מכתב למנכ"לית פייסבוק בישראל: "תיעדתי 600 הפרות גסות בדף של ynet"

בעלי הבלוג המזבלה שיגר לבכירי פייסבוק בישראל מצגת ובה תיעוד הפרות של ynet - שהעלו גם הם פוסטים ממומנים ■ לדבריו, "לפייסבוק אסור לנהוג איפה ואיפה, והיא צריכה להוריד את הדף של ynet לבירור" ■ ynet: "שקר ושטנה"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

פרשת סטטוסים מצייצים לא נרגעת: להנהלת פייסבוק בישראל נשלח מכתב שבו נטען כי התגלו כ-600 מקרים של "הפרות גסות" של הוראות פייסבוק מצד ynet. למכתב צורפה מצגת מפורטת שבה תועדו חלק מההפרות - תכנים שיווקיים ושיתופי פעולה מסחריים שעלו בדף הפייסבוק של אתר ynet.

פייסבוק החליטה באחרונה להסיר לצמיתות את דף הפייסבוק סטטוסים מצייצים לאחר שנחשף ב"גלובס" מחירון ששיגר בעלי הדף, אבי לן, למפרסמים לרכישת פוסטים שיווקיים. העלאת פוסט שיווקי אסורה על פי פייסבוק, וזו החליטה להסיר לצמיתות את הדף. בפייסבוק הסבירו כי לן הוזהר כמה פעמים וכי חריגה כזו על הכללים מחייבת הסרה של הדף.

הטענה כעת היא שהעלאת פוסטים ממומנים היא פרטיקה מקובלת גם באתר Ynet. דורי בן ישראל קריו, בעלי בלוג הפרסום מזבלה, פירסם מחירון של אתר ynet שכלל הצעה גם להעלאת פוסט ממומן תמורת 15 אלף שקל, וכן הצעות לחבילות תוכן שיווקי שכוללת גם פוסטים בדף הפייסבוק של ynet .ynet לא הגיבו למזבלה בנושא זה.

היום שיגר בן ישראל קריו מכתב למנכ"לית שוק ישראל בפייסבוק, עדי סופר-תאני, ולבכירים בחברה, מצגת ובה תיעוד מקרים של תוכן שיווקי בדף הפייסבוק של ynet. "בתור גולש שמשתמש בשירותי פייסבוק באופן יומיומי מאז 2007, ברצוני לברך אתכם על פעולות האכיפה בהן נקטתם בשבועות האחרונים", כתב בן ישראל קריו, והוסיף כי ברצונו לסייע לסייע לפייסבוק להפוך את הפלטפורמה לנקייה יותר.

הפנייה היא אמנם למנכ"לית פייסבוק לשוק הישראלי, אך סופר תאני היא לא זו שמטפלת בהפרות מעין אלה, שכן החלטות כאלה מתקבלות במטה הגלובלי של פייסבוק. ההחלטות האלה מתקבלות על בסיס דיווח ישיר לפייסבוק על תוכן פוגעני או כזה שעובר על הכללים.

עדי סופר תאניצילום: פייסבוק ישראל

בן ישראל קריו ציין כי הוא תיעד מקרים של "הפרות גסות של מדיניות פייסבוק אשר נעשו במסגרת עמוד הפייסבוק של ynet במרוצת השנים". הוא הוסיף כי "מדובר בחלק מזערי מתוך סך ההפרות, אולם דיו בכדי לשקף כי מדובר בהפרות סיסטמתיות המעידות על דריסת מדיניות פייסבוק קבועה מצד ynet. סך הכול ועל פי בדיקה מקיפה, מדובר בלמעלה מ-596 מקרים. עוד ראוי לציין כי ברשותי מידע רב אודות ההפרות המדוברות ונוספות, לרבות הצעות מחיר וסכומים מדויקים אשר התקבלו בעבור תכנים שיווקיים, שיתופי פעולה מסחריים ואפיליאציות בעמוד של ynet, אשר כאמור אסורים על פי מדיניות פייסבוק ודינם הסרת העמוד לאלתר".

בשיחה עם TheMarker אומר בן ישראל קריו כי "אין לי שום אינטרס פה. אני לא בעד אבי לן ולא נגד ynet. אני פשוט רוצה שפייסבוק לא תעשה איפה ואיפה ותיישם את המדיניות שלה גם במקרה של ynet, והיא תסיר את העמוד בשביל לבדוק את הנושא".

עמוד הפייסבוק של ynet. צילום מסך

במצגת ששיגר בן ישראל קריו מוצג למשל פוסט בדף הפייסבוק של ynet המקדם סרטון פרסומת של ג'ילט. במקרה אחר עלה פוסט עם שיתוף פעולה מסחרי המקדם את דף הפייסבוק של קניוני G, או קישור ישיר לדף הפייסבוק של דומינוס פיצה כחלק משיתוף פעולה מסחרי.

בן ישראל קריו גם הציג תמונות מסך מדף הפייסבוק של ynet שבה נראה שיתוף פעולה מסחרי עם חברת דלק לקידום, רשת החנויות מנטה, פעילות עם רשת סבון לרגל יום האהבה, ואפילו תוכן שיווקי ממומן שנועד להיאבק בשר התחבורה ישראל כ"ץ.

טרם נמסרה תגובת פייסבוק. מ-ynet נמסר: "בהמשך לפנייה שנשלחה אליכם ע"י דורי בן ישראל, ברצוני לציין כי הפנייה רצופה דברי שקר ושטנה. ynet מעולם לא מכר תוכן כזה או אחר בפייסבוק. האתר פועל בהקפדה על פי כללי הרשת החברתית'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה