הרשתות דורשות עוד הנחות, מחירי הפירות והירקות עשויים לעלות

בעקבות כניסתו לתוקף של חוק המזון, העבירו לאחרונה כמה מרשתות השיווק דרישה לחקלאים ולסיטונאים - להגדיל את ההנחות הניתנות להן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיריהם של חלק מהפירות והירקות עשויים לעלות ב–3% בשבועות הקרובים, בעקבות העלאת העמלות שגובים רשתות השיווק והסיטונאים מהחקלאים - כך העריכו אתמול מקורות בענף החקלאות. מנגד, יש הטוענים כי הרשתות לא יאפשרו לחקלאים לגלגל את העמלות למחיר הסופי של המוצרים, כך שהחקלאים המוכרים ישירות לרשתות ייאלצו לספוג אותן, וההתייקרות תורגש רק במכירה לקמעונאים אחרים. היקף צריכת הפירות והירקות בישראל מגיע ל–9 מיליארד שקל בשנה.

הרשתות הגדולות - מגה, שופרסל ורמי לוי - רוכשות את הפירות והירקות שלהן ישירות מהחקלאים. במקרים נקודתיים הן נעזרות בסיטונאים שמוכרים להן מוצרים שהן לא משיגות מהחקלאים. בכך הרשתות חוסכות את פערי התיווך שגובים הסיטונאים, שהיו עד כה בשיעור של 12%–13% מהמחיר הסיטונאי (מחיר המכירה של הסיטונאי לקמעונאי).

על פי המקורות, לאחרונה שיגרו רשתות השיווק מכתבים לחקלאים וסיטונאים, בהם דרשו מהם להגדיל את ההנחות שהן מקבלות - משיעור ממוצע של 20% ל–23%. לדבריהם, ההעלאה נובעת מכך שעל פי חוק המזון, שנכנס לאחרונה לתוקף, הרשתות אינן יכולות יותר לגבות מספקים כספים בגין פעולות שאינן קשורות ישירות למחיר המוצרים, כמו השתתפות בהוצאת פתיחת סניף חדש, הסבת סניף למתכונת אחרת, או בונוסים על מכירות.

מסמך שנשלח לאחד הספקים בענף החקלאות ממגה, והגיע לידי TheMarker, דורש להגדיל את ההנחה שהוא מעניק לרשת, מ–19% ל–22%. על פי המקורות, מכתבים דומים הגיעו מרשתות נוספות.

צילום: דניאל בר און

במסמך שנשלח משופרסל לחקלאים נכתב: "בהתאם לחוק המזון, אנו נדרשים למהלך לפיו הטבות שניתנו על ידי הספק יתורגמו להנחות במחיר. בהתאם להנחיות חוק המזון, תשלום בגין דמי שימוש בארגזים ומשטחים וכן דמי פריקה, יינתנו כהנחה בשקלים לקילוגרם או ליחידה. ההנחות הקיימות היום, הנחה מסחרית והנחת פחת משקל, יומרו להנחה אחוזית ממחיר הפריט".

הרשת צירפה למסמך טבלה המפרטת את ההנחות לכל פריט. לדוגמה, בגין אבטיח אישי, משמש, ענבים ואגס נדרשת הנחה של 15 אגורות לקילוגרם. על לימון, מלון, קיווי, שזיף אדום, תפוזים ואפרסק, נדרשת הנחה של 10 אגורות לקילוגרם, ועל צמחי תבלין נדרשת הנחה של 15–24 אגורות ליחידה.

הסיטונאים מציגים חזית אחידה

על רקע דרישת הרשתות להגדלת ההנחה, הנקראת בענף "קומיסיון", שיגר איגוד משווקי הפירות והירקות מכתב לכל הסיטונאים, לפיו: "לדרישת רוב הסיטונאים בשוק ולאור השחיקה הגדולה ברווחיות, הוחלט בדיון שהתקיים בשבוע שעבר, כי מתחילת פברואר הקומיסיון שגובים הסיטונאים יעלה בשוק ל–15%. בכל מקרה, אין להתפשר על גביית קומיסיון שיפחת מ–14%".

עוד נכתב, כי "לאחרונה העלו מרבית רשתות השיווק את הקומיסיון שהן גובות לממוצע של 23%, ולכן אין הצדקה שהקומיסיון שגובים הסיטונאים בשוק יישאר נמוך".

מזכיר האיגוד, הרצל קרן, סיים את ההוראה הגורפת בכך שלטענתו, "חשוב מאוד שכל הסיטונאים יקפידו על חזית אחידה בנושא, כי כוחנו באחדותנו". תיאום מחירים מסוג זה אפשרי עדיין על פי חוק, ואולם ייאסר מסוף חודש מארס עם כניסת התיקון לפטור החקלאי לתוקף.

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, אמר בתגובה: "אין בושה לחזירות של רשתות השיווק. שיעורי הרווח שלהן על פירות וירקות גבוהים יותר מכל המחלקות האחרות שלהן, והגיע הזמן לשים סוף לכוחניות של הרשתות אל מול המגדלים מחד ולניצול הצרכנים ופערי התיווך מאידך. במקרים של ביקוש, הצרכן יספוג את העלויות הנוספות, ובמקרים בהם ההיצע יהיה גבוה יותר, החקלאי ייאלץ לספוג אותן".

התאחדות האיכרים, בשיתוף עם המועצה לצרכנות ובהובלת יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ זבולון כלפה, העבירו במושב הכנסת האחרון הצעת חוק לפיקוח על פער התיווך. הצעת החוק עברה בקריאה טרומית ובשל היציאה לפגרת בחירות - הוקפא המשך הטיפול בחוק.

"מנסים לעשות סיבוב על החלשים"

בחלק מהרשתות טענו כי להגדלת ההנחות אין קשר לחוק המזון, שנכנס לתוקף בינואר, אלא למצבן הפיננסי הקשה ולניסיונן לשפר תנאי סחר מול הספקים. בעוד שמנהלי רשתות אחרות טענו כי הם לא הגדילו את ההנחות מהחקלאים ומטילים את האשמה על הסיטונאים.

בכיר ברשת מזון בינונית אמר אתמול כי "חוק המזון לא באמת מצריך להגדיל את ההנחות, ואנחנו לא עשינו את זה. כפי שזה נשמע, יכול להיות שהסיטונאים או חלק מהרשתות מנסים לעשות סיבוב על החלשים, במקרה זה אלה החקלאים, ומשתמשים באמתלות שווא של חוק המזון".

רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, טוען כי קיים ניסיון תמידי לשפר עמדות מול כלל הספקים: "הדבר לא קשור לחוק המזון אלא לניסיון שלנו להוריד מחירים 
לצרכן, ולא משנה לנו אם זה חקלאי, אסם או תנובה. המטרה היא להוריד את המחירים לספקים שלנו, כדי שנוכל להוריד את המחירים לצרכנים - וזה לגיטימי לחלוטין ואף מתבקש".

בכיר ברשת מזון בינונית אחרת הוסיף כי "החקלאים של היום הם לא החקלאים של פעם, עם הטרקטור והמעדר שעובדים מצאת החמה עד צאת הנשמה. החקלאים החדשים הם קודם כל סוחרים. הרווחיות של רשתות השיווק נמצאת בשחיקה - כך שמגדילים הנחות מכולם".

ממגה נמסר בתגובה: "במסגרת חוק המזון החדש, הרשת החלה לקיים הסכמים חדשים עם כלל ספקי הרשת, ובכלל זה ספקי הירקות והפירות. מבנה הסכמי הסחר החדשים מותאמים להוראות החוק ולהגבלותיו".

משופרסל נמסר: "שופרסל ממלאת את הוראות חוק המזון במלואן, ופועלת להכנסת כל 
רכיבי העלויות למחיר המוצר בהתאם מלא לדרישת החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט