מודן, עם עובד ואופוס הגישו בקשת פירוק נגד סטימצקי: חייבת לנו 7.5 מ' ש'

הוצאות ספרים אלו סירבו לתספורת של 30% בחוב של סטימצקי כלפיהן ופריסת יתרת החוב על-פני חצי שנה, כפי שדורשים רוכשי סטימצקי החדשים בראשות יפית גרינברג והוצאת הספרים קוראים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

אחרי תקופה ארוכה בה לא קיבלו את התשלומים המגיעים להם, ודווקא כשנראה היה כי העברת המושכות מקרן מרקסטון לקבוצת גרינברג עוברת בשלום, הוצאות לאור התאחדו ופנו לבית המשפט בבקשת פירוק נגד רשת הספרים סטימצקי.

על המו"לים שפנו לבית המשפט נמנים הוצאת מודן, הוצאת עם עובד, הוצאות אופוס, התאחדות המו"לים והוצאות קטנות שביקשו להישאר בעילום שם בטענה שהן מפחדות שהיחשפותן תביא להדרתן מסניפי הרשת.

הוצאות ספרים אלו סירבו לתספורת של 30% בחוב של סטימצקי כלפיהן ופריסת יתרת החוב על-פני חצי שנה, כפי שדורשים רוכשי סטימצקי החדשים בראשות יפית גרינברג והוצאת הספרים קוראים. הוצאות לאור אחרות, כמו כנרת זמורה ביתן ידיעות ספרים וכתר ספרים, הסכימו לתספורת. לדברי המבקשים, חובות סטימצקי אליהם מסתכמים ב-7.5 מיליון שקל ויש למנות מפרק זמני לחברה.

צילום: דניאל צ'צ'יק

ההוצאות לאור טוענות בבקשה שהגידו לבית המשפט, באמצעות עו"ד ניצה פוזנר ממשרד עוה"ד יעקב סלומון, ליפשיץ ושות', כי "דרישת רשת סטימצקי לתספורת של 30% ולפריסה לטווח ארוך (אל תוך שנת 2015) מעידה אלף עדים על היעדר אפשרותה לעמוד בהתחייבויותיה. משמע, החברה עצמה מעידה כי אין היא ברת פירעון.

"הלכה למעשה, החברה שאינה סולבנטית מבצעת במידור וללא שקיפות הנדרשת במצב של חדלות פרעון הסדרים דיפרנציאליים עם נושים שונים, אשר על פי הגדתם זו הם מהווים העדפה אסורה בהינתן, שאינם שוויוניים.

"על אף שחובות החברה הגיעו לפרקם, החברה אינה עומדת בתשלומים ובשלל אמתלות ותירוצים דוחה שוב ושוב ושוב את פירעונם, הכל על גב המבקשים.התניית הרשת להסכמתה לפרעון החוב באיום שאינו מוסווה כלל ועיקר מהווה התנהלות כוחנית ולחילופין, איום הנובע בעליל מחוסר יכולת פרעון".

ההוצאות מתייחסות בבקשת הפירוק גם להתנהלות בעלי המניות ונושאי המשרה בחברה. "בחודשים האחרונים, הסתבר למבקשים (מפרסומים באמצעי התקשורת) כי במהלך השנים האחרונות פעלו בעלי המניות (הבעלים הקודמים קרן מרקסטון. עד"מ) בשיתוף עם הנהלת החברה ונושאי המשרה בה להטיל על החברה חובות לא לה (אלא של בעלי המניות או חברות בשליטתם) כלפי צדדים שלישיים (למשל דויטשה בנק או מגנוליה בע"מ - אחזקה נוספת של בעלי המניות)".

בתחילת חודש אפריל, הסתבר כי תשלום לדויטשה בנק (חוב בעלת המניות שהוטל על סטימצקי) לא נפרע ולא היה ביכולתה של בעלת המניות לפרעו ובעקבות כך, נכנסה החברה לסחרור.

אין עוררין שהתנהלות בעלי המניות לעשות שימוש בחברה ובנכסיה לטובת חברת האם בשתוף פעולה (בלעדיו אין) עם הנהלת החברה ונושאי המשרה בה, ככל הנראה היו הקש ששבר את גב הגמל והביאו את החברה הלכה למעשה למצב של חדלות פירעון.

אתמול הודיעה מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל, כי היא מתפטרת ותעזוב בתוך כחודש. אולם הרוכשים ענו בתגובה כי הם מתנגדים להתפטרותה לאור הבטחתה הקודמת להישאר - ככל הנראה במטרה שהיא תעביר את התפקיד למחליף בצורה מסודרת. כחלק מהרכישה תקבל בראל בונוס של מיליון דולר.

מהבעלים החדשים של סטימצקי נמסר באמצעות עו"ד רונן מטרי כי "עיון ראשוני בבקשה מלמד כי המדובר בבקשת סרק שהוגשה ממניעם זרים בגין טענה לחוב שנוי במחלוקת. הבקשה הוגשה בעיקרה על ידי מודן המחזיקה בחלק מהבעלות ברשת צומת ספרים ועל ידי ספק קטן בשם אופוס, שמעיון בנספחי הבקשה עולה כי הוא טוען לחוב של כ-37 אלף שקל. תגובה מתאימה תוגש בימים הקרובים לבית המשפט. להבדיל מהספקים הנ"ל, מרביתם המכרעת של ספקי החברה השכילו לגבש מסלול שיתוף פעולה עם הרשת אגב יציאתה לדרך חדשה ובריאה, תוך הבעת אמון ברשת סטימצקי ועובדיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים