נתניהו יחלק את ערוץ 2

בקדנציה הקרובה ינסה נתניהו להחליש את ערוץ 2 באמצעות איום על כיסם של בעלי השליטה ■ הוא יודע שלא יוכל להשתלט על התקשורת, אך יש לו דרך אפקטיבית יותר לנטרל את כוחה של חברת החדשות העוצמתית בישראל

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

פלורליזם ועיתונות חופשית ככל הנראה אינם הערכים המרכזיים שינחו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבואו לטפל בשוק הטלוויזיה. נתניהו אמנם ידוע כתומך נלהב בכלכלת שוק ובתחרות — אך כשהדיון מגיע לתקשורת ולעיתונות, ההישרדות הפוליטית שלו קודמת לכל אידיאולוגיה.

בעקבות מערכת הבחירות האחרונה, נתניהו מאמין כי התקשורת המרכזית כולה פועלת נגדו, ולפיכך שם לעצמו יעד להחלישה. במסגרת זו, הוא צפוי לשמור על תיק התקשורת לעצמו, או למנות לתפקיד את אחד מחברי הכנסת המתוסכלים מהליכוד שיתחייב לעשות את דברו.

צילום: מוטי מילרוד

ואולם בניגוד לכותרות, הוא אינו מתכוון להשתלט על ענף התקשורת באמצעות חקיקה שתגביל אותו. יש לו דרך פשוטה, אלגנטית ואפקטיביות יותר להחליש את אויביו בתקשורת — ליצור אפקט "ישראל היום" בשוק הטלוויזיה. "עד כה, הכל נעשה במחשכים באמצעות מקורבים ותוך ניסיון להסתיר. לפחות עכשיו אנחנו יודעים עד כמה נתניהו מעורב בשוק", אומר בכיר בשוק הטלוויזיה.

למרות מניעיו הפוליטיים ההישרדותיים, בשינויים שצפוי ראש הממשלה להוביל יש גם ערך תחרותי חיובי — הם ישחררו חסמים, יכניסו לענף קולות חדשים, וייצרו אלטרנטיבות עבור קהלים שכנראה לא מוצאים מענה הולם לצרכים ולדעות הפוליטיות שלהם בערוצים 2 ו–10.

ערוץ 10 כבר לא מסוכן

"בעיתונות זה הצליח לנתניהו ועכשיו זה יקרה לטלוויזיה. השימוש באמצעים של השוק החופשי מתחברים לאמונה הבסיסית שלו. לכן לאורך השנים הוא לא ממש הוביל לסגירתו של ערוץ 10. נתניהו סחט את הערוץ כמו לימון ודאג לאמלל אותו, אך הבין כי סגירת הערוץ תשאיר את השוק עם מונופול של ערוץ 2 — מצב שהוא לא יכול לחיות עמו", אומר בכיר באחד הערוצים.

"מבחינתו, המצב הטוב ביותר היה ערוץ 10 מוחלש עם רייטינג מוגבל. עכשיו הוא ניגש לטפל בערוץ 2 ובחברת החדשות שלו, שמשיגה מדי ערב רייטינג של יותר מ–20%. איך הוא יגרום לכך שהרייטינג של חברת החדשות יירד? הפתרון שלו הוא הסרת חסמים", מוסיף הבכיר.

"נתניהו לא יצליח לשלוט בעיתונות, כך שהוא מחפש עכשיו בעיקר מנופים שיחלישו את הערוצים המסחריים ויאריכו את התלות שלהם בו עד כמה שניתן. עכשיו הלחץ עובר מערוץ 10 לערוץ 2. רשת וקשת לא רוצים להתפצל במועד הנוכחי. נתניהו ינפנף עכשיו ביוזמה להקדים את הפיצול שלהם כדי לאיים וליצור תלות שלהם בהחלטותיו", הוא מוסיף.

בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

אמנם ערוץ 10 עדיין לא הגיע לחוף מבטחים, אך היכולת של נתניהו לעצור את התהליך שבסופו יקבל הערוץ רישיון קבוע אינה גבוהה. בנוסף, ייתכן כי ההחלטה של הערוץ להסתפק ברייטינג של 8%–10% בממוצע ולהפסיק ולרדוף אחר מכונות הרייטינג העצומות של ערוץ 2, גם הפכה אותו מסוכן פחות בעיני נתניהו.

לקשת ורשת אין כסף לעבור לרישיון

סימנים רבים מצביעים כי בקדנציה הקרובה ימקד נתניהו את מאמציו בהחלשת ערוץ 2, ובמקרה או לא, יכולת הלחץ שלו על שתי הזכינייות של הערוץ מעולם לא הייתה גדולה יותר.

רשת וקשת נמצאות כיום בנקודת שפל עסקית לאחר שהפסידו יחד ב–2014 כ–60 מיליון שקל, בעיקר בגלל מבצע צוק איתן בקיץ שעבר.

קשת, הזכיינית שנחשבת חזקה יותר, מתקשה לשחזר את הצלחות הריאליטי שהיו לה בעבר, ולפי שעה לא מצאה מכונת רייטינג חדשה. רשת אמנם מצליחה להשתקם באטיות ולהגדיל את חלקה מעוגת הפרסום בטלוויזיה, אך הזכיינית עדיין נושאת על גבה בעיות פיננסיות, וכן מתמודדת עם בעיות מבית מול השותפה הזרה אנדמול. שתי הזכייניות לא יכולות להעמיד בעצמן את 100–200 מיליון השקל הנדרשים כדי לצאת מזיכיון ערוץ 2 ולעבור לשבעה ימי שידורים במסגרת רישיון קבוע.

מבחינתן, ככל שמועד הפיצול מערוץ 2 וביטול האפיק יידחה, כך ייטב להן. כל עוד הן נשארות תחת המטריה המגוננת של אפיק ערוץ 2, הן ינסו לצבור מזומנים בעצמן, ולהפחית את הצורך שלהם בהזרמות הון מבעלי המניות שלהם, לקראת המעבר שצפוי בנובמבר 2017. כך למעשה, כל יוזמה של נתניהו להקדים את הפיצול בשנה או בשנתיים תפעיל לחץ ישיר על כיסם של אודי אנג'ל, הבעלים של רשת, ומשפחת וורטהיים, השולטת בקשת. ככל שיוקדם הפיצול, כך תגדל ההזרמה שיצטרכו ורטהיים ואנג'ל להזרים מכיסם לזכייניות.

מה רוצים בערוץ 2

כשהחקיקה להקדמת הפיצול של ערוץ 2 תלויה מעל ראשם, ובשעה שמצבם הכלכלי רק מידרדר והולך, רשת וקשת צפויות להיכנס למשא ומתן מול הרשות השנייה לגבי הקלות בעול הרגולציה המוטלת עליהן. ברשות השנייה כבר נערכים לסט הבקשות הצפוי להגיע מהזכייניות בשבועות הקרובים.

למעשה, הזיכיון המקורי של רשת וקשת מסתיים לקראת תום 2015, אך בדצמבר 2012 הן הצליחו לסחוט מוועדת הכלכלה הארכת זיכיון של שנתיים. רשת וקשת צפויות לטעון כי עד תום הזיכיון המקורי הן ישלמו את חובן הציבורי עבור הזיכיון, והחל ב–2016 ניתן להקל עליהן את חובות התוכן ולפחית אותם לרמה הקבועה ברישיון - כלומר כ-130 מיליון שקל בשנה עבור סוגה עילית וחדשות, במקום כ-270 מיליון שקל כיום.

עם זאת גורמים בערוץ 2 טוענים כי הפחתת המחויבויות אינה נמצאת בראש סדר העדיפות שלהם. "אנחנו נמצאים כיום במצב של חוסר ודאות קיצוני. אנחנו רוצים בעיקר שקט כדי שנוכל לעשות טלוויזיה. מעבר לרמת מחויבויות תוכן של הזיכיון לרמה נמוכה יותר הקבועה ברישיון לא ממש תעזור לנו. גם כך אנחנו משקיעים כיום יותר מהמינימום. ההחלטה שלנו אם להשקיע בריאליטי יקר היא כלכלית בלבד. לא נוותר על השקעות אלה, גם אם יפחיתו לנו את חובות התוכן", אומר בכיר באחד מזכייני הערוץ.לטענתו, ביטול דמי הזיכיון והסדרת נושא התוכן השיווקי הם סוגיות חשובות יותר עבורם.

לדברי בכיר אחר, "הממשלה של נתניהו צפויה להיות הומוגנית יחסית, ויש סיכוי גבוה שהיא תחזיק מעמד ארבע שנים. בשנתיים וחצי הקרובות, עד שיגיעו מועד הפיצול המקורי בנובמבר 2017, צפויות שתי הזכיניות להיות תלויות בנתניהו".

יפרק את מדורת השבט של חדשות 2

מוזי ורטהיים

כאמור, כדי להחליש את חדשות ערוץ 2 צפוי נתניהו לעודד הקמה של חברות חדשות נוספות. שתי חברות הכבלים והלוויין, HOT ו–yes, ישמחו מאוד לקבל אישור להקמת ערוצי חדשות בבעלותן. גם ערוץ 20, שמשדר כיום במסגרת רישיון לערוץ מורשת, מעוניין לשנות את ייעודו ולהיהפך לערוץ חדשות.

ריבוי ערוצי חדשות אמנם ייתן מענה עיתונאי לקהלים נוספים, כפי שעשה "ישראל היום" עבור קוראי העיתונים, אך בשל הרגולציה הכבדה שקיימת בתחום הטלוויזיה, הדבר גם יגרום לתסבוכת רגולטורית חסרת תקדים, מכיוון שכל ערוץ יפעל במסגרת פלטפורמה רגולטורית אחרת.

חברות החדשות של ערוץ 10 ו–2 יפעלות תחת הרשות השניה, כשהראשונה פעולת ברישיון והשנייה בזיכיון. רשות השידור פועלת מתוקף חוק ייעודי ותחת שר ייעודי. ערוץ 20 וערוצי החדשות של HOT ו–yes יפעלו תחת הרגולציה של מועצת הכבלים והלוויין, ולא ברור מה יהיה היקף מחויבויות התוכן שלהם. חלק מהערוצים יבססו את המודל העסקי שלהם על דמי מנוי, ואחרים על הכנסות פרסום.

"הרחבת התחרות זה נהדר, אך היא חייבת להיעשות תוך איזון מגרש המשחקים", אומר בכיר בשירות הציבורי. "לא ייתכן שהחובות והפיקוח שיוטלו על ערוץ חדשות מסוים יהיו שונות מאלה שיוטלו על ערוצים אחרים. זו תהיה תחרות לא צודקת, שתגרום יתרון מובנה לחלק מהערוצים על פני האחרים. רק שר במשרה מלאה יוכל לפתור זאת. אך הבעיה היא שנתניהו עשוי לשמור לעצמו את תיק התקשורת ולמנות סגן שר מטעמו או למנות שר תקשורת חלש שיעשו דברו.

"קשה להאמין שנתניהו יתפנה לבצע רפורמה מעמיקה וקשה בשוק, שתאחד בין גופי הרגולציה ותיצור מגרש תחרותי מאוזן בין הערוצים השונים. סביר יותר שהוא יעשה שינויים קלים ומהירים, שעיקרם החלשת החדשות של ערוץ 2, ללא חשיבה ארוכת טווח", מוסיף הבכיר.

לדברי בכיר בשוק הטלוויזיה, "כיום פועלים בישראל מעט ערוצי חדשות איכותיים, שמשקיעים בתוכן כ–90 מיליון שקל בשנה. השינויים שמתכננן נתניהו יגדילו את ההיצע והמגוון, אך גם ינמיכו את רמת התוכן. הערוצים החדשים שייכנסו ישקיעו הרבה פחות בתוכן, ינגסו ברייטינג של חברות החדשות של הערוצים 2 ו–10, ויגרמו להן לקצץ כמה שניתן את ההשקעה שלהן בחדשות. נתניהו מעדיף הרבה ערוצי חדשות גרועים על פני מעט טובים וחזקים".

אודי אנג'לצילום: אייל טואג

אך למרות ההתנגדות למהלך שמשמיעים רבים בשוק, יש מקום להרחבת התחרות בתחום הטלוויזיה והחדשות, הסובל מריכוזיות יתר. אפקט "ישראל היום" חולל שינוי מהותי בשוק העיתונות — שינוי שרבים מגדירים כבעייתי — ובסופו של דבר יצר קול מרכזי נוסף, הנותן מענה לקהלים שנאלצו להסתפק עד בואו במוצר עיתונאי שנוגד את התפישה הפוליטית שלהם.

מבלי שהתכוון, ולא מהשיקולים הנכונים, הרפורמות שנתניהו צפוי לקדם בתחום הטלוויזיה, יגבירו את מגוון הקולות, ויפרקו את מדורת השבט המתאספת בכל ערב באולפן החדשות של ערוץ 2.

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות