עכשיו זה רשמי: ארגון העיתונאים מייצג את עובדי "ידיעות אחרונות"

עשרות שנים היו חברים עיתונאי "ידיעות" באגודת העיתונאים ■ אולם כעת קובע בית הדין לעבודה: הזכות לייצג את העובדים תעבור לארגון העיתונאים, שפועל בחסות ההסתדרות ונחשב לאקטיבי יותר ■ השופטים על הנהלת העיתון: "התערבה לטובת אגודת העיתונאים"

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

ארגון העיתונאים בישראל, שפועל תחת ההסתדרות הכללית החדשה, השיג בצהריים (ד') יעד מרכזי שהציב לעצמו. בית הדין הארצי לעבודה קבע כי ארגון העיתונאים יהיה ארגון העובדים היציג של קבוצת "ידיעות אחרונות", ולא אגודת העיתונאים בתל אביב.

עבור הנהלת קבוצת "ידיעות", שמתכוונת לבצע בשנה הקרובה תהליך של צמצומים, זו בשורה קשה, שכן ארגון העיתונאים נחשב לאקטיבי הרבה יותר מאגודת העיתונאים בתל אביב, שהיתה הארגון היציג של עובדי "ידיעות" עד כה. בהתאגדות הנוכחית משתתפים גם עובדי העיתונים "כלכליסט" ו"לאישה", שניהם שייכים לקבוצה, ונחשבו יחד עם עובדי העיתון "ידיעות אחרונות" ביחידת המיקוח הדרושה לצרכי התארגנות.

במשך עשרות שנים היתה אגודת העיתונאים בתל אביב הגוף המייצג של עובדי "ידיעות", אולם בחודש יולי 2013 הודיע ארגון העיתונאים כי הצליח להחתים למעלה משליש מעיתונאי הקבוצה על טפסי הצטרפות לארגון. הכרזה על יציגות במקום עבודה מצריכה החתמה של לפחות שליש מעובדי החברה. ב"ידיעות" טענו אז בתגובה כי אגודת העיתונאים היא הגוף המייצג את העיתונאים, וכך גם טענה אגודת העיתונאים עצמה, זאת על אף שרק 50 עיתונאים שעובדים ב"ידיעות אחרונות" היו חברים בארגון.

הצדדים נשלחו להליך גישור שלא הצליח. במהלך הדיונים בבית הדין העביר ארגון העיתונאים את רשימת שמות 195 החברים שהצטרפו לארגון, ואילו אגודת העיתונאים העבירה רשימה של 74 חברים. העיתון עצמו הודיע כי מספר העיתונאים המועסקים "בידיעות" עומד על 484. ב"ידיעות" טענו כי נפלו פגמים רבים ברשימת העובדים של הארגון, וכי הוא אינו נחשב לארגון יציג, בין השאר, משום שהצטרפות אליו אינה כרוכה בתשלום דמי חברות.

בניין ידיעות אחרונות בת"א

בנוסף לזה, מתח בית הדין ביקורת על "ידיעות אחרונות" וכתב: "לא נוכל לסיים הדברים, מבלי להביע, בלשון המעטה, היעדר קורת רוח מאופן התנהלות 'ידיעות אחרונות' כמעסיק בהליך זה, וממידת מעורבותו לטובת אגודת העיתונאים... בהליך זה, חרף הצהרותיה החוזרות ונשנות, ידיעות אחרונות רחוקה היתה מלהיות משקיפה אובייקטיבית מהצד לקביעת הארגון היציג אצלה, ומשוא פניה להעדפת אגודת העיתונאים על פני הארגון, ניכר ובלט.

"לכן, למשל, בעוד שבטופסי ההצטרפות מטעם ארגון העיתונאים מצאה ידיעות אחרונות ליקויים אין ספור, לא נמצא כל דופי בטופסי ההצטרפות שהגישה האגודה, ומעבר לזאת, לאורך ההליך כולו טענה טענות דומות לטענות האגודה. זאת, חרף העובדה שאין ספק כי ידיעות אחרונות היתה מודעת למספר חברי אגודת העיתונאים הקטן והרחוק מדרישת השליש לקיום ארגון עובדים יציג על פי חוק הסכמים קיבוציים". את ארגון העיתונאים ייצגו עורכי הדין אמיר בשה וד"ר מורן סבוראי.

מלבד "ידיעות", הקים הארגון בשנתיים האחרונות ועדים בשורה של כלי תקשורת נוספים ובהם גלובס, חברת החדשות של ערוץ 10, חברת החדשות של ערוץ 2, ואתר החדשות החרדי "בחדרי חרדים". הארגון הכריז באחרונה על יציגות גם בעיתונים "הארץ-TheMarker". ארגון העיתונאים הוכר בעבר כארגון היציג של עובדי Ynet, אחד מאתרי האינטרנט שבבעלות קבוצת "ידיעות אחרונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה