ניר חפץ מתראיין כ"מקורב" של נתניהו - אך למעשה הוא דובר המשפחה

עורך "מעריב" לשעבר שהתראיין למהדורה הלילית של חדשות 2 בנוגע ליוקר המחיה, הוצג בה כמקורבו של ראש הממשלה - ובעיקר הגן על נתניהו ומיהר להטיל את האחריות בנושא על שרי האוצר והכלכלה ■ חפץ: הראיון לא היה בתיאום עם לשכת ראש הממשלה ונעשה ללא ידיעת נתניהו

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

את מי מייצג כיום עורך "מעריב" לשעבר, ניר חפץ? ביום ראשון הפציע חפץ בתוכנית החדשות הלילית של חדשות 2 כדי לסנגר על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנוגע לטענות על יוקר המחיה, שם הוצג רק "כמקורבו" של ראש הממשלה. אלא שחפץ משמש בפועל דובר אישי של משפחת נתניהו.

בראיון לא הוסיף חפץ מידע בעל ערך או פרשנות חדשה על התנהלות ראש הממשלה, אלא בעיקר הגן על שמו הטוב של נתניהו. "אני די משוכנע שאחרי החגים הוא ייכנס לעניין של יוקר המחיה", אמר חפץ בראיון, אך גם מיהר להטיל את האחריות על שרי האוצר והכלכלה, יאיר לפיד ונפתלי בנט. נתניהו, הוא הסביר, היה עסוק עד עתה בטיפול באיומים הביטחוניים.

זו לא הפעם הראשונה שבה חפץ ניצב בחזית ומגן על נתניהו. באפריל יצא חפץ בסדרת ראיונות בתקשורת, שם הוצג כדובר הרשמי של משפחת נתניהו, והצהיר כי התביעות נגד המשפחה הן "שיטה להוצאת כספים". אתמול הסביר חפץ ל–TheMarker כי התראיין כמקורב בלבד, והנושא גם צוין בראיון. עוד טוען חפץ כי הראיון לא היה בתיאום עם לשכת ראש הממשלה ונעשה ללא ידיעת נתניהו.

צילום: מוטי מילרוד

אלא שחפץ הוא כנראה הרבה יותר מרק "מקורב" של משפחת נתניהו - הוא מעין דובר בפועל. ל–TheMarker נודע כי חפץ מגיע על בסיס קבוע לבית משפחת נתניהו, ויושב שם להתייעצויות ארוכות עם ראש הממשלה ורעייתו. בכל משבר תקשורתי, וכאלה יש על בסיס יומי, חפץ מוזעק לירושלים ומוביל את הקרב התקשורתי.

חפץ סירב לענות לשאלה אם הוא מקבל תשלום עבור עבודתו, וגם מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה תגובה בנושא. ״קשה להאמין שהוא מקבל תשלום על זה״, העריך גורם בתחום הפוליטי. ״הוא עושה את זה כי זה עוזר לו בדברים אחרים״.

העסקה של יועץ ללא תשלום בלשכות שרים אסורה על פי הנחיית נציבות שירות המדינה. ייתכן כי חפץ מועסק בהתנדבות על ידי שרה נתניהו רק בכל הנוגע לתביעות האישיות נגדה, אבל אתמול דיברר חפץ דווקא את נתניהו ואת פעילותו הציבורית. זו אולי הסיבה שחפץ ביקש שהוא יוצג כ״מקורב״ ולא כיועץ התקשורת של המשפחה.

חפץ הוא גם הכתובת שאליה מפנה לשכת ראש הממשלה, באופן חצי רשמי, כאשר מתבקשות תגובות הנוגעות לנושאים האישיים של משפחת נתניהו. הוא שולח את התגובות, והוא מתקשר לוודא שיתפרסמו במלואן. התגובות האלה מנוסחות לרוב מפי "מקורבי משפחת נתניהו", אבל מאחוריהן, לפחות מאז אפריל השנה, עומד הדובר חפץ.

"בזכות הקרבה לנתניהו הוא צובר השפעה"

בעבר עו"ד יוסי כהן דיברר את משפחת נתניהו בנוגע לתיקי תביעה - אך כהן הוזז מעמדת הדובר. כהן תמך בגיוס דובר מקצועי, ומבחינתו חפץ הוא הכתובת לכל פנייה עיתונאית בנוגע לבני הזוג נתניהו. כשפונים לכהן בבקשה לתגובה גם הוא משיב: "ניר מטפל בתקשורת".

צילום: משה מילנר/לע"מ

דובר נוסף שהיה לבני המשפחה הוא איש הפרסום והיועץ שעיה סגל, שגם עבד עם הליכוד בבחירות. סגל אמר אתמול כי ככל הידוע לו כיום דובר המשפחה הוא חפץ.

גורם בענף יחסי הציבור אומר כי מבחינת חפץ, הקרבה ללשכת ראש הממשלה משתלמת. "העובדה שהוא מציג את עצמו בתקשורת כמקורב לנתניהו ומתראיין שוב ושוב בנושא מסייעת לו לצבור השפעה ולהשיג עוד לקוחות", אומר גורם בענף יחסי הציבור. "ייתכן שהוא מקבל תמורה מנתניהו, גם אם לא כלכלית".

בלשכת ראש הממשלה נמסר כי חפץ אינו מועסק בלשכה.

היועץ האישי של דנקנר

זו לא הפעם הראשונה שיש פער בין תפקידו הרשמי של חפץ לבין פעילותו האמיתית. חפץ שימש בתפקידו העיתונאי האחרון כעורך מוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות", וב–2009 פנה נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס וביקש ממנו לגייס את חפץ לשורותיו כדובר לשכת ראש הממשלה. שנה וחצי החזיק מעמד חפץ בתפקיד, עד שפרש - ואז התחיל להיצמד לנוחי דנקנר, ומונה לעורך "מעריב". עדויות של עיתונאים ב"מעריב" חשפו כיצד חפץ היה מתערב בשיקולים עריכתיים במטרה לגונן על האינטרסים העסקיים של דנקנר, כמו בתחום רפורמת הסלולר, ובתקופת המחאה החברתית.

נוחי דנקנר יחד עם ניר חפץ (מימין)

אחרי קריסת "מעריב" ולאחר שדנקנר איבד את אי.די.בי מונה חפץ לדוברו האישי של דנקנר, והוא מלווה אותו גם בחודשים האחרונים - ובין היתר, מגיע עמו לבתי המשפט ומדברר אותו.

כיום מנהל חפץ שיתוף פעולה עם משרד יחסי הציבור של יעל ביבי, שמטפל, בין השאר, בראש עיריית תל אביב רון חולדאי, עיריית נתניה, חברת דן וקבוצת עמל. עם יציאתו לשוק הפרטי הקים חפץ יחד עם אשת יחסי הציבור הוותיקה חברה חדשה בשם מיזם תקשורת, שכמעט ואינה פעילה. חפץ סירב לפרט באילו לקוחות משמעותיים הוא מטפל כיום, אם יש כאלה וסירב להגיב ליתר הדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית