הרשות השנייה בהודעה דרמטית: נחלט את החוב של ערוץ 10

מוקדם יותר הודיעה מקאן כי תזרים לערוץ 36 מיליון שקל "בריבית בנקאית" ■ עם זאת, בערוץ 10 מצהירים כי לא יטלו את הסכום כולו מחברת רכש מדיה אחת

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

הרשות השנייה הודיעה היום כי תחלט את החוב בהיקף של 36 מיליון שקל מהערבויות של ערוץ 10 בבנק לאומי. בכך מסרבת הרשות לקבל את הבטחת הערוץ וחברת רכש המדיה יוניברסל מוקדם יותר היום, שלפיה תעניק יוניברסל דמי מקדמות לערוץ.

המשמעות של חילוט כרגע היא קריסה כלכלית של הערוץ לאור החוב לבנק והצורך להביא ערבויות חדשות.

ברשות השנייה אומרים כי ״כל עוד הערוץ אינו מסוגל לכסות את חובותיו מתקופת הזיכיון העולים כדי עשרות מיליונים, אין כל אפשרות חוקית וציבורית לקיים דיון במועצת הרשות השנייה בבקשת הרישיון שהוגשה על ידו.

"יוזכר, כי בהתאם לקבוע בחוק, על ערוץ 10 לשלם את חובו בגין דמי זיכיון ודמי הפצה על סך 36 מיליון שקל ולהציג יכולת כספית וכלכלית לקיום שידוריו כתנאי בסיס לדיון במועצת הרשות השנייה בבקשתו לקבלת רישיון. ככל שלא יוצגו תנאים אלה, הפתרון היחידי האפשרי במקרה זה הינו תיקון חקיקה. לצערנו, על אף הצהרות הערוץ על כניסת משקיע לתמיכה בפעילותו בשנים הקרובות, נתבשרנו בימים האחרונים כי אין כל הסכם עם משקיע שיתמוך כלכלית בפעילות הערוץ״.

יוסי ורשבסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הרשות, ״לאור האמור, ובהתחשב בכך שטרם נתקבלה ברשות השנייה כל הודעה מטעם ערוץ 10 על הפקדת הכסף לכיסוי חובו, יחולטו כספי הערבות של הרשות וזאת בהתאם להחלטת המועצה. במידה וימולאו התנאים הנדרשים, תתכנס מועצת הרשות השנייה לדון בבקשת הערוץ לרישיון״.

ברשות השנייה מזכירים כי כבר בתחילת דצמבר ״המליצה הרשות השנייה להנהלת הערוץ לפעול ולקדם את פתרונות החקיקה האפשריים בעת הזו, אשר בכוחם להבטיח את המשך קיומו ולשמור על פלורליזם בעת זו בישראל. כן הוצגו בפני כל גורמי הממשלה החלופות הרלוונטיות לחקיקה. צר לנו, כי בערוץ 10 בוחרים במאבק תקשורתי נגד הרשות השנייה ובהפרחת ידיעות שעולות חדשות לבקרים אודות משקיעים אשר בסופו של יום בוחרים שלא להשקיע בפעילות הערוץ״.

מקדמה של 36 מיליון שקל ממקאן

מוקדם יותר הבוקר הודיעה חברת רכש המדיה יוניברסל, שבבעלות משרד הפרסום מקאן תל אביב, כי תזרים לערוץ 10 36 מיליון שקל כדמי מקדמות עבור רכש פרסום. הסכום הזה דרוש לערוץ לתשלום חוב מיידי לפני הדיון על קבלת רישיון.

בהסכמי מקדמות שיעור ההנחה המקובל בשוק עשוי להגיע עד כ-40%. עם זאת, לפי גורמים הקשורים לצדדים, במקרה הזה ההסכם המסחרי שייחשף בפני הרשות השנייה, כולל הלוואה של ערוץ 10 בתנאי ריבית בנקאיים רגילים סביב 3% ריבית שנתית.

ההכרזה כי התשלום יגיע כדמי מקדמות ממשרדי פרסום סותרת את ההצהרה של מנכ"ל הערוץ, יוסי ורשבסקי, בשבוע שעבר, שלפיה גורם מממן בלתי ידוע מזרים את הכסף תמורת ריבית וייתכן תמורת מניות. מכתב כזה נשלח לרשות השנייה על ידי עורכי הדין של הערוץ. כעת אומרים בערוץ כי שינו אסטרטגיה ויקבלו דמי מקדמות ממשרדי הפרסום.

ביוניברסל רגל אישרו הבוקר את ההסכם ומסרו כי ההסכם הוא על חשבון קניית מדיה לשנתיים הקרובות. בחברה אמרו כי "מקדמה זו תינתן אך ורק כנגד קבלת רישיון מהמדינה". עוד מסרו מהחברה כי ב-2014 רכשה יוניברסל מקאן זמן פרסום בערוץ 10 עבור לקוחותיה בסכום כולל של יותר מ-100 מיליון שקל, וכי מקדמות דומות קיבלו גם זכיית ערוץ 2, וכך מקובל בשוק האמריקאי.

על אף ההנחה המשמעותית שלה תזכה יוניברסל, בשיעור של כ-40% לפחות, בערוץ טוענים כי יצליחו לעמוד בתוכנית העסקית לאחר קיצוץ הוצאות התוכן ב-2015. "לערוץ לא תהיה כל בעיה לעמוד בכל הסכם אפ-פרונט״", מסרו בערוץ.

ברשות השנייה מתעקשים כי לפני כל דיון במועצה בנוגע לרישיון, יחויב הערוץ להעביר בפועל את החוב. המשמעות כרגע היא שהערוץ יחויב ראשית להעביר את הכסף ורק אז יידע האם אכן יזכה לרישיון. בדיון לגבי מתן הרישיון יעסקו חברי המועצה גם בשאלה האם לערוץ יש איתנות פיננסית מספקת הדרושה לאישור הרישיון.

יו״ר מקאן תל אביב הוא אילן שילוח, שבעבר היה גם בעל מניות בקבוצה וגם כיום מעורב בניהולה. שילוח עצמו ניהל בחודשים האחרונים מגעים עם מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, לכניסה כמשקיע לערוץ.

בערוץ 10 אישרו את פרטי הידיעה ומסרו כי "הכסף לתשלום לרשות השנייה קיים. נותר כעת לסכם את הפרטים באשר לאופן העברת התשלום בצורה שתהיה מקובלת על הרשות השנייה ותתאם את הוראות החוק. אנחנו יודעים שיו"ר מועצת הרשות השנייה, אווה מדז'יבוז', היועמ"ש לרשות השנייה, הילה שמיר, וכל חברי המועצה מבינים את גודל השעה ואת כובד האחריות, ואנחנו בטוחים שהם עושים הכל בכדי למצוא את המתווה הנכון שיאפשר את העברת התשלום, ימנע את היווצרותו של מונופול בחדשות ובטלוויזיה ויאפשר את שימור הפלורליזם וחופש הביטוי"

מיוניברסל מקאן נמסר כי "החברה מאמינה שיש חשיבות עליונה לקיומם של לפחות 2 ערוצי טלוויזיה עם שתי חברות חדשות עצמאיות על מנת לשמור על התחרות בענף הטלוויזיה, לטובת הצופים והמפרסמים. סגירה אפשרית של ערוץ 10 נוגדת את האינטרס הציבורי ואת עקרונות הדמוקרטיה, חופש העיסוק, חופש הביטוי ושמירה על תחרות חופשית גם בענף הטלוויזיה".

אילן שילוחצילום: עידו איז'ק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב