תסבוכת בענף הטלוויזיה: רשת ביקשה להאריך הזיכיון בערוץ 2 עד סוף 2017

במצב הרגולטורי הנוכחי, רשת תלויה ככל הנראה בהחלטה של המתחרה שלה, קשת, וייתכן כי כלל לא תוכל לקבל הארכת זיכיון

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

זכיינית ערוץ 2 רשת הגישה היום בצהריים בקשה להארכת זיכיון בערוץ 2 בשנתיים נוספות עד נובמבר 2017, והבהירה כי אינה ערוכה כלכלית לצאת מערוץ 2 ולשדר באפיק חדש שבעה ימים בשבוע ב-2015, וזאת בשל חוסר הוודאות. מנכ"ל רשת, אבי צבי, הגיש ליו"ר הטרייה של הרשות השנייה, אווה מדז'יבוז', את הבקשה הרשמית להארכת הזיכיון.

ואולם במצב הרגולטורי הנוכחי, רשת תלויה ככל הנראה בהחלטה של המתחרה שלה, קשת, וייתכן כי כלל לא תוכל לקבל הארכת זיכיון. המועד האחרון להגשת הבקשות של קשת ורשת הוא יום שישי הזה.

הזיכיון הרשמי של קשת ורשת בערוץ 2 מסתיים בנובמבר 2015. ואולם בסעיף החוק, שנוסח ברישול בשעת לילה מאוחרת ב-2012, נקבע כי שתי הזכייניות יוכלו לקבל הארכת זיכיון לשנתיים נוספות, עד נובמבר 2017, רק בהסכמה של שתיהן. בשלב זה קשת מעוניינת לכאורה לצאת לרישיון באפיק חדש, אך רשת מעוניינת להתבצר בערוץ 2. ברשת גם הביעו דרישה במכתב לרשות השנייה להישאר ברישיון עד 2019, כלומר ארבע שנות זיכיון נוספות, כפי שקיבל ערוץ 10.

מנכ"ל רשת, אבי צבי (מימין) ומנכ"ל קשת, אבי נירצילום: אנצ'ו גוש - ג'יני

רשת עושה צעד אחד קדימה ומגישה כעת בקשה להמשך פעילות בזיכיון בערוץ 2, אך לפי הפרשנות המשפטית של הרשות השנייה אם קשת לא תגיש בקשה דומה להארכת זיכיון - הרי שגם רשת לא תוכל לקבל את הארכת הזיכיון.

בקשת שרויים כיום בדילמה כיצד לפעול. מצד אחד הזכיינית מעוניינת לצאת מערוץ 2 ב-2015 ולגדול לשבעה ימים בשבוע, ומנגד בזכיינית חוששים מהכוונה של שר התקשורת גלעד ארדן לבצע שינויי חקיקה ולאפשר את המשך פעילותו של ערוץ 10. במקרה כזה, שבו יהיו שלושה שחקנים בשוק, גם בקשת לא רוצים לצאת לרישיון אלא מעדיפים להישאר בערוץ 2.

כפי שפורסם היום ב-TheMarker, ברשות השנייה מנסים כעת לאמץ פרשנות משפטית יצירתית ולאפשר לזכייניות להגיש שתי בקשות שונות - אחת לצאת לרישיון ושנייה להארכת זיכיון, וכך תישאר לה הגמישות להחליט עד סוף 2015 האם היא מעוניינת ברישיון או בהארכת זיכיון. במתווה כזה, לקשת ולרשת לא תהיה זכות קניינית לשנתיים זיכיון נוספות בערוץ 2, וניתן יהיה לקדם הליכי חקיקה שיחייבו את השתיים לצאת לרישיון מוקדם יותר ולהפעיל שתי חברות חדשות.

במקביל לבקשה להארכת הזיכיון שיגר יו"ר רשת יוסי רוזן מכתב לארדן שבו הבהיר את פעולותיו. "לאחר תקופה של הפסדים הצליחה רשת לגייס משקיע כדי להעמיד את החברה על רגליה", כתב רוזן. "לצערנו, צעד זה בלתי מספיק כדי להבטיח לחברה בעת הזו אופק ארוך טווח של המשך שידורים".

רוזן הבהיר כי באופן כללי הזכיינית חפצה לשדר בערוץ משלה בכל ימות השבוע, אך לא תוכל לעשות זאת "ללא שיבשילו התנאים המתאימים להעברות שוק הטלוויזיה למצב רישיונות". רוזן כתב כי הזכיינית ספגה הפסדים של כ-40 מיליון שקל בהכנסות בשל מבצע צוק איתן, והפסד של כ-20 מיליון שקל נוספים בשל מימון החדשות, שינויים בלוח השידורים והפסדים עקיפים עליהם לא קיבלה פיצוי.

רשת מסרבת לצאת לרישיון בשל החשש כי במצב שבו שבו קשת משדרת בשבעה ימים וגם ערוץ 10 ממשיך לפעול "שוק הפרסום הנוכחי אינו מסוגל לתמוך בשידורי טלוויזיה מסחרית של שלושה גורמים בשבעה ימי שידור כל אחד", כתב רוזן.

רוזן הבהיר גם כי לא ניתן להיערך לתרחישים השונים בענף ולהגיש בקשה עד סוף השבוע, לאור הצעת החוק שיזם ארדן לפירוק ערוץ 2 והתרחישים השונים בענף. "זהו מצב בלתי נסבל", כתב רוזן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"