הפרסום בטלוויזיה עובד? נחתך 
ב-100 מיליון שקל ב-2014

עוגת הפרסום נותרה באותה רמה בעשור האחרון, במונחים נומינליים ■ הפרסום בדיגיטל זינק 
ומשתווה לעיתונות המודפסת - בה הפרסום התכווץ ב-9%

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

הפרסום בטלוויזיה צנח ב-2014 ב-6%, ואילו בעיתונות ירד ב-9% - כך עולה מנתוני סיכום השנה של יפעת בקרת פרסום ואיגוד השיווק. מהנתונים עולה עוד כי חל זינוק של 24% בהיקף הפרסום באינטרנט בישראל.

ההוצאה הכוללת לפרסום, לפי יפעת, נותרה יציבה. על אף הדממות המנועים של המפרסמים הגדולים במהלך חודשי צוק איתן, ביפעת אומרים כי הגידול בפרסום בדיגיטל פיצה על ירידה זו ולכן העוגה נותרה כשהיתה. ההוצאה לפרסום בישראל לפי יפעת הגיעה ל-3.6 מיליארד שקל - בדומה לנתוני 2013, אז נרשמה עלייה קטנה.

תלמה בירו, מנכ"לית איגוד השיווק הישראליצילום: עופר וקנין

המשמעות היא שמזה כמעט עשור עוגת הפרסום נותרה באותה רמה במונחים נומינליים, ואילו במונחים ריאליים היא נשחקה בעשרות אחוזים. ההוצאה הזו אינה כוללת את עמלות הפרסום המועברות למשרדי הפרסום וחברות רכש המדיה בהיקף של 15%-25% ואינן מגיעות כלל לגופי התקשורת.

"השנה היא ללא ספק שנת הפרסום בדיגיטל"

"בניגוד לתחזיות, ההוצאה לפרסום כמעט שלא נפגעה ב-2014", מסרו תלמה בירו, מנכ"לית איגוד השיווק הישראלי, ונתי יעקובי מנכ"ל יפעת בקרת פרסום. "בהתחשב במבצע צוק איתן וההאטה בענף הפרסום שנרשמה בעקבותיו הרי שמדובר בנתונים מפתיעים. עם זאת, הנתונים ממשיכים לשקף דשדוש קבוע בתקציבי הפרסום העומדים על היקפים דומים מזה עשור. השנה היא ללא ספק שנת הפרסום בדיגיטל ההופך להיות חלק אינטגרלי מחיינו במאה ה-21".

הטלוויזיה רשמה גידול של 8% בהכנסות מפרסום ב-2013, אך לפי יפעת במהלך מבצע צוק איתן נעצרו הפרסומות וגופי השידור הפסידו הכנסות של כ-100 מיליון שקל. כתוצאה מכך, גם חלקה של הטלוויזיה בעוגת הפרסום התכווץ מעט ל-41% וסך הפרסום בה הסתכם ב-1.48 מיליארד שקל.

הפרסום בדיגיטל צמח ומי שנהנה מההכנסות, לפי יפעת, היא בעיקר גוגל. הכניסה של גוגל לתחום הפרסום הפרוגרמטי באמצעות בורסות פרסום גרמה לירידה מחירים לפי יפעת, ולכן הופנו יותר ויותר משאבים לתחומים אחרים - כמו סלולר, פרסום ביוטיוב ופרסום NATIVE שמשולב בתוכן.

העיתונות המודפסת, כאמור, ממשיכה להתכווץ והיקף התקציבים שהופנה לעיתונות הגיע ל-855 מיליון שקל. מנגד תחום שילוט החוצות מתחזק ב-6% וגם הרדיו עולה מעט ב-3%.

העובדה שעוגת הפרסום הישראלית לא גדלה במקרה הטוב או מתכווצת במקרה הרע מוכרת היטב לבכירי ענף הפרסום, ושם מאשימים את מבנה המשק וחוסר התחרותיות. את הנתונים אלה עיבדו בחודשי האחרונים גם בחברת המדיה TMF של משרד הפרסום גיתם BBDO, והעלו כי ההוצאה לפרסום בישראל נמוכה משמעותית מהממוצע במדינות המערב.

רוני ארן, מנכ"ל TMF סבור כי לא חלה ירידה בפרסום בטלוויזיה. "הירידה נובעת מכך שהיו כמעט 50 יום במהלך מבע צוק איתן שבהם לא היה פרסום", הוא אומר. מנגד, הוא גם מוסיף כי "הפרסום בדיגיטל מורכב מקמפיינים קטנים וזריזים שעלו וירדו באופן גמיש יותר, ולכן הוא לא נפגע. אנחנו מערכים שב-2015 הטלוויזיה תתאושש בגדול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב