ידיעות אחרונות חוזרת למו"מ לרכישת סטימצקי

(עדכון) חלק מהמו"לים החליטו לאפשר פריסת תשלומים לרשת ■ ל-TheMarker נודע כי כבר קיימת בקשת הקפאת הליכים לחברה אך בסטימצקי אומרים: "הבקשה קיימת ליתר ביטחון כבר מאפריל" ■ רשות ההגבלים טרם דנה בעסקה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

קבוצת ידיעות ספרים של ידיעות אחרונות חזרה למשא ומתן אינטנסיבי לרכישת סטימצקי מקרן מרקסטון, כך טוענים מקורבים. המשא ומתן בין ידיעות אחרונות לסטימצקי נחשף כבר לפני כחודשיים אך אז כתר וקרביץ הסכימו לשלם לקרן מרקסטון, בעלת סטימצקי, על ביצוע בדיקת נאותות וקיבלו התחייבות שבמהלך תקופה זו לא ינוהל משא ומתן עם גורמים נוספים.

עם זאת, בדיקת הנאותות הסתיימה לפני כשבועיים והעסקה לא נחתמה עקב חילוקי דעות בין הצדדים. בין היתר כתר של ארלדן וקרביץ מעוניינים לרכוש רק את הפעילות של סטימצקי ללא חובות העבר ולא מסרו את כל המסמכים שהממונה על ההגבלים העסקיים ביקש לקבל על מנת לאשר את המיזוג.

הוצאת ידיעות ספרים הינה בבעלות ידיעות אחרונות ודב אייכנוולד ונחשבת לאחת משתי ההוצאות הספרים הגדולות בארץ לצד כנרת זמורה ביתן, המחזיקה שליש מרשת צומת ספרים. ידיעות ספרים היתה ההוצאה לאור הראשונה שסירבה להעביר ספרים לסטימצקי עת נקלעה לקשיים ולא מספקת לה ספרים כבר מחודש אפריל, עקב כך לא ניתן למצוא בחנויות סטימצקי ספרים רבים של ההוצאה. בעבר הביעו גורמים בענף הספרים חשש מרכישת סטי צקי על-ידי ידיעות וכך שהעיתון הגדול במדינה יחזיק בהוצאה לאור הגדולה וגם ברשת הספרים הגדולה ביותר.

צילום: מוטי מילרוד

מסטימצקי וידיעות ספרים סירבו להגיב.

המו"לים מעוניינים לפרוס חובות סטימצקי

במקביל, שלושה ימים לפני שבוע הספר, עתידה של סטימצקי לא ברור. בעוד שחלק גדול מהמו"לים טרם קיבלו את תשלום חודש יוני, שהיה אמור להתקבל כבר לפני שלושה ימים, גם העובדים מוצאים את עצמם עומדים בפני שוקת שבורה לאור מחסור של סחורה בחנויות והנחיה שהגיעה מההנהלה שלא לבצע יותר החזרות של ספרים מהחנויות למחסן. בנוסף, המשנה למנכ"ל, רונן כהן, מי שהיה יד ימינה של המנכ"לית איריס בראל ויועד להיות המנכ"ל, פוטר במפתיע לפני כעשרה ימים, ככל הנראה, על רקע סכסוך עם בראל עצמה.

ניסיון להציל את הרשת מקריסה מגיע מצד המו"לים: ל-TheMarker נודע כי מתארגנת קבוצה של הוצאות לאור שהחליטו לתת לסטימצקי פריסה של שישה תשלומים על חובותיה מאפריל, מאי ויוני. בין ההוצאות ששותפות למהלך נמצאות כנרת זמורה ביתן, קוראים, דני ספרים ועוד. בעקבות העיכוב בתשלום למו"לים, הפסיקו חלק מהמו"לים, כמו ידיעות, כתר ועם עובד, לספק ספרים לרשת, מה שהביא למחסור חלקי בחנויות. ככל הנראה, ידיעות ספרים וכתר הוצאה לאור לא יצטרפו למהלך שמובילים המו"לים.

מנכ"ל כנרת זמורה ביתן ערן זמורה אמר כי "גוף שלא קיים או כמעט נופל זה רע מאוד לענף הספרים. אנחנו נעזור לסטימצקי לעבור את התקופה הזאת כדי שהרשת תתייצב". בהתייחס לעזרה שהוא מציע לרשת שהיא מתחרה שלו (כנרת זמורה ביתן מחזיקה בשליש מרשת צומת ספרים - עד"מ), ענה זמורה: "אני קודם מו"ל ואם רשת תקרוס זה יהיה רע לכולם".

אבנר פחימה, בעלי הוצאת קוראים, התייחס גם הוא למהלך: "אנחנו חוששים שינצלו את המצב של סטימצקי ושאם היא תימכר בלחץ במחיר נמוך לא נקבל את הכסף שמגיע לנו. במקום, אנחנו מעדיפים שיהיה משא ומתן בצורה סבירה והם יקבלו מחיר הוגן. רשת שמוכרת ב-400 מיליון שקל בשנה שווה הרבה יותר מ-50 מיליון שקל (המחיר סביבו מתנהל המשא ומתן מול כתר וקרביץ)".

רכישת סטימצקי מתעכבת

בתוך כך, קיימות בעיות במשא ומתן בין סטימצקי לרוכשים הפוטנציאלים - כתר הוצאה לאור וקרביץ. בניגוד למה שהיה ידוע עד כה, בקשת המיזוג בין החברות שהוגשה לממונה על ההגבלים העסקיים כלל לא נדונה. זאת, עקב כך שרשות ההגבלים ביקשה מכתר וקרביץ מסמכים מסויימים לצורך הבדיקה ואלה לא הועברו. המשמעות היא שהצדדים לא השלימו פרוצדורלית את הבקשה למיזוג.

בענף הספרים תוהים בתקופה האחרונה מדוע העסקה לא נחתמת על אף שבדיקת הנאותות של סטימצקי כבר הסתיימה, וככל הנראה הדבר נובע מכך שבעוד שקרן מרקסטון, בעלי סטימצקי, מעוניינת למכור את סטימצקי כחברה, בכתר-קרביץ מעוניינים לרכוש רק את הפעילות של סטימצקי, ללא חובות העבר של החברה, דבר העלול להשפיע מהותית לרעה על הספקים וגם על העובדים.

"בינתיים הבעיות במו"מ תלויות במרקסטון והחובות שלהם. כתר וקרביץ רוצים לרכוש הפעילות כך שהעבר של החברה לא יעניין אותם וכך החובות הרבים הקיימים ומרקסטון רוצים למכור את החברה עם החובות. עם זאת, לדעתי זה יסתדר בסוף", אמר מקורב למשא ומתן.

עוד נודע כי בקשת הקפאת הליכים של סטימצקי מוכנה אצל עורך דין. עם זאת, לדברי מקורב לסטימצקי הבקשה מוכנה כבר מחודש אפריל מתוך חשש שאחד הספקים ירצה להגיש בקשה מטעמו, אך אין בכוונת החברה להגיש בקשת הקפאת הליכים.

"אנחנו בלחץ, לא אומרים לנו כלום ואף אחד מההנהלה לא מדבר איתנו. אמרו לנו שמהיום אי אפשר להחזיר ספרים מהחנויות למחסן, אולי כדי המו"לים לא יוכלו לקחת בחזרה את הספרים שלהם והמכירות בבעיה כי יש גבול לכמה שאפשר להגיד ללקוחות שחסרים ספרים – ידיעות לא מעבירים לנו ספרים, וגם הוצאות נוספות. אנחנו פונים להנהלה עם הבעיה הזאת והם אומרים לנו 'תמכרו את מה שכן יש', אבל לא ברור מתי נקבל שוב את כל מה שנגמר מהמדף, סיפר עובד ותיק של סטימצקי על המצוקות המלוות אותו בימים אלה. לדבריו, בעיה נוספת היא כך שהעובדים לא מאוגדים: "ניסינו להקים ועד בשנת 2011 אבל ההנהלה סיכלה לנו את זה ואנחנו לא מכירים אחד את השני כי מפוזרים באינספור חנויות. אנחנו לא "יודעים מה לעשות וניזונים משמועות שעוברות טיפין טיפין".

"זה שבוע הספר הכי עלוב שהיה לסטימצקי. מבחינת מכירות הולך להם יותר טוב מצומת ספרים בגלל המבצע האגרסיבי שלהם לשבוע הספר (קנה ספר וקבל שני ספרים במתנה) אבל הבעיה שלהם היא שעוד שבוע - שבועיים לא יהיו להם ספרים בחנויות. מרוב שאין להם ספרים כי המו"לים, כולל אני, לא מעבירים להם ספרים – הם מציגים על הבמות ספרים של ההוצאה לאור של סטימצקי 'חממה'. מדובר בדרך כלל בספרים שהוצאות לאור אחרות לא רצו לפרסם ואנשים הוציאו בתשלום ולכן הם בדרך כלל לא נמצא אותם על הבמות", מספר מו"ל.

רונן כהן, המשנה למנכ"ל של סטימצקי לשעבר, אישר כי עזב את החברה "על רק אי הסכמות עם איריס בראל" אך סירב להוסיף פרטים.

מסטימצקי נמסר: "אין בכוונתינו להגיש בקשה להקפאת הליכים. השבוע נקיים ישיבה עם הקונים הפוטנציאליים ואנו מעריכים כי עד סוף השבוע הבא תימכר החברה. כל המו"לים יקבלו את מחצית מהתשלום היום או מחר ואת המחצית השנייה ב-20 ביוני כפי שהצהרנו".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?