רשות ההגבלים בעד פיצול ערוץ 2: "התחרות בין רשת לקשת נמוכה"

דיויד גילה: "ללא הפרדה של חברת החדשות, החוק יאבד חלק ניכר מהאפקטיביות שלו" ■ הרשות תומכת בביטול מותג ערוץ 2, סגירת האפיק וחיוב שתי הזכייניות להקים חברת חדשות עצמאית ■ "מבחינה תחרותית, רצוי שערוץ 10 יישאר"

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

"אנחנו בהחלט תומכים בהצעת החוק לפיצול ערוץ 2", כך אמר אתמול הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, בתגובה לתזכיר החוק שהפיצו משרד התקשורת והרשות השנייה ביום שני. "אנחנו בעד הפרדה מלאה בין רשת לקשת, כך שכל גוף יעמוד על רגליו העצמאיות. נושא חברת החדשות הוא חשוב במיוחד. ללא הפרדה של חברת החדשות, החוק יאבד חלק ניכר מהאפקטיביות שלו", הוסיף גילה.

הרשות להגבלים היתה מעורבת בגיבוש המהלך מאז שהוצג על ידי שר התקשורת, גלעד ארדן, לפני כמה חודשים.

דיויד גילה

לפי תזכיר החוק, שהוגש להתייחסות משרדי הממשלה, יסתיים זיכיונן של רשת וקשת בתחילת אפריל 2015, וכן יבוטל אפיק 22 ומותג ערוץ 2. שתי הזכייניות יוכלו להגיש בקשה לרשיון שידורים קבוע ולהמשיך ולשדר ממועד זה על בסיס עצמאי, כלומר רשת וקשת יידרשו להקים שני ערוצים עצמאיים, המשדרים שבעה ימים בשבוע. כל אחד מהערוצים יידרש להקים חברת חדשות משלו. בכך מקווים משרד התקשורת והרשות השנייה לנתק את הקשר העסקי ההיסטורי בין קשת ורשת. הממנה על ההגבלים תומך במהלך זה, שכן ההחזקה המשותפת של הזכייניות בחברת החדשות מהווה בעיניו הסדר כובל מכוח חוק. ברשות מציינים כי אם שתי הזכייניות היו מבקשות מהם אישור להסדר כובל מסוג זה,ללא הגנת חוק הרשות השנייה, הממונה לא היה מאשר זאת.

ברשות ההגבלים מציינים כי רשת וקשת מצליחות לייצר לעצמן כוח שוק מהותי באמצעות מותג ערוץ 2, כך שהתחרות בין שתי הזכייניות הפועלות תחת אותו אפיק היא נמוכה יחסית. "רשת וקשת הן חברות חזקות בעלות ידע מוכח בניהול ערוצים טלוויזיה, כך שפעילות עצמאית של גופים אלה תיצור להערכת הרשות תחרות חזקה יחסית בתחום הטלוויזיה המסחרית", אומר גילה. עוד מציינים ברשות כי קיים חושש לעלייה בריכוזיות של שוק התקשורת והמדיה הישראלי, ולפיכך הפיצול חשוב כדי למנוע ריכוזיות זו.

ערוץ 2

באשר לעתיד ערוץ 10, ברשות תומכים בהמשך קיומו של הערוץ ואומרים כי ישמחו אם הערוץ יצליח להישאר בשוק ולהמשיך לשדר, אך הדבר אינו בסמכויותיהם. "מבחינה תחרותית, בוודאי רצוי שישאר", אמר גילה. עוד ציינו ברשות כי אם HOT ו–yes יבקשו להקים ערוצי חדשות, הדבר יהיה מבורך מבחינתם.

גורמים ברשת ובקשת מתנים את המעבר שלהם לרישיון קבוע ביציאתו של ערוץ 10 מהענף. ברשות להגבלים לא מקבלים דרישה זאת בהבנה, וטוענים כי אין מקום לאפשר לשני מתחרים להשפיע על הסביבה התחרותית באמצעות השפעה על הרגולציה. "משרד התקשורת והרשות השנייה צריכים לקבוע את כללי המשחק בענף, מבלי להתייחס למספר השחקנים בענף. בהינתן הכללים, כל גוף עסקי יחליט בעצמו אם להיכנס לענף, להמשיך לפעול בו או לצאת ממנו", אומר גילה.

ברשות לא מקבלים את ההערכה כי רק שני ערוצים יכולים לפעול בשוק הטלוויזיה המסחרית נוכח ההיקף המוצמצם של ההכנסות בענף. ברשות מבינים כי מדובר בשוק שבו הרגולציה כבדה יחסית, מצב המהווה חסם כניסה לענף, אך טוענים כי יש מקום לשקול לצמצם את רמת הרגולציה בענף ולהפחית את רמת מחויבויות התוכן המוטלות על בעלי הרישיון. "צמצום חובות התוכן עשוי למשוך לענף שחקנים נוספים, כך שבסופו של דבר היקף ההשקעה ביצירה מקומית עשוי לעלות ביחס למצב הנוכחי. ניתן לעזור לשוק היצירה המקומי בדרכים אחרות, מבלי להגביה את חסמי הכניסה לענף", אומר גילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות