שאלות ותשובות |

מי נגד מי בשוק הטלוויזיה והאם ערוץ 10 יעשה היסטוריה?

ועדת הכלכלה עשויה לקבל החלטה היסטורית שתסלול דרך חדשה ■ על האינטרסים של קשת ורשת, הקשר לנתניהו וארדן ומה יקרה הלאה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

ועדת הכלכלה התכנסה היום לדון בהקלות לערוץ 10 שעשויות לספק ודאות להמשך פעילותו עוד 15 שנה ולהוריד את איום הסגירה מעל ראשו. החלטת הוועדה, אם תתקבל, יכולה לעשות היסטוריה בשוק הטלוויזיה ולסלול את הדרך לערוץ להיות הראשון בשוק שעבר למשטר הרישיונות, שאמור להיות תחרותי וחופשי יותר.

הוועדה המשותפת לוועדות הכלכלה והחינוך אמורה להתכנס הערב (ב') ולאשר סופית את ההקלות שיינתנו למבקשי רישיון לשידורים, כך שערוץ 10 יוכל לקבל רישיון ב-2015. בראשות הוועדה יעמוד ח״כ זאב אלקין (הליכוד). בשלב זה מסתמן כי בוועדה עצמה לא יהיו התנגדויות מצד קשת ורשת או מצד גופים אחרים להקלות לערוץ 10, והן יאושרו.

מה ההבדל בין זיכיון לרישיון?

קשת, רשת וערוץ 10 פועלות כיום לפי משטר רגולטורי של זיכיון. לפי תפישה זו, התדר שבו הן משדרות הוא משאב ציבורי מוגבל, כך שהמדינה מעניקה זיכיון קצוב בזמן בהליך מכרזי. ב-2011 אושרה רפורמות הרישיונות, שפתחה את השוק לתחרות, ולפיה תדרי השידור של ערוצי הברודקאסט הם חופשיים לשימוש וכל אחד רשאי לקבל רישיון אם יעמוד בתנאים מסוימים, כמו השקעה בסוגה עילית ושידורי חדשות.

איך ניסו להעביר את השוק הקיים במשטר החדש?

תמר איש שלוםצילום: ענבל מרמרי

המחוקק רצה לפתוח את השוק לתחרות ולכן איפשר לקשת, רשת וערוץ 10 לוותר על הזיכיון שבידיהם ולעבור לשדר ברישיון. לכאורה, מדובר בצעד משתלם בעבור קשת ורשת, שכן חובות ההשקעה בתוכן ברישיון נמוכות משמעות מהתנאים שעליהן התחייבו להשקעות מאסיביות בתוכן.

אלא שהיה תנאי אחד מרכזי שנכלל בחוק: עם המעבר לרישיון כללי המשחק מתחילים מחדש ואף גוף לא יכול לשמור על האפיק שלו ועל המותג שלו (ערוץ 2 או חדשות 10). לכן עבור זכייניות ערוץ 2 מדובר בחסם משמעותי, שכן הן שואבות את מירב העוצמה שלהן מכוחו של אפיק 22. בנוסף, קשת ורשת יצטרכו לצאת מערוץ 2 ולשדר כל אחת מהן שבעה ימים בשבוע, בתחרות קשה זו מול זו שכרורכה בסיכון רב. בכל מקרה, שוק הטלוויזיה מפסיד כיום כסף ונזקק להזרמות של מאות מיליוני שקלים, מה שמוביל את גופי השידור להיזהר מלקחת סיכונים נוספים.

מתי בכל זאת יסתיים הזיכיון והשחקנים הקיימים ייאלצו לעבור לאפיק חדש?

תקופת הזיכיון של ערוץ 10 הסתיימה כבר בסוף 2011. אלא שהערוץ עמד לקראת סגירה וברגע האחרון הוארך הזיכיון שלו פעמיים בשלוש שנים. כעת בא הזיכיון לסופו והערוץ נאלץ לעבור לרישיון.

תקופת הזיכיון של קשת ורשת אמורה היתה להסתיים בנובמבר 2015. אלא שבחקיקה פזיזה בסוף 2012, לצד הצלת ערוץ 10, אושרה להם אופציה להארכת זיכיון של שנתיים. על אף שקשת הצהירה כי בכוונתה לעבור לרישיון, בפועל שתי הזכייניות התבצרו באפיק 22. הסיבה: החשש מפני תחרות בעולם חדש שבו אין אפיק 22, עלויות המעבר לשדר שבעה ימים ולא 3-4 כפי שכל אחת מהן משדרת כיום, העלות של הקמת חברת חדשות נוספת (כ-50 מיליון שקל בשנה) - ובעיקר החשש כי בשוק יהיו שלושה שחקנים שהם 21 ימי שידור בשבוע, מה שיגרור את כולם להפסדים.

מה רצה לעשות שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן?

ארדן, בהתאם לעמדת הרשות השנייה והממונה על ההגבלים העסקיים, האמין כי לקשת ורשת יש כוח מונופוליסטי אדיר שהיה בין הגורמים לנפילתו של ערוץ 10, וכן מונע כניסה של מתחרים חדשים לשוק. לכן יזם ארדן חקיקה שתאלץ את קשת ורשת לצאת לשדר ברישיון כבר ב-2015, ושכל אחת מהן תחויב מיידית להפעיל חברת חדשות עצמאית. אלא שבנימין נתניהו, עם כניסתו לתפקיד שר התקשורת, עצר את החקיקה הזו.

מה האינטרס של חברת החדשות של ערוץ 2?

ישיבת מועצת הרשות השנייה, הערב

חברת החדשות מעוניינת להמשיך במתכונת הנוכחית שבה היא מובילת השוק ונהנית מגב חזק של קשת ורשת ומהמותג חדשות 2. בחברה נהנים גם ממאזן האימה בין אבא ואמא - קשת ורשת. אם שתיהן היו יוצאות לרישיון, חדשות 2 היתה עוברת כנראה בהליך המתחרות לאחת מהן, או אפילו מתפרקת לגמרי. לכן מנכ״ל החברה, אבי וייס, יוצר לחץ פוליטי למנוע חקיקה כזו.

למה בעצם ערוץ 10 לא מקבל רישיון?

מסיבות רבות. ראשית, כדי לקבל רישיון הרשות השנייה רוצה שמאחורי הערוץ יעמוד משקיע עם איתנות פיננסית שיתמוך בו. כרגע בעלי המניות הם יוסי מימן וארנון מילצ׳ן שאינם רוצים או יכולים להזרים כסף לערוץ. ערוץ 10 גם חייב כ-36 מיליון שקל למדינה עבור דמי הזיכיון שמממנים את פעילות הרגולציה, וגם עבור הפצת השידורים שלו. ללא כיסוי החוב הזה הערוץ לא יוכל לקבל רישיון, והתקווה של ערוץ 10 היא שהמשקיע שלמה נחמה ייכנס ויזרים את הכסף הזה.

מה עוד צריך ערוץ 10 כדי לשרוד?

אתמול קיבלה מועצת הרשות השנייה החלטה דרמטית להפחתת מחויבויות התוכן לגוף שישדר ברישיון. ערוץ 10 רוצה לפעול במתכונת אחרת, מצומצמת יותר, ללא תוכניות גרנדיוזית וריאליטי. אלא שהחוק הנוכחי חייב השקעה של כ-280 מיליון שקל בתוכן - מעבר ליכולת של הערוץ. לכן אישרה מועצת הרשות את הפחתת המחויבויות לכ-130 מיליון שקל בלבד, חלקם לשידורי חדשות וחלקם לתוכניות איכותיות כמו דרמה ותעודה. עם הוצאה כזו מקווים בערוץ שיוכלו להמשיך לשרוד.

מה קשת ורשת רוצות?

קשת ורשת טוענות כי ערוץ 10, שקיבל שוב ושוב הקלות במהלך השנים, יזכה עכשיו שוב לתנאים משופרים. הן היו רוצות שגם להן יופחתו מחויבויות התוכן. אלא שברשות השנייה מזכירים להן שהבחירה להמשיך ולפעול בתוך ערוץ 2 בזיכיון ולא להסתכן ביציאה לשדר ברישיון באפיק חדש היא שלהן. ההקלות הנוכחיות, מבהירים ברשות, הן רק לגופים שיתחילו לשדר תחת משטר הרישיונות ולא לגופים שנותרו בזיכיון.

הכניסה של ערוץ 10 לשדר ברישיון ל-15 שנה בתנאים קלים יותר עשויה להכניס יציבות לשוק. קשת ורשת כבר יידעו שערוץ 10 הוא שחקן קיים שלא עומד להיסגר, והן יוכלו לבצע הערכת מצב ודאית יותר בשוק.

מה הסמכות של ועדת הכלכלה?

ועדת הכלכלה צריכה כעת לאשרר את החלטת מועצת הרשות השנייה ולהפחית את מחויבויות התוכן כדי שערוץ 10 יוכל לפעול ברישיון. אבל כדי שהערוץ אכן יקבל את הרישיון יש עוד דרך ארוכה. כמובן שהמשקיע נחמה ייכנס ויזרים את החוב, אבל גם הסדרה ודחייה של חובות תוכן של ערוץ 10 בכ-20 מיליון שקל והליכים נוספים עלולים לעכב את ההחלטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב