צעד אחורה |

שינויים היסטוריים בידיעות אחרונות: מוזס מוותר לראשונה על תפקיד המנכ"ל

לאחר הבחירות שבהן ניצב נוני מוזס בחזית, החליט מו"ל "ידיעות אחרונות" למנות את ינון אנגל למנכ"ל הקבוצה ■ הערכות בענף: מוזס ימשיך להיות דומיננטי - אך לא יבלוט

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

שינויים היסטוריים בצמרת הניהולית של קבוצת ידיעות אחרונות: לראשונה זה עשרות שנים, מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס החליט להפסיק לכהן במקביל כמנכ"ל הקבוצה ולמנות לתפקיד את ינון אנגל, שכיהן עד כה כמשנה למנכ"ל, והיה בעבר סמנכ"ל הכספים של החברה. המינוי מגיע על רקע מערכת הבחירות הסוערת שעברה על העיתון, ולקראת שינויים במודל הפעילות של הקבוצה.

מאז אמצע שנות ה–80, אז השתלט על העיתון, שימש מוזס בעצמו כמנכ"ל בפועל של קבוצה. לצדו פעלו שורה של אנשי אמונו בתפקידי סמנכ"לים או מנכ"לים לחברות הבנות בקבוצה.

מלבד אנגל, בין אנשי אמונו של מוזס שמכהנים בתפקידים בכירים בהנהלה ניתן למנות את המשנה למנכ"ל, חיים רוזנברג וסמנכ"ל השיווק, ציון פרץ. בחזית זרוע הדיגיטל של הקבוצה נמצא אבי בן טל, שמונה ב–2007 למנכ"ל אתר ynet. מוזס נחשב כמנהל ריכוזי יחסית, שהיה מעורב בניהול השוטף, וכן בתוכן שפורסם ב"ידיעות אחרונות" וב–ynet.

ארנון מוזסצילום: מוטי קמחי

שינויים מבניים 
באופן פעילות העיתון

קבוצת ידיעות אחרונות עומדת בפני שנה דרמטית. הקבוצה כולה, כולל החברות הבנות שמוציאות לאור את המגזינים ואת ynet, צפויה לעזוב בתחילת 2016 את בית ידיעות אחרונות בתל אביב ולעבור לבניין חדש בראשון לציון.

המהלך צפוי להוביל גם לאיחוד מערכות בין פעילות הדפוס והאינטרנט - וגם לצמצום משמעותי במספר העובדים. מי שמוביל את תכנון מבנה הפעילות החדש של הקבוצה הוא מו"ל "כלכליסט", יואל אסתרון.

המהלך מגיע על רקע ירידה דרסטית בהכנסות "ידיעות אחרונות" מתחום הפעילות המרכזי - פרסום בפרינט.

ירידה זו נגרמה בשל מעבר תקציבי פרסום דיגיטליים לפייסבוק וגוגל, וכן בשל התחרות מול "ישראל היום", שהביאה לירידת מחירים בפרסום בפרינט. על אף הירידה בהכנסות, מצבו הפיננסי של ידיעות אחרונות נראה יציב בשל שני מימושים שביצעה הקבוצה: ב–2011 מכרה את כל אחזקותיה ב–HOT תמורת כ–770 מיליון שקל; ובנוסף, מכרה בשנה שעברה את בית ידיעות אחרונות בתל אביב לקבוצת עזריאלי תמורת 374 מיליון שקל. למרות זאת, בענף התקשורת מעריכים כי הקבוצה עדיין נזקקת לאשראי בנקאי לשם ניהול השוטף, וכן בשל ההשקעות הנדרשות במסגרת העברת הפעילות לראשון לציון.

ניהל בעבור מוזס מאבקים עסקיים

אנגל עובד בקבוצה יותר מ–40 שנה. הוא איש אמונו של מוזס וניהל בעבורו לא מעט מאבקים רגולטוריים ועסקיים. שנים רבות שימש אנגל כנציגו של מוזס בדירקטוריון HOT, אך לא עסק בניהול שוטף. ההערכות בענף התקשורת הן כי מוזס מעוניין להציבו בחזית כמנכ"ל כדי להסדיר את ההתנהלות מול מערכת הבנקאות, וכן כדי לקחת צעד אחורה ולהיחשף פחות - בעיקר לאחר מערכת הבחירות הסוערת שבה האשים ראש הממשלה בנימין נתניהו ישירות את מוזס בהכפשות ובסיקור מגמתי בשל אינטרסים עסקיים. מוזס צפוי להישאר יו"ר הקבוצה והמו"ל. גורמים שעבדו בעבר עם אנגל מעריכים כי מוזס ימשיך להיות דומיננטי בניהול הקבוצה.

ינון אנגל

מינויו של אנגל מפתיע, שכן דובר בשנים האחרונות על סיכויים לפרישתו של אנגל מהקבוצה ואף נבחנה אפשרות למנות לו מחליף. בנוסף, אנגל נחשב איש פרינט מובהק ואינו מעורה מספיק בתחום הניו מדיה. היו שהעריכו כי בן טל, שרשם הישגים בפעילות ב–ynet, יקודם לתפקיד ניהולי בכיר בקבוצה כחלק מהמעבר לעידן החדש.

מקבוצת ידיעות אחרונות לא נמסרה תגובה.

בית ידיעות אחרונות בת"אצילום: אריאל שליט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש