מה עשה ב"מעריב" האיש שלוחש באוזנם של ראש הממשלה נתניהו ורעייתו

ניר חפץ יודע לזגזג היטב בין עיתונות ליחצ"נות ■ האיש שהיה עורך "ידיעות אחרונות" ו"מעריב" בתקופת דנקנר, משמש כיום מנהל מטה ההסברה של הליכוד ■ מה מגלה הצצה למיילים ששלח כשהיה עורך "מעריב"?

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

אחד השחקנים המרכזיים בפרשת "מעריב" היה ניר חפץ, שמונה על ידי נוחי דנקנר לעורך העיתון. חפץ יודע היטב לזגזג בין עיתונות ליח"צנות.

הוא היה עורך בכיר ב"ידיעות אחרונות". ב-2009 עבר לשמש ראש מערך ההסברה של בנימין נתניהו ועזב כעבור שנה וחצי. לאחר מכן הצטרף כיועץ לדנקנר, ומונה בהמשך לעורך "מעריב". כיום הוא מקורב לנתניהו ורעייתו ומשמש מנהל מטה ההסברה של הליכוד לבחירות לכנסת. הוא גם ממשיך לייעץ לדנקנר.

בישיבת הדירקטוריון, שבה הוחלט על מינויו של חפץ, אמר דנקנר: "חפץ הוא עיתונאי ועורך בעל ניסיון רב. הוא מקצוען, ויש לו היכרויות נרחבות בתחומי התקשורת, הפוליטיקה והחברה", אמר. "מהיכרות עמו בתקופה האחרונה נראה כי מדובר במקצוען חריף עם יכולות עבודה מרשימות, אדם ראוי וטוב עבורנו".

בנימין נתניהו וניר חפץ

לאחר קריסת "מעריב" החלו להתגלות עדויות על התנהלותו חפץ. עיתונאים סיפרו על התערבות גסה שלו בתכנים לטובת עסקי דנקנר ולטובת נתניהו, על יחס פוגעני לעובדים ופסילת כתבות ברגע האחרון לפני שליחתן לדפוס. למעשה, הוא היה הדמות המקשרת בין האינטרסים העסקיים של דנקנר לאנשי המערכת.

על התנהלותו של חפץ אפשר ללמוד מכמה תכתובות פנימיות שהגיעו ל–TheMarker ויפורסמו בהרחבה ב"העין השביעית" וב"מבט שני". במענה לבקשה לתגובה ששוגרה לחפץ באוקטובר 2011 על ידי כתבת "העין השביעית", חפץ העביר את השאלות למנכ"ל אי.די.בי, חיים גבריאלי, והסמנכ"ל רועי מלצר, וכתב: "חבר'ה, הגיע הזמן להראות לנוחי את השאלות".

חפץ, האיש שעמד בראש מערכת עיתונאית, ואמור היה לעודד עיתונאים להתעמת עם מושאי הסיקור שלהם, מצא דרך מעניינת להתמודד עם עיתונאים: "צריך לנסח מכתב של הכחשה גורפת ואיום בתביעת ענק. בלי להיכנס לתשובות פרטניות".

כעורך ניסה חפץ להגדיל את ההכנסות של "מעריב" מעסקות תוכן ממומן, ופנה בנושא ישירות למושאי סיקור, כמו מנכ"ל בנק הפועלים. "אהלן דני", כתב חפץ ליו"ר מעריב דני יעקובי בתחילת 2012 באי־מייל. "דוברת בנק הפועלים, שהיתה אצלי, סיפרה לי שיש הרבה מאוד משאבים בשת"פ המערכתי־מסחרי המשולב שעושה הבנק עם 'ידיעות אחרונות'. פניתי לציון קינן והוא אישר לעשות אותו הדבר איתנו. כעת הכדור במגרש של מושיק תאומים, שמנהל זאת מטעם הבנק".

ועל מי הטיל חפץ לטפל בשיתוף הפעולה המסחרי? "אצלי יובילו את זה איתן מרקוביץ' ויהודה שרוני מול דוברת הבנק עפרה פרויס ומושיק תאומים… צריך להיות ליווי של הצד המסחרי כי הפוטנציאל הכלכלי גדול. לשיקולך. אל תעשה פורוורד על האי־מייל הזה, הוא לעיניך בלבד".

לאורך תקופת השליטה של דנקנר ב"מעריב", ניסה העיתון לנגח את העיתונות הכלכלית המתחרה, ובייחוד את TheMarker, שמתח ביקורת על דנקנר ועל הריכוזיות במשק. ממסמכים פנימיים עולה כי חפץ הציג תוכנית להקים "מוסף עסקים חדש" בדמותו ובצורתו של TheMarker. לידי חפץ הגיעו נתוני כוח אדם מלאים של מערכת TheMarker והרכב המערכת, ו"במעריב" השתמשו בהם כדי לגבש מוסף מתחרה. לפי התוכנית, שגובשה באוקטובר 2011, המוסף היה אמור לכלול 32 עמודים, ובהמשך לגדול ל-48 עמודים. בטבלה גדולה במסמך הוצג המצב הקיים מול המתחרים, TheMarker ו"גלובס". "כלכליסט" כלל לא הופיע שם, ואילו נתוני "גלובס" לא הופיעו בטבלה.

בבקשה של עו"ד אלעד מן לחקירת האירועים שהתרחשו במעריב תחת שליטת דסק"ש ושהביאו לקריסת העיתון ,שהוגשה לבית המשפט - מוצגים נושאים שראויים לחקירה, ובהם "תכנים שקודמו על ידי חפץ ותוך לחץ על כותבים ועורכים, שנועדו לנגח יריבים של חפץ ובכל בעלי השליטה או לשרת אינטרסים שלהם". בין השאר מוזכרות בבקשה כתבות או בקשות לתגובה נגד התנועה לאיכות השלטון ונגד מו"ל "הארץ", עמוס שוקן.

אגב, חפץ ניחן כנראה בהומור בריא. בישיבת דירקטוריון בינואר 2012 אמר: "'מעריב' של היום הוא העיתון המאוזן ביותר בישראל, הפועל ללא אג'נדות סמויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית