הכנסת אישרה את חוק רשות השידור: "היום השידור הציבורי מפסיק לקחת - ומתחיל לתת"

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לסגירת רשות השידור ברוב של 45 מול 11 מתנגדים ונמנע אחד ■ ח"כ כבל: "לא יום שמח, כי עובדים מאבדים את עבודתם, אבל זהו יום של תקווה לשידור הציבורי" ■ במסגרת ההצעה, אגרת הטלוויזיה תבוטל ממרץ 2015

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

49 שנה אחרי שנחקק חוק רשות השידור, מליאת הכנסת אישרה בשעה זו בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לסגירת רשות השידור, ולהקמת גוף חדש לשידור ציבורי, שיכלול את ערוץ 1, ערוץ ילדים וערוץ בערבית. כ-1,500 עובדי רשות השידור יפוטרו עם תנאי פרישה נדיבים, ולפחות כ-180 עובדים יעבר לעבוד בגוף החדש. במסגרת הצעת החוק, אגרת הטלוויזיה תבוטל ממרץ 2015.

ההצעה אושרה בהתאם להמלצות הוועדה בראשות איש התקשורת רם לנדס, לאחר שנחתם היום הסכם סופי עם ההסתדרות, שכולל שישה עמודים. החוק אושר בתמיכה של 45 חברי כנסת, 11 התנגדו ונמנע אחד.

"היום אנחנו מתקנים את המעוות ומחזירים לעם ישראל את מה ששייך לו. השידור הציבורי מפסיק לקחת ומתחיל לתת", אמר ארדן במליאה. "עם ישראל יקבל בקרוב תמורה ללא אגרה. החוק הזה והדרך שבה הוא נחקק, הם עוד הוכחה לחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית".

עוד אמר השר ארדן במליאה עם אישור החוק כי "החוק הזה הוא בשורה לכל מי שהתרבות והחברה הישראלית יקרה לו. החוק הזה הוא בשורה לכל מי שיודע שהחוסן שלנו לא נמצא רק בצבא חזק, אלא גם ביצירה, בהיסטוריה, בתרבות ובמורשת ישראל. בייחוד בימים לא קלים אלו, החוק הזה והדרך שבה הוא נחקק, הם עוד הוכחה לחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית. אני גאה להכריז: היום, השידור הציבורי, חוזר אל מקומו הטבעי, אל עם ישראל".

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: אורן נחשון

שר האוצר לפיד, שהיה שותף למהלך, אמר: "הפעם אנחנו משנים באמת. זו לא עוד רפורמה. אנחנו עוקרים מן השורש ובונים מחדש. כי אנחנו צריכים רשות שידור חדשה לגמרי שתספק לציבור את התכנים הטובים ביותר. גוף שידור שישתמש בתקציבו לטובת הציבור ולא מגדיל את תקציבו על חשבון הציבור".

ח"כ נחמן שי מסר כי "הקרב על החוק נכשל, אבל האתגר עוד לפנינו; להבטיח כי בישראל יתקיים שידור ציבורי עצמאי ורלוונטי, שידור שישקף את הלכי הרוח ואת מיגון האוכלוסייה במדינת ישראל. אמשיך להילחם למען מטרות אלה".

בעוד חברי הכנסת עיסואיי פריג', ניצן הורביץ ואחרים הודיעו במליאה כי יתמכו בחוק, למרות הביקורת כלפיהם, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), אילן גילאון (מר"צ), דב חנין (חדש), וישראל אייכלר (יהדות התורה) הודיעו כי יתנגדו לחוק.

שלי יחימוביץ'

יחימוביץ' הביעה התנגדות חריפה בנאומה לחוק. "חוק השידור הציבורי רע נואל ומזיק. לשבור להרוס נורא קל. לבנות מחדש מאוד קשה. אני מתקשה לראות אחרי ההרס והמחיקה בנייה מחדש. יש הרבה דברים לא מושלמים שצריכים לתקן, אבל לסגור? שר אוצר ישב בכלא, סגרתם את משרד האוצר? איך הפגמים הם עילה למחיקה? אי אפשר לעבור על סדר היום על סגירת מקום עבודה של 1,800 עובדים".

יחימוביץ' שאלה במליאה "מה היינו אומרים אם נוחי דנדקר היה עושה דבר כזה, או יצחק תשובה היה עושה דבר כזה, או אם ההנהלה הבינלאומית של קומברס היתה מקבלת החלטה לפטר את כל העובדים ולקחת עובדים חדשים. זה קו פרשת מים. זה הרס של כל מה שאנחנו מכירם ביחסי עבודה. לא היינו מוחלים על כזה דבר בשום מקום בשוק פרטי, והמדינה עושה את זה? זו הדוגמה ליחסי העבודה בישראל? כמובן שאצביע נגד החוק. יש עובדים ברשות שרוצים שאצביע בעד, אני חולקת עליהם".

יחימוביץ' עבדה בעבר ברשות השידור ולאחר מכן עברה לטלוויזיה המסחרית. "יש לי אפשרות להשוות בין לחצים של פוליטיקאים מימין ומשמאל ברשות השידור, לבין בעלי הון שהם מפרסמים ושיש להם השפעה בערוצים המסחריים. אני באמת אני לא יודעת להגיד למי יש יותר כוח. לפעמים כוחו של ההון הרבה יותר מצמית מכוחו של השלטון".

ח"כ איתן כבל (העבודה) שהיה מעורב בניסוח הצעת החוק והגישור שלו בין האוצר וההסתדרות, אמר בדיון כי "זהו יום גדול. לא יום שמח, כי עובדים מאבדים את מקום עבודתם, אבל זהו יום של תקווה שאולי ימיו הטובים של השידור הציבורי יחזרו".

דברי הסיכום בדיון נאמרו על ידי ח"כ קארין אלהרר, שעמדה בראש הוועדה שגיבשה אתה החוק. "היתה כאן מטרה אחת ויחידה לייצר פה שידור ציבורי חדשני, במקום בו השידור הציבורי איבד מהרלוונטיות שלו לציבור הרחב. החוק נועד לשפר, לא להרוס ולא לחסל אלא לבנות משהו חדש. היו באמת הרבה רפורמות. אני ספרתי 14. כולן לא צלחו או סתם העלו אבק במדפים והמצב לא רק נישאר כשהיה, אלא הלך והחמיר", אמרה אלהרר.

לדבריה, כל מי שנכח בדיוני הוועדה הסכים שהיו ארוכים ואינטנסיביים. יש פה תיקון מהשורש. לא עוד פלסטר על פצע פתוח. אנחנו רוצים רשות חדשה, יעילה ועדכנית. הכנסנו את כל מקדמי הבטיחות כדי לדאוג שהפוליטיקאים לא יהיו חלק מהשידור הציבורי, כי זה לא מקומם. השר הממונה לא ימנה ולא יפטר את המנכ"ל, שר האוצר לא יוכל להתערב בניהול התקציב, מנהל חטיבת החדשות יזכה לעצמאות המקסימלית ומנכ"ל התאגיד וחברי המועצה לא ישתתפו בשידורים".

בנוגע לעובדים אמרה אלהרר כי "יש מינימום קבלה של 25% שיעברו מרשות השידור לתאגיד החדש. המטרה הייתה ליצור משהו חדש עם אתוס חדש ולא לעשות עוד מאותו דבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית