רשות ההגבלים בעד פיצול ערוץ 2: "התחרות בין רשת לקשת נמוכה"

דיויד גילה: "ללא הפרדה של חברת החדשות, החוק יאבד חלק ניכר מהאפקטיביות שלו" ■ הרשות תומכת בביטול מותג ערוץ 2, סגירת האפיק וחיוב שתי הזכייניות להקים חברת חדשות עצמאית ■ "מבחינה תחרותית, רצוי שערוץ 10 יישאר"

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

"אנחנו בהחלט תומכים בהצעת החוק לפיצול ערוץ 2", כך אמר אתמול הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, בתגובה לתזכיר החוק שהפיצו משרד התקשורת והרשות השנייה ביום שני. "אנחנו בעד הפרדה מלאה בין רשת לקשת, כך שכל גוף יעמוד על רגליו העצמאיות. נושא חברת החדשות הוא חשוב במיוחד. ללא הפרדה של חברת החדשות, החוק יאבד חלק ניכר מהאפקטיביות שלו", הוסיף גילה.

הרשות להגבלים היתה מעורבת בגיבוש המהלך מאז שהוצג על ידי שר התקשורת, גלעד ארדן, לפני כמה חודשים.

דיויד גילה

לפי תזכיר החוק, שהוגש להתייחסות משרדי הממשלה, יסתיים זיכיונן של רשת וקשת בתחילת אפריל 2015, וכן יבוטל אפיק 22 ומותג ערוץ 2. שתי הזכייניות יוכלו להגיש בקשה לרשיון שידורים קבוע ולהמשיך ולשדר ממועד זה על בסיס עצמאי, כלומר רשת וקשת יידרשו להקים שני ערוצים עצמאיים, המשדרים שבעה ימים בשבוע. כל אחד מהערוצים יידרש להקים חברת חדשות משלו. בכך מקווים משרד התקשורת והרשות השנייה לנתק את הקשר העסקי ההיסטורי בין קשת ורשת. הממנה על ההגבלים תומך במהלך זה, שכן ההחזקה המשותפת של הזכייניות בחברת החדשות מהווה בעיניו הסדר כובל מכוח חוק. ברשות מציינים כי אם שתי הזכייניות היו מבקשות מהם אישור להסדר כובל מסוג זה,ללא הגנת חוק הרשות השנייה, הממונה לא היה מאשר זאת.

ברשות ההגבלים מציינים כי רשת וקשת מצליחות לייצר לעצמן כוח שוק מהותי באמצעות מותג ערוץ 2, כך שהתחרות בין שתי הזכייניות הפועלות תחת אותו אפיק היא נמוכה יחסית. "רשת וקשת הן חברות חזקות בעלות ידע מוכח בניהול ערוצים טלוויזיה, כך שפעילות עצמאית של גופים אלה תיצור להערכת הרשות תחרות חזקה יחסית בתחום הטלוויזיה המסחרית", אומר גילה. עוד מציינים ברשות כי קיים חושש לעלייה בריכוזיות של שוק התקשורת והמדיה הישראלי, ולפיכך הפיצול חשוב כדי למנוע ריכוזיות זו.

ערוץ 2

באשר לעתיד ערוץ 10, ברשות תומכים בהמשך קיומו של הערוץ ואומרים כי ישמחו אם הערוץ יצליח להישאר בשוק ולהמשיך לשדר, אך הדבר אינו בסמכויותיהם. "מבחינה תחרותית, בוודאי רצוי שישאר", אמר גילה. עוד ציינו ברשות כי אם HOT ו–yes יבקשו להקים ערוצי חדשות, הדבר יהיה מבורך מבחינתם.

גורמים ברשת ובקשת מתנים את המעבר שלהם לרישיון קבוע ביציאתו של ערוץ 10 מהענף. ברשות להגבלים לא מקבלים דרישה זאת בהבנה, וטוענים כי אין מקום לאפשר לשני מתחרים להשפיע על הסביבה התחרותית באמצעות השפעה על הרגולציה. "משרד התקשורת והרשות השנייה צריכים לקבוע את כללי המשחק בענף, מבלי להתייחס למספר השחקנים בענף. בהינתן הכללים, כל גוף עסקי יחליט בעצמו אם להיכנס לענף, להמשיך לפעול בו או לצאת ממנו", אומר גילה.

ברשות לא מקבלים את ההערכה כי רק שני ערוצים יכולים לפעול בשוק הטלוויזיה המסחרית נוכח ההיקף המוצמצם של ההכנסות בענף. ברשות מבינים כי מדובר בשוק שבו הרגולציה כבדה יחסית, מצב המהווה חסם כניסה לענף, אך טוענים כי יש מקום לשקול לצמצם את רמת הרגולציה בענף ולהפחית את רמת מחויבויות התוכן המוטלות על בעלי הרישיון. "צמצום חובות התוכן עשוי למשוך לענף שחקנים נוספים, כך שבסופו של דבר היקף ההשקעה ביצירה מקומית עשוי לעלות ביחס למצב הנוכחי. ניתן לעזור לשוק היצירה המקומי בדרכים אחרות, מבלי להגביה את חסמי הכניסה לענף", אומר גילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?