חשיפת TheMarker |

בעלי קופיקס ופוקס ואנשי עסקים דתיים נוספים מימנו קמפיין סגירת העסקים בשבת

המאבק קיבל מימון משמעותי מקבוצה של אנשי עסקים ועורכי דין דתיים, בהם אבי כץ מקופיקס ■ המניע, לפי אחד התורמים, אינו רק דתי ■ יוזם המאבק, קובי ברמר, מכחיש: "מימנתי את המאבק לבד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השבוע הסתיים מאבק בן שמונה שנים, שבסופו הוחלט כי סופרמרקטים, מכולות ופיצוציות בתל אביב ייסגרו בשבתות. מיד לאחר היוודע הגזרה של שר הפנים, גדעון סער, שהיה לבסוף זה שהכריע את הכף, התראיינו בעלי מכולות וסיפרו על האבן הגדולה שירדה מלבם. אך האם מדובר במאבק של כמה בעלי מכולות קטנות המעוניינים ביום מנוחה שבועי ובתחרות שוויונית מול התאגידים הגדולים או שמא עומדים מאחוריו גורמים דתיים וגדולים יותר?

כתבות נוספות ב-TheMarker

התיאבון המוגזם של שופרסל עלה לבכיריה ביוקר

הרומן שמסעיר את בנק הפועלים

האיש שלוחש על אוזנו של לפיד מסביר מי באמת נהנה מעליית מחירי הדירות

סניף רשת AM:PM בתל אביב

מה שאולי התחיל כמלחמה של בעל מכולת משינקין מול הטייקון דודי ויסמן, בעל השליטה באלון רבוע כחול שמפעיל את הרשתות מגה ו-AM:PM, ומול עיריית תל אביב, נהפך כבר מזמן לקמפיין רחב היקפים שמקבל תמיכה מימונית ואסטרטגית מאנשי עסקים דתיים. אלה רצו להביא לסגירתם של עסקים בשבת במדינת ישראל - הן מטעמים דתיים והן מתוך מחשבה כי סגירת עסקיהם של המתחרים בשבת תגדיל את מכירותיהם. בנוסף, במגזר החרדי מתעקשים כי היתה להם יד ורגל במאבק.

"כדי שקמפיין כזה יצליח אי־אפשר להסתפק במה שקורה בבית המשפט. יש ייעוץ, חוות דעת וסקרים. כל אלה עלו לנו משהו בסביבות 200 אלף שקל. עוד 400 אלף שקל לפחות זה לניהול המשפט.היתה לנו קופה שהכנסנו אליה כסף, כמה אנשי עסקים ועורכי דין דתיים, שחשוב להם שיסגרו עסקים בשבת. אנחנו לא יודעים אם הכסף הלך לקמפיין מסביב או לייעוץ המשפטי - הוא הלך למה שהיה צריך באותו זמן. צריך להבין, זה היה קמפיין שלם", חושף אחד התורמים הסודיים הפחות גדולים את אחד האפיקים למימון "מאבק המכולות".

"כמה מכולות לא יכלו לנצח את עיריית ת"א"

אחד התורמים הסודיים הגדולים למאבק, כך נטען, היה איש העסקים הדתי אבי כץ, בעלי רשת בתי הקפה קופיקס וקרן הגשמה. כץ, שהעסקים שהוא מחזיק בהם אינם פועלים בשבת, הוא גם המייסד והמממן של חברת שבת מנוחה, המקדמת את שמירת השבת בישראל. בין היתר, הוזכר בהקשר גם שמו של איש העסקים הדתי אברהם פוקס, מבעלי קבוצת האופנה פוקס, שכל סניפי הרשתות הרבות שהיא מפעילה סגורים בשבת, למעט סניפיה במגזר הערבי (לא ניתן היה להשיג את תגובתו של אברהם פוקס עקב שהייתו בחו"ל).

גורם המעורב למאבק המכולות העריך כי אם כץ ופוקס היו מעורבים, זה מפני ש"לאברהם פוקס כואב הנושא של עסקים שפתוחים בשבת והוא גם נפגע מזה כלכלית כי רוב הרשתות שמתחרות בו פתוחות בשבת והוא לא. גם בכץ זה בער כי הוא נפגע מהמתחרים שפותחים את עסקיהם בשבת".

אבי כץצילום: עופר וקנין

בנוסף, טוען התורם, גם עורך הדין דוד שוב, חרדי בעל משרד המתמחה במקרקעין שייצג בהליך המשפטי את הצד של התאחדות הסוחרים והמכולות, השתתף בקמפיין ואף ביצע את חלק מעבודתו בהתנדבות. עוד הוזכר כמי שהקדיש מזמנו למאבק, עורך הדין הדתי יצחק מירון, ממשרד עורכי הדין מירון, בן ציון ופריבס. מירון גם מכהן כחבר המועצה הדתית תל אביב יפו של הרבנות הראשית. לא ניתן היה להשיג את תגובתו של מירון.

לדברי התורם, "היו פגישות והתכתבויות בנושא שבהן נכחו הרבה אנשים, שהמעניינים בהם היו מירון, כץ ופוקס. הם העניקו למאבק תמיכה רחבה במישורים שונים. אני לא יודע מי מהם נתן כסף וכמה, אבל שלושתם תמכו במאבק".

התורם, שביקש להישאר בעילום שם, טוען כי "אין פה שום טעם נפגם. המכולות, ובראשן קובי ברמר, התחילו במאבק שלהן מהסיבות שלהן וכמה אנשים טובים עזרו להן בדרך. הרי כמה מכולות לא יכלו לבדן לנצח את עיריית תל אביב ולהחזיק מעמד במאבק שנמשך כמה שנים בכמה ערכאות משפטיות שונות. המכולות נכנסו לחובות ולא יכלו להמשיך במאבק לבד, אז נתנו להן כתף כדי שיצליחו. הרי ברור שמי שיהיה אכפת לו להילחם על השבת אלה אנשים דתיים".

"זו מדינה יהודית. צריך לשמור על הצביון"

ברמר, 44, דור שני בעסקי המכולות ובעל מכולת קטנה בשינקין, שהחל את המאבק, טוען כי הוא לא מכיר את כץ ואת אנשי העסקים האחרים שהוזכרו וכי המכולות מימנו לבדן את המאבק. "עם כץ דיברתי פעם אחת בטלפון והוא אפילו לא נפגש אתי. שילמתי עבור המאבק האמצעות הלוואות מהבנק. כולי ממושכן". עוד טוען ברמר, כי שוב לא ייצג בהליך המשפטי את המכולות, אלא את התאחדות הסוחרים וכי את המכולות ייצג עורך דין אחר. מבירור שערך ה–TheMarker עולה, כי עורך הדין שייצג את המכולות בבית המשפט העליון, עברי פיינגולד, עובד בשיתוף פעולה עם שוב והם חולקים משרדים.

דודי ויסמןצילום: עופר וקנין

מאחורי דלפק המכולת של ברמר מונחת שורה של ספרי קודש וכן מפוזרים ספרים בודדים ברחבי החנות. ברמר מתעקש כי הוא אינו איש דתי, אינו חובש כיפה או שומר שבת ולדבריו המאבק לסגירת המכולות בשבת לא היה מאבק דתי, אלא מאבק סוציאלי של בעלי עסקים.

"עשיתי את זה (היציאה למאבק לסגירת העסקים בשבת - עד"מ ונ"ט) כיהודי שדואג למדינה שהילדים שלו יגדלו בה. יש פה מדינה יהודית ואני רוצה שישמרו על הצביון היהודי שלה. לא הדתי, היהודי", אמר ברמר בפגישה עם ה–TheMaker. בתשובה לשאלה מדוע יש במכולת ספרי קודש רבים ענה כי "המכולת היא של אבא שלי והוא דתי מאז שחזר בתשובה לפני 15 שנה. הוא עובד בחנות כל יום עד השעה 13:00. חוץ מזה, אין יותר ברכה מספרי קודש בחנות. אני לא מתבייש להיות יהודי. גם אם יש קשר בין דת למאבק זה לא משנה כי יש חוק במדינה וכל הערכאות פסקו לטובתינו. כשהקוף לא יודע לרקוד הוא אומר שהרצפה עקומה, וכשראש העיר לא רוצה להודות שהוא עבריין הוא אומר שזו כפייה דתית".

"הסניף של AM:PM הרג לו את המכירות"

לא ברור עד כמה הקרבה לדת הובילה את ברמר במאבקו הארוך, אם בכלל, אך על דבר אחד אין ויכוח: אחד הדברים שהניעו את ברמר הוא הרצון להשיב מלחמה לויסמן. "לדעתי, ברמר עשה הכל כי הוא רצה לסגור את הסניף של AM:PM שממוקם לי דו כי הם פגעו לו במכירות. הוא הרי לא היה יכול להגיד לבית המשפט שהוא עייף ואין לו כוח לעבוד גם בשבת ושהם פוגעים לו במכירות, אז הוא פנה לבית המשפט ואמר שזה ממניעים סוציאליים של לתת יום מנוחה לעובדים וממניעים של פגיעה בתחרות. ברמר דיבר אתי לא פעם על מה שהוא הגדיר כ 'המפלצת הדורסנית שהיא AM:PM'", אומר בעלים של רשת מכולות שפועלת בשבתות ומתנגדת למאבק המכולות.

צילום: מוטי מילרוד

ברמר צוטט השבוע כשהוא אומר לכלי תקשורת חרדי כי "כל יהודי דתי שקונה ברשת תכל'ס (רשת הסופרמרקטים החרדית החדשה של דודי ויסמן - עד"מ ונ"ט) כאילו שם ידיו בחזיר", וזאת בהתייחס לכך שסניפי הרשת AM:PM של ויסמן פועלים בשבת.

ברמר הסביר את הדברים שאמר לאתר החרדי בכך ש"ויסמן משנה את השמות של הרשתות שלו (ויסמן שינה את השם של רשת "שפע שוק" שהוחרמה על ידי המגזר החרדי לשם "זול בשפע" - עד"מ ונ"ט) וצוחק על החרדים בעיניים. אם מישהו צועק שהוא דתי הוא לא צריך לקנות אצל ויסמן, שלדעתי הוא בין האנשים הנוראים במדינה. מול כל חנות מכולת קטנה הוא בא ופתח סניף של AM:PM והרג לחנות הקטנה את המכירות".

הרגשות הקשים של ברמר כלפי ויסמן החלו לפני כשמונה שנים, אז נפתח סניף של AM:PM בסמוך למכולת של ברמר בשינקין. "ברור שהם פגעו לי במכירות. כשלאנשים יש את האפשרות לקנות בשבת הם לא לחוצים לסיים את הקניות לפני כניסת השבת. מה שמפריע לי זה שאנחנו לא שווים כי הוא יכול להרשות לעצמו להעסיק עובדים בשבת ולקבל קנסות מעיריית תל אביב ואנחנו (המכולות) לא".

ברמר מתעקש כי לא התחיל את המאבק בגלל ויסמן ו–AM:PM שבבעלותו, אלא בגלל הקנסות של עיריית תל אביב, "שהרגיזה אותי. תבענו את העירייה ואת המדינה, והמדינה והעירייה עירבו את AM:PM וטיב טעם. המכולות ורשתות שפתוחות בשבת מודות לי ואפילו שלחו לי מכתבי תודה. ויסמן מעסיק טוקבקיסטים שיכתבו שזה לא בסדר שסוגרים את הסופרים בשבת ומצד שני הוא מתחנף לחרדים עם תכל'ס. שיחליט מה הוא".

לדבריו, "הכי טבעי שמכולות יהיו סגורות בשבת, כפי שהיה לפני עשר שנים. הכל צריך לקום וליפול כי אנשים צריכים לקנות חלב בשבת? הכל בשביל ויסמן? הצרכנים מסתכלים רק על עצמם ואיך זה שמכולות וסופרים שייסגרו ישפיע עליהם נקודתית, אבל הם לא מבינים שהמחיר שהחברה משלמת הוא מחיר של להיות עבדים מודרניים של ויסמן ויתר הרשתות".

לדברי אלי סתוי, יו"ר פורום המכולות בישראל, "אני מכיר את ברמר טוב מאוד, הוא אדם שמאוד קרוב לדת ויש לו אידיאולוגיה דתית חזקה ביותר. קובי מקורב לדת וחלק מהמניעים שלו הם בהחלט מניעים דתיים, אבל לדעתי זה לא המניע העיקרי שלו. בשבת הוא רוצה להיות עם המשפחה שלו כמו שאלוהים קבע. כיום הוא נמצא בבעיה כלכלית כי הוא השקיע הרבה זמן וכסף בדבר הזה".

סתוי, המגדיר עצמו חילוני, טוען כי בשיחות שניהל עם מכולות שונות הוא מצא תמיכה רחבה במהלך שבו החל ברמר. "המכולות הקטנות בהחלט בעד לסגור את כל הסופרים בעיר בשבת, כי יש להן קושי להתחרות מול השחקנים הגדולים שעובדים שבעה ימים בשבוע. בעלי המכולות מעדיפים לבלות את השבת עם המשפחה ולעבוד רק בימי חול. צריך להבין שאין להם מספיק כסף כדי לשלם לעובדים בשבת, וגם אלה שפותחים בשבת עושים זאת רק כי הם חייבים לתת מלחמה למתחרים. טיב טעם עובדים בשבת ולכן אין להם ברכה. היא נמצאת אצל רמי לוי שסגור בשבתות. צריך לנוח בשבת כמו שאלוהים רצה".

המכולות השתתפו במאבק החרדי בויסמן

בעוד שהמכולות טוענות שלמניעים דתיים אין קשר לעניין, במגזר החרדי מספרים שפורום המכולות הוא שם שכיכב לא מעט - ועדיין מככב - בקמפיין האגרסיבי שמנוהל נגד קבוצת מגה ורשת זול בשפע (לשעבר שפע שוק) במגזר החרדי, שבבעלות ויסמן, בשל הפעלת רשת AM:PM בשבת. החרם הלא רשמי שהוטל ב–2008 כלל איסור על שיתוף פעולה מסחרי עם הרשת, אך בפועל נוהל קמפיין נגד כל קנייה ברשת הסופרמקטים. הקמפיין כלל חוברות הסברה, מודעות בחוצות הערים ופעילויות נוספות שבהן נקרא הציבור החרדי לא לרכוש בשפע שוק. בחלק מהמקרים גם התייצבו אברכים בפתחי החנויות ומחו נגד אלה שנכנסו לחנות.

את הקמפיין הובילו קבוצה מקרב חסידי גור, ובין השאר הוזכר בהקשר זה מנכ"ל חברא קדישא בתל אביב, אברהם מנלה (לא ניתן היה להשיג את תגובתו). בחלק מהמקרים, כך נטען, על הפרסומים האלה היו חתומים בעלי המכולות בתל אביב וברמר עצמו.

"זה ברור שחסידי גור ובעלי המכולות עבדו בשיתוף פעולה מהיום הראשון", טוען עסקן בכיר במגזר החרדי שהיה מעורב בעניין. "הקמפיינים נגד שפע שוק היו בהשקעה גבוהה מאוד, וכיכבו בהם צילומים מקצועיים של בעלי המכולות. מי מימן את זה? הם העלו קמפיין שלם שבעלי המכולות מתחננים שיעזרו להם לשמור שבת. היה הרבה כסף מאחורי זה. והכל היה בשיתוף פעולה".

באותה תקופה נערכו מגעים להסכמות בין הצדדים שלפיהן ויסמן הסכים לבצע סגירה אטית של סניפי AM:PM בשבת, ואילו החרדים יפסיקו את החרם. ואולם גורמים מתוך חסידות גור דרשו הכרזה של ויסמן שכל סניפי AM:PM נסגרים מיידית, אחרת לא יהיה הסכם.

"אם היו מתייחסים לויסמן בצורה נכונה באותה תקופה, יכול להיות שבכלל לא היינו צריכים להגיע להחלטה של סער השבוע ו- AM:PM היתה סגורה היום", אומר הבכיר החרדי.

גורם נוסף שהיה מעורב באותה תקופה במגעים הוא שעיה איצקוביץ', המנכ"ל של משרד הפרסום תוצאות אפקטיביות, שטיפל בתקציב הפרסום של רשת שפע שוק. "ויסמן ניסה להגיע להבנות", הוא אומר. "הוא לא היה אנטי־דתי. כשהגעתי לשפע שוק גיליתי שהוא דווקא אחד מגדולי התורמים למגזר החרדי".

במגזר החרדי מספרים שהמאבק של בעלי המכולות נגד ויסמן נמשך גם בימים אלה. בשבועות האחרונים פתח ויסמן, בשיתוף עם איש העסקים החרדי אריה וולפסון, רשת שיווק חדשה למגזר החרדי תחת השם תכל'ס. על פניו, השותפות של וולפסון, תורם חרדי ידוע ומקושר לחצרות הרבנים, היתה אמורה להעניק תעודת כשרות לרשת החדשה.

ואולם בשבוע האחרון החל קמפיין חדש נגד תכל'ס. ברחובות העיר בני ברק ניתלו פשקווילים (מודעות רחוב) שעליהן נכתב "בהוראת הרב חיים קיינבסקי (מגדולי הרבנים במגזר - עד"מ ונ"ט) - להילחם בצרכניית תכל'ס בכל הכוח", ומתחת לזה הסיסמה "לא רוכשים בצרכניית תכל'ס".

במגזר החרדי טוענים שבעלי המכולות בתל אביב נטלו חלק פעיל בקמפיין נגד הרשת החדשה (שלכאורה בבני ברק ולא קשורה אליהם בשלב זה) וכי בעלי המכולות אף הגיעו פעמיים להפגנה בבני ברק מול הרשת וגם פירסמו מכתב פומבי תחת הכותרת "גם אנחנו רוצים לשמור שבת!"

במכתב שעליו חתומות המכולות בתל אביב והועבר במגזר החרדי נכתב כי "אנו בעלי חנויות חילוניים ומסורתיים מתל אביב, לא רוצים לעבוד בשבת. לצערנו, ברחבי העיר נפתחו חנויות של רשת AM:PM העובדות שבעה ימים בשבוע, ומאלצות אותנו לפתוח את המכולות שלנו בשבת, כדי לא להפסיד את הלקוחות וחס וחלילה לפשוט רגל. בימים אלו מנסה זול בשפע להיכנס למגזר החרדי מהדלת האחורית, על ידי שינוי השם ל'תאכלעס' (הטעות במקור). איך אפשר לערוך קניות לשבת, בחנות המחללת שבת בפרהסיא, ורומסת בזדון את השבת?! איך אפשר לשיר זמירות שבת, כאשר על שולחן השבת מונחים מצרכים של רשת המחללת שבת?!"

באחד מראיונותיו לכלי התקשורת התבטא בנושא יו"ר הוועדה למען השבת במגזר החרדי, יצחק גולדקנופף, ואמר במפורש כי היה שיתוף פעולה בין החרדים לבין בעלי המכולות במאבק, אלא שברמר מיהר להכחיש את הדברים. "אין לי שום קשר לגולדקנופף הזה, יש לי רק אחראי אחד וזה הקדוש ברוך הוא, כל השאר ליצנים", אומר ברמר. "עם מנלה לא נפגשתי אף פעם, יכול להיות שדיברתי אתו, אבל הם ממש לא עזרו לנו. עורך הדין שלי אף שלח להם מכתב על זה שהם סתם אמרו שיש להם קשר לקמפיין שלנו". ברמר הוסיף כי "אפילו החסידים שגרים באזור של המכולת לא קונים אצלי כי יש להם את הרשתות שלהם".

"במשך שנים התקבלו תרומות למאבק בעלי המכולות מגורמים שונים"

עורך הדין דוד שוב, חרדי בעל משרד המתמחה במקרקעין שייצג בהליך המשפטי את הצד של התאחדות הסוחרים והמכולות, מסר: "מאבק העסקים הקטנים החל לפני כשמונה שנים. התביעה הוגשה על ידי ארגוני הסוחרים לה"ב (ארגון העצמאים, התאחדות הסוחרים בישראל ופורום בעלי מכולות) המייצגים כולם רבבות של בעלי עסקים קטנים. תנאי ההתקשרות בינינו לבין לקוחותינו אינם עניינו של איש. באופן כללי, אנו מתחשבים תמיד במצבם הכלכלי של לקוחותינו. גם במקרה זה היינו שמחים לייצג בהתנדבות את בעלי המכולות. הם ראויים לכך".

שוב הוסיף: "אנו בטוחים שבמסגרת הכתבה ביקשתם גם לברר מדוע ועל חשבון מי, שכרה עיריית תל אביב את משרד עורכי הדין הגדול בישראל מיתר ליקוורניק גבע לשם ברנדויין ושות'. למיטב ידיעתנו, התקבלו במשך השנים תרומות קטנות למאבק בעלי המכולות מגורמים שונים, שלא יכלו לשאת את העוול שנגרם להם על ידי עבריינים בעלי הון.

"אנחנו מבקשים לפנות לציבור שיתרום למאבקם הקשה של בעלי המכולות, נגד דורסנות רשתות הענק שעשקו את פרנסתם במשך שנים. אנו מקיימים שיתופי פעולה רבים עם עו"ד עברי פיינגולד השוכר מקום במשרדינו ובכלל זה בתיק זה. היינו מצפים מעיתון מכובד כמו TheMarker שפועל רבות לצמצום הפערים במשק, להתמקד בעוול שנגרם לבעלי המכולות, בפגיעה הקשה של עיריית תל אביב בשלטון החוק ולא להתעסק ברכילות זולה".

עורך הדין שייצג את המכולות בבית המשפט העליון, עברי פיינגולד, מסר: "אני מייצג את בעלי המכולות בתל אביב משלב הערעור שהגישו לבית המשפט העליון, כמה וכמה חודשים לפני שהתחלתי לשכור משרד עם שוב. אני וחברי עו"ד דוד שוב לא הגענו לעליון 'במקרה', וגם לא עסקנו שם ב'חלוקה', אלא בייצוג בעלי המכולות והתאחדות הסוחרים בבית המשפט. לאור העובדה שהתאחדות הסוחרים ובעלי המכולות מצויים בזהות אינטרסים והעבודה הכרוכה בייצוגם זהה, שיתוף הפעולה ביני לבין שוב הוא שיתוף פעולה מלא, ושהותנו באותו משרד בהחלט מקלה עליו. שוב ואני עושים לילות כימים בניהול מאבק משפטי חשוב וצודק מאין כמותו, כפי שקבעו גם בית המשפט העליון וגם בית המשפט המחוזי בשני פסקי דין מנומקים שניתנו באחרונה. לאור הדברים החשובים והתקדימיים העומדים על הפרק בימים אלה ממש, אני תמה על התמקדות עיתון חשוב כ'TheMarker' בעניינים תפלים של מי יושב במשרד עם מי ואיזו 'חלוקה' עשו בעליון".

איש העסקים הדתי אבי כץ, בעלי רשת בתי הקפה קופיקס וקרן הגשמה, סירב להגיב לנאמר בכתבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד