האם משקיעה הולנדית תשנה את כללי המשחק בשוק הטלוויזיה?

רגע לפני שערוץ 10 נסגר, הדרמה בטלוויזיה מגיעה לשיא

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

לפני כעשרה ימים שיגרה זכיינית ערוץ 2 קשת הודעה לרשות השנייה על כך שהיא עורכת שינויים בהרכב הדירקטוריון שלה, וכי תצרף דירקטורים חיצוניים.

הצעד הטכני הזה מבהיר עד כמה קשת באמת רוצה לוותר על הזיכיון בערוץ 2, שאותו היא חולקת עם רשת, ולהתחיל לשדר תחת משטר הרישיונות באפיק חדש שבעה ימים בשבוע. במשטר הרישיונות, החוק מחייב דירקטור חיצוני, וקשת הבהירה כי נערכה גם לעמוד בהוראה זו.

אלא שכמו בריטואל קבוע, שוק הטלוויזיה המקומי מגיע תמיד לתסבוכת ברגע האחרון, ומתנהלים בו מאבקי כוח שבהם מעורבים בעלי ההון השולטים בזכייניות, פוליטיקאים ופקידים. שוב נערכות פגישות מיותרות בין גופי השידור לשרי התקשורת ולחברי הכנסת; שוב נזעקים יועצים משפטיים להעניק חוות דעת שנויות במחלוקת רגע לפני דד־ליין; ושוב חוסר ודאות ואי יציבות אופפים את הענף כולו.

אם עד עתה היה נראה ששר התקשורת גלעד ארדן מצליח לבצע מהפכה ולהוביל - בהסכמת קשת - מהלך לפירוק מונופול ערוץ 2 וחדשות 2, ובנייה של שוק טלוויזיה חדש ותחרותי יותר, כעת המצב הסתבך הרבה יותר באופן שיקשה על העברת החוק.

גלעד ארדןצילום: עופר וקנין

אתמול הבהירה רשת במכתב רשמי לרשות השנייה ולשר התקשורת כי היא מעוניינת להאריך את הזיכיון שלה בערוץ 2 עד נובמבר 2017, כפי שמאפשר לה החוק, וזאת בשל חוסר הוודאות בשוק. ברשת רואים כי כוונת ארדן להעביר חקיקה שתוריד את חסמי הכניסה לענף, ואולי גם תציל את ערוץ 10, ולא מוכנים להיות בשוק שבו יש שלושה שחקנים בטענה כי שוק הפרסום קטן וכל השחקנים יפסידו.

גם בקרב בעלי המניות של קשת עדיין אין הסכמות, ולמרות הרצון וההצהרות ייתכן כי בסופו של דבר הזכיינית תגיש רק בקשה להמשך שידור בזיכיון.

אם לא די בזה ערוץ 10, שנראה היה עד עתה כי נמצא בשלבי הגסיסה, מקבל זריקת עידוד משמעותית. המשקיעה ההולנדית-יהודייה, נינה סטורמס, שמגיעה יחד עם ענקית ההפקות הבינלאומית פרימנטל, הצהירה אתמול כי היא בוחנת השקעה בערוץ 10. ל–TheMarker נודע כי בכוונתה של סטורמס להזרים עד כ–70 מיליון דולר לערוץ 10 - סכום אדיר שעשוי להוות בעל השלכות דרמטיות על עתיד הענף.

המצב המורכב הנוכחי עלול להוליד אינספור תרחישים לעתיד ענף הטלוויזיה, הנה התרחישים הרצויים על כל אחד מהשחקנים המרכזיים במשחק.

צילום: Getty Images

1. היעד של ארדן והרשות השנייה: תחרות, גם בכוח

ארדן והרשות השנייה רוצים לפתוח את שוק הטלוויזיה לתחרות על ידי ביטול אפיק 22 בשלט, הוצאה של קשת ורשת לרישיון כבר ב–2015, כשכל אחת מהן מפעילה חברת חדשות. במקביל, החוק יציע הורדה של חסמי כניסה לענף, כך שייתכן כי ערוץ 10 יוכל להמשיך לשדר - ויופעלו שלושה ערוצים עם שלוש חברות חדשות.

מאחורי הקלעים מסתתרת השאיפה הפוליטית שמגיעה גם מראש הממשלה בנימין נתניהו להיאבק בכוח ההשפעה האדיר של חדשות 2 על התודעה הישראלית, ולבזר את מוקדי השיח.

הצעד הראשון כבר נעשה. ועדת השרים אישרה ביום ראשון את הצעת החוק שמוביל ארדן לפיה קשת ורשת ייאלצו להתפנות מאפיק 22 כבר ב–2015, מרצון או לא. לא רק זאת, אלא שבעוד בחוק הקיים בשלוש השנים הראשונות לאחר המעבר לרישיון יכולות קשת ורשת להחזיק יחד בחדשות 2 ולהמשיך לשדר את אותה מהדורה ב–20:00 — הרי שבחוק החדש כל אחת מהן תחויב להפעיל חברת חדשות נפרדת.

2. היעד של קשת: לעבור לרישיון, אבל על בטוח

קשת היתה רוצה להתרחב, ודירקטוריון החברה כבר קיבל החלטה עקרונית לצאת מערוץ 2 ולהיערך לתחרות בערוץ חדש. אלא שהיא הציבה לארדן ולרשות השנייה שורה של דרישות ובקשה להבהרות לגבי עתיד ענף הטלוויזיה. האם ערוץ 10 יישאר במשחק? האם יצילו אותו? האם יבוטלו דמי הזיכיון בהיקף של כ-30 מיליון שקל שכל ערוץ משלם בשנה? האם יתאפשר תוכן שיווקי?

השאלה המהותית ביותר שעומדת לפתחה של קשת נוגעת לתחום החדשות. קשת היתה מוכנה עקרונית לעבור לשבעה ימי שידור גם אם ערוץ 10 נשאר במשחק. אבל דרישה מרכזית שלה היתה שתיחסך ממנה המחויבות להפעיל לבדה חברת חדשות, אלא היא תוכל להמשיך להחזיק יחד עם רשת בחדשות 2 במשך שלוש שנים. במונחים כספיים מדובר על חיסכון של כ–150 מיליון שקל, שעליהם קשת לא מוכנה לוותר. אלא שארדן והרשות השנייה רוצים עוד ועוד חברות חדשות, ומתבססים גם על תמיכתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, בדבר הצורך בהגברת התחרות בשוק החדשות.

קשת ביקשה שוב שוב הבהרות ולא קיבלה, ולאחר מכן ביקשה ארכה לפני קבלת החלטה, וגם את זה לא קיבלה. כעת העניקה לה הרשות השנייה אפשרות להגיש גם בקשת רישיון, אך גם מתווה שבו תוכל למשוך את בקשת הרישיון ולחזור למתווה הזיכיון עד סוף 2017. ספק אם קשת תיענה לבקשת הרשות השנייה ותגיש בקשה כפולה לרישיון וזיכיון.

3. היעד של רשת: להישאר בערוץ 2 
— ולתקוע כל חקיקה

רשת מיהרה אתמול להודיע על כך שהיא מבקשת הארכת זיכיון, וזאת, כפי שהבהיר היו"ר יוסי רוזן, בעיקר לאור חוסר הוודאות - לאחר הפסדים של כ–60 מיליון שקל במהלך מבצע צוק איתן.

אלא שכעת המצב תלוי בהחלטתה של קשת. אם זו גם תגיש בקשה להארכת זיכיון, הרי שיתממש סעיף בחוק שמעניק לשתי הזכייניות שנתיים נוספות רק אם הן מסכימות ביניהן, ובמקרה כזה הליכי החקיקה יהיו מורכבים הרבה יותר - שכן הזכות הקניינית כבר נמצאת לכאורה בידיים של זכייניות ערוץ 2.

רשת גם נמצאת במצב כלכלי מורכב יותר, לאור הפסדי עבר, צורך במחיקת חובות שלא ניתן יהיה לגבותם ממשרדי פרסום – והיא מעדיפה שלא לקחת עוד ועוד סיכונים. לזכיינית יש בעלי מניות חדשים, אנדמול, שרק עתה הזרימו 100 מיליון שקל, ומאוד לא מרוצים מהזעזועים הנוכחיים. זה אגב גם התרחיש הרצוי על חדשות 2 – להמשיך לפעול תחת שתי זכייניות ערוץ 2 אפילו עד 2020.

ומה אם קשת תגיש בקשה אחרת? החוק לא התייחס לכך במפורש, אך הפרשנות שאותה נוטים לאמץ ברשות השנייה היא שאף אחת מהן לא תקבל זיכיון או רישיון.

השאלה הגדולה היא אם קשת ורשת יגישו בקשה להארכת זיכיון, האם לארדן ולרשות השנייה תהיה מספיק עוצמה כדי להעביר הצעת חוק שתאנוס את הזכייניות לצאת לרישיון. ברשות השנייה אומרים שכן. ברקע יש גם רמיזות שניתן בכלל יהיה לפסול את הבקשות להארכת הזיכיון, מסיבות שונות ומשונות. מבחינת הרשות, הארכת הזיכיון כרגע היא חסרת משמעות, שכן הממשלה כבר אימצה את חוק ארדן.

על רקע זה אי אפשר להתעלם מעתידו הפוליטי של ארדן - וההיסטוריה בענף הטלוויזיה, המוכיחה שבסופו של דבר כוחן של הזכייניות על העליונה.

4. היעד של ערוץ 10: לשרוד - ואולי להיות דומיננטיים

כל התרחישים האלה נכונים למקרה שערוץ 10 נסגר או נותר חלש וקטן כערוץ חדשות. אלא שכניסה של משקיע כמו סטורמס ופרימנטל עשוית להוות גורם שישנה את המשחק. אם ערוץ 10 מקבל הזרמות אדירות של 250 מיליון שקל הוא ייהפך לדומיננטי ומאיים הרבה יותר על קשת ורשת, והן יעשו הכל כדי להתבצר שוב בערוץ 2.

סטורמס מעוניינת להיכנס לשוק ולהמשיך את אותו מודל שערוץ 10 נכשל בו עד כה — לייצר תוכניות בידור וריאליטי ולנסות למכור פורמטים חדשים בעולם. סטורמס הבהירה כי היא דוחה את התוכנית שהציג מנכ"ל הערוץ, יוסי ורשבסקי, לפיה הערוץ יתמקד בחדשות. "לא אשקיע בערוץ חדשות בלבד, אלא בערוץ המשדר שבעה ימים בשבוע ויש לו תוכניות בידור בפריים טיים", היא מסרה. משקיע נוסף נמצא על הפרק בערוץ 10, איש עסקים ישראלי המשתייך למגזר הדתי, שמוגדר כ"רציני". סטורמס שוקלת בשלב מאוחר יותר למזג פעילות עם רשת, אך שם הבהירו כי הנושא לא נמצא על הפרק.

השאלה הגדולה היא האם הרשות השנייה תאשר את כניסתה של סטורמס. החוק מחייב כי 51% מבעלי השליטה יהיו ישראלים. גם אם יוסי מימן יישאר בעל השליטה עם 51%, במקרה שבו רוב ההזרמות מגיעות דווקא מבעלי המניות הזרים, הרשות השנייה עשויה להחליט כי בעלי השליטה דה פקטו הם הזרים ולפסול את כניסתה של סטורמס.

ואם סטורמס לא תיכנס, האם ערוץ 10 יצליח להשיג את המשקיע המשתייך למגזר הדתי? ימים יגידו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון