כחלון: נתניהו ולפיד אשמים בעליית מחירי הדירות, אפרק את מינהל מקרקעי ישראל

"השנתיים האחרונות היו ממש שערוריה. לא נגעו בנושא הדיור כי שני בכירים רבו ביניהם והאינטרס הציבורי עמד בסוף סדר העדיפויות שלהם"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

"אני הולך לפרק את מניהל מקרקעי ישראל. הם מונופול וצריך לפרק אותם", אמר משה כחלון על הבמה בכנס איגוד השיווק הישראלי וזכה למחיאות כפיים סוערות. " מינהל מקרקעי ישראל שולט ב-94% מהקרקעות בישראל, חוץ מאצלנו רק בקובה ובקוריאה זה ככה. צריך לעשות שיווקים אגרסיביים בלי לפחד".

כחלון אמר כי "יש לנו תוכנית מסודרת לגבי פירוק מינהל מקרקעי ישראל. אני אדרוש שכל משרד שאעמוד בראשו, שהמינהל יהיה בסמכויות שלו כדי שאני אהיה האשם אם הוא לא יפורק. ביבי הציע לי להיות ראש המנהל אחרי שהוא הציע לי להיות שר אוצר ושר שיכון כדי שלא אפרוש ולא הסכמתי כי לא רציתי לכהן בממשלה הנוכחית".

בראיון לעיתונאי בן כספית הסביר כחלון על הקשיים בקידום רפורמה וכיצד ראשי ממשלה קודמים לא היו מספיק אמיצים: "בשלב הראשון לועגים לך ואומרים דברים בסגנון של 'מה הוא מבין', 'הוא לא יודע על מה הוא מדבר', 'הוא לא איש מקצוע' ואז אם אתה מספיק אמיץ וחזק כדי לצלוח את זה וממשיך במקום להגיד מה אני צריך את הצרה הזאת אז עוברים לשלב השני של התקפות נגדך.

משה כחלון

"אומרים 'הוא הורס את השוק',' הוא פועל ממניעים אישיים' ועוד. כאשר מנהיג מפחד הוא עוצר אחרי רבע דרך ולא ממשיך עם הרפורמה וראיתי את זה קורה. צריך מנהיגות כדי לעשות שינויים".

בעוד שראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בראיון לערוץ 2 כי אולמרט אשם במשבר הדיור, כחלון מאשים את נתניהו ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד: "השנתיים האחרונות היו ממש שערוריה כי לא נגעו בנושא הדיור כי שני בכירים רבו ביניהם והאינטרס הציבורי עמד בסוף סדר העדיפויות שלהם. ישבו שני האנשים הכי בכירים, ראש הממשלה ושר האוצר, ורבו כל היום, אף אחד לא התייחס לציבור ולצרכים שלו וכל היום תקעו אחד לשני. כוונות זה טוב לדיבורים, קמפיינים לראיונות אבל צריך לעשות וליישם".

לדבריו, בכוונתו לטפל גם בחוסר התחרות בעולם הבנקים. "אין תחרות אמיתית בין הבנקים. אם אתה מתאם מחירים וכל העמלות הן אותו הדבר אז זה אומר שאין תחרות. עשרות שנים לא קם פה בנק חדש. צריך לאפשר תחרות לבנקים, לעשות בנק באינטרנט, לטפל בגובה העמלות. בנק צריך להרוויח מרווחים פיננסיים ולא מעמלות.

"המפקח על הבנקים ממונה על יציבות הבנקים ולכן לא רוצה שייפתחו עוד בנקים ולכן הוא מציב חסמים גדולים לפתיחת בנקים וצריך להסיר את החסמים הללו. בארה"ב נפלו מאות בנקים ואזרח אחד לא הפסיד דולר כי חברת הביטוח שילמה את זה וגם פה בארץ מדינת ישראל צריכה לעשות ביטוח פקדונות. ברשות הפלסטינאית יש 17 בנקים, שם אין קבוצות כוח שעושקות את הציבור.

"מצבנו מהרעים בעולם בכל הנוגע לקבוצות המזון ששולטות, קבוצות הבנקים, מוסדות פיננסיים וכו' ואף אחד לא עושה שום דבר. כשיש מחלה צריך להיות אמיץ. אף אחד לא רוצה לגעת בהם מתוך החשש להתעמת איתם. צריך לשנות את נושא התספורות. זה לא הגיוני שאדם לא יחזיר חוב".

באת לנתניהו עם הצעות?

"כן. היתה לי הצעת חוק מוכנה בנושא בנק הדואר ורציתי לעשות בנק אינטרנטי ועוד דברים וכל הזמן צעקתי בממשלה שיש קבוצות הכוח צריכות לקבל טיפול".

אתה בעד תקרת שכר לבכירים?

"לא. אני בעד שאנשים יעבדו ויתקדמו ויירויחו. אני אומר - להרוויח כן, חזירות לא".

איך זה שאתה לא בליכוד? אתה איש ליכוד מבטן ולידה

"הפערים ביני לבין הליכוד הם בעיקר בנושא החברתי. הגעתי לליכוד מהמקום של בגין, של שיקום שכונות, בשנים האחרונות לא הרגשתי שאני הולך עם עצמי, הצבעתי בעד תקציב שלא האמנתי בו שקיצצו לזקנים את הכסף. יכולתי או לשבת ולהנות מאאודי ועוזרים או לעשות מעשה ולקום וללכת"

היית חוזר לליכוד אם נתניהו לא היה שם?

"אין לי בעיה עם האנשים בליכוד. אם הליכוד היה משנה את דרכו לא הייתי צריך לחפש לי משהו אחר. הדיונים בליכוד היו על התנחלויות ולא על רפורמות חברתיות כלכליות".

אתה תשב בכל ממשלה?

"כן. כל ראש ממשלה שיענה על הדרישות שלנו שהן למען הציבור ויבוא עם רפורמיות כלכליות בתחום המנהל ופיננסים שם אנחנו נהיה. כדי לקיים רפורמה נצטרך את כל הרגולטורים אצלנו. את המפקח את הבנקים אצלנו ואת הממונה על ההגבלים. נעשה רפורמיות מבניות. אנחנו הולכים למערכה להיות מפלגה בינונית. רק חודש לפני הבחירות נדע בערך כמה מנדטים נקבל"

יש סוג של אכזבה מהרשימה שלך. אין כוכבים

"אנחנו לא נבחרת הכוכבים אלא נבחרת של אנשים שיש עשייה מוכחת מאחוריהם, הם לא מפורסמים ולא דוגמנית אבל כולם אנשים שעשו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי