ועדת השרים אישרה: ערוץ 2 יפורק כבר ב-2015

(עדכון) השרים סברו כי אם ערוץ 10 ישרוד, יש לאפשר לקשת ורשת להמשיך להחזיק יחד בחדשות 2 לתקופת זמן מוגבלת ■ דירקטוריון חדשות 2 נגד חוק ארדן: "יביא לפירוק חדשות 2"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה ברוב של תשעה מול נמנע אחד (השר אורי אורבך) את הצעת החוק להקמת פיצול ערוץ 2 כבר ב-2015, אותה מוביל שר התקשורת גלעד ארדן. בהצעה תמך גם הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה. עם זאת, השרים הביעו הסתייגויות בכל הנוגע לעתיד הקרוב של חברת החדשות של ערוץ 2.

הצעת החוק מבטלת למעשה את הזיכיון שניתן לערוץ 2 כיום בחוק עד לסוף 2017 ומקדימה את סיום הזיכיון ל-2015. קשת ורשת אמורות להגיש עד סוף חודש זה בקשה לקבלת רישיון לשידורים קבוע - כלומר לצאת מאפיק 22, שיבוטל, ולעבור לאפיק חדש בו ישדרו שבעה ימים בשבוע. בהחלטה נכתב כי המטרה היא "למנוע את המצב המונופוליסטי שישנו בשוק כיום" בכל הקשור לערוץ 2.

במקרה כזה, כל אחת מהן תיאלץ להפעיל חברת חדשות בפני עצמה. קשת ורשת, שמחזיקות כיום בחדשות 2, יערכו הליך התמחרות על חדשות 2 – כך שאחת מהן תקבל את חדשות 2 והשנייה תקים חברת חדשות נוספת.

שר התקשורת, גלעד ארדן, ביוניצילום: אמיל סלמן

גילה הביע תמיכה בהצעת החוק, וגם בשינויים שאותם מתכוון להוביל בחוק שר התקשורת. ארדן שוקל להוריד את סף הכניסה לשוק באמצעות הפחתת הערבויות ובעיקר הורדת החובה להשקעה בתוכן מ-280 מיליון שקל לכ-120 מיליון שקל, אך הקפדה על השקעה בתוכן ישראלי כמו דרמות ודוקו. הצעה כזו עשויה לסלול את המשך פעילותו של ערוץ 10 או כניסת מתחרים חדשים. גילה הביע תמיכה ואמר כי "טוב לתחרות שערוץ 10 יישאר". קשת ורשת מתנגדות בנחרצות להצעה כזו ואומרות כי הוא "יצור קטסטרופה בשוק".

בכל מקרה, בשל לוח הזמנים הצפוף, ככל הנראה ישונה המועד הסופי להגשת בקשת רישיונות על ידי קשת ורשת - שכאמור מסתיים בעוד חמישה ימים.

במצב שבו ערוץ 10 שורד, השרים סברו כי יש לאפשר לקשת ורשת פרק זמן ארוך יותר עד להקמת של חברת חדשות נוספת. כלומר, אם תישאר חברת החדשות של ערוץ 10, קשת רשת ימשיכו להחזיק יחד בחדשות 2 ולשדר את אותה המהדורה בשני הערוצים המפוצלים. בשלב זה לא נקבעה תקופת הזמן הזו.

ארדן מסר: "המהלך יגביר את התחרות בתחום שידורי הטלוויזיה המסחרית וירחיב את היצע התכנים שיקבלו הצופים. החוק גם יוריד משמעותית את חסמי הכניסה לשוק התקשורת המסחרית ויפתח אותו לתחרות".

מהרשות השנייה נמסר: "הרשות השנייה מברכת את שר התקשורת וממשלת ישראל על אישור תזכיר חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו. זהו צעד משמעותי לקראת האסדרה הכוללת של שוק הטלוויזיה המסחרית בישראל, באופן שיבטיח את יציבותו לאורך זמן תוך שמירה על תחרות בריאה, חוסן פיננסי ומחויבות גוברת לתוכן איכותי ומגוון וריבוי דעות".

דירקטוריון חדשות 2 נגד חוק ארדן: "יביא לפירוק חדשות 2"

בצעד נדיר פותח דירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 2, בראשות עו"ד תמי רווה, חזית מול שר התקשורת גלעד ארדן ומביע התנגדות חריפה להצעת החוק שעלתה היום (א') לדיון בוועדת שרים לענייני חקיקה. בדירקטוריון הוחלט כי תזכיר החוק "פוגע בחברת החדשות, בעצמאותה, בתפקודה ובעתידה, כמו גם באינטרס הציבורי" - ויביא לפירוקה.

הדירקטוריון של חברת החדשות מורכב משישה נציגי הזכייניות קשת ורשת וארבעה נציגי ציבור, בראשות רווה. הבוקר קיים הדירקטוריון ישיבה בנושא ובו התקבלה ההחלטה להתנגד להצעת החוק של ארדן.

בחדשות 2 חוששים שהחברה תסיים את דרכה במתכונת הזו, שכן ייתכן כי לקשת ורשת יהיה אינטרס להפעיל בצורה שונה את חברת החדשות שתהיה בבעלותן המלאה, ולכן מעדיפים להמשיך לפעול תחת שתי הזכייניות בהתאם לחוק הנוכחי – כלומר ייתכן גם עד 2020. בהודעת הדירקטוריון נאמר כי הדירקטוריון "מאמץ את עמדת נציגי הציבור ומביע את דאגתו הרבה נוכח תזכיר חוק הרשות השנייה". כלומר, את ההחלטה הביאו נציגי הציבור בדירקטוריון, ונציגי הזכייניות אימצו את ההצעה הזו.

תמי רווה, עורכת הדין של דירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 2צילום: מיכל פתאל

ההצעה של ארדן מתבססת על החשש כי ייווצר מונופול בתחום שידורי החדשות - בעקבות סגירת ערוץ 10. מבחינת הדירקטורים, "כל עוד מתקיימת תחרות בתחום שידורי החדשות בישראל, אין כל הצדקה לשינוי המצב החוקי הקיים, שנחקק לפני שנתיים בלבד. שינוי כזה יביא לפירוקה של חברת החדשות הלכה למעשה ויפגע פגיעה אנושה באינטרס הציבורי".

בחדשות 2 לא מעוניינים להיכנס לפרטי החקיקה והשינויים הצפויים, אלא מבקשים להשאיר את המצב הקיים. לדברי רווה, "אנחנו לא יודעים אילו שינויים יהיו בשוק. מדברים גם על ערוץ 1 שישקיעו בו הרבה כסף ותהיה תחרות, ויפתחו עוד ועוד חברות. אנחנו חושבים שצריך להמשיך את המצב הקיים - אחרת חברת החדשות של הערוץ תתפרק", אומרת רווה.

התנגדות של חדשות 2 להליכי החקיקה של ארדן היו ברורים מזה זמן רב, אך מהלך כזה של החלטה רשמית ופומבית מהווה ניסיון לחבוט בארדן ולמנוע ממנו להמשיך בהליכי החקיקה. לחדשות 2 כוח השפעה עצום על הדרג הפוליטי, והתנגדות פומבית כזו עלולה לפגוע ביכול קידום החוק מול ח"כים ושרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש