קרן מרקסטון מנסה להיפטר מסטימצקי: רשת הספרים 
במרוץ להשגת מימון חירום

לפי הערכות בענף, הרשת עלולה להימכר בפחות מ-100 מיליון שקל ■ גורמים בשוק האפור טוענים כי קרן מרקסטון, המחזיקה בסטימצקי, פנתה אליהם לקבלת הלוואה של 25 מיליון שקל ■ מו"לים: "סטימצקי הפסיקה לשלם לנו תמלוגים ■ סטימצקי: "מציעים לא להיכנס לשמועות"

רון לובש, מבעלי קרן מרקסטון, עשוי למכור את רשת חנויות הספרים סטימצקי אם לא יימצא בימים הקרובים פתרון לבעיה התזרימית שאליה נקלעה. לובש, ממקימי קרן מרקסטון, נכנס לנעליו של יו"ר סטימצקי אמיר קס שנהרג בשבוע שעבר בתאונת דרכים.

בענף מספרים כי סטימצקי נכנסה לכאורה למצוקה תזרימית עקב הירידה במכירות בחודשים האחרונים ועקב עצירת הזרמות הכספים מקרן מרקסטון. מקורות בענף טוענים כי לחברה חובות כבדים שאין היא מסוגלת לשלם, וכי היא לא שילמה להוצאות לאור את התשלומים שהיו אמורים להיפרע בתחילת החודש. עד כה מומנה סטימצקי בידי בנק הפועלים, אך ככל הידוע באחרונה סירב הבנק להגדיל את מסגרות האשראי שלה. אם קרן מרקסטון לא תצליח למצוא את המימון הנדרש או רוכש לחברה - היא עשויה לפנות לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים.

פעילים בשוק האפור סיפרו אתמול כי המצוקה של מרקסטון הביאה את הקרן לחפש הלוואות בריבית גבוהה. הבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי סיפר כי מרקסטון פנתה אליו לפני כמה ימים, מעט לפני מותו של קס, בתיווכה של חברת אלטשולר. לדבריו, נציגי הקרן ביקשו הלוואה בסך 25 מיליון שקל, אך זו לא ניתנה לבסוף לאחר שהם סירבו לדרישתו לקבל ערבויות אישיות של הבעלים. "הם הציעו לשעבד מניות של סטימצקי, אבל אמרתי שהמניות של סטימצקי לא שוות הרבה, וזה נפל", סיפר. מרקסטון הכחישה כי פנתה לחברות אשראי חוץ בנקאי. על פי דו"ח רשם החברות, לסטימצקי יש חוב גם לחברת המימון החוץ בנקאי אמפא קפיטל.

במקביל, בעלי חברות שונות סיפרו כי מרקסטון מנהלת מגעים מסביב לשעון למכירת סטימצקי כבר בימים הקרובים. ל–TheMarker נודע כי מרקסטון מנהלת מגעים עם צחי נוימן מקבוצת אלון, שהתמודד על רכישת אי.די.בי כחלק מהקבוצה שגיבש נוחי דנקנר, ועם קבוצה הכוללת את קרן קלירמארק ואיתן זינגר, לשעבר מנכ"ל דיונון וקבוצת זאפ. לדברי אחד המקורות, הרשת צפויה להימכר בפחות מ–100 מיליון שקל. צחי נוימן אישר כי הוא מנהל בימים אלה מגעים עם מרקסטון לרכישת סטימצקי. "נפגשנו עם אמיר קס, וגם עם רון לובש. מרקסטון רוצה למכור ואנחנו בודקים אם יש פה הזדמנות. נראה שזו חברה מוצלחת". קרן מרקסטון סירבה להתייחס לפרטים.

"הבעיה היא מרקסטון, ולא סטימצקי"

חנות של רשת סטימצקי בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

סטימצקי נוסדה ב–1925, ומונה כיום כ–134 חנויות ב–68 ערים ויישובים בישראל. הרשת מעסיקה כ–1,100 עובדים ונחשבת לרשת הספרים הגדולה בישראל, עם מחזור מכירות של כ–380 מיליון שקל. מחזור המכירות של הרשת המתחרה, צומת ספרים, נאמד ב–300 מיליון שקל. שתי הרשתות מחזיקות יחדיו ב–70%–80% מהענף.

בענף הספרים מספרים כי מצבה הבעייתי של סטימצקי ידוע כבר כמה שנים. "הבעיה היא לא סטימצקי, אלא קרן מרקסטון, שקנתה את החברה והשאירה בתוכה את החוב. היא קנתה את החברה ב–55 מיליון דולר, חלק באמצעות כסף מהבית והשאר באמצעות הלוואה מהבנק. התשלומים שסטימצקי צריכה לשלם הם כמה עשרות מיליוני שקלים ואילו המחזור של סטימצקי גדול מאוד, ומכאן שהבעיה היא אצל מרקסטון", טוען בכיר בענף הספרים.

המוציאים לאור בענף הספרים עסקו אתמול בניסיון לברר פרטים נוספים על הסיבה לכך שלא קיבלו את התשלומים המגיעים להם מסטימצקי. "זה מטורף, הספקים של סטימצקי אולי יחכו, אבל לא בטוח שהספקים שלנו יחכו. הם לא משלמים לנו ואנחנו צריכים לשלם לספקי הנייר, הדפוס, לעובדים וכדומה. קריסה שלהם תיצוא אפקט דומינו. הם אחראים ל–60% מהתמלוגים שאנחנו מקבלים", אמר אחד המו"לים.

לדברי מו"ל נוסף, "קריסה של סטימצקי עלולה למוטט את הענף. סטימצקי אחראים ל–35%–60% מהתמלוגים של רוב המו"לים, והם תלויים בהם במידה רבה מאוד. זו לא עוד חנות ספרים, אלא הרשת הגדולה בענף שבו פועלת רק עוד רשת אחת (צומת ספרים). אני מניח שהבנקים של ההוצאות לאור ייכנסו ללחץ ויצלצלו בקרוב".

מו"ל גדול אחר התרעם על כך ש"הם אפילו לא דיברו אתנו כדי לבקש דחייה או להסביר שיש בעיה זמנית. פשוט לא קיבלנו את התשלום שהיינו צריכים לפרוע בתחילת החודש, והם יצרו בהלה נוראית בענף בהתנהלות שלהם".

"הענף עסק בלדחוף מה שיותר ספרים"

כל המו"לים שעמם שוחחנו אומרים כי מכירות הספרים היו נמוכות בחודשים האחרונים, אך רק חלקם סבורים כי הסיבה לכך היא חוק הספרים, שנכנס לתוקף באמצע פברואר, הקובע כי ספר לא יימכר במבצע בשנה וחצי הראשונות לאחר הוצאתו לאור. "המכירות בענף היו גרועות הן בפברואר והן במארס בענפים רבים, ואולי אצלנו זה היה קצת יותר חמור בגלל אי־הבנה של הציבור את החוק. בשבוע האחרון הורגשה עלייה במכירות לקראת הפסח".

לדברי מקור נוסף בענף הספרים, "מי שגרם לירידה במכירות הספרים בחודשים האחרונים הן דווקא סטימצקי וצומת ספרים, שמכרו ספרים במבצעים אגרסיביים בסוף 2013 ובתחילת 2014, והקמפיין של צומת ספרים שקרא לצרכנים לקנות ספרים לפני כניסתו לתוקף של חוק הספרים, שאז יהיה מאוחר מדי והמחירים יעלו".

בשבוע שעבר אמרה מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל, כי אכן חלה ירידה במכירות הספרים, אך זו נובעת מירידה כללית במכירות בקניונים. בראל אמרה כי "חודש מארס היה קטסטרופלי, עם ירידה דרסטית במכירות בקניונים בשוק כולו. גם רשתות בתחומים אחרים דיווחו על צניחה במכירות". עוד אמרה בראל כי "ייקח לצרכנים זמן להתרגל לכך שלא קונים יותר ספרים בזול, ומכיוון שההוצאות של הרשתות, ובהן שכר הדירה, נותרו גבוהות, 2014 ו–2015 יהיו שנים של מעבר לרשתות הספרים. עם זאת, אני שמחה על החוק. הענף היה מקולקל ונעדר מקצועיות, ועסק בלדחוף לאנשים כמה שיותר ספרים".

לפני כ–9 שנים רכשה מרקסטון את השליטה בסטימצקי מידי ערי סטימצקי תמורת כ–55 מיליון דולר, מהם כ–35 מיליון דולר בהון עצמי. התחרות בשוק הספרים הביאה לכך שהתוצאות הכספיות של הרשת הידרדרו, והחברה אף רשמה לפני כמה שנים EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) שלילי. עקב כך נאלץ בנק הפועלים לסווג את החוב של הרשת כלפיו, שהיה יותר מ–100 מיליון שקל, כבעייתי, והעביר אותו לטיפול האגף העסקי של הבנק.

צחי נוימן, מנכ"ל קבוצת אלוןצילום: אייל טואג

נכון להיום לא ברור לפי איזה שווי רשמה מרקסטון את ההשקעה בסטימצקי, שכן בדו"חותיה לרבעון השלישי של 2013 היא איחדה את ההשקעה בסטימצקי עם ההשקעה ביצרנית התכשיטים מגנוליה. עם זאת, מרקסטון ציינה כי היא החזירה כבר כשליש מההשקעה במגנוליה וסטימצקי יחדיו, כ–93 מיליון דולר, והוסיפה כי השקעה זו משקפת תשואה על ההון של כ–62%.

בעבר דובר על תוכניותיה של מרקסטון להנפיק את סטימצקי או להכניס לרשת שותף, אך עד כה תוכניות אלה לא התממשו. מרקסטון, שבהתאם לחיי הקרן מחויבת למכור את סטימצקי עד סוף 2015, ניהלה בעבר מגעים למכירתה לרשת שופרסל ולאלון רבוע כחול. ב–2012 חשף TheMarker כי בראל ניסתה לארגן קבוצת משקיעים בראשותה לרכוש את הרשת מקרן מרקסטון.

מלבד סטימצקי, מרקסטון מתמודדת עם בעיה קשה גם בחברת פנומנל, המחזיקה בכ–23% מבית ההשקעות פסגות שאותם היא מנסה למכור, אך בינתיים מפגרת בתשלומים לבעלי האג"ח שלה בהיקף של כ–100 מיליון שקל. בימים אלה מנהלת אתם מגעים להסדר לפרישת החוב.

מסטימצקי נמסר: "בצל הטרגדיה הנוראית שקרתה למנכ״ל קרן מרקסטון ויו"ר סטימצקי, אמיר קס, מסרה הקרן לסטימצקי כי בשל המקרה הקרן מתארגנת מחדש והיא מטפלת בכל הנושאים במהירות האפשרית. החברה, מאז ומתמיד, משלמת לספקיה ב–5 בכל חודש או ב–20 בכל חודש, והמשכורות שולמו לכל העובדים בזמן. אנו סבורים כי הספקים מאמינים בהנהלת החברה. יצוין, כי הרשת סיימה את 2013 ברווח תפעולי. מעבר לכך, אנו מציעים לא להיכנס לשמועות ולספקולציות כאלה או אחרות".

בנק הפועלים לא מסר תגובה. את תגובתה של אמפא קפיטל לא ניתן היה להשיג.

איתן זינגר, מנכ"ל זאפ לשעברצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"