ביהמ"ש ביטל החלטת סער: מרכולים בת"א יישארו פתוחים בשבת

השופט דחה את הבקשות של עיריית תל אביב לצווי סגירה לעסקים בשבת, משום ששר הפנים היוצא, גדעון סער, נמנע מלקיים שימוע לראש העירייה כנדרש בחוק

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מרבית המרכולים בתל אביב יוכלו להמשיך לפעול בשבת, כך קבע היום (ג') השופט, אביים ברקאי, מבית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב. השופט ביטל את הבקשות של עיריית תל אביב לצווי סגירה, זאת משום ששר הפנים היוצא, גדעון סער, נמנע מלקיים שימוע לראש העירייה, כנדרש בחוק, ולכן קבע השופט כי החלטתו של סער אינה חוקית ובטלה.

מעתה ואילך בתי העסק יישארו פתוחים, אך העירייה לא יכולה להגיש בקשות חדשות לצווי סגירה וספק רב אם היא רשאית להטיל קנסות, שכן לפי החוק החדש בתי העסק שפותחים בשבת ככלל יוכלו להישאר פתוחים.

החוק החדש צריך לעבור כעת הליך טכני במסגרתו המדפיס הממשלתי מדפיס אותו ברשומות וכך ייכנס לתוקף. לשר הפנים הנכנס, גלעד ארדן, לא תהיה אפשרות להפוך את ההחלטה או לשנותה. השופט אומר זאת מפורשות בפסק הדין.

סער רצה להעביר את ההחלטה הסופית לשר הבא אחריו, אבל ביהמ"ש אומר מפורשות כי "אין לקבל אמירה ממנה עולה כי שר הפנים הבא יחליט כאשר יחליט בהתאם לשיקולים ישקול כאשר ישקול. קשה לקבל תשובה כזו בכלל, ואין לקבל תשובה כזו כאשר היא חורגת מההוראות שנקבעו בפקודת העיריות".

למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: רונית דומקה

עוד החליט בית המשפט כי: "מכל אלה עולה כי ההודעה על עיכוב החוק חסרת ערך. הודעה על עיכוב הבאה ללא סמכות בחוק, לאו הודעה היא. משחלפו 60 הימים חלפה זכותו של שר הפנים להתערב בחוק העזר. אין ספק כי בשלב זה על חוק העזר להיות מפורסם ברשומות. במיוחד אין ספק, שאין מקום ליתן צווים מכוח הוראות החוק המקורי, אשר החלטה על תיקונו התקבלה במועצת העיר".

לפני כשלושה חודשים אישרה מועצת עיריית תל אביב תיקון לחוק העזר העירוני הנוגע לפתיחתם וסגירתם של מרכולים בשבת בעיר, המסדיר פתיחת מרכולים בשבת במתכונת מצומצמת בשליש מהיום. התיקון לחוק היה תלוי באישור שר הפנים, שהיה אמור להתקבל או לא להתקבל בתוך 60 יום.

חודשיים קודם לכן החליט סער שלא לקבל את חוק העזר הקודם של עיריית תל-אביב לפיו המרכולים יוכלו לפעול בשבת וקיבל החלטה כי המרכולים ייסגרו בתל אביב בשבתות וחגים למעט במתחמים מסוימים (נמל תל אביב, התחנה, נמל יפו וחנויות נוחות בתחנות דלק). סער טען אז שההחלטה נבעה מכך שהחוק פוגע בערך השבת כיום מנוחה, וגורמים מתנגדים טענו כי מאחורי ההחלטה עומד רצונו של סער לצבור נקודות אצל החרדים כהכנה למירוץ לראשות הממשלה.

במכתב ששלח בתחילת השבוע שעבר ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, לגדעון סער, טען חולדאי כי ההחלטה של שר הפנים לשעבר שלא להחליט, כלומר ששר הפנים הבא יקבע האם לאשר את התיקון לחוק העזר העירוני אינה חוקית. זאת משום שסער הפר את החובה לתת לעירייה הזדמנות לטעון את טענותיה כנגד עיכוב פרסום התיקון לחוק.

לדברי העירייה, הפרת החובה לתת לעירייה את זכות הטיעון שניתנה לה בפקודה ועקב כך שיחלפו שישים הימים מאישור התיקון על ידי מועצת העירייה, העומדים לרשות שר הפנים לתת התייחסותו בעניין, "אין עוד בידי השר למנוע את פרסום התיקון וכניסתו לתוקף".

שליש מהמרכולים ייסגרו

התיקון לחוק העזר העירוני החדש, שאושר באוגוסט על ידי מועצת העיר תל אביב וכעת על-ידי בית המשפט, יוביל לסגירת יותר משליש מהמרכולים הפועלים בשבת בעיר. מטרתו היא לצמצם את הגזירה של סגירת כל המרכולים בעיר בשבת. ואולם, גם החוק במתכונתו החדשה צפוי לפגוע במכולות, בקיוסקים קטנים וברשתות הגדולות הפועלים בשבת. התיקון לחוק קובע כי 164 מרכולים (מכולות, מינימרקטים, פיצוציות, חנויות נוחות וכדומה) יקבלו היתר לפעול בשבת, לעומת כ–285 הפועלים כיום (לפי נתונים של מחלקת הרישוי בעיריית תל אביב). לפי העירייה, כ–30 חנויות נוחות הפועלות בתחנות הדלק בתל אביב מורשות לעבוד בשבתות, לאחר שהוחרגו בתחילת יולי מהחלטת סער לסגור מרכולים וקיוסקים בשבת, למעט במתחם נמל תל אביב, נמל יפו ומתחם התחנה בתל אביב. כך שלפי העירייה מספר המרכולים שיורשו לפעול בשבת יירד מ-238 ל-164 – צמצום של כ-31%.

בקרב המרכולים שפועלים בשבת בתל-אביב טוענים כי ההחלטה היא "הרע במיעוטו". "כולם יודעים שהחוק החדש של עיריית תל אביב זו פשרה צולעת . הרי עיריית תל אביב רצתה לשמור על המצב שהיה בהתחלה, בו כל אחד שרצה לפתוח היה פותח, ואחרי שהשר התנגד עיריית תל-אביב מצאה את הפשרה הזאת", אומר קובי כהן, מנכ"ל סופר יודה. כהן מותח ביקורת על חוק העזר החדש . לדבריו, "מה שהוצע זה מגוחך, החוק מאוד לא ברור , עם התעסקות בהגרלות ומכרזים וכל מיני דברים וכמו כן נשאלת השאלה למה שמישהו אחד יהיה פתוח והשני יישאר סגור. עיריית תל אביב צריכה לחזור לאג'נדה הקבועה שלה ולפעול להחזיר את המצב לקדמותו ולעשות עוד תיקון חוק שקובע פתיחה גורפת של מרכולים בשבת בעיר".

בכיר ברשת שיווק אחרת המפעילה סניפים בשבת אמר כי "מדובר ברע במיעוטו. גדעון סער קבע שאי אפשר יהיה להפעיל מרכולים בשבת בכלל ופה קובעים לנו שחלק לא קטן מהמרכולים ייסגר, נצטרך לראות אם יהיה מדובר בסניפים שלנו או לא, אבל זה לא שאנחנו מרוצים מהמצב". עו"ד גיורא ארדינסט ממשרד ארידנסט בן נתן ושות', בא כוחה של רשת AM:PM , אמר כי "החלטת ביהמ"ש לעניינים מקומיים היא החלטה דרמטית שיש לה השפעה על אורחות חייהם של כל תושבי תל אביב ועל אופייה של העיר כעיר פלורליסטית ופתוחה. מן ההחלטה עולה כי הסמכות לקבוע את אופייה של העיר נתון בידי מועצת העיר אשר נבחרת ע"י תושבי העיר וכי סמכותו של שר הפנים להטיל וטו על חוקי עזר הינה מוגבלת וחייבת להיעשות בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק וביניהם מתן זכות שימוע לראש העיר".

במקביל, בעלי מכולות בתל-אביב, שיזמו את המאבק נגד פתיחת המרכולים בעיר בשבת, מתכוונים להילחם בהחלטה ומסרו כי "פסיקת השופט עומדת בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה. חילופי שרי פנים במדינת ישראל לא יכולים להצדיק התעלמות בוטה מהחוק ומפסיקת בית המשפט העליון. עוד השבוע תוגש עתירה לבג"צ על מנת שגם העסקים הקטנים והמכולות יוכלו בסופו של דבר לזכות ביום מנוחה אחד בשבוע כמו כל שאר אזרחי ישראל״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"