המספרים נחשפים: כמה מרוויחה קוקה קולה על כל בקבוק שאתם קונים

האבסורד: בקבוק 500 מ"ל נמכר לצרכנים במחיר גבוה יותר מאשר בקבוק 1.5 ליטר ■ כך מממנת קוקה קולה ישראל את הפסדיה של טרה ■ החברה המרכזית למשקאות: קמפיין של שמועות שקריות שמטרתו פגיעה בתחרות בשוק החלב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מעט חברות היו מוכנות לספוג עלויות כה כבדות כמו עלות הקמתה של מחלבה חדשה, ולספוג הפסדים לא קטנים בחלק הארי של העשור האחרון - אלא שמעט חברות גם נהנות מרווחיותה יוצאת הדופן של החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל).

מחזור המכירות של החברה המרכזית למשקאות קלים הסתכם ב–2012 ב–5.2 מיליארד שקל. פעילותה של החברה המרכזית כוללת, מלבד מותגי קוקה קולה השונים, גם את חברת טרה, שמחזור המכירות שלה נאמד במיליארד שקל; את פריגת, שמחזור המכירות שלה נאמד ב–600 עד 650 מיליון שקל; חברת נביעות; עסקי היין והאלכוהול סביב יקב תבור; מבשלת הבירות באשקלון; ועסקי התה הקר תחת המותג פיוז.

מחזור המכירות של מותגי קוקה קולה נאמד ב-2 מיליארד שקל. עלות הייצור של בקבוק קולה 1.5 ליטר, לפי הערכות בענף, מגיעה ל–2 שקלים בשער המפעל. עלות הייצור של מוצרי זירו ודיאט קולה וספרייט נמוכה ב–10%, משום שרכיב הסוכר מייקר את עלות הייצור של המוצר הרגיל. מחיר המחירון של בקבוק קוקה קולה 1.5 ליטר הוא 5.6 שקלים, כשההנחה הממוצעת שנותנת החברה היא 8% - כממוצע בין ההנחה לשוק הקר (פיצוציות וקיוסקים) ולשוק החם (רשתות השיווק, חנויות ומינימרקטים). כך, המחיר האפקטיבי 5.15 שקל לבקבוק משקף רווחיות גולמית של 61%, ורווחיות גולמית גבוהה יותר - לכיוון של 65% מהמחזור, על מוצרי הדיאט והזירו.

רווחיות גדולה אף יותר מגיעה, לפי הערכות, מבקבוקי ה–500 מ"ל, שעלות ייצורם מוערכת על ידי גורמים בענף בפחות משקל, והם נמכרים לרשתות ולקיוסקים לפי מחיר מחירון (לפני מע"מ) של 3.59 שקלים ו–3.3 שקלים אחרי הנחה ממוצעת לקמעונאים של 8%.

מכיוון שרשתות השיווק מוכרות בקבוקי קוקה קולה 1.5 ליטר ברווחיות נמוכה, ולעתים אף במחירי הפסד, נוצר מצב אבסורדי שלפיו בקבוק 500 מ"ל נמכר לצרכנים באותו מחיר ואף במחיר גבוה יותר מאשר הבקבוק הגדול יותר. באתר מגה, למשל, נמכר בקבוק קוקה קולה 1.5 ליטר ב–6.3 שקלים, ובקבוק 500 מ"ל ב–7 שקלים. באתר שופרסל נמכרים גם בקבוק קוקה קולה 1.5 ליטר וגם בקבוק קוקה קולה 500 מ"ל במחיר של 6.4 שקלים.

הוצאות השינוע, ההפצה והמכירות מהוות, על פי הערכות, 20% מהמחזור, והוצאות הפרסום עוד 5%. בתוספת תמלוגים לקוקה קולה העולמית, בסדר גודל של עשרות מיליוני דולרים, והוצאות הנהלה וכלליות, ניתן להעריך שהרווחיות התפעולית של החברה המרכזית למשקאות קלים נעה בטווח שבין 25% ל–30% מהמחזור, כלומר רווח תפעולי של 500 עד 600 מיליון שקל לשנה.

לדברי בכיר ברשת שיווק, "החברה המרכזית בחיים לא יעשו מבצעים על הקוקה קולה השחור. הם יודעים שזה מוצר מוביל, שהרשתות מוכרות במחירי לוס לידר (מכירה במחירי הפסד כדי למשוך לקוחות), וההנחות שהם נותנים לרשתות עליו נמוכות יחסית".

החברה המרכזית לייצור משקאות קלים מסרה כי: "בתחילת השנה החלה לפעול המחלבה החדשה של טרה בנגב, שבהקמתה הושקעו קרוב למיליארד שקל. מחלבה גדולה ומודרנית זו פותחת, סוף סוף, תחרות אמיתית בשוק החלב. זוהי הסיבה לקמפיין של שמועות שקריות שמתפרסמות בימים האחרונים, אשר נועד לפגוע בטרה החדשה ובפתיחת התחרות.

"תחרות זו תביא לצרכן הישראלי מוצרים איכותיים יותר, דוגמת הגבינה הצהובה ללא חומרים משמרים נעם. אלה הם הדברים החשובים, ושמועות שקריות המופצות פה ושם לא ישנו זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו