ליכט משתמש לראשונה בחוק הריכוזיות: אוסר לשדר הערוץ של דרהי ב-HOT

המשנה ליועמ"ש מתנגד להעלאת ערוץ i24 news לפלטפורמה של חברת הכבלים: "המחוקק הגדיר את השולטים 
בשידורי חדשות כגורמים ריכוזיים שיש לבחון את פעילותם במשק בראייה ריכוזית כלל משקית"

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

הקרב על ערוץ i24 news, שבמימונו של פטריק דרהי, עובר לפסים משפטיים, ובפעם הראשונה נעשה שימוש בחוק הריכוזיות בכל הנוגע לאחזקות בתקשורת.

המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט, כתב חוות דעת לפיה יש לדחות את הבקשה להעלות את ערוץ i24 news לפלטפורמה של HOT כאילו מדובר בערוץ זר - וזאת בעקבות חוק הריכוזיות שאושר בסוף 2013.

ערוץ i24 news הוקם לפני כשנה בנמל יפו בתל אביב, והוא משדר בשלוש שפות - אנגלית, ערבית וצרפתית - לעשרות מדינות ברחבי העולם. ליכט כותב שיש להתייחס לערוץ כאל "ערוץ ישראלי לכל דבר", ולא כאל ערוץ זר. זאת מאחר שהבעלים, המנהלים וחלק מהעיתונאים הם ישראלים, והערוץ ממוקם בישראל.

עד כה לא אישרה מועצת הכבלים והלוויין את העלאתו של הערוץ לפלטפורמה של HOT. הסיבה לכך היא שחוק התקשורת אוסר על בעל רישיון לשידורים להיות גם בעלים של ערוץ חדשות, וזאת כדי להגן על חופש הביטוי ולמנוע בעלות צולבת של בעל ההון גם על התוכן החדשותי. דרהי, בעלי HOT, נחשב גם לבעל השליטה בערוץ i24 news, מאחר שהוא המממן שלו.

פטריק דרהי

אלא שליכט לא מסתפק בחוק התקשורת, וכותב שהמסגרת שבה יש לאשר את החוק צריכה להיות גם חוק הריכוזיות - שבו "בחר המחוקק להתמקד בגורמים המשדרים חדשות מכיוון שראה בהם כלי רב חשיבות. הוא הגדיר את השולטים בהם כגורמים ריכוזיים שיש לבחון את פעילותם במשק בראייה ריכוזית כלל משקית".

לפי ליכט, חוק הריכוזיות בא להתמודד עם החשש שגופים עסקיים גדולים יתרחבו ואף ישפיעו על ההחלטות בממשלה ובכנסת. חלק מהגורמים הריכוזיים הנכללים בחוק הם גם בעלי רישיון לשידור בכבלים. "מעל לשכבה הבסיסית של הסדרת התחום על פי חוק התקשורת, נוספה שכבת הסדרה נוספת מכוח חוק הריכוזיות, כותב ליכט. "מפיק חדשות עצמאי נכלל בקרב אותם גורמים המוגדרים כריכוזיים, לכן הקצאה של זכויות אחרות בתשתיות חיוניות למפיק חדשות עצמאי דורשת בחינה על פי חוק הריכוזיות. ההגדרה נוספה בשל החשש העמוק שהביעו חברי הכנסת מניצול כוחם של בעלי השליטה בכלי התקשורת לטובת אינטרסים אחרים שלהם".

לצד חוות הדעת של ליכט, הליך האישור להעלאת הערוץ אמור לעבור גם דרך הממונה על ההגבלים. זאת כי במסגרת אישור ההסדר הכובל בין שלוש חברות הכבלים, נקבע שבעל הרישיון לשידורים לא ישלוט בתוכן. הערוץ עצמו עלה בקמפיין בהשקעה נרחבת בתקופת המלחמה שבה הציג עצמו כ"כיפת הברזל של התקשורת העולמית", אך עד כה הקמפיין לא נשא פרי.

המאבק הגיע לאחרונה גם לפתחו של בג"ץ. עמותה בשם הקואליציה האזרחית עתרה, באמצעות עו"ד ארווין שחר, נגד מועצת הכבלים בדרישה כי תאשר את העלאת הערוץ. לטענת העמותה, "לא סביר שמדינות בכל העולם משדרות את הערוץ הישראלי המשודר מישראל - אך המועצה מונעת דווקא מהישראלים לצפות בתכניו". לפי העמותה, "אי מתן היתר להעברת תכנים של ערוץ שידור מהווה פגיעה חריפה של הרגולטור בחופש הביטוי".

בשבוע שעבר פירסמה ועדת שכטר מסקנות ביניים שלפיהן יתאפשר לחברות HOT ו-yes להקים ערוצי חדשות בבעלותן. אם אכן המסקנות ייושמו, הרי שדרהי יוכל לדלג מעל בעיית הרגולציה בתקשורת. עם זאת, העלאת הערוץ עדיין תהיה בעייתית מפאת חוק הריכוזיות והממונה על ההגבלים.

מערוץ I24 news נמסר: "חבל שממשלת ישראל בכלל ומשרד התקשורת בפרט, אינם משכילים למצוא דרך לשדר את הערוץ הכה חיוני לאינטרסים של ישראל, ומפקירים את הטיפול בנושא בידי פקידים בעלי ראייה צרה. במהלך מבצע צוק איתן, פעל i24news והוכיח בצורה חדה וברורה את השפעתו על דעת הקהל הבינלאומית, בקרב 850 מיליון בתי אב ברחבי העולם, באמצעות הצגת תמונת המצב האובייקטיבית והמאוזנת מהמזרח התיכון. צר לנו שתושבי המדינה שאינם דוברי עברית, אזרחי המדינה הערביים וכן התיירים המבקרים בארץ, נחשפו לשידורים מגמתיים ועויינים דוגמת אל ג'זירה ודומיו, ולא יכלו לצפות בשידורי i24news. מדובר באבסורד שחייב להשתנות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"