נכנע ללחץ? יום לפני שהחליט לטובת ערוץ 2 - נתניהו נפגש עם מנכ"ל חדשות 2

אתמול החליט ראש הממשלה לעצור את החוק לפיצול ערוץ 2, שהיה עשוי להביא לפירוקה של חברת החדשות של ערוץ 2 ■ ההערכות הן כי הלחץ שהופעל על נתניהו מצד חדשות 2 ובעלי המניות של ערוץ 2 הביא לעצירת החוק ■ ערוץ 10: "אסור להיכנע ללחצים של בעלי השפעה בערוץ 2"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

מה קרה מאחורי הקלעים בהחלטה המפתיעה של ראש הממשלה לעצור את התחרות בשוק הטלוויזיה? ל-TheMarker נודע כי יום לפני שהחליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיש ערר על החוק להקדמת פיצול ערוץ 2 (ובפועל להורידו מסדר היום) נפגש נתניהו עם מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, אבי וייס. הפגישה התקיימה בלשכת ראש הממשלה בירושלים, והיא עסקה בעמדתה הנחרצת של חדשות 2 לעצור את קידום החוק.

ההערכות הן כי הלחץ שהופעל על נתניהו מצד וייס ומצד חדשות 2, וכן מצד בעלי המניות של זכייניות ערוץ 2, הוא זה שגרם לנתניהו לעצור את קידום החוק ולהכריז כי הוא מעוניין "ללמוד את הנושא לעומק". כפי שפורסם ב-TheMarker, נתניהו נפגש באחרונה גם עם אודי אנג'ל בעל השליטה ברשת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו

אתמול החליט נתניהו להגיש ערר על החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בחוק להקמת פיצול ערוץ 2. לפי החוק, שנועד להגביר את התחרות בטלוויזיה, קשת ורשת ייאלצו לעזוב את ערוץ ולהקים שתי חברות חדשות כבר ב-2015 – ולא בסוף 2017. בשל הנסיבות שנוצרו, קשת ורשת הביעו התנגדות לחוק וגם לא הגישו בקשה לשדר ברישיון. ואולם ההתנגדות הנחרצת ביותר הגיעה מצד חדשות 2. עתידה של חדשות 2 היה לוט בערפל בשל החוק, שכן היא היתה אמורה לעבור לידי אחת מהזכייניות, קשת או רשת, בהליך במב"י. במקביל, קיים גם תרחיש שבו חברת החדשות של ערוץ 2 מתפרקת.

בהחלטת הדירקטוריון של חדשות 2 בסוף אוקטובר נכתב כי "התזכיר פוגע בחברת החדשות, בעצמאותה, בתפקודה ובעתידה, כמו גם באינטרס הציבורי. עמדת חברת החדשות ביחס לתזכיר החוק היא שכל עוד מתקיימת תחרות בתחום שידורי החדשות בישראל - אין כל הצדקה לשינוי המצב החוקי הקיים, שנחקק לפני שנתיים בלבד. שינוי כזה יביא לפירוקה של חברת החדשות הלכה למעשה ויפגע פגיעה אנושה באינטרס הציבורי".

אבי וייס

יו"ר חדשות 2 היא עו"ד תמי רווה, שמיודדת עם משפחת נתניהו. רווה אמרה ל-TheMarker כי לא נפגשה עם נתניהו בנושא.

ההערכות היו כי אנשי חדשות 2 יפעילו כוחם וינסו למנוע מאחורי הקלעים את הקדמת הצעת החוק. בעוד שר התקשורת גלעד ארדן הכריז כי הוא מתכוון להתעמת ישירות עם חדשות 2, הרי שראש הממשלה - שקיבל לידיו את תיק התקשורת - החליט לעכב את יישום החוק בשל הלחץ מצד אנשי ערוץ 2 שחוששים מהחוק.

עצירת החוק עשויה גם לגרום לסגירת ערוץ 10, שכן החוק אמור לאפשר את המשך פעילותו אחרי 31 בדצמבר 2014 באמצעות הורדת הסף לכניסה לשוק הטלוויזיה.

וייס סירב להגיב. טרם נמסרה תגובת משרד ראש הממשלה.

בעקבות פרסום הידיעה ב-TheMarker אמר גורם בכיר בערוץ 10 כי "אסור להיכנע ללחצים האדירים שמפעילים גורמים בעלי השפעה בערוץ 2". לדבריו, "חזרה לימי המונופול שבהם יש ערוץ מסחרי אחד ומהדורת חדשות אחת, תשרת אך ורק את בעלי ההון שמחזיקים בערוץ 2 ואת מי שיאכל מידם. הציבור יפסיד, היצירה המקורית תפסיד ומחירי הפרסום יעלו לרמתם משנות התשעים. ממשלת ישראל נאבקת במונופולים ואנחנו משוכנעים שהיא לא תתן את ידה להקמת מונופול ישן-חדש. מונופול זה דבר רע, מונופול בתקשורת זה מסוכן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב