיו. באותה שנה הגיש ארדן, באמצעות פישר, תביעת דיבה נגד עיתון "גלובס" בטענה ללשון הרע. התביעה הסתיימה בפשרה.

ב–2012 שוב נזקק ארדן לשירותיו של פישר, ושילם לו 3,125 שקל. הפעם, לפי ארדן, מדובר היה בהתייעצות שלו עם עו״ד שלומי הדר ממשרדו של פישר בנוגע ל"פרסום שקרי" נגדו. "התשלום ב–2012 מהווה שכר טרחה עבור שליחת מכתב התראה לתוכנית 'עובדה' בגין פרסום פוגעני שהיה בו לשון הרע כלפי ח״כ ארדן. בעקבות הפנייה, מערכת 'עובדה' אכן פירסמה הבהרה בתוכנית בעניינו של ארדן ובכך הושלם הטיפול", נמסר מטעמו של ארדן.

ארדן הוא כיום השר האחראי על פעילות המשטרה — שחלקים ממנה נמצאים בלב חקירת פישר ורב פקד לשעבר ערן מלכה. בשלב זה החקירה מתנהלת במחלקה לחקירות שוטרים שנמצאת תחת משרד המשפטים, ולא תחת המשרד לביטחון פנים. עם זאת, אם חלקים מהחקירה יועברו למשטרה, ארדן עלול להיקלע לניגוד עניינים. מטעמו של ארדן נמסר כי בכל מקרה השר לביטחון פנים לא מעורב בחקירות משטרה.

גלעד ארדן בטקס החלפת השרים במשרד הפנים, החודשצילום: אמיל סלמן

פישר גם היה דמות משמעותית ב"פרשת הכדורים" בתוכנית "האח הגדול". בתחילת הפרשה היה זה פישר שייצג את הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ', שטיפל בדיירי הבית, וניהל עבורו את המאבק המשפטי והתקשורתי. רבינוביץ' שילם ב–2012 למשרדו של פישר 38.7 אלף שקל תמורת ה"שירותים המשפטיים" שהעניק לו. אלא שמאוחר יותר, רבינוביץ' העלה טענות חריפות כלפי פישר בנוגע לאופן הייצוג שלו, ואף תקף אותו בחריפות בטור שפירסם באחרונה באתר וואלה (שנמחק לאחר מכן), ובטור ב"ידיעות אחרונות". רבינוביץ', באופן נדיר, קיבל החזר של כ–34 אלף שקל ממשרדו של פישר. רבינוביץ' עצמו יצא ללא אשמה כלשהי בבדיקות השונות שנעשו בפרשה.

אישים נוספים בתקשורת שהיו ברשימת לקוחותיו של פישר הם איש הטלוויזיה אלון גל, שב–2013 שילם לפישר כ–18 אלף שקל עבור ייעוץ משפטי אישי; העיתונאי חנוך דאום, ששילם לפישר 877 שקל עבור ייצוג במשרד; אשת יחסי הציבור שיר שגיא, שניהלה מאבק משפטי נגד ערוץ 10 באמצעות משרדו של פישר; וחוקרת התקשורת ענת באלינט, שקיבלה שירות נקודתי מעורכת דין במשרדו של פישר, אך ללא תמורה.

כיכב גם בחינוכית

לצד הייעוץ המשפטי, פישר המשיך להיות כוכב טלוויזיה והופיע על המסך לא מעט בשנים האחרונות. אחד הגופים שהעניק לו במה מכובדת היה גוף ממשלתי: הטלוויזיה החינוכית, שממומנת ישירות מתקציב משרד החינוך. פישר הגיש בחינוכית שתי עונות, ב–2012 וב-2014, של התוכנית "פרופיל" — שבה ניתח יחד עם מרואיינים באולפן דמויות ידועות. עבור ההגשה פישר קיבל מהחינוכית 47.5 אלף שקל ב–2014, כלומר כ–2,600 שקל עבור כל אחד מ–18 הפרקים ששודרו באותה עונה.

ואולם, את הכסף הגדול ככוכב טלוויזיה עשה פישר בשנים האחרונות בערוץ 2. פישר שימש כשופט במסגרת התוכנית "המיזם" ששודרה בזכיינית רשת. התוכנית היא פיתוח מקורי של רשת יחד עם חברת ההפקות הבינלאומית אנדמול, ששולטת באנדמול ישראל בניהולו של המפיק אלעד קופרמן. אנדמול גם מחזיקה 33% מרשת.

ימים ספורים לפני מעצרו בפעם הראשונה, סביב החשד לשוחד לאלון חסן, העבירה אנדמול למשרד עורכי הדין של פישר את התשלום השלישי והאחרון — שהסתכם יחד ל–150 אלף שקל שהועברו מאנדול לידיו של פישר. בעקבות מעצרו של פישר, השתתפותו בתוכנית בוטלה והוא נכח רק בחמישה מתוך שמונת הפרקים ששודרו.

כלומר, אם התשלום הוא רק עבור השתתפותו בתוכניות, הוא זכה לתגמול גבוה של כ–30 אלף שקל עבור כל פרק בתוכנית. עם זאת, ייתכן שהתקבולים לא משקפים רק את שכרו בתוכנית והתגמול עבור ההשתתפות היה נמוך יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"