סטימצקי שוב לא עומדת בתשלומים לספקים

הרשת הודיעה כי תשלם מחצית מתשלום חודש מאי ב-20 ביוני ■ המו"לים חוששים: "לא ברור מאיפה יהיה להם כסף לשלם למו"לים בחודש אחרי זה" ■ ידיעות ספרים והוצאות נוספות הפסיקו לספק ספרים לרשת

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

סטימצקי שוב לא עומדת בזמן בתשלומים לספקים - הרשת הודיעה להוצאות לאור ולספקים שונים כי תדחה מחצית מתשלום חודש מאי ל-20 ביוני. ל-TheMarker נודע כי גם כתר הוצאה לאור, המנהלת משא מתן לרכישת סטימצקי, לא קיבלה את התשלום המגיע לה במועד.

במקביל, ההוצאות לאור חוששות כי לא יראו את הכסף גם ב-20 לחודש או בחודש הבא. לפני חג השבועות החלה סטימצקי במבצע אגרסיבי לשבוע הספר, של קנה ספר וקבל שני ספרים במתנה. כדי להוציא לפועל את המבצע ביקשה הרשת מהמו"לים הנחה גבוהה של 78% ממחיר הספר. הוצאות לאור שונות סירבו להשתתף במבצע, בהן כתר, עם עובד ומודן, אך סטימצקי ממשיכה למכור את הספרים של חלק מההוצאות ונושאת בעלות המבצע בעצמה מבלי לקבל הנחה מאותם מו"לים - כך שהמרווח שנשאר לרשת מאוד קטן.

דבר זה מעלה אצל המו"לים סימני שאלה בדבר יכולתה העתידית של סטימצקי לעמוד בתשלומים. "כנראה שהם רוצים לקושש כסף בתקופת המכירות המוגברות של שבוע הספר ואז הם יוכלו לשלם לנו ב-20 לחודש. הבעיה היא שהם מוכרים עכשיו במבצעים אגרסיביים ספרים של הוצאות לאור שלא הסכימו לתת להם הנחה, כך שלא ברור מאיפה יהיה להם כסף לשלם למו"לים בחודש אחרי זה", העריך הספק.

חנות הספרים סטימצקי

לדברי מו"ל אחר, "ההסבר של סטימצקי, כי האיחור בתשלומים נובע מהמו"מ, החג ושבוע הספר, הוא חארטה אחת גדולה. הרי מה הקשר למו"מ או לחג? ההתנהגות של סטימצקי היא של 'אחרינו המבול'. הם פוגעים ברווחיות שלהם כדי שיהיה להם תזרים מזומנים ולא ברור איך יוכלו להמשיך לעבוד אחרי זה".

מו"ל קטן שלא קיבל תשלום מזכיר כי רק ביום חמישי הודיעה סטימצקי כי תקיים את פרס סופר השנה כמדי שנה ותשלם עשרות אלפי שקלים לסופרים שונים. "בשבוע שעבר מנכ"לית סטימצקי איריס בראל חילקה 50 אלף שקל פרסים לסופרים, כשאין לה מאיפה לשלם לספקים".

ל-TheMarker נודע כי מספר הוצאות ספרים הפסיקו לספק ספרים לסטימצקי, בהן ידיעות ספרים והוצאה נוספת שביקשה כי שמה לא יפורסם לעת עתה.

מסטימצקי נמסר בתגובה: "מכיוון שאנו מצויים בשלבים מתקדמים של משא ומתן, ובשל החג ושבוע הספר, התשלום של 5 לחודש יפוצל לשני תשלומים שווים. התשלום הראשון ישולם מיידית ומועד התשלום השני יהיה ה-20 לחודש. אנו מקווים שבקרוב יסתיים המשא ומתן לשביעות רצון הצדדים. אנו מודים לספקים מראש על ההתחשבות והסבלנות בימים אלו של התארגנות מחודשת".

הספקים עלולים לסבול פעמיים

כפי שפורסם ב-TheMarker, הספקים של סטימצקי עלולים לסבול פעמיים מכיוון שחברת ארלדן (בעלי כתר הוצאה לאור) ורשת קרביץ לא ירכשו בסוף את חברת סטימצקי אלא רק את הפעילות של הרשת. לדבר יש משמעויות מרחיקות לכת בכל הנוגע לבעלי חוב של החברה - ספקים, נושים שונים ועובדים. זאת, מכיוון שברכישת פעילות של החברה אין הרוכשים לוקחים על עצמם את חובות העבר, ובפועל הם מכניסים את סכום התמורה של העסקה בגין הפעילות לקופה של סטימצקי, אשר חסרה גם כך, ואין להם נגיעה לתשלום חובות העבר.

בנוסף, לדברי גורמים בענף הספרים כתר וקרביץ מסכימים לשלם כ-50 מיליון שקל תמורת הפעילות ואילו במרקסטון רוצים סכום גבוה יותר ובינתיים הצדדים טרם הגיעו להסכמה. כעת נשאלת השאלה האם ייעשה הסדר הפחתת חובות לנושים של סטימצקי. עוד עומד בסימן שאלה הבונוס של שני מיליון דולר שאמורה לקבל המנכ"לית איריס בראל לפי חוזה ההעסקה שלה, המדבר על קבלת בונוס במידה והחברה תימכר בעת כהונתה כמנכ"ל.

סטימצקי הודיעה כבר ב-24 לחודש מאי כי היא מנהלת מגעים למכירתה לחברת ארלדן (בעלת כתר הוצאה לאור) ויום לאחר מכן הודיע בעלי רשת קרביץ, אלון רונן, כי גם הוא מצטרף לקבוצת ארלדן במגעים. הצדדים סיכמו על ביקת נאותות בת 30 יום, במהלכה מנכ"ל מרקסטון, רון לובש, לא אמור לנהל מגעים עם צדדים נוספים ואף פנו לממונה על ההגבלים העסקיים בכדי שזה יאשר את המיזוג בין רשת הספרים הגדולה בישראל לאחת משלוש ההוצאות לאור הגדולות במדינה. רשות ההגבלים העסקיים טרם מסרה את החלטתה בעניין.

המשא ומתן בין הצדדים מתנהל מאז שסטימצקי, שבבעלות קרן מרקסטון, נקלעה לקשיים שלא אפשרו לה לעמוד בזמן בתשלום חובותיה לספקים בחודש אפריל. סטימצקי שילמה לספקים באיחור של שבוע, זאת לאחר שבבנק פועלים סיכמו עם בכירי מרקסטון כי יעמידו לרשת אשראי חדש בהיקף של כ-4 מיליון שקל, בכפוף לביצוע הזרמת בעלים מצד קרן מרקסטון בהיקף של כ-8 מיליון שקל. סכום זה אמור היה לאפשר לסטימצקי לשרוד חודשים ספורים עד למכירתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט