מחריף המשבר בערוץ 10: גם אילן שילוח בוחן מחדש העסקה

(עדכון) כך הודיע שילוח הודיע לבעלי המניות של ערוץ 10 ■ מוקדם יותר הודיעה קבוצת RGE כי לא תרכוש הערוץ

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

ערוץ 10 שוב במשבר קיומי: פחות משבועיים לפני תום מועד הזיכיון שלו, שני המשקיעים שהיו על הפרק נסוגו מהעסקה. בצהריים הודיעה קבוצת RGE כי לא תרכוש את ערוץ 10, ואילו בשעות האחרונות הודיע גם אילן שילוח לבעלי ערוץ 10 כי הוא "בוחן את העסקה מחדש" וטרם החליט אם ייכנס לערוץ.

שילוח הודיע לבעלי המניות של ערוץ 10 כי לאור השינויים בסביבה העסקית הוא מתכוון לבחון מחדש את כדאיות העסקה, ועל בסיס בדיקה זו הוא יחליט אם לקדם את העסקה או לא. מבחינת שילוח, העסקה שעליה חתם ב-2014, שהעניקה לו זכות סירוב לכל עסקה אחרת אינה בתוקף כעת לאור השינויים בשוק. שילוח הודיע כי יערוך בדיקה מחודשת ולא ברור מתי יסיימה.

אילן שילוחצילום: עידו איז'ק

השינויים שאליהם מתכוון שילוח הם בעיקר השפעה של המהלכים שמתכנן ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו לבצע במשרד התקשורת. נתניהו מתכוון להוביל מהלך לפיצול ערוץ 2 ולהעניק אישור להקמת ערוצי חדשות ל-HOT ו-yes – מהלכים שאמורים להשפיע על היכולת של ערוץ 10 להתחרות. שילוח טוען כי בעת שחתם על העסקה, בסוף 2014, המצב הרגולטורי היה של שני ערוצים מסחריים בלבד, ללא ערוצי חדשות, ואילו נתניהו עצמו הקפיא את החוק לפיצול ערוץ 2.

בנוסף, שילוח החליט לבחון מחדש את העסקה לאור ההחלטה של נתניהו, ביומו האחרון כשר האוצר, לחייב את הערוץ בסכום המקסימלי עבור דמי הזיכיון עבור 6.5 שנים נוספות שבהן הוארך זיכיון הערוץ. נתניהו חתם, בניגוד להתחייבות למשה כחלון, על סכום של 16.8 מיליון שקל, ולפי שילוח חוב כזה לא נכלל בתוכנית העסקית שלו. אגף התקציבים המליץ על תשלום הפחות מ-5 מיליון שקל.

חוב נוסף שלפי שילוח לא נכלל בבדיקת הנאותות שלו הוא עבור השימוש באפיק. בבדיקה של שילוח הוערך כי התשלום יהיה כ-100 אלף שקל בלבד, ואילו כעת יש כוונה לחייב את הערוץ בתשלום של מיליוני שקלים עבור השימוש באפיק.

ברקע, יש עדיין חוסר בהירות לגבי הנכונות של בעלי המניות של ערוץ 10 לחתום על עסקה עם שילוח שבה הם אינם מקבלים כל תשלום עבור המניות. בעסקה עם RGE אמורים היו בעלים המניות הנוכחיים לקבל כ-70 מיליון שקל, וזאת בנוסף לכ-120 מיליון שקל עבור חובות הערוץ והשקעה בהפקות. שילוח הציע רק כ-120 מיליון שקל עבור החובות והשקעה עתידית בהפקות.

ל-TheMarker נודע כי בעוד בעל השליטה בערוץ 10, יוסי מימן, חתם על העסקה עם שילוח, הרי שארנון מילצ'ן, שמחזיק 24% מערוץ 10, טרם חתם על העסקה. ההערכות הן כי מילצ'ן יהיה מעוניין רק בעסקה שבה יקבל תמורה כלשהי עבור המניות.

אם אכן ערוץ 10 לא יצליח להשיג משקיע עד סוף מאי, הוא לא יעמוד בתנאים שהציגה לו הרשות השנייה לקבל רישיון והוא עלול להיסגר. הערוץ גם נמצא במצוקה קשה ותחת חובות של כ-150 מיליון שקל שמאיימים על קיומו. הערוץ כבר נדרש להלוואה של 10 מיליון שקל מקבוצת RGE במסגרת המו"מ בין הצדדים, וכעת לא ברור אם ההלוואה תוחזר.

בעלי המניות של ערוץ 10 ייאלצו להיכנס למו"מ אינטנסיבי עם שילוח במטרה לשכנעו לקחת על עצמו את הערוץ בתנאים משופרים.

מודי פרידמן

מוקדם יותר היום, דירקטוריון קבוצת RGE החליט כי לא ירכוש את ערוץ 10. בהודעת החברה, שאחד מבעליה הוא לן בלווטניק, נאמר כי "חרף הפרסומים השונים הודיעה בשעה האחרונה קבוצת RGE כי דירקטוריון החברה לא אישר את עסקת הרכישה של ערוץ 10 זאת על אף שהאמין כי מהלך זה הינו התפתחות טבעית לחברה שזהו עיסוקה".

מנכ"ל החברה, מודי פרידמן מסר בתגובה: ״על אף רצוננו הכן לרכוש את ערוץ 10 שעבר תהליך של התייעלות והציג שיפור עסקי מדהים הודות לעובדיו המסורים ולהנהלתו, חובות העבר הכבדים, חובות רגולטורים חדשים שצצים וחוסר ודאות רגולטורית, מדאיגים את מועצת המנהלים ואנו נאלצים בצער לדחות את העסקה ולקוות שיימצא לערוץ המשקיע שיאפשר לו לעשות את עבודתו החשובה״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"