בדרך לתחרות ב-HOT ו-yes: ועדת שכטר בעד שחקנים חדשים בטלוויזיה ללא פיקוח

עוד ממליצה הוועדה בדו"ח הביניים: תוקם רשות תקשורת במקום משרד התקשורת ■ HOT ו-yes יוכלו להקים ערוצי חדשות ■ על השחקנים החדשים בטלוויזיה הרב ערוצית יוטל פיקוח וחובת השקעה בתוכן רק כשיצברו נתח שוק גבוה

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

שוק הטלוויזיה הרב ערוצית, שנשלט היום על ידי HOT ו-yes, עומד בפני זעזוע. חברות שייכנסו לענף הטלוויזיה הרב ערוצית לא יזדדקו לרישיון ולא תוטל עליהן בתקופת הראשונית אף חובה רגולטורית עד שיצברו נתח שוק או מספר מנויים מסוים – זו ההמלצה המרכזית בדו"ח הביניים של ועדת שכטר שהקים שר התקשורת גלעד ארדן, שעוסקת בשינויים ברגולציה בתחום השידורים בעקבות השינויים הטכנולגיים.

עוד ממליצה הוועדה ליישם המלצות ועדה קודמת שדנה בנושא, ולפיה יש לסגור את משרד התקשורת, ובמקום זאת להקים רשות תקשורת שתטפל בכל נושאי הטלקום והתוכן. רפורמה זו החלה לצאת לדרך ב-1996, אך מעולם לא יושמה. במקביל, עסקה הוועדה גם בנושא הרגולציה על הערוצים המסחריים, ובנושא זה היא ממליצה לשנות את הגדרות הרגולציה המוטלת על הערוצים המסחריים ולהקל על הערוצים.

החברות סלקום ופרטנר, ואולי גם רמי לוי וגולן טלקום, מתכוונים להציע שירותי טלוויזיה רב ערוצית משלהם על גבי האינטרנט (OTT). רק אתמול הודיעה סלקום על מינוי סמנכ"ל שיעסוק בנושא התוכן והשידורים. כניסתן של החברות האלה תלויה ברפורמת השוק הסיטוני, שבמסגרתו מחויבות בזק ו-HOT למכור את התשתיות לפלטפורמות השידורים במחיר שייקבע על ידי הרגולטור. עדיין לא נקבע המחיר הסופי ולכן הרפורמה עדיין תקועה.

במקביל, לשוק התשתיות אמורה להיכנס חברת IBC, שבה שותפה חברת החשמל, שפורסת את תשתית הסיבים ברחבי ישראל שתוכל להעמיס על גביה שידורי טלוויזיה. גם בזק ו-HOT פורסות כיום סיבים אופטייים שישדרגו את יכולת העברת הנתונים על גבי רשת האינטרנט.

צילום: בלומברג

הוועדה הוקמה כדי לבחון את האפשרות להטיל רגולציה על השחקנים החדשים בתחום, או להפחית את הרגולציה על השחקנים הקיימים.

המסקנה העיקרית של הוועדה היא שאנו נמצאים בתקופת הביניים שבה לא ניתן להעריך כיצד יעוצב שוק השידורים, ולכן יש לאפשר לשחקנים החדשים להיכנס לשוק ללא חובות רגולטורים כלשהם, ומנגד בשלב זה לא להפחית את החובות הקיימים על HOT ו-yes.

בשלב מאוחר יותר, בהתאם לגידול בנתחי השוק או בהכנסות של גופי השידור החדשים, הרגולציה תתייחס לכל ספקי התוכן האודיו-ויזואלי כמכלול אחד ותטיל עליהם אסדרה תואמת. כך למשל, תוטל על השחקנים החדשים חובת השקעה בהפקות מקור, ובמקביל תופחת חובת ההשקעה על השחקנים הקיימים, אך בכל מקרה היקף ההשקעה הכולל בתוכן מקורי לא יירד. הוועדה גם ממליצה להטיל חלק מחובות ההשקעה בתוכן על בעלי התשתית, כלומר HOT, בזק או IBC, ולא רק על הפלטפורמות שרוכבות על גביהן.

כללי האסדרה - למשל פיקוח בנוגע לאתיקה בשידורים - ייקבעו במדרג שייקבע לפי הגידול בהכנסות או מספר המנויים.

רשות תקשורת במקום משרד התקשורת

הוועדה ממליצה ליישם את ההמלצות הקודמות להקמת רשות תקשורת שתאגד בתוכה את כל סמכויות משרד התקשורת, מועצת הכבלים והרשות השנייה וכן סמכויות פיקוח על השידור הציבורי. לרשות הזו יהיו גם סמכויות בתחום הצרכני, והיא תתנהל תוך "אדישות טכנולוגית" לסוג התשתית ואופן העברת התכנים. הרשות הזו תפעל גם להגביר את ניטרליות הרשת – כלומר למנוע מבעלי השתיות להשפיע באמצעות המחיר על סוג התוכן שיועבר על גבי התשתית.

החברות HOT ו-yes צפויות להתנגד למסקנות ועדת שכטר, שכן הן סוללות את הדרך למתחרים החדשים להיכנס לתחום ללא חובות כלשהם. ל-HOT ו-yes לא ניתנו הקלות כלשהן בשלב זה, וההצעה שעלתה לאפשר להן לשדר פרסומות נדחתה בהמלצות ועדת שכטר.

מנגד, שתי החברות יכולות להיות מרוצות מהמלצת הוועדה לאפשר לספקי הטלוויזיה הרב ערוצית להקים ערוצי חדשות, תוך הבטחה כי השידורים יהיה עצמאיים ובלתי תלויים. כיום נאסר על HOT ו-yes לשדר בעצמן חדשות. הפלטפומורת החדשות יהיו חייבות להעלות על גביהן את הערוצים "המשרמים אינטרסים ציבוריים" – כלומר ערוצי השידור הציבורי או הערוצים הייעודיים.

בוועדת שכטר דנו גם בחשש מפני ריכוזיות בתחום התוכן, וקבעו כי הרגולטור יצטרך לקבוע מתי ובאילו תנאים ייעשה שימוש במנגנון הגנה על התחרות.

השר ארדן מסר: "עולמות הטלוויזיה, הרגלי הצפייה והאופן בו אנו צורכים תוכן משתנים כל הזמן, כדי שנוכל לאפשר לשחקנים חדשים להיכנס לתחום השידורים וליצור תחרות בשוק, צריך לבחון ולעדכן את הרגולציה הקיימת ולאפשר להם את התנאים לכך. במקביל נפחית את הרגולציה ואת רמת המעורבות של הרגולטורים בתכני השידור של הגופים המסחריים, דבר שיתאפשר ככל שהשידור הציבורי יצבור עוצמה וככל שיכנסו שחקני תוכן חדשים על גבי האינטרנט".

פרופ' עמית שכטר, יו"ר הוועדה, מסר: "מטרתנו להציג המלצות לאסדרה מודרנית ולפתרון מקיף שיסדיר את הנושא לטווח הארוך, תוך מתן הגמישות הנדרשת ליצירת תחרות וכניסה של שחקנים חדשים לתחום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית