ערוץ 10 עתר לבג"ץ נגד נתניהו: "ביצע מחטף בניגוד לנורמות תקינות"

בערוץ 10 מודים: ההחלטה של נתניהו גרמה להרחקת המשקיעים אתמול - קבוצת RGE ואילן שילוח

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

ערוץ 10 עתר היום לבג"ץ נגד ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, נגד ההחלטה שקיבל רגעים ספורים לפני שסיים את כהונתו כשר האוצר להשית על הערוץ חוב של 16.8 מיליון שקל. "מדובר בהחלטה שהתקבלה במחטף, ככל הנראה שעות ספורות לפני השבעת הממשלה וכניסתו של שר האוצר הנוכחי לתפקידו", נטען בעתירה.

שלוש שעות לפני שהעביר את תפקיד שר האוצר למשה כחלון, חתם נתניהו על הוראה המחייבת את הערוץ לשלם 16.8 מיליון שקל עבור הארכת הזיכיון במשך שלוש שנים וחצי. ההחלטה התקבלה בהתאם לחוות דעת של הרשות השנייה, אך תוך התעלמות מכך שאגף התקציבים באוצר המליץ להעמיד את החוב על כ-5 מיליון שקל בלבד.

בנימין נתניהו במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

"מדובר בהחלטה שברור לכל כי עצם קבלתה - באופן ובעיתוי בהם התקבלה - עלול להמיט כליה על ערוץ 10, אם לא תבוטל לאלתר", נטען בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד יורם בונן וברק גליקמן. בעתירה תוקף הערוץ באופן חריף את נתניהו וטוען כי "תמצית התנהלותו של שר האוצר, התנהלות המאופיינת בברוטליות רגולטורית, בהתייחסות לזכות הטיעון של ישראל 10 כאסקופה נדרסת, שתוצאתה היא - כפי שיפורט - פגיעה קשה בישראל 10, תוך סכנה מוחשית לעצם קיומו של ערוץ 10 בטווח הזמן המיידי, לפלורליזם בשוק התקשורת ולחופש הביטוי".

בערוץ נטען כי ב-30 באפריל פנה "במפתיע" בנוע לחוב על הארכת הזיכיון, תוך שהוא מתבסס על עמדת הרשות השנייה מדצמבר 2014 (חוות הדעת עודכנה במאי 2015). בתגובה, ערו 10 הבהיר כי אין באפשרותו להגיב לחוות הדעת הזו בתוך ימים ספורים, שכן למדינה לקח שלוש שנים לגב את חוות הדעת - וביקש ארכה. בפועל הודיע היועץ המשפטי של האוצר כי הוא מעניק ארכה עד 17 במאי.

"לתדהמתה של ישראל 10, ביום 18.5.2015 התפרסמו ידיעות שונות באמצעי התקשורת, לפיהן שר האוצר (הקודם) - ראש הממשלה בנימין נתניהו - החליט, ברגעים האחרונים לכהונתו כממלא מקום שר האוצר, ולפני כניסתו של שר אוצר חדש לתפקידו, לקבוע את התמורה בעד הארכות זיכיונה של ישראל 10 על סכום של כ- 16.8 מיליון שקל", נכתב בעתירה - ללא אפשרות תגובה של הערוץ. "מדובר בפגיעה בנורמות שלטוניות תקינות".

בערוץ מודים כי ההחלטה של נתניהו גרמה להרחקת המשקיעים אתמול - קבוצת RGE ואילן שילוח. "מעבר למשמעויות הנכבדות שבהחלטה לחייב את ישראל 10 לשלם מיליוני שקלים לקופת המדינה לכשעצמה, הידיעות באמצעי התקשורת בדבר קבלת ההחלטה פורסמו שעות ספורות לפני חתימת הסכם עם קבוצת משקיעים. בעקבות פרסומים אלה נסוגה קבוצת המשקיעים, ולא ברור האם ניתן יהיה להשלים עסקת השקעה בערוץ. כתוצאה מכך, ההחלטה עלולה למנוע מישראל 10 לקבל רישיון לשידורים, ומכאן - שהיא עלולה להשליך על שוק שידורי הטלוויזיה המסחריים בישראל, על כל המשתמע מכך, ובכלל זאת לגרור פגיעה קשה בפלורליזם התקשורתי ובחופש הביטוי במדינת ישראל".

בערוץ 10 רומזים לכוונה של נתניהו לפעול דווקא נגד הערוץ: "בכל הכבוד, השיקולים העלומים שהדריכו את שר האוצר (הקודם) - שהרי אין כל הסבר הגיוני להתנהלותו - אינם יכולים לגבור על חובת השימוע המוטלת עליו ועל זכות הטיעון של ישראל 10".

יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10, אמר היום "הערוץ ועובדיו מצפים משר האוצר מר משה כחלון לקבל מנהיגות ולהיכנס לעובי הקורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה