פרשת ההתנצלות של ערוץ 10 בפני אדלסון: "אנשיו של לאודר השפיעו"

כשנתיים לאחר שערוץ 10 נאלץ להתנצל בפני איש העסקים שלדון אדלסון, מספר ראודור בנזימן, שכיהן כמנכ"ל חברת החדשות של הערוץ, על מערכת הלחצים שהופעלה עליו ■ "עד לרגע זה, לא ברור לי - האם גם עבדו עלינו?", אומר בנזימן, "האם הם לא אויבים, אלא חברים?"

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

ההתנצלות של ערוץ 10 בפני איש העסקים שלדון אדלסון היתה רגע שאנשי הערוץ ירצו ודאי לשכוח. כעת חושף ראודור בנזימן, לשעבר מנכ"ל חדשות 10, כיצד נראו הדברים מאחורי הקלעים. "עד לרגע זה, לא ברור לי - האם גם עבדו עלינו? האם הושגה הסכמה שבשתיקה בין איקס לוואי, שבכלל הם לא אויבים, אלא חברים?", אומר בנזימן.

"כשוואי (אומר) לאיקס: 'אל תדאג, אני אדאג שזה (ההתנצלות, נ"ט) ישודר'? לי הוצגה תמונה כאילו איקס מאיים, וואי רועד מפחד". ערב שידורה של ההתנצלות בפני אדלסון, החליט בנזימן להתפטר מתפקידו כמנכ"ל חברת החדשות.

במסגרת הליך בבג"ץ, שהגישה העמותה הצרכנית הצלחה, ובו נטען כי ההליך סביב ההתנצלות החריגה שאירעה בשנת 2011 לא היה חוקי, הגיש לפני כשנה אבנר הופשטיין, העיתונאי שהכין את הכתבה על אדלסון – בקשה להצטרף לעתירה, יחד עם עורכת המהדורה אז, רותי יובל.

כבר אז טענו גורמים שונים בערוץ כי ההחלטה לשדר את ההתנצלות לא התקבלה כתוצאה משיקולים ענייניים של הדרג המקצועי, אלא בעקבות לחץ מצד נציגיו של בעל המניות לשעבר בערוץ 10 רון לאודר, שהיה מיודד עם אדלסון.

רון לאודרצילום: דניאל בר און

הופשטיין הגיש היום לבית המשפט תמלול שיחה שלו עם בנזימן. "תמונה ברורה וחד משמעית ובלתי ניתנת לערעור או פקפוק... נציגי בעלי המניות של החברה האם (ערוץ 10, נ"ט) התערבו באופן יזום בהליך קבלת ההחלטות החדשותי באופן המנוגד במפורש להוראות החוק", כותב הופשטיין בבקשה שהגיש.

בנזימן מספר בתמלול השיחה כי העיסוק בהתנצלות התנהל "מעל ראשו". מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10 לשעבר הוסיף: "אני מודה בזה. בעצם, אני קיבלתי תכתיב, וכשניסיתי כאמור לחמוק ממנו, חזרו והבהירו לי שאין ברירה. זה התכתיב, כי בעלי המניות לא מסוגלים לעמוד בהליך המשפטי ובהוצאותיו. האמת היא שכאן נכנסתי לוויכוח חריף.

"אמרתי: מה זאת אומרת? להראות לכם דוגמות למאבקים משפטים שהמקום הזה נכנס אליו, חדשות 10, בעשר שנים האחרונות? כולל כאלה שעלו כסף? כולל כאלה שהפסדנו והלכנו לערעור וניצחנו? אמרו לי: 'זאת בדיוק הבעיה, וזה לא רק כאן, זה גם בניו יורק.... כיון שזה התפרסם גם בנענע10, וכיון שמשום כך זה נמצא באינטרנט ונמצא בעולם - הוא הולך לתבוע גם בארץ וגם בחו"ל'".

"ניגוד עניינים בערוץ 10"

כאשר נשאל בנזימן על ידי הופשטיין מי אלה בעלי המניות שאמרו לו את הדברים הללו הוא השיב: "בעלי המניות מבחינת הנציגים המעורבים, היו נציגיו של לאודר... אני זוכר שאמרתי לאנשיו של לאודר ברגע מסוים: 'חברים, הבוס שלכם חייב להבין שהוא מו"ל. הוא לא רק בעלים של חברת טלוויזיה שמשדרת פריים טיים ריאליטי. הוא מו"ל של חברת חדשות מתוקף בעלותו, וזה שהוא בעצם המשקיע היחיד שנותר פעיל - הוא מו"ל. הוא מוציא לאור. ומוציא לאור חייב - בפני עצמו ובפני חברת החדשות שהוא הבעלים שלה - חייב במחויבות של מוציא לאור. זה מו"ל של כלי תקשורת עיתונאי, שאמור להתנהל בדרכים מאד מסוימות. וכשמאיימים עליו, בתביעות משפטיות שאין להן שחר, ברור שהוא צריך לעמוד איתן - ולהגיד בגסות או בנעימות, זה ממש, זה ענין של סגנון - השורה האחרונה צריכה להיות להגיד 'לא תפחידונו, ואנחנו הולכים למשפט'".

הופשטיין טוען כי דבריו של בנזימן "עומדים בסתירה מפורשת לתשובות שהציגו ערוץ 10 והרשות השנייה, וכן בניגוד מוחלט לממצאים שנתגלו, כביכול, בהליך ההפרה ברשות השנייה, שם נטען כי לא הוכח שהיתה מעורבות של בעלי המניות".

במקביל, עמותת הצלחה, באמצעות עו"ד אלעד מן, הגישה בעצמה הודעת עדכון לבג"ץ שבה טענה כי בכתבה באתר "העין השביעית" נטען כי יש קשר חברי בין יו"ר ועדת הטלוויזיה ברשות השנייה, יעקב שחם, לבין מנכ"ל ערוץ 10 לשעבר, יוסי ורשבסקי. העמותה דורשת לבדוק אם התקיימה בדיקה של ניגוד עניינים של שחם. את הכתבה על שחם ב"העין השביעית" כתב הופשטיין עצמו – שכעת גם הצטרף כצד לעתירה. בערוץ 10 ביקשו שלא להגיב לדברים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות