מכה לנתניהו: חוק "ישראל היום" אושר בכנסת בקריאה טרומית

חוק "ישראל היום" אושר בכנסת בקריאה טרומית ■ צפו ברשימה: מי תמך בחוק ומי התנגד? ■ הערכות: החוק, שמשמעותו איסור ההפצה בחינם של העיתון של שלדון אדלסון, יעוכב ע"י הקואליציה ■ "ישראל היום": "הח"כים העדיפו לשרת אינטרסים זרים של מו"ל 'ידיעות אחרונות' נוני מוזס"

צבי זרחיה
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
נתי טוקר

מכה לראש הממשלה בנימין נתניהו: הכנסת אישרה בצהריים בקריאה טרומית את חוק "ישראל היום"' האוסר על חלוקת עיתון בחינם. 43 ח"כים תמכו בהצעת החוק, 23 התנגדו ו-9 נמנעו. ההערכות הן כי החוק, שמשמעותו איסור ההפצה בחינם של העיתון של שלדון אדלסון, יעוכב על ידי הקואליציה.

בזמן ההצבעה נראה נתניהו כשהוא רץ במליאה כדי להספיק להצביע, ולאחר שהתבררו תוצאות ההצבעה סינן ראש הממשלה: "בושה".

בתגובה לאישור הצעת החוק, מסרו ב"ישראל היום": "לא אנחנו הפסדנו, אלא הכנסת, שבהצבעתה שוב הוכיחה עד כמה היא מנותקת מרחשי הציבור. זהו יום של בושה וכלימה לאותם ח"כים שהיפנו עורף לרצון הציבור ולרצון בוחריהם, והעדיפו לשרת אינטרסים זרים של מו"ל 'ידיעות אחרונות' נוני מוזס".

עוד מסרו בעיתון כי "נאומו של מציע החוק, ח"כ איתן כבל, הוכיח כי מדובר לא בחוק להצלת העיתונות בישראל, אלא חוק פרטני, אישי ונקמני נגד עיתון אחד בלבד: 'ישראל היום'".

בעיתון מסרו גם כי "נמשיך להיאבק נגד החוק הלא הוגן והלא-חוקתי, המתערב בתחרות החופשית. החוק הוא פגיעה קשה בדמוקרטיה, והמשך חקיקתו תדרדר את ישראל לרמה של מדינת עולם שלישי. נמשיך להופיע, נמשיך להיאבק".

בהצעת החוק נכתב כי "מטרת חוק זה היא לקדם ולחזק את העיתונות הכתובה בישראל, ולהבטיח תנאים שוויוניים לתחרות אמיתית והוגנת בין העיתונים". הצעת החוק מתייחסת לעיתון יומי, שיוצא לאור שישה ימים בשבוע (כלומר לא כולל "ישראל פוסט" של אלי עזור), וכולל לפחות 30 עמודים בימי חול ו-100 עמודים בסופי שבוע. החוק מתייחס גם לעיתון יומי בעל תפוצה רחבה, שהוא אחד מארבעת העיתונים היומיים בעלי התפוצה הרחבה ביותר בישראל.

לפי ההצעה, "לא יוציא לאור אדם, ולא יהיה אחראי להפצה של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה בחינם, לתקופה העולה על שישה חודשים מיום תחילת הפצתו בחינם".

מי תמך ומי התנגד לחוק "ישראל היום"?צילום: צבי זרחיה

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "כיום אנו נמצאים במצב בו העיתונות הכתובה מצויה במשבר עמוק שרק הולך ומחריף ומרבית העיתונים קורסים כלכלית. מטרתה של הצעת חוק זו לטפל באחת הסיבות המרכזיות שהובילו למשבר ושאינה מאפשרת להם להתאושש. חוסר היכולת להתחרות באופן אמיתי והוגן בשוק על בסיס יתרונות יחסיים של מצוינות, נובע מהעובדה שחלק מהעיתונים מחולקים היום בחינם. בכך הם מונעים תחרות גם על המחיר המהווה מרכיב חשוב ביכולתו של עיתון לשרוד כלכלית, מרסקים את התחרות ההוגנת ואינם מאפשרים לשוק להתאושש".

עוד נכתב כי "כדי למנוע המשך קריסה ופיטורי עובדים נוספים חייב השוק לחזור ולפעול בתנאי תחרות הוגנים ודמוקרטיים. הצעת חוק זו מניחה את המסד לכך בדרך של איסור באופן חד משמעי על הפצה חינם של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה על מנת למנוע פגיעה בפרמטר חשוב של האפשרות להתחרות: המחיר - ועל ידי כך לקדם ולחזק את התחרות ההוגנת בשוק זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"