האופוזיציה בניסיון אחרון להצלת ערוץ 10

ח"כ איתן כבל מנסה לקדם חקיקה שתאפשר לערוץ החבול המשך שידורים לאחר תום השנה ■ למרות נכונות הפוליטיקאים, הערוץ מתבצר בעמדתו ודורש רישיון קבוע ל-15 שנה ■ מי הם השחקנים הראשיים בעלילה הטראגית של ערוץ 10?

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

האם יימצא הפתרון לערוץ 10? ח"כ איתן כבל (העבודה) יוזם הצעת חוק שלפיה יקבל ערוץ 10 רישיון מותנה לשנתיים, עד שישלם את חובותיו ויהיה איתן פיננסית. בשלב זה זוכה ההצעה לתמיכה של יו"ר העבודה, יצחק הרצוג, ויו"ר התנועה, ציפי לבני. במקביל, מנהל כבל מגעים להשגת הסכמה של כל סיעות הכנסת כדי שניתן יהיה לקדם את הצעת החוק בתקופת הבחירות - שבה רק הממשלה יכולה להגיש הצעות חוק, כך שללא הסכמה לא ניתן יהיה אפילו לכנס את המליאה לדיון בהצעה. עם זאת, הערכות הן כי כבל לא יתקשה להשיג הסכמה זו.

כבל פנה אתמול במכתב ליו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, וכתב: "אני פונה אליך בדחיפות על מנת שהכנסת, אופוזיציה וקואליציה, יניחו לאלתר תיקון לחוק, שיאושר עוד לפני ה–31 לחודש, כך שיתאפשר לערוץ 10 לפעול ברישיון מותנה בשנתיים הקרובות". באופן חריג, ערוץ 10 מתנגד לחקיקה, וטוען כי על הרשות השנייה להעניק לו רשיון ל–15 שנה לאלתר. בערוץ טוענים כי הארכת זיכיון לא תאפשר לו ליישם את תוכניתו העסקית, שכן חובות התוכן שלו יישארו גבוהות. הערוץ מעוניין להפעיל לחץ על הרשות השנייה שתעניק לו רישיון קבוע לשידורים ל–15 שנה, למרות שהערוץ לא עומד בחובותיו בהיקף 36 מיליון שקל, ולא הוכיח איתנות פיננסית.

בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן
שר התקשורת גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

כבל כתב את המכתב לאחר מסיבת העיתונאים שערכו מוקדם יותר הרצוג ולבני, שבה הצהירו כי בכוונתם להניח חקיקה שתאפשר לערוץ 10 לשדר שנה נוספת. אז מי הם שחקני המפתח בעלילה שהובילה את ערוץ 10 לפי התהום?

רון לאודר החזיק בשליטה בערוץ עד לפני שנה. בדצמבר 2013, כמה חודשים לאחר שהשיק את אולפן חדשות 10 בירושלים, ללאודר נמאס. הוא אמנם לקח את הערוץ על גבו והתחייב להביאו לרישיון שידורים ארוך טווח, אבל אחרי עוד הזרמת כספים ועוד הזרמת כספים - שהגיעו לכחצי מיליארד שקל - הוא החליט לחתוך. כדי לצאת מהערוץ הוא הזרים לו עוד עשרות מיליוני שקלים, שהחזיקו את הערוץ בחיים עוד כמה חודשים, אך הותירו אותו בגירעון עמוק. ההשקעות בתקופתו נכשלו וירדו לטימיון, ומיד אחרי נטישתו נכנס הערוץ לסחרחורת.

שני נציגיו של לאודר, מיכל גרייבסקי ואבי בלשניקוב, הובילו את המהלך הרגולטורי להארכת זיכיון בסוף 2012 - אך אז השתלטו על הערוץ והחלו לעשות בו ככל העולה על רוחם. הם מינו את רפי גינת למנכ"ל, על אף חוסר ניסיונו הניהולי, ובמקום להשתמש בכספו של לאודר בחוכמה, הם הוציאו ממנו עוד ועוד כספים להשקעות אדירות בתוכניות כושלות - והכל כדי לצבור כוח והשפעה. ברגע האמת, כשהיה צריך לשלם את החשבון, השניים נטשו את הספינה.

רון לאודרצילום: דניאל בר און
רפי גינתצילום: דורון גולן / ג'יני

רפי גינת - שעשה קריירה מהגשת תוכנית התחקירים "כלבוטק" וערך לתקופות קצרות יחסית שני עיתונים גדולים - חשב שהנוכחות הטלוויזיניות שלו וקשריו ההדוקים עם ידיעות אחרונות יספיקו כדי להפוך את ערוץ 10 לערוץ 2 משודרג. מבחינתו הוא ביצע עסקה מעולה; גינת משך שכר של כמעט 10 מיליון שקל בשנה וחצי. הבעיה היא שלמעט כמה תוכניות שפגעו, התוכנית האסטרטגית שלו כשלה והערוץ ספג הפסדים קשים של מאות מיליוני שקלים.

יוסי ורשבסקי בקדנציה השנייה שלו כמנכ"ל ערוץ 10 - שאליה הגיע לפני כחצי שנה, אחרי עזיבתו של גינת - הוזעק להציל את הערוץ מסגירה. הוא הצליח להביא מימון ממשרדי פרסום ולשלם משכורות, אבל מטרתו היתה השגת רישיון קבוע ל–15 שנה, למרות חובות הערוץ. ורשבסקי והערוץ לא הסכימו עד עתה לשמוע הצעות חלופיות, למשל לעבור לפעול תחת רישיון של ערוץ חדשות ייעודי באופן שמותאם לאסטרטגיה הרזה של ערוץ 10.

במהלך החודשים האחרונים פיזר ורשבסקי הבטחות על משקיע שמיד ייכנס לערוץ ויעניק לו איתנות פיננסית, והתחייב שהחוב למדינה יוחזר עוד היום. זה לא קרה, ובמקום להיות שקוף וכן מול הרגולציה, המשיך ורשבסקי להפעיל שרירים ולדרוש את המקסימום שהוא יכול לקבל.

יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10צילום: אוליבייה פיטוסי
מתן חודורובצילום: מוטי מילרוד

את הצעד הראשון ורשבסקי ביצע בהצלחה, והרשות השנייה והפוליטיקאים אישרו לו הקלה משמעותית בהוצאה על התוכן תחת הרישיון. אך בנושאים הקרדינליים של תשלום החוב והיציבות הפיננסית, ורשבסקי ניסה לכופף את הרשות השנייה ולהחליט על מתן רישיון למרות אי־עמידה בדרישות החוק. עד לרגע האחרון הוא לא ניסה ליצור מתווה חלופי להמשך פעילות הערוץ, כפי שהוצע לו, אלא בוחר לקחת את הערוץ ועובדיו להרפתקה מסוכנת.

במעט ארגוני תקשורת יש ועד עובדים מגובש ואקטיבי כל כך כמו עובדי ערוץ 10. בוועד, בראשות הכתב הכלכלי מתן חודורוב, החליטו ליצור ברית אסטרטגית עם הנהלת הערוץ. יחד הם הגיעו להסכם על הפחתת שכר דרמטית, והם מנהלים כעת יחד את המאבק ברגולטור. בשום שלב לא עצרו העובדים והביעו התנגדות למדיניות הנהלת הערוץ. הם לא שאלו את עצמם, למשל, האם ייתכן שהאינטרס שמוביל את מדיניות ההנהלה הוא זה של יוסי מימן, שחושש כי אם הערוץ ייסגר יחולטו הערבויות האישיות שלו. כעת, הם שותפים להפעלת לחץ אגרסיבי במיוחד על ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, כשלטענתם הוא מביא לסגירת הערוץ מטעמים לא עניינים - אף שאת עמדת נתניהו מוביל הגוף המקצועי של הרשות השנייה מזה זמן רב.

בנימין נתניהו פעל בסיבובים הקודמים כדי להזחיל את ערוץ 10 על הרצפה. הפעם, העידו גם בכירי ערוץ 10, היחס מצד נתניהו היה ענייני, והוא ניאות לסייע לערוץ. נתניהו גם תמך בהחלטת הכנסת להפחית את מחויבויות התוכן. אלא שגם במקרה הזה נתניהו אשם. יום לפני שהוא נכנס לתפקיד שר התקשורת, הוא הטיל ערר על הצעת החוק של ארדן להקדמת הפיצול של ערוץ 2. הפיצול היה אמור ליישר את מגרש המשחקים, להותיר בשוק שני ערוצים ושתי חברות חדשות תחרותיות - תוך שבירת מונופול ערוץ 2. נתניהו, כנראה בלחץ בעלי מניות רשת ומנכ"ל חדשות 2, עצר את הצעת החוק והחזיר את שוק הטלוויזיה לכאוס רגולטורי.

אילן שילוחצילום: עידו איז'ק

שר התקשורת הפורש, גלעד ארדן, הגיע לשוק לפני כשנה וחצי וחבש את כובע הרפורמטור הבלתי נלאה. הוא ניסה לטפל בנושאים רבים במקביל, אבל את עיקר המאמץ הקדיש לפירוק רשות השידור - מהלך שאותו הוביל בהצלחה. החקיקה החשובה לפיצול ערוץ 2 התעכבה על שולחנו זמן רב מדי, ומיד לאחר שהונחה על שולחן הכנסת החליט ארדן לקפץ לתפקיד הבכיר הבא במשרד הפנים, ונאלץ לראות כיצד נתניהו קובר את החוק החשוב.

הרפורמה לפיצול ערוץ 2 נתקעה בעיקר בשל מסע הלחצים שהפעילו ראשי ערוץ 2 - בעל המניות של רשת, אודי אנג'ל, ומנכ"ל חדשות 2, אבי וייס - על נתניהו. קשת ורשת העדיפו בסוף להתבצר באפיק 22, ולהימנע מזירה תחרותית יותר. בנוסף, הזכייניות לא מתנהלות בצורה כלכלית הגיונית, והן משקיעות סכומי עתק בתוכניות ריאלטי יקרות. אי־הרציונליות הכלכלית של השחקנים המרכזיים הופכת את השוק למגרש משחקים של בעלי הון.

בכירי הרשות השנייה כשערוץ 10 הגיש במארס 2014 בקשה לרישיון שלא היה כשיר לקבל, שי באב"ד, מנכ"ל הרשות השנייה הפורש, המליץ שלא להחליט - ובכך גרר את השוק לחוסר ודאות. במקום להשיב בשלילה, ההחלטה נמרחה והשוק נכנס לכאוס. כיום מנווטות את הרשות היו"רית הנוכחית, אווה מדז'יבוז', והיועצת המשפטית, הילה שמיר. בשל צעדי ההתייעלות שהוביל באב"ד הרשות נותרה ללא כוח אדם מקצועי שמכיר את המתרחש בשוק. מדז'יבוז' ושמיר נותרו לבד בזירה, והן ומנסות ללכת בין הטיפות במדיניות פאסיבית וריאקציונרית. עד כה לא ראינו תוכנית סדורה יזומה של הרשות השנייה להסדרת השוק.

הפרסומאים והמפרסמים הסיבה המרכזית לכך ששוק הטלוויזיה כולו שקוע בהפסדים היא ההכנסה הנמוכה מפרסום - שהולכת ומתכווצת. ראשית, ההוצאה לפרסום בישראל נמוכה באופן קיצוני יחסית לעולם, ואין לשחקנים בשוק התוכן מספיק משאבים. שנית, בשוק הישראלי פועלים משרדי פרסום וחברות רכש מדיה בעלי כוח רב. החברות האלה, בעיקר יוניברסל, מאלצות את גופי השידור להפריש עמלת מדיה גבוהה לחברות הפרסום - וזו אחת הסיבות שהיקף הפרסום בטלוויזיה הולך והמתכווץ עם השנים.

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה