מכה לנתניהו: חוק "ישראל היום" אושר בכנסת בקריאה טרומית

חוק "ישראל היום" אושר בכנסת בקריאה טרומית ■ צפו ברשימה: מי תמך בחוק ומי התנגד? ■ הערכות: החוק, שמשמעותו איסור ההפצה בחינם של העיתון של שלדון אדלסון, יעוכב ע"י הקואליציה ■ "ישראל היום": "הח"כים העדיפו לשרת אינטרסים זרים של מו"ל 'ידיעות אחרונות' נוני מוזס"

צבי זרחיה
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
נתי טוקר

מכה לראש הממשלה בנימין נתניהו: הכנסת אישרה בצהריים בקריאה טרומית את חוק "ישראל היום"' האוסר על חלוקת עיתון בחינם. 43 ח"כים תמכו בהצעת החוק, 23 התנגדו ו-9 נמנעו. ההערכות הן כי החוק, שמשמעותו איסור ההפצה בחינם של העיתון של שלדון אדלסון, יעוכב על ידי הקואליציה.

בזמן ההצבעה נראה נתניהו כשהוא רץ במליאה כדי להספיק להצביע, ולאחר שהתבררו תוצאות ההצבעה סינן ראש הממשלה: "בושה".

בתגובה לאישור הצעת החוק, מסרו ב"ישראל היום": "לא אנחנו הפסדנו, אלא הכנסת, שבהצבעתה שוב הוכיחה עד כמה היא מנותקת מרחשי הציבור. זהו יום של בושה וכלימה לאותם ח"כים שהיפנו עורף לרצון הציבור ולרצון בוחריהם, והעדיפו לשרת אינטרסים זרים של מו"ל 'ידיעות אחרונות' נוני מוזס".

עוד מסרו בעיתון כי "נאומו של מציע החוק, ח"כ איתן כבל, הוכיח כי מדובר לא בחוק להצלת העיתונות בישראל, אלא חוק פרטני, אישי ונקמני נגד עיתון אחד בלבד: 'ישראל היום'".

בעיתון מסרו גם כי "נמשיך להיאבק נגד החוק הלא הוגן והלא-חוקתי, המתערב בתחרות החופשית. החוק הוא פגיעה קשה בדמוקרטיה, והמשך חקיקתו תדרדר את ישראל לרמה של מדינת עולם שלישי. נמשיך להופיע, נמשיך להיאבק".

בהצעת החוק נכתב כי "מטרת חוק זה היא לקדם ולחזק את העיתונות הכתובה בישראל, ולהבטיח תנאים שוויוניים לתחרות אמיתית והוגנת בין העיתונים". הצעת החוק מתייחסת לעיתון יומי, שיוצא לאור שישה ימים בשבוע (כלומר לא כולל "ישראל פוסט" של אלי עזור), וכולל לפחות 30 עמודים בימי חול ו-100 עמודים בסופי שבוע. החוק מתייחס גם לעיתון יומי בעל תפוצה רחבה, שהוא אחד מארבעת העיתונים היומיים בעלי התפוצה הרחבה ביותר בישראל.

לפי ההצעה, "לא יוציא לאור אדם, ולא יהיה אחראי להפצה של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה בחינם, לתקופה העולה על שישה חודשים מיום תחילת הפצתו בחינם".

מי תמך ומי התנגד לחוק "ישראל היום"?צילום: צבי זרחיה

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "כיום אנו נמצאים במצב בו העיתונות הכתובה מצויה במשבר עמוק שרק הולך ומחריף ומרבית העיתונים קורסים כלכלית. מטרתה של הצעת חוק זו לטפל באחת הסיבות המרכזיות שהובילו למשבר ושאינה מאפשרת להם להתאושש. חוסר היכולת להתחרות באופן אמיתי והוגן בשוק על בסיס יתרונות יחסיים של מצוינות, נובע מהעובדה שחלק מהעיתונים מחולקים היום בחינם. בכך הם מונעים תחרות גם על המחיר המהווה מרכיב חשוב ביכולתו של עיתון לשרוד כלכלית, מרסקים את התחרות ההוגנת ואינם מאפשרים לשוק להתאושש".

עוד נכתב כי "כדי למנוע המשך קריסה ופיטורי עובדים נוספים חייב השוק לחזור ולפעול בתנאי תחרות הוגנים ודמוקרטיים. הצעת חוק זו מניחה את המסד לכך בדרך של איסור באופן חד משמעי על הפצה חינם של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה על מנת למנוע פגיעה בפרמטר חשוב של האפשרות להתחרות: המחיר - ועל ידי כך לקדם ולחזק את התחרות ההוגנת בשוק זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש