סופר־פארם נגד אופטיקנה: רוצה לפגוע בתחרות בשוק העדשות

הרשת מבקשת להצטרף כמשיבה לעתירת מועצת האופטומטריסטים ואופטיקנה נגד גרמן, הדורשים לאסור מכירת עדשות מגע ללא מרשם

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

סופר פארם יוצאת למאבק נגד אופטיקנה ומועצת האופטומטריסטים והגישה בקשה לבית המשפט העליון להצטרף כמשיבה לבג"ץ שהגישו אופטיקנה והמועצה נגד שרת הבריאות, יעל גרמן, כדי שזה יאסור על מכירת עדשות מגע ללא מרשם תקף של אופטומטריסט או רופא עיניים. בעתירה טוענת סופר־פארם, המוכרת עדשות ללא מרשם, כי תוצאת המהלך תהיה ניתוב הצרכנים לחנויות האופטיקה הפרטיות.

מנתונים המוצגים בבקשה עולה כי שוק עדשות המגע מגלגל כ–133 מיליון שקל בשנה, כשסופר־פארם מחזיקה לטענתה ב–15% ממנו. ברשת טוענים כי התחרות הובילה בשנים האחרונות להורדה של כ–70% במחיר עדשות המגע החד־פעמיות, ולתוספת של מאות נקודות מכירה, וכי מאחורי העתירה עומדת מורת רוחם של האופטומטריסטים מהתחרות החדשה.

בבקשה נטען כי "כל חפצן של העותרות הוא להחזיר לעצמן את השליטה הבלעדית בשוק וברמת המחירים הנהוגה בו, וזאת לתועלת הפרטית שלהן. העותרות אינן דואגות באמת לבריאות הציבור שכן העותרת 1 (אופטיקנה) ובתי עסק רבים המיוצגים על ידי העותרת 2 (מועצת האופטומטריסטים), נוהגים למכור בעצמם עדשות מגע חד־פעמיות לצרכנים, בחנויותיהם וברשת האינטרנט, מבלי לבדוק שברשותם מרשם תקף ומעודכן".

אופטיקנה והמועצה טוענות כי מכירת עדשות מגע ללא מרשם פוגעת בבריאות הציבור. מנגד, לטענת סופר־פארם אין כל עבודה המצביעה על כך שבשנים שבהן נמכרו עדשות באופן חופשי ברשתות נרשמה עלייה בשיעור הסיבוכים. בנוסף, היא טוענת שדווקא קבלת העתירה מסוכנת משום שתביא לניגוד עניינים, עקב היעדר הפרדה בין רושם ומספק המרשם.

צילום: אסף עברון

בתגובת אופטיקנה, היא טוענת שמשרד הבריאות התחייב בבג"ץ שהוגש ב–2005, להסדיר את נושא מכירת עדשות מגע בפרק זמן סביר ולחייב מכירתן במרשם רופא או אופטימיטריסט. בקשר לטענת סופר־פארם כי הורידה מחירים, אומרים באופטיקנה שכששירותים ניתנים על ידי מי שאינם אנשי מקצוע ברור שהעלויות יירדו, אך הדבר גובה מהצרכנים מחיר יקר בטווח הארוך, כולל נזק בריאותי.

במקביל, מועצת האופטימטריסטים צפויה להגיש בג"ץ נגד משרד הבריאות גם בעניין קרולינה למקה וסופר־פארם, שמציעות שכפול משקפיים, שהביא גם כן לירידת מחירים ופגע באופטומטריסטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים