הסעיף הנסתר בנוסח הרישיון לערוץ 10: גופי השידור יחויבו להגיע להסכם עם המפיקים על זכויות המסחור

ארגוני המפיקים מביעים בזה כשנתיים טענות כי גופי השידור כופים עליהם לוותר על רוב זכויותיהם

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

לקראת מתן הרישיון לערוץ 10, היועצת המשפטית של הרשות השנייה, עו"ד הילה שמיר, הפיצה אתמול (ד') לשימוע את נוסח הרישיון שיינתן למפעיל ערוץ טלוויזיה. זו הפעם הראשונה שיינתן רישיון כזה, לאור העובדה שערוץ 10 לכאורה עומד בתנאים לקבלת רישיון.

הסעיף המעניין ביותר נוגע למאבק מתמשך בין גופי השידור לבין ארגוני המפיקים בנוגע לזכויות המסחור של הפורמטים השונים – כלומר מי ירוויח כסף ממכירה עתידית של פורמטים שפותחו על ידי מפיקים חיצוניים, ממכירה בישראל או בחו"ל.

ארגוני המפיקים מביעים בזה כשנתיים טענות כי גופי השידור כופים עליהם לוותר על רוב זכויותיהם. שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, הקים ועדה בראשות ד"ר עדי אייל, שקבעה כי במצב הנוכחי אין עמידה בחוק וכי יש לדאוג שזכויות המסחור יתחלקו בשווה בין כל הגורמים. כעת הרשות השנייה עושה צעד משמעותי ליישום ההסכם הזה, ובמסגרת השימוע לנוסח הרישיון לערוץ טלוויזיה - שאושר בוועדת הטלוויזיה של הרשות השנייה, בראשות דורלי אלמגור, וכוללת את ד"ר דליה זליקוביץ', אייל מלובן, יוכי פלר ומרה סבניטינו - היא קובעת מנגנון חדש להסדרת היחסים בין הצדדים.

הילה שמירצילום: עומרי הרוש

לפי ההצעה, בעל הרישיון יחויב ייכנס לניהול משא ומתן עם הגורמים השונים הקשורים לזכויות יוצרים, עם איגודים הקשורים לזכויות עובדי הבמה והשחקנים – וגם עם איגוד מפיקי סרטים וטלוויזיה בישראל בעניין "חלוקה זכויות היוצרים ביצירה, הזכויות להכנסות ממכירת תכניות לצד שלישי וממסחורן וכן כל ההיבטים הנוגעים לזכויות השידור של התכניות לרבות שידורים חוזרים". תוכנית שתופק ללא הסכם כזה לא תוכר כסוגה עילית.

ומה יהיה אם הצדדים לא יגיעו להסכם? לפי נוסח הרישיון אם בתוך שנה לא יהיה הסכם כזה, יועבר העניין להליך בוררות על חשבון הצדדים לבוררות. אם הצדדים לא יקבעו בורר מוסכם, תוכל הרשות למנות בעצמה גוף בוררות, והצדדים יהיו מחויבים לציית לפסק הבורר.

המשמעות היא שגופי השידור יחויבו כעת להגיע להסכם כלל ענפי עם גורמי ההפקה סביב זכויות המסחר של הפקות שונות, ובמקרה שלא יגיעו להסכם ייתכן כי הוא ייכפה עליהם. ההערכות הן כי גופי השידור, ובעיקר קשת ורשת, יביעו התנגדות לסעיף הזה.

דורלי אלמגור יו״ר ועדת טלויזיה במועצת הרשות השנייה, מסרה: "נוסח הרשיון שאושר השבוע לשימוע על ידי ועדת הטלוויזיה הוא נוסח כללי שיחול על כלל מבקשי הרישיון בעתיד, וככזה הוא נדבך משמעותי בתהליך המעבר לרשיונות. ועדת הטלוויזיה ביקשה בנוסח שאישרה להמשיך במגמה של פישוט הרגולציה והגמשתה, לצד השמירה והעמידה על הנושאים החשובים והמהותיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית