גם קשת מתבצרת בערוץ 2: הגישה בקשה לזיכיון עד 2017

לאחר שרשת ביקשה ארכה לזיכיון עד 2017, עשתה זאת הערב גם המתחרה שלה ■ בין בעלי המניות שררה מחלוקת שבסופה הוחלט שלא להגיש כלל בקשה לרישיון ■ קשת היתה הזכיינית שהצהירה במפורש כי היא מתכוונת לצאת מערוץ 2 ולעבור לשדר באפיק חדש במשך שבעה ימים כבר ב-2015

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

יממה לפני הדד ליין נפלה ההחלטה: זכיינית ערוץ 2 קשת מצטרפת למתחרה שלה, רשת, והודיעה הערב (ה') לרשות השנייה ולשר התקשורת גלעד ארדן כי היא מבקשת להישאר בזיכיון בערוץ 2 עד נובמבר 2017, ולא תגיש בקשה לשדר ברישיון בערוץ חדש. בכך למעשה מנסות שתי הזכנייות למנוע מארדן להוביל את החוק להקדמת הפיצול של ערוץ 2 כבר ב-2015.

קשת היתה הזכיינית שהצהירה במפורש כי היא מתכוונת לצאת מערוץ 2 ולעבור לשדר באפיק חדש במשך שבעה ימים כבר ב-2015. הזכיינית החלה להיערך לשדר בשבעה ימים, ותמכה בתחילה בהצעת החוק של ארדן להקמת הפיצול של ערוץ 2. אלא שלטענת הזכיינית, יש כיום חוסר ודאות בשוק, זאת בעיקר על רקע תמיכתו של ארדן בהקטנת חסמי הכניסה לענף – מה שעשוי להציל את ערוץ 10. בין בעלי המניות שררה מחלוקת שבסופה הוחלט לא להגיש כלל בקשה לרישיון.

חלק מהסיבות שהגבירו את אי הוודאות בשוק והביאו להכרעה שלא לגשת לרישיון היו המגעים המתקדמים בין ערוץ 10 לבין שני משקיעים להמשך פעילות הערוץ. אחת המשקיעות היא אשת העסקים היהודייה נינה סטורמס יחד עם ענקית ההפקות הבינלאומית פרימנטל, שמתכוונת להזרים לערוץ כ-70 מיליון דולר. בתנאי שוק כאלה, שבו ערוץ 10 עשוי להישאר כשחקן שלישי, מסרבת קשת לצאת לרישיון. הזכיינית ביקשה הבהרות שונות לגבי הקלות שהובטחו לה, בעיקר בכל הקשור לשינוי החוק שאמור לחייב אותה להפיק חדשות כבר ב-2015, אך משאלה לא התקבלו היא החליטה להגיש רק בקשה להארכת זיכיון. מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד, שיגר בימים האחרונים מכתב לזכייניות שבהן איפשר להגיש בקשה כפולה לזיכיון ורישיון, אך הן סרבו לממש את ההצעה.

אבי ניר, מנכ"ל קשתצילום: איל טואג

המשמעות כרגע היא שהחוק שהתקבל ב-2012 התממש - שתי הזכייניות מסכימות על הארכת זיכיון עד סוף 2017. במצב כזה לשתי הזכייניות יש זכות קניינית על ערוץ 2, ולטענתן יהיה ניתן למנוע חקיקה שתשלול מהן את הזיכיון. עם זאת, הן ברשות השנייה והן במשרד התקשורת נחושים להמשיך ולהוביל את הצעת החוק, שתיאלץ את קשת ורשת להיפרד ולצאת מערוץ 2 ב-2015 – אך הדבר יהיה כרוך בקרבות בכנסת ובזירה המשפטית.

בקשת הבהירו כי אינם חוזרים בהם מהרצון והכוונה לעבור לשדר ברישיון בערוץ חדש. במכתב ששיגרה יו"ר קשת, דרורית ורטהיים, לארדן הוזכר כי ביולי הודיעה כי דירקטוריון החברה תומך במעבר לרישיון. "קשת ראתה ועדיין רואה עצמה חלק מן החזון של טלוויזיה איכותית, תחרותית ומגוונת, הנשענת על עמוד התווך של היצירה העברית, תורמת לה ונתרמת על-ידה", כתבה ורטהיים. "זהו חזון דינמי המחייב את קשת לפעול בשוק תחרותי ומאתגר וקשת, כפי שעשתה לאורך 21 השנים האחרונות, מקדמת אתגר זה בשמחה ובחדוות עשייה". היא הוסיפה כי קשת השקיעה מאז 2005 יותר מ-2 מיליארד שקל בהפקות בישראל, מהן קרוב למיליארד שקל בסוגה עלית.

לפי ורטהיים, הסיבה לכך שקשת חזרה בה מהגשה לרישיון היא משום ש"ככל שקרב מועד ההכרעה, נוכחנו כי במסלול הרישיון, בו שאפנו להוביל את הספינה, הערפל רחוק מלהתבהר ורב הנסתר על הגלוי. קשת כבר התמודדה עם תנאי שוק ורגולציה קשים, אך האחריות מחייבת אותנו שלא לבחור בנתיב כה מסוכן כשעינינו קשורות".

גורמי האי ודאות, כפי שציינת ורטהיים, נוגעים ל"עתידה של חברת החדשות, וכן תנאי היציאה לרישיון ומועדה, כפי שהם נובעים מטיוטת החוק החדש, אשר עברה בוועדת השרים לענייני חקיקה ביום א' האחרון, הפכו את ההחלטה על יציאה לרישיון למסוכנת עוד יותר".

למרות הגשת הבקשה להארכת הזיכיון, ורטהיים הבהירה כי "קשת עדיין שותפה לחזון שהתוויתה - שידור מסחרי באמצעות בעלי רישיונות המשדרים שבעה ימים בשבוע. הדרך להגיע למימוש החזון היא תוך גיבוש התנאים אשר יאפשרו לא רק יציאה לרישיון, אלא גם פעילות ארוכת טווח במסגרת שכלליה ברורים ושוויוניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"