קשת ורשת נגד כניסת מתחרים חדשים: "ארדן יוצר קטסטרופה בשוק"

זכייניות ערוץ 2 יצטרכו להחליט עד סוף החודש אם להגיש בקשה לרישיון קבוע ■ קשת הודיעה בעבר כי תגיש בקשה, אך עתה שוקלת צעדיה ■ הזכייניות חוששות משוק מרובה שחקנים, בעוד ערוץ 10 תומך בשינויים - ומקווה להינצל

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, מתכוונות להיאבק בשינויים בהצעת החוק שאותם בוחן שר התקשורת, גלעד ארדן, ומגדירות אותם "קטסטרופה לשוק". כעת, גם בקשת מסרבים להודיע אם ייגשו לרישיון במצב הרגולטורי החדש. משמעות השינויים היא כניסת מתחרים חדשים לשוק הטלוויזיה המסחרית, ואולי המשך פעילותו של ערוץ 10 - אך בזכייניות סבורים כי אין היתכנות לשוק עם יותר משני שחקנים.

ארדן צפוי להעלות ביום ראשון הקרוב לדיון בממשלה את הצעת החוק להקדמת פיצול ערוץ 2. על פי ההצעה, קשת ורשת ייאלצו לצאת מערוץ 2 כבר ב–2015 לערוץ חדש ברישיון, ולשדר שבעה ימים בשבוע. כל אחת מהן תחויב להפעיל חברת חדשות נפרדת.

שר התקשורת גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

קשת כבר הצהירה בעבר על רצונה לצאת לרישיון, אך עדיין לא מילאה את הטפסים ולא הגישה את הבקשה הרשמית. זאת, בין השאר, לאור רשימת הקלות שדרשה ממשרד התקשורת. רשת היתה מסויגת יותר, וטרם הצהירה רשמית על תמיכה במעבר לרישיון במועד הנוכחי.

באופן לא מוצהר, קשת ורשת דורשות "וידוא הריגה" של ערוץ 10. זיכיונו של הערוץ מסתיים בסוף 2014 ובשלב זה, לאור אי־איתנות פיננסית, אינו יכול לקבל רישיון. מבחינת קשת ורשת אין היתכנות לפעילות של שלושה שחקנים בשוק הטלוויזיה המסחרית, בשל שוק הפרסום המצומצם. טענה זו קיבלה ביסוס בעבודה שנעשתה על ידי חברת גיזה זינגר אבן עבור הרשות השנייה.

אלא שארדן מעוניין להגביר את התחרות בשוק הטלוויזיה, ובוחן הצעה להנמיך את דרישות הסף לכניסה לשוק. על פי ההצעה הנוכחית, החוק ישונה כך שלא תהיה חובת הוצאה כוללת לתוכן של כ-280 מיליון שקל בשנה. במקום, תהיה חובת הוצאה נקודתית על תחומים שבהם יש כשלי שוק, למשל הפקות דרמה או דוקו, בסכום של כ–60 מיליון שקל בשנה, והוצאה נוספת בסכום דומה על חדשות. בנוסף, ארדן יציע להוריד את הערבויות שדורשת הרשות השנייה, שכיום מגיעות לסכום מקסימלי של 167 מיליון שקל. הורדת חסמים אלה עשויה להכניס מתחרים חדשים.

מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"דצילום: יונתן סינדל / פלאש

הסדר זה תואם את הבקשות שהציב ערוץ 10 בפני הרגולטור להמשך פעילותו. עם זאת, ערוץ 10 יזדקק להזרמה מיידית של לפחות 50 מיליון שקל עבור כיסוי חובות רגולטורים מהעבר כדי לקבל רישיון, ולהשלמה של עוד עשרות מיליוני שקלים עבור חובות נוספים למדינה ולקרן אוריגו.

עבור קשת ורשת, שחקן שלישי בשוק טורף את הקלפים לגבי התוכניות העתידיות. "עד עכשיו היה היגיון במהלכים של ארדן. שבירת המונופול של ערוץ 2 עשויה להיות אינטרס ציבורי", אומר גורם בערוץ 2. "אבל כעת זו הצעה אחרת לגמרי. יש עלות מכר קבועה כדי לייצר רייטינג שממנה אי אפשר לרדת".

בשתי הזכייניות מדברים על "חוסר ודאות בשוק". לדברי גורם נוסף בערוץ 2, "במצב הזה לא בטוח שניקח סיכון ונצא לרישיון. אין שום היתכנות לשלושה שחקנים בשוק, והגורם הרגולטורי המקצועי (מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד, נ"ט) הצהיר על זה על בסיס נתוני חברת מחקר". בזכייניות ערוץ 2 רומזים כי החוק נועד להצלת ערוץ 10 והינו חוק פרטיקולרי. עם זאת, ארדן הבהיר כי לא יקדם הקלות ספציפיות לערוץ 10, אלא רק יאפשר כניסה של מתחרים חדשים.

ארדן עצמו סבור כי כדי לעמוד בתחרות, זכייניות ערוץ 2 ייאלצו להשקיע פחות בתוכן. כיום רוב ההשקעה מופנית לתוכניות בידור וריאליטי, ועם הוצאה כספית נמוכה יותר ארדן סבור כי גם איכות התכנים תשתפר. מנגד, בערוץ 2 אומרים כי "ההוצאה על תוכן רק תלך ותפחת, ותהיה פה טלוויזיה גרועה. מי שייפגע זה הצופים. זה אינטרס של המדינה לשמור על היצירה ועל היוצרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון