מלחמה בנתניהו |

ח"כים משבע סיעות: לאסור הפצת "ישראל היום" בחינם

חברי כנסת מהעבודה, ש"ס, יש עתיד, ישראל ביתנו, הבית היהודי, מרצ והתנועה חתמו על הצעת חוק של ח"כ איתן כבל (העבודה) שלפיה ייאסר על עיתון "ישראל היום" - המזוהה פוליטית עם נתניהו - לחלק גיליונות בחינם

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

מלחמה נגד נתניהו ו"ישראל היום": חברי כנסת מסיעת העבודה, ש"ס, יש עתיד, ישראל ביתינו, הבית היהודי, מרצ והתנועה חתמו על הצעת חוק של ח"כ איתן כבל (העבודה) שלפיה ייאסר על עיתון "ישראל היום", המזוהה פוליטית עם נתניהו, לחלק גיליונות חינם.

המשמעות היא שלראשונה - אם אכן כל הסיעות יתמכו בחוק - יש לכאורה רוב בכנסת להפסקת פעילותו של "ישראל היום" בהיקפים האלה. הצעת חוק דומה שהועלתה בכנסת נדחתה. על הצעת החוק חתומכים כבל, רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), איילת שקד (הבית היהודי), אלעזר שטרן (התנועה), אילן גילאון (מר"צ), אריאל אטיאס (ש"ס) ויואל רזבוזוב (יש עתיד).

ישראל היום

בהצעת החוק נכתב כי "מטרת חוק זה היא לקדם ולחזק את העיתונות הכתובה בישראל, ולהבטיח תנאים שוויוניים לתחרות אמיתית והוגנת בין העיתונים". הצעת החוק מתייחסת לעיתון יומי, שיוצא לאור שישה ימים בשבוע (כלומר לא כולל "ישראל פוסט" של אלי עזור), וכולל לפחות 30 עמודים בימי חול ו-100 עמודים בסופי שבוע. החוק מתייחס גם לעיתון יומי בעל תפוצה רחבה, שהוא אחד מארבעת העיתונים היומיים בעלי התפוצה הרחבה ביותר בישראל.

לפי ההצעה, "לא יוציא לאור אדם, ולא יהיה אחראי להפצה של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה בחינם, לתקופה העולה על שישה חודשים מיום תחילת הפצתו בחינם".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "כיום אנו נמצאים במצב בו העיתונות הכתובה מצויה במשבר עמוק שרק הולך ומחריף ומרבית העיתונים קורסים כלכלית. מטרתה של הצעת חוק זו לטפל באחת הסיבות המרכזיות שהובילו למשבר ושאינה מאפשרת להם להתאושש. חוסר היכולת להתחרות באופן אמיתי והוגן בשוק על בסיס יתרונות יחסיים של מצוינות, נובע מהעובדה שחלק מהעיתונים מחולקים היום בחינם. בכך הם מונעים תחרות גם על המחיר המהווה מרכיב חשוב ביכולתו של עיתון לשרוד כלכלית, מרסקים את התחרות ההוגנת ואינם מאפשרים לשוק להתאושש".

עוד נכתב כי "כדי למנוע המשך קריסה ופיטורי עובדים נוספים חייב השוק לחזור ולפעול בתנאי תחרות הוגנים ודמוקרטיים. הצעת חוק זו מניחה את המסד לכך בדרך של איסור באופן חד משמעי על הפצה חינם של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה על מנת למנוע פגיעה בפרמטר חשוב של האפשרות להתחרות: המחיר - ועל ידי כך לקדם ולחזק את התחרות ההוגנת בשוק זה".

בדברי ההסבר נטען עוד כי "במדינות רבות בעולם המערבי מקובל היום להעניק תמיכה כלכלית לעיתונים על מנת להבטיח את המשך פעילותם החיונית לדמוקרטיה. חשוב להדגיש שהצעת החוק האמורה איננה מבקשת שהמדינה תיתן תמיכה כלכלית כלשהי אלא מבקשת ליצור תנאים שיאפשרו תחרות אמיתית והוגנת בשוק העיתונות המודפסת".

"נפל לי האסימון בדיון על 'מעריב'"

איתן כבלצילום: אורן נחשון

לדברי ח"כ כבל, שיזם את הצעת החוק, "אני חלילה לא מנסה לסגור עיתון. שיכתוב מה שהוא רוצה. כל מה שאני אומר זה שיצטרכו למכור אותו, אפילו לא במחיר המלא של כולם. אני כבר הרבה זמן לא אוהב את העובדה ש'ישראל היום' מופץ בסדר גודל כזה. זה משנה את כל התעשייה ואת פני העיתונות בישראל. זה לא סתם חינמון בסופרמרקט. אני עושה את זה בלי קשר לצד הפוליטי, שמפריע לי, אבל פחות מעניין אותי".

עוד אומר כבל כי "נפל לי האסימון כשהיה בוועדת הכלכלה דיון על 'מעריב', ושם הבנתי את ההשפעה של 'ישראל היום' על שוק העיתונות הכתובה. כולם פוחדים ואני חושב שהגיע הזמן לעשות מעשה".

האינטרס הישיר להצעה חוק כזו מגיע מטעם עיתון "ידיעות אחרונות", המתחרה הישיר של "ישראל היום" ופועל נגדו. כבל מצהיר כי אינו עושה זאת בשירות "ידיעות". לדבריו, "ל'ידיעות' יש אינטרס וזה לגיטימי. גם ל'הארץ' יש אינטרס וזה לגיטימי. לקחתי בחשבון שהדברים האלה ייאמרו. אין חוק שהנחתי ולא אמרו עליו דברים. השאלה היא אם החוק נכון או לא. אף אחד לא דיבר איתי מ'ידיעות', ואם דיברו איתי זה לא רלוונטי. העניין הוא אם החוק נכון או לא".

עוד אומר כבל כי "שוק העיתונות הכתובה נמצא במשבר. כל מילה מיותרת בנושא הזה. נדרש זמן כדי שהשוק יידע להתמודד ולהכיל את המציאות המשתנה. כניסתו של 'ישראל היום' באופן שפעל כחינמון שעובד שישה ימים בשבוע ומופץ בכל הארץ, ודוחפים לך לידיים, משנה את כללי המשחק מקצה לקצה. כמה אפשר לשחק את משחק היען שטומן את ראשו בחול?"

ב-2010 הגישה ח"כ לשעבר מרינה סולודקין (קדימה) הצעת חוק דומה לאסור הפצת "ישראל היום" בחינם, אך ההצעה ירדה מסדר היום.

ח"כ יואל רזבוזוב מסר כי "התקשורת הכתובה בישראל סופגת שנים ארוכות מכה אחר מכה, בגלל כשל השוק שנוצר מתרבות החינמונים. משפחות של כתבים, עורכים, צלמים ואנשי דפוס מוצאים את עצמם מחוסרי עבודה, כמו לדוגמא עובדי מעריב, עליהם שמענו רק לאחרונה. מצב זה ישאיר אותנו בסוף עם חינמון אחד בלבד וללא תחרות בעולם העיתונות - מצב אשר יפגע בחופש המידע וחופש העיתונות החשובים כל כך לדמוקרטיה".

מ"ישראל היום" טרם נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות