דרמה בערוץ 10: המנכ"ל רפי גינת מסיים את תפקידו

לאחר התרעומת בקרב העובדים הבכירים בערוץ על שכרו של המנכ"ל ועל עלות הפקת התוכנית כלבוטק - הוחלט כי גינת, שנה וחצי לאחר שמונה לתפקיד, יעזוב את הערוץ בקרוב

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

דרמה בערוץ 10: שנה וחצי לאחר שמונה לתפקיד, מנכ"ל הערוץ, רפי גינת, עוזב את הערוץ. הרקע לעזיבה היא זעם מצד עובדים בכירים בערוץ בגין שכרו של גינת ועלות הפקת התוכנית "כלבוטק", וכן טענות לניהול כושל של הערוץ. ברקע התפתח גם עימות קשה עם בעלי המניות של הערוץ, שבעקבותיו הוחלט כי גינת יעזוב את הערוץ. בשלב זה הערוץ אמור להמשיך לשדר את התוכנית "כלבוטק", שאותה מגיש ומפיק גינת, לפחות עד סוף העונה.

גינת מונה לתפקיד בינואר 2013 לאחר שנציגיו של בעל המניות לשעבר, רון לאודר, החליטו למנותו. גינת היה עורך "ידיעות אחרונות" לשעבר ומגיש התוכנית "כלבוטק" בזכיינית ערוץ 2 רשת.

רפי גינתצילום: דורון גולן

בשבועות האחרונים נמתחה ביקורת חריפה כלפי התנהלותו של גינת. ב-TheMarker פורסם כי עלות שכרו של גינת הגיעה ל-10 מיליון שקל, וזאת בשעה שהערוץ נאלץ להתמודד עם בעיות תזרימיות קשות.

בעקבות הפרסום על שכרו, ובשל הידרדרות מצב הערוץ, החלה תרעמות בקרב עובדים בכירים בערוץ נגד גינת וטענות על ניהול כושל. במקביל, התפתח עימות גם מול בעלי המניות של הערוץ, ואף היתה כוונה להוריד משידור את התוכנית "כלבוטק" בשל העלויות הגבוהות. העימות מול העובדים ובעלי המניות התפתח למאבק חריף שבסופו הוחלט על עזיבת גינת.

גינת עוזב את הערוץ על רקע המשבר ההולך ומחריף. בשלב זה הערוץ אינו זכאי לקבל רישיון לשידורים בינואר 2015 והוא צפוי להיסגר. הרשות השנייה לא העניקה לערוץ 10 רישיון זאת לאחר שלא הציג איתנות פיננסית. בעל המניות האחרון שהזרים כסף לערוץ היה רון לאודר, והוא עזב את הערוץ בסוף 2013. בעל השליטה הנוכחי הוא יוסי מימן שאינו יכול להזרים לערוץ כסף.

גינת עצמו ניסה לגייס לערוץ משקיעים חדשים, אך מהלכים אלה נחלו כישלון ואף משקיע לא היה מעוניין להיכנס לערוץ. עזיבתו של גינת תייצר טלטלה נוספת בערוץ, וכעת פוחתים עוד יותר הסיכויים כי ימשיך לפעול לאחר 2015.

מערוץ 10 נמסר בתגובה: "בתיאום עם הדירקטוריון, רפי גינת החליט להתפטר. מועד הפרישה טרם נקבע. התוכנית כלבוטק תמשיך להיות משודרת בערוץ 10". גינת מסר כי "אני אוהב את הערוץ ואוהב את אנשיו. אני מאחל לערוץ הצלחה במאמציו ואעשה ככל יכולתי בכדי לסייע". מבעלי המניות בערוץ 10 נמסר כי "אנו מודים לרפי על תרומתו בכל תקופת כהונתו ומעריכים את פועלו בהובלת הערוץ לצמיחה ברייטינג בתקופה לא פשוטה זו".

לעובדי הערוץ היה ברור כי גינת נמצא בדרכו החוצה

בשבועות האחרונים מיעט גינת להגיע לערוץ ולא היה מעורב בישיבות שבהם התקבלו החלטות לגבי עתיד הערוץ. גינת גם לא היה שותף ליוזמה שהעלו עובדי הערוץ, שלפיה ערוץ 10 יעבוד במודל רזה של ערוץ חדשות ואקטואליה, ללא תוכניות ריאליטי. בתחילה גינת התנגד ליוזמה זו, ולאחר מכן לא היה מעורב בנושא והיה מחוץ למעגל קבלת ההחלטות. לעובדי הערוץ היה ברור כי גינת נמצא בדרכו החוצה, וכי הוא רק מנסה להגיע להסכם פרישה עם בעלי המניות.

אולפני ערוץ 10צילום: תומר אפלבאום

גורמים שהשתתפו בישיבות עם גינת אומרים כי פעם אחר פעם הוא טען כי הוא הניזוק העיקרי ממצבו של ערוץ 10 וכי "מפעל חייו", התוכנית "כלבוטק", יורד לטימיון. גינת גם סירב במשך תקופה ארוכה לקצץ בשכרו ולהוריד את עלויות הפקת התוכנית "כלבוטק" - עד לחודשים האחרונים, בהם חלה הידרדרות חמורה במצב הערוץ.

מקורות המקורבים לערוץ 10 אומרים כי בעלי המניות של ערוץ 10 היו מעוניינים לפטר את גינת כבר בתחילת השנה, לאחר שקיבלו את האחריות על ניהול הערוץ - עם עזיבתו של לאודר בסוף 2013 - בעיקר בשל העלויות הכספיות הגבוהות. אלא שהם חששו מעוצמתו של לאודר וקשריו. לגינת גם היה הסכם ישיר מול לאודר, ואנשי מימן חששו להפר אותו ובכך לגרום נזק ללאודר.

גינת ניסה בחודשים האחרונים לגייס משקיע מטעמו, באמצעות יו"ר בזק לשעבר שלמה רודב. המטרה היתה לגייס משקיע שיגיע מטעמו של גינת ובכך לדחוק את רגליהם של אירית אילוז וארי מלמוד, נציגיו של מימן. אלא שרודב וגינת לא הצליחו לגייס משקיע.

סעיף פיצוי במקרה של עזיבה

התרעומת כלפי גינת מצד עובדים בכירים בערוץ ובחברת החדשות שלו התגברה לאחר החשיפה ב-TheMarker לגבי השכר הגבוה שגינת משך מהערוץ מאז נכנס לתפקידו. לפי הפרסום, גינת הרוויח יותר מ-7 מיליון שקל מערוץ 10 מאז כניסתו לתפקיד. עובדים בכירים בערוץ זעמו על הסכומים האלה. טאלנטים מחברת החדשות גם יצרו קשר ישיר מול בעלי המניות וביקשו לדון עמם לגבי עתיד הערוץ.

ביום ראשון התקיימה פגישה מכרעת בין נציגי בעלי המניות מטעם מימן לבין גינת, שבסופה הגיעו הצדדים להסכמה כי גינת לא ימשיך בתפקידו. ההערכות הן כי הצדדים הגיעו להסכם כספי ופיצוי לגינת, שכן עם מינויו גינת חתם על חוזה נרחב לחמש שנים עם בעלי המניות הקודמים של ערוץ 10, שבו מופיע סעיף פיצוי במקרה של עזיבה. בשלב זה ערוץ 10 אמנם הודיע כי התוכנית "כלבוטק" תמשיך להיות משודרת, אך ההערכות הן כי בערוץ ינסו להוריד את התוכנית משידור בשל העלויות הגבוהות.

בעקבות פרישתו של גינת נמסר מוועד העובדים של ערוץ 10 כי "ערוץ 10 וחברת החדשות נשענו מאז ומתמיד על מאות עובדים מסורים וחדורי מוטיבציה. דווקא ברגע כזה חשוב לזכור כי אנחנו עמוד השדרה שעליו בנויה החברה, ובזכותנו היא תמשיך להגיע להישגים עיתונאיים מרשימים גם בעתיד".

ועד העובדים הביע תמיכה במהלך להפוך את ערוץ 10 לערוץ חדשות רזה: "אנו קוראים לכלל השחקנים בענף הטלוויזיה להירתם לחיזוק הערוץ, שאינו דרוש רק לשם הצלת פרנסתן של מאות משפחות אלא בעיקר לביצור הדמוקרטיה הישראלית. למרות התקופה הקשה שעברנו, אנו מאמינים כי עתידה של החברה עוד לפניה. אנו מצפים מדירקטוריון החברה להודיע בהקדם על מינוי מנכ"ל חדש ועתיר ניסיון, שיוביל את ערוץ 10 לעבר חוף מבטחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"