שוק הטלוויזיה בדרך לטלטלה: הופץ תזכיר חוק לפיצול ערוץ 2

זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, אמורות לעזוב את אפיק 22 ולשדר בערוץ חדש כל אחת שבעה ימים בשבוע ■ החוק אינו כולל מתווה להצלת ערוץ 10 והוא צפוי להיסגר בסוף 2014 ■ ערוץ 10: "המשמעות היא אחת - מונופול של ערוץ 2 וחדשות 2"

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

פיצול לערוץ 2 יוצא לדרך: משרד התקשורת הפיץ היום את תזכיר החוק שלפיו יוקדם פיצול זכייניות ערוץ 2 ויציאה של קשת ורשת לשני ערוצים נפרדים כבר באפריל. לפי החוק החדש, יופעלו גם שתי חברות חדשות. משמעות הפצת היא שאין כוונה להאריך את זיכיון ערוץ 10, והוא ייסגר בסוף השנה.

זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, אמורות לעזוב את אפיק 22 ולצאת לשדר בערוץ חדש כל אחת שבעה ימים בשבוע. הרפורמה היתה אמורה להתבצע באוקטובר 2015, אך בשינוי חוק שהתקבל ב-2012 התאפשר לשתיהן יחד להישאר בערוץ 2 עד אוקטובר 2017. כעת, לאור משבר ערוץ 10, שאמור להיסגר בסוף השנה, קידם מנכ"ל הרשות השנייה שי באב"ד הצעה שלפיה יוקדם פיצול הזכייניות כבר מאפריל, ואילו זיכיונו של ערוץ 10 לא יוארך.

בהצעה תמך שר התקשורת גלעד ארדן והוא מקדם אותה כעת. לדברי ארדן, "המהלך יגביר את התחרות בתחום שידורי הטלוויזיה המסחרית וירחיב את היצע התוכן על גבי המרקע". עם זאת, יו"ר מועצת הרשות השנייה, אילן אבישר, וגורמים נוספים במועצה, מתנגדים להצעה.

שר התקשורת, גלעד ארדן, ביוניצילום: אמיל סלמן

לפי הצעת החוק, קשת ורשת יוכלו לקבל רישיון לשידורים ל-15 שנה ויחויבו כל אחת להחזיק חברת חדשות. כלומר, יתבצע הליך התמחרות על חדשות 2 ואחת מהן אותה, כאשר השנייה תאלץ להקים חברת חדשות חדשה – או לרכוש את חדשות 10.

לפי ההצעה, תוענק לקשת ורשת הטבה בדמות החזר דמי הזיכיון בשל הקיצור של דמי הזיכיון. ההערכה היא כי מדובר על כ-15 מיליון שקל לקשת ורשת. משמעות הצעת החוק היא שבתוך שבעה חודשים מהיום אמורות שתי הזכייניות לצאת ממונופול ערוץ 2 ולשדר שבעה ימים בשבוע. ההערכות בקרב הזכייניות הן שעלות המעבר לשבעה ימים היא כ-300 מיליון שקל. קשת כבר הצהירה כי בכוונתה לעבור לשבעה ימים, אך דירקטוריון רשת שהתכנס בשבוע שעבר לא קיבל הכרעה בנושא – כשהמשמעות היא שבינתיים אין אישור להשקעות למעבר לרישיון.

משמעות החוק היא שבמשך שלושה חודשים יפעל בישראל ערוץ מסחרי אחד וחברת חדשות אחת של ערוץ 2, זאת לאחר סגירתו של ערוץ 10 וחברת החדשות שלו. בערוץ 10 מתכוונים להיאבק בהצעת החוק הזו ולדרוש את הארכת הזיכיון של הערוץ עד נובמבר. בכל מקרה, תזכיר החוק עוד צפוי לעבור שינויים משמעותיים בוועדת הכלכלה שתדון בנושא.

הצעת החוק מתייחסת גם למועד הההכרזה על מעבר לרישיון. לפי ההצעה, בתוך 14 ימים מהמועד שבו החוק ייכנס לתוקף יהיה על קשת ורשת להודיע האם בכוונתם לעבור לרישיון. בתוך תקופת זמן זו אמורים הערוצים להודיע גם באילו אפיק הם בוחרים - כאשר אם שניהם בוחרים באותו אפיק, תערוך הרשות השנייה התמחרות ביניהם.

בתוך שבועיים יהיה גם על קשת ורשת להודיע כיצד הם מתכוונים לעמוד בחובה לשדר שידורי חדשות - אם באמצעות רכישת חדשות 2 או הקמת חברת חדשות נוספת. לפי ההצעה, הרשות השנייה תערוך מכרז שבו שני הצדדים יערכו התמחרות על חברת חדשות 2, וזו שתציע את המחיר הנמוך יותר תקים חברת חדשות חדשה.

ההצעה גם מתייחסת לחובות התוכן של זכייניות ערוץ 2, שנאמדות במאות מיליוני שקלים. לפי החוק, חובות תוכן שצברו הזכייניות במשך השנים יושלמו בתוך שנה בלבד מקבלת הרישיון. ואולם חובות תוכן שנוצרו מפערים בין תחזיות בתחילת שנה לבין הכנסות בפועל יושלמו בתוך שנתיים.

הצעת החוק גם מתייחסת לסגירה של חברת חדשות - כלומר של חדשות 10. ההצעה קובעת כי לאחר הסגירה, תחויב חברת החדשות להעביר עותק מכל תוכניותיוה לידי הרשות השנייה, וזו תחויב לאפשר את כל ארכיון החומרים שלה ללא תמורה לציבור. המשמעות היא שכל מי שירצה לרכוש את חברת חדשות 10 יוכל לקבל את כל חומרי הארכיון שלה מידי הרשות השנייה - מהלך שעלול להפחית משמעותית את שווי חדשות 10.

מערוץ 10 נמסר: "תזכיר החוק כפי שמנוסח כעת משמעותו אחת - מונופול של ערוץ 2 וחדשות 2 במשך חודשים שעלול להפוך לשנים. אנו משוכנעים ששר התקשורת ושר האוצר, שפועלים כל העת למען הגדלת התחרות בכל השווקים, לא יתנו יד להקמת מונופול דווקא בשוק התקשורת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?