עוד לפני ליברמן |

עסקים במגזר הערבי: "ירידה של 99% במספר הלקוחות היהודים"

מאז תחילת הלחימה - ועוד לפני הקריאות של שר החוץ לחרם - לקוחות יהודים נמנעו מלהגיע לעסקים במגזר הערבי ■ בעלי העסקים במגזר, שחלקם שבתו בהזדהות עם תושבי עזה, מדווחים על ירידה של עשרות אחוזים במכירות - אבל מאמינים ש"אחרי שיהיה שקט, כולם יחזרו"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

האירועים בעזה נותנים את אותותיהם ופוגעים גם ביחסים השבירים ממילא של הישראלים עם הערבים אזרחי ישראל. בשעה שרוב העסקים במדינה מדווחים על ירידה במכירות, במגזר הערבי סובלים פעמיים - ומספרים כי גם הישראלים שנוהגים לקנות אצלם, מדירים כעת את רגליהם מהיישובים הערביים.

שלשום שבתו בעלי עסקים ערבים רבים, לאחר שוועדת המעקב של ערביי ישראל החליטה לקיים שביתה כללית ויום אבל לאות הזדהות עם תושבי עזה ונגד המבצע הצבאי. עוד באותו יום קרא שר החוץ אביגדור ליברמן ליהודים שלא לקנות בחנויות ובעסקים במגזר הערבי, שהשתתפו בשביתה הכללית. ואולם משיחות עם בעלי עסקים מהמגזר עולה כי הירידה הדרסטית במספר הלקוחות היהודים החלה עוד לפני קריאתו של ליברמן לחרם.

"היהודים פשוט הפסיקו לבוא אלינו. יותר נכון, כמעט 99% מהיהודים הפסיקו לבוא מאז תחילת המלחמה", אומר טוני קנאזע, בעלי חנות התבלינים אלבאבור השוכנת בלב העיר העתיקה של נצרת. "בימים רגילים הלקוחות היהודים מהווים חלק נכבד מהמכירות שלנו ואנחנו עובדים יפה מאוד, בעיקר בשבתות. עכשיו פשוט ריק. כנראה שחלק מהיהודים מפחדים ואין להם אומץ לבוא לפה. חלק מהאנשים כועסים, חלק עצובים, יש הרבה תחושות. אי אפשר להכחיש שהמצב מתוח, ואני מבין את זה".

השף חוסאם עבאס, דמות מוכרת בעולם הקולינריה המפעיל שלושה סניפים של מסעדת אלבאבור - באום אל פאחם, עכו ויקנעם עילית, ואף כיכב בתוכנית "קרב סכינים", מספר על ירידה של 40%-30% במכירות מאז תחילת המבצע. "בטח שמגיעים פחות יהודים. 60 אלף מגויסים למילואים, אנשים מפחדים ורוצים להיות קרובים לבית". עם זאת, הוא מאמין ש"לא באים אלינו פשוט כי יש מלחמה, לא כי אנחנו ערבים. יש לי חברים בעלי מסעדות בתל אביב, כמו יונתן רושפלד ואייל לביא, והם מספרים לי שאנשים לא יוצאים מהבית גם שם.

חוסאם עבאס במסעדת אלבאבור. "הקיצונים לא באו גם לפני המלחמה"צילום: דניאל בר און

"הקומץ הקטן של הקיצונים לא בא גם לפני המלחמה, ויש לנו הרבה לקוחות יהודים שאנחנו בקשר אתם ואני לא מאמין שהם לא באים כי אני ערבי. אחרי שיהיה שקט כולם יחזרו, לדעתי, ואני לא מאמין שהאירועים האחרונים הגבירו את השנאה. היו קיצונים שקראו להחרים מסעדות ערביות גם לפני זה, אבל אני לא מאמין שהאזרח הפשוט חושב ככה".

במגזר הערבי יש המזהירים מפני החרפת המשבר ומהנזק שיגרום למשק הנתק הגובר בין היהודים לערבים בישראל. "25% מהקניות של המגזר הערבי מתבצעות במגזר היהודי הכללי. במגזר הערבי אין כמעט קניונים, והרבה מהקניות שלהם בתחומי האופנה, המזון ועוד נעשות בקניונים היהודים. צריך לחשוב על זה שיש חיים אחרי המלחמה ואי אפשר לנתק את המגזר הערבי מהיהודי, כי כל אחד מהם חשוב מאוד לכלכלה של השני", אומר מוסא חסדיה, בעלי משרד הפרסום למגזר הערבי אל בוסתאני.

בינתיים, במגזר הערבי מתנחמים בכך שבימים אלה נרשמת עלייה במכירות בקרב הציבור הערבי, שחוגג את ימיו האחרונים של הרמדאן. אם משקללים את העלייה במכירות ללקוחות הערבים עם הירידה בקניות מצד היהודים, הפגיעה במחזור עדיין קיימת, אך נמוכה יותר. "תמיד בעשרת הימים האחרונים של הרמדאן לאנשים נמאס מהאוכל הביתי והם יוצאים לבלות במסעדות. המכירות שלנו בסניף ביקנעם נפגעו במידה הגבוהה ביותר, כי הן מתבססות על המגזר היהודי, שלא מגיע בערבים; לסניפים שלנו באום אל פאחם ועכו לא מגיעים עכשיו יהודים, כך שבמהלך היום אין לי עבודה, אבל בערב יש - בגלל הערבים שמגיעים לחגוג", מספר עבאס.

"אם לא אסגור - יפגעו בי"

אף שלדבריהם הם דוגלים בשלום ובדו־קיום, כמעט כל בעלי העסקים הערביים שעמם שוחחנו שבתו שלשום, לאור ההזדהות עם תושבי עזה. "שבתנו אתמול לא בגלל הדעות שלנו, אלא כדי להביע צער על מה שקורה אצל שני הצדדים, לא רק בצד אחד", מסביר אחסאן גנים, בעלי מסעדת תשרין המפעילה סניפים בנצרת ונצרת עילית. "לשביתה יש הרבה השלכות לא טובות אבל לפעמים צריך לעצור ולבקש מהשלטונות לעשות משהו עם המצב. זה לא שאני נגד היהודים ובעד הפלסטינים, אני דוגל בדו־קיום".

גנים מזכיר כי הירידה במכירות מורגשת בעוצמה בכל ענף המסעדות: "יש לי חברים במגזר היהודי שיש להם מסעדות, וגם אצלם המכירות ירדו ב-70%-60%. אנחנו מדינה קטנה. זה לא שהיהודים מפסיקים להגיע, עדיין חצי מהמכירות מגיעות מיהודים וחצי מערבים, אבל בשבועיים האחרונים כל המכירות ירדו ב-70% בערך, כי גם המגזר הערבי לא יוצא לבלות, אין לו מצב רוח. היתה לי היום הזמנה ל-70 איש שהיו צריכים להגיע – מנהלים של המרכז המסחרי דודג' סנטר וקניוני עופר, והם ביטלו כי אין להם מצב רוח. מנגד, בשבת הגיעו יהודים כדי להראות תמיכה בדו־קיום. אין ספק שאם המצב יימשך יהיה גרוע, כי בתחום שלנו, אם אנשים לא באים הסחורה מתקלקלת והולכת לפח - בעוד שההוצאות הקבועות נשארות. אנחנו חיים פה ביחד בשקט כבר הרבה שנים וצריך להמשיך ככה עוד הרבה שנים".

בילאל סלאח, מנכ"ל רשת סופרמרקטיםצילום: עזאדדין סאלח

עבאס ממסעדת אלבאבור מספר כי המסעדות שלו באום אל פאחם ועכו היו סגורות שלשום כחלק מהשביתה, אך המסעדה ביקנעם, המשרתת בעיקר את המגזר היהודי, פעלה כרגיל. "אני לא רוצה שיפגעו לי במקום. אם אני לא אסגור יפגעו בי, מה לעשות. המלחמה לא טובה לכולם, לא רק לערבים", אמר, כשהוא רומז, ככל הנראה, לכך שבעלי עסקים ערביים מעדיפים, בימים אלה, לשתף פעולה עם הנחיות מהפעילים הקיצוניים יותר במגזר.

ברשת הסופרמרקטים קינג סטור, המונה שישה סניפים, נהנים בדרך כלל בקונים רבים מהמגזר היהודי, בעיקר בסניפים בקלאנסווה ובפורדיס. אולי מסיבה זו בחרה הרשת בפתרון ביניים, ופתחה את הסניפים שלשום מהשעה 14:00. "אנחנו לא יכולים להתעלם מהמצב כי אנחנו נמצאים בתוך המגזר הערבי, ואני לא יכול להיות היחיד שפתוח. מצד אחר, אנחנו לא רוצים להפסיד מכירות של יום שלם. הודענו על זה בפייסבוק והלקוחות שלנו, גם היהודים, הבינו", אומר בילאל סלאח, מנכ"ל הרשת, המספר על ירידה של 20% במספר הלקוחות היהודים.

מנגד, קנאזע מחנות התבלינים בנצרת החליט שלא להשבית את החנות שלו שלשום. גם בשיחה אתנו הוא מתלבט בתחילה אם להצהיר שלא השבית את החנות, כפי שהונחה לעשות. "אתמול כל העיר היתה בשביתה אבל אנחנו היינו פתוחים למשך חצי יום, בעיקר עבדנו בעבודה פנימית בחנות ולא היו לנו לקוחות. לא שבתנו כי אני לא מרגיש שזה מה שיפתור את הבעיה. אני מאמין שיש שיטות טובות יותר לפתור בעיות, כמו למשל לדבר על אהבה ולא על שנאה. שנאה היא כמו אש, היא רק גדלה ומתפשטת.

"הכאב נמצא בלב שלי תמיד, על כל אדם שנהרג, וזה לא חשוב מאיזה צד. כולם בסוף באים ממשפחות שרוצות שהילדים שלהן יחזרו הביתה. אני מקווה שיהיה שלום, כי מי שמאמין באלימות רק יחמיר את המצב. צריך לחשוב אחרת ולדבר על שלום ואהבה, ועל זה שמוות לכולם הוא מוות. צריך לעשות שביתה של אלימות ולא של עסקים".

דו־קיום במרכז המסחרי

קבוצת ביג מרכזי קניות מפעילה 17 מרכזים מסחריים, מתוכם שניים בנצרת ובכרמיאל, הנהנים מלקוחות רבים מהמגזר הערבי. בקניון ביג פשן בנצרת יותר מ-50% מהמבקרים הם ערבים, והוא נמצא בבעלות משותפת של ביג וקבוצת אנשי עסקים ערבים מנצרת, בראשות סמיר עוואד, אחמד עפיפי ומשפחת טנוס. במרכז המסחרי ביג כרמיאל כ-40% מהמבקרים הם ערבים, המבלים לצד יהודים במגוון רשתות מוכרות.

סמנכ"ל ביג, חי גאליס, אומר כי בימים אלה ניתן לראות פחות יהודים במרכזים המסחריים של הקבוצה בנצרת ובכרמיאל, אך הערבים ממשיכים לפקוד את המרכזים. "אלה מרכזים מסחריים שרואים בהם בצורה מובהקת את הדו־קיום והשותפות, ומעולם לא חווינו אירועים שליליים בין יהודים לערבים, גם לא עכשיו. אנחנו מצויים בתקופה של הרמדאן ואנשים רבים מהגזר הערבי מגיעים לעשות קניות אחרי ארוחת הערב והמרכזים עמוסים מאוד במבקרים עמוסים בין השעות 21:00 בערב עד 02:00 בלילה. היהודים, כמו בכל חלקי הארץ, פחות באים, כי הם נמצאים יותר מול הטלוויזיה ומתרכזים במבצע ובמצב. אחרי שתשכך הסערה נוכל לדעת אם היעדרות היהודים היא בגלל שהם לא חשו בנוח ליד המבקרים הערבים. מבחינתנו, הקניונים הללו הם אי של שקט".

הפגנה נגד המבצע בעזה, שלשום בנצרתצילום: גיל אליהו

"לאף אחד לא באים"

ביפו, כך מספרים בעלי מסעדות ערביים, הירידה במכירות לא נובעת מהיותה עיר מעורבת, ובכל מקרה, היא משפיעה על מסעדות ערביות ויהודיות כאחד. "הבעיה היא שאנשים, וגם אני ביניהם, מפחדים לצאת מהבית בימים אלה, כך שיש ירידה של 70%-60% במכירות. יש אנשים שמפחדים לבוא ליפו אבל באמת שאין סיבה", מספר סלאח כורדי, בעלי המסעדה האופנתית אל ג'מילה בשוק הפשפשים ביפו. לדבריו, הירידה במכירות עקב המצב לא פוסחת גם על שכניו, בעלי המסעדות היהודים. "הסיבה שלא שלא באים היא לא כי אנחנו מסקטור מסוים. לאף אחד לא באים. אני מסתובב במסעדות האחרות בשוק הפשפשים, או נוסע ברכב שלי לנמל תל אביב ומדבר עם חברים שיש להם מסעדות בחוף בראשון לציון, וכולם מספרים אותו דבר. מזל שיש אנשים שעדיין באים ומפרגנים ומוצאים רגע של שקט באי שפיות הזאת שאנחנו נמצאים בה".

בניגוד לבעלי עסקים ערבים אחרים שעמם שוחחנו, כורדי, יליד שכונת עג'מי, פוסל על הסף את האפשרות של שביתה לאור הזדהות עם העזתים. "מה פתאום, ברור שלא שבתנו. מה לי ולכל זה. לכל מי שניסה למשוך אותי למצבים כאלה ואחרים הסברתי שאני באתי נטו בשביל לבשל לאנשים שמבינים באוכל. אני לא מעורב בפוליטיקה ולא אוהב פוליטיקה. גדלתי בשכונה מעורבת ו-80% מהחברים שלי הם יהודים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה