ערוץ 2 מתקרב לסופו: קשת הודיעה שתעבור לשבעה ימי שידורים ב-2015

בעלי המניות של קשת מוכנים לבצע הזרמה של 300-200 מיליון שקל, הנדרשים כדי לעבור לרשיון ■ ברשת עדיין שוקלים אם ומתי להכריז על מהלך דומה

אמיר טייג
נתי טוקר
אמיר טייג
נתי טוקר

ערוץ 2 עומד על סף פירוק: דירקטוריון קשת הודיע לפני שבוע וחצי לשר התקשורת, גלעד ארדן, כי בכוונת הזכיינית להגיש בקשה לקבלת רישיון שידורים קבוע כבר באוקטובר 2014. משמעות הבקשה היא כי השותפות ההיסטורית בין קשת לרשת, תחת מותג ערוץ 2, צפויה להסתיים לקראת סוף 2015.

שני זכייני ערוץ 2 זכאים להגיש בקשה לרישיון עד תום חודש אוקטובר הקרוב. מועד המעבר לרישיון צפוי בתחילת חודש נובמבר 2015, מועד תום הזכיון המקורי של ערוץ 2. בשלב הנוכחי לא ברור האם רשת תגיש בקשה דומה. מהלך שכזה טורף את הקלפים בשוק הטלוויזיה המסחרית, שצפוי להגיע לפרשת דרכים בתום השנה הנוכחית, כאשר זיכיונו של ערוץ 10 יפקע.

כתבות נוספות ב-TheMarker

"זליגת ידע מצה"ל? אי אפשר לסנדל את הבחור הצעיר שיוצא מ-8200"

חרב הסמוראי: מי איים לערוף ראשי עובדים?

אבי ניר

מהן המטרות של כל המעורבים בשוק חשוב זה?

דירקטוריון קשת 
קיבל החלטה

בשבועות האחרונים מנהלת הנהלת קשת, ברשות אבי ניר, דיונים בנושא עם דירקטוריון החברה, ועתה הוחלט סופית על מעבר לרשיון. למרות ההשקעה הכבדה הכרוכה בכך, בדירקטוריון קשת מבינים כי בסופו של דבר תתרחש היציאה לרישיון, אם לא ב–2015 אז ב–2017, והקדמת המהלך עדיפה להם, שכן קשת היא כיום הזכיין החזק בזירה. כמו כן, מצבו הסופני של ערוץ 10 מהווה עבור קשת הזדמנות ליצור שווי משקל ארוך טווח בשוק הטלוויזיה שבמסגרתו יפעלו רק שני ערוצים מסחריים המשדרים שבעה ימים בשבוע. להנהלה ברור כי היציאה מערוץ 2, והמעבר לשבעה ימי שידורים, ידרשו הזרמה מהותית של בעלי המניות. הערכות הן כי המעבר ידרוש מקשת השקעה של 200–300 מיליון שקל, סכומים שאין כיום לחברה. בעלי המניות של קשת הסכימו להזרים לחברה סכום זה.

בשלב הנוכחי אין בכוונת קשת להתנות את המעבר שלה לרשיון קבוע בהקלות תוכן כלשהן. עם זאת, בכוונתה לדרוש יישום של רפורמת "ברית המועצות" לאיחוד שני גופי הרגולציה בתחום השידורים — הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין. החוק לאיחוד בין שני הרגולטורים כולל ביטול של דמי הזכיון — עלות מהותית של עשרות מיליוני שקלים בשנה המושתת על זכייני הטלוויזיה המסחריים. כמו כן בקשת ינסו לקבל הקלות בנושא התוכן השיווקי וכן הסדרה של הקצאת האפיקים בשלט. יתר השינויים הנדרשים כדי לאפשר את פיצול ערוץ 2 נמצאים בסמכות משרד התקשורת והשר ארדן.

בעלי המניות של
 רשת מתלבטים

לא ברור מה צפויה להיות התגובה של רשת, שותפתה של קשת באפיק 2. גם רשת רוצה לעבור לשבעה ימי שידורים, אך לא בעיתוי הנוכחי. להערכתם, אם ימשיכו לשדר במסגרת ערוץ 2 שנתיים נוספות הם יצליחו לצבור את המשאבים הנדרשים כדי לעבור לשבעה ימי שידורים בלי להזדקק להזרמות הון מבעלי המניות שלהם. רשת הצליחה בשנים האחרונות לצמצם את חובות העבר שלה, וכן לגייס כ–100 מיליון שקל אמצעות הכנסת אנדמול כשותפה (33%). שנתיים נוספות במצב הנוכחי יאפשרו לה לצבור עד 200 מיליון שקל נוספים הנדרשים לה כדי לעבור לשבעה ימי שידורים. ברשת מעריכים כי יידרשו לכ–320 מיליון שקל כדי לבצע את המעבר. נציין כי לא ברור אם אנדמול מוכנה לקחת חלק בהזרמה הנדרשת כדי לעבור לשבעה ימי שידורים כבר ב–2015. בתעשייה מציינים כי אנדמול לא הביאה זאת בחשבון כאשר החליטה להשקיע ברשת בדצמבר 2013.

עד לפני כמה שבועות אימה רשת כי אם תחוייב לצאת מזכיון ערוץ 2 כבר בנובמבר 2015 היא עשויה לבחור בסגירת הערוץ, שכן בעלי המניות שלה לא יסכימו להזרים הון לחברה. בזמן האחרון ניתן לזהות שינוי זהיר בגישתה. כיום היא לא מאיימת בסגירה אלא דורשת שהמעבר לרישיון יכלול הקלות רגולטוריות שוות ערך להון הנדרש ממנה כדי לממן מעבר לשבעה ימי שידורים. ברשת מקווים לקבל מהרשות השנייה הקלות תוכן וביטול דמי הזיכיון.

עם זאת, רשת גם בוחנת כיוון משפטי שעשוי לעכב את פיצול ערוץ 2. במסגרת תיקון החקיקה שנעשה בדצמבר 2012, קיבלו זכייניות ערוץ 2 הטבה שלפיה יוכלו לבחור להמשיך את זיכיונן בשנתיים נוספות, מעבר לעשר השנים שקיבלו במסגרת המכרז של 2005, ולהמשיך ולשדר בערוץ 2 עד סוף 2017. על פי החקיקה, הארכת הזיכיון יכולה להיעשות רק אם שני הזכיינים מחליטים על כך במשותף. ההחלטה של קשת שלא להאריך את זיכיון ערוץ 2 מחייבת גם את רשת, שכן אם אכן קשת תקבל רישיון קבוע, זיכיון ערוץ 2 יסתיים בנובמבר 2015 והאפיק של ערוץ 2 יוחזר למדינה ויבוטל.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

רשת, שעד לאחרונה התבטאה בנחרצות נגד היציאה לרישיון בנובמבר 2015, מנסה בימים אלה למצוא פתרון משפטי שיאפשר לה לחסום את התוכנית של קשת, או להישאר לבדה בערוץ 2. יועציה המשפטיים של רשת טוענים כי היציאה מערוץ 2 וביטול הארכת הזכיון בשנתיים, דורשת אישור הדדי של שני הזכיינים. אם תתקבל הפרשנות זו, רשת תוכל למנוע את ביטול ערוץ 2 ולכפות על קשת להישאר בערוץ 2 עד תום 2017. במקרה זה יצטרך משרד התקשורת להוביל חקיקה שתסדיר את פיצול הערוץ. מהלך שכזה יהיה קשה יותר לביצוע, וייתכן שארדן יעדיף שלא להוביל אותו.

אקטואליה במקום בידור בערוץ 10

לאחר שנים שבהן ניסה להידמות לערוץ 2 ולהתחרות ראש בראש בזירת הבידור, מנסה עתה יוסי ורשבסקי, המנכ"ל החדש־ישן של הערוץ, למצב אותו מחדש כערוץ רזה הממוקד באקטואליה תחקירים ודוקו. "אני אציל את הערוץ 10", הוא אומר בשיחות פנימיות. ורשבסקי יודע כי יוסי מימן, בעל המניות הפעיל האחרון שנותר לערוץ, אינו מסוגל להזרים הון, כך שהערוץ יוכל לשרוד רק בכוחות עצמו. במסגרת זו פועל ורשבסקי בשתי חזיתות: בחזית הפנימית הוא מנסה לחתוך בהוצאות כמה שניתן ולמקד את הערוץ בקהל מסויים, ובחזית החיצונית לשכנע את המפרסמים לממן את הערוץ באמצעות מקדמות. כצפוי, קיצוץ ההוצאות מעורר התנגדות קשה מקרב העובדים, שאף יצאו להפגין ביום חמישי האחרון מול משרדי חברת מרחב של יוסי מימן בהרצליה.

המטרה הראשונה של ורשבסקי היא להביא את הערוץ לאיזון תפעולי עד נובמבר הקרוב. מהלך זה כרוך בשינוי מהותי של לוח השידורים, הפסקה של תוכניות בידור וריאליטי, והתמקדות בתוכניות אקטואליה, תחקירים ודוקו בשעות הפריים־טיים, כלומר, בין 21:00 ל-23:00. בכוונתו להוביל שינוי חקיקה לשם הארכת הזיכיון של הערוץ עד נובמבר 2015, המועד שבו תם הזיכיון של רשת וקשת. במסגרת תוכניותיו ינסה ורשבסקי לגייס משקיע חדש שיכנס לערוץ לאחר שיוכח כי ניתן להגיע לאיזון תפעולי. במקביל מקווים בערוץ 10 להוריד את אחד החסמים הגבוהים המונעים הכנסת משקיע — הערבות הגבוה בהיקף של כ–160 מיליון שקל הנדרשת כדי לקבל רישיון שידורים קבוע. השאיפה של ערוץ 10 היא לשכנע את האוצר להפחית ערבות זו לכ–45 מיליון שקל בלבד.

תאריך היעד אליו מתכווננת תעשיית הטלוויזיה המקומית כולה, וערוץ 10 בפרט, הוא חודש בנובמבר הקרוב - המועד שבו תחזור הכנסת מפגרת הקיץ. עד תאריך זה ינסה ורשבסקי לייצב את הערוץ ולהוכיח כי המודל שאימץ מסוגל להחזיק ערוץ מסחרי עצמאי ללא הזרמות נוספות של הבעלים. הוכחה זו תעזור לערוץ 10 במאבקים הצפויים בכנסת סביב הבקשה שלו להצילו שוב ולאפשר לו ארכת זיכיון אף שאינו עומד בהתחייבויות שלקח על עצמו בדצמבר 2012. כאשר ורשבסקי נכנס לתפקידו לפני כמה שבועות, ההערכות היו כי ינסה להוביל הארכת זיכיון של שנתיים, אך עתה מדברים בערוץ על הערכת זיכיון קצרה יותר של כ–10 חודשים בלבד וזאת במטרה להשוואת את מועד סיום הזיכיון שלהם, למועד סיום הזיכיון של רשת וקשת — תחילת נובמבר 2015.

אירית אילוז ומתן חודורובצילום: נתי טוקר

ורשבסקי מבין שאינו צפוי לקבל את תמיכת שר התקשורת להארכת זיכיון ערוץ 10, אך הוא מקווה שהפסד ההכנסות שנגרם לרשת וקשת בגין המלחמה בעזה, יקטין את הנכונות שלהן לבצע את ההשקעה הנדרשת לשם מעבר לשבעה ימי שידורים, ולפיכך יפחית את הסיכוי שיסכימו להתפצל ב–2015. בכל מקרה, חיזוק חברת החדשות של ערוץ 10, כפי שמתכנן ורשבסקי, עשוי להניב לערוץ 10 ערך כספי עתידי, אם החברה תימכר במלואה לאחד מזכייני ערוץ 2 שיידרש להקים חברת חדשות משלו לאחר הפיצול. אם ורשבסקי יצליח למכור את חברת החדשות, יוכל בעל המניות שלו, יוסי מימן, להחזיר חלק מהערבות האישית שנתן לקרן אוריגו. ערבות זו היא הדבר שהכי כואב למימן בימים אלה ובלעדיה סביר כי היה כבר מוותר על הערוץ.

ארדן מבין
 שעליו להתערב

לאחר שהצליח לאשר בכנסת את חוק השידור הציבורי יידרש ארדן בחודשים הקרובים למשבר המתקרב בשוק הטלוויזיה המסחרית. ללא חקיקה יזומה, צפוי ערוץ 10 להגיע בסוף השנה לסוף דרכו, שכן זיכיונו נגמר ואין הוא עומד בדרישות החוסן הפיננסי של רישיון לערוץ מסחרי. אם ערוץ 10 יירד מהאוויר, ורשת וקשת יישארו בערוץ 2, עשוי שוק הטלוויזיה הישראלי להפוך למונפוליסטי לפחות עד סוף 2017. ארדן מבין כי עליו להתערב ולהוביל שינויי חקיקה שימנעו מצב זה. עם זאת, כל שינוי צפוי להיתקל בלחצים רבים. ביום חמישי האחרון הפגינו עובדי ערוץ 10 מול משרדיו של בעל המניות הגדול של הערוץ, והזכירו לכל הנוגעים בדבר עד כמה העובדים הם בעלי השפעה על תהליכים מסוג זה. הפגנות מתוקשרות של טלנטים מוכרים לציבור, בשילוב עם הצגת סגירת ערוץ 10 כניסיון השתקה של ערוץ ביקורתי, תשפיע על מקבלי ההחלטות בירושלים.

לארדן יהיה קשה לתמוך בהארכת זיכיונו של ערוץ 10, לאחר שהוביל את ההתנגדות נחרצת לכך כבר ב–2009 כאשר היה חבר ועדת הכלכלה. כמו כן, בשיחות סגורות, מדגיש ארדן את התנגדותו להצלת הערוץ, ואת העדפתו המובהקת לפתרון הבעיה הצפויה בענף באמצעות פיצול ערוץ 2. תזכיר חוק המסדיר את הפיצול ומטפל בנושאים שעולים מפיצול זה, כמו גורלה של חברת החדשות של ערוץ 2, כבר גובש על ידי הרשות השנייה, אך לא החל את תהליך החקיקה במושב הכנסת הנוכחי בשל המלחמה בעזה.

בקרבתו של ארדן מציינים כי בשבועות הקרובים הוא צפוי לחזור ולעסוק בנושא, אך לא צפוי דיון מיוחד בזמן הפגרה של הכנסת. "ברור לו כי עליו למצוא לדבר פתרון", אומרים בקרבתו. ההצהרה החד משמעית של דירקטוריון קשת כי הוא נכון להזרים לזכיינית את ההון הנדרש כדי לעבור לרישיון כבר ב–2015, יאפשר לארדן להוביל לפיצול ערוץ 2 ביתר קלות.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"