ועדת שחם: להסדיר תוכן שיווקי; המפלגות ישלמו על תעמולת בחירות בטלוויזיה

הוועדה המליצה גם להמשיך את שידורי החינוכית בערוץ 2 ואת ההשקעה בקולנוע ישראלי ■ יו"ר הוועדה: "הופעלו לחצים כבדים על הוועדה ועליי באופן אישי" ■ ספק אם מועצת הרשות השנייה תספיק לדון בהמלצות

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

ועדת שחם לבחינת שידורי הטלוויזיה, שסיימה את עבודתה לאחר 31 דיונים, ממליצה להסדיר בחוק את סוגיית התוכן השיווקי, להגביל את היקף הפרסום של חברות רכש המדיה ל-20%-25%, לא לבטל את שידורי החינוכית בערוץ 2 - ולחייב את המפלגות לשלם עבור שידורי התעמולה בערוצים המסחריים.

הוועדה, בראשות יו"ר ועדת הטלוויזיה ברשות השנייה יעקב שחם, הגישה את המלצותיה בעיכוב משמעותי ולאחר שהוארך כתב המינוי של הוועדה. במהלך הדיונים בוועדה פרשו ממנה שני חברים - היועץ הכלכלי דוד בועז ופנינה שנהב - ונותרו החברים פרופ' גבי וימן (מומחה חיצוני), וחברי מועצת הרשות השנייה אייל דה פאו, יוכי פלר, אייל מלובן וד"ר מיכל שפירא.

במהלך דיוני המועצה יצרו גורמים בענף לחץ משמעותי על הוועדה להשפיע על ההמלצות המתגבשות, וכתוצאה מכך שונו כמה המלצות - או שלא התקבלו מסקנות חד משמעיות. עיקר הלחץ הופעל מכיוון משרדי הפרסום, שחששו מהגבלת כוחם, ומצד ארגוני היוצרים - שאף הפגינו נגד הוועדה ופוצצו אחת מישיבותיה.

מועצת הרשות השנייה הנוכחית תסיים את כהונתה במרץ 2014, וקיים ספק רב אם המועצה תספיק לדון בהמלצות שחם ולאמץ אותן. גם אם הן יאומצו, ספק רב אם משרד התקשורת יקדם הצעות חוק בהתאם להמלצות.

יעקב שחםצילום: תומר אפלבאום

בנוגע לחובת סוגה עילית, הוועדה דנה בסוגיה בעיקר לאחר תיקון החקיקה מסוף 2012 המאפשר לזכייניות לדחות 27% מהחובה לסוגה עילית לתקופת הרישיון. הוועדה המליצה להותיר את המצב על כנו, ומנגד לאפשר לזכייניות יותר חופש פעולה בבחירת הז'אנרים השונים הכלולים בתוך המחויבויות לסוגה עילית.

בניגוד להמלצת הזכייניות לבטל את שידורי החינוכית הקבועים בערוץ 2, המליצה הוועדה להשאיר את שידור החינוכית בערוץ, אך קבעה כי לא יותר לחינוכית לקדם את שידוריה במסגרת התוכן המשודר בערוץ 2.

בנוגע לתוכן השיווקי, האסור כיום על פי חוק, הוועדה המליצה למועצה להסמיך את הנהלת הרשות לגבש קווים מנחים להסדרה חקיקתית של התחום זה, כך שיהיה אפשרי לשלב תוכן שיווקי בתוכניות מסוימות תוך סימון ושקיפות בפני הציבור, אך ייאסר בתוכניות כמו חדשות ותכניות לילדים.

הוועדה גם דנה בחוק המחייב את הזכייניות לשדר את שידורי התעמולה בתקופת הבחירות ללא תשלום, והמליצה לתקנו ולחייב את המפלגות לשלם עבור הפרסום.

הטלוויזיה החינוכיתצילום: אורן גולן

הגבלת היקף רכש המדיה לחברה אחת ל-20%-25%

אחד הקרבות סביב דיוני הוועדה היה נושא רכש המדיה בטלוויזיה. הוועדה דנה בכוח הרב שנמצא בידי חברות רכש המדיה - הרוכשות זמן פרסום במשותף עבור לקוחות רבים וכמה משרדי פרסום, ובכך מחזיקות בידן כוח רב מול הזכייניות. באחרונה קבע הממונה על ההגבלים העסקיים כי חברת רכש המדיה יוניברסל לא תוכל להחזיק יותר מ-25% מרכש המדיה בטלוויזיה.

הוועדה החליטה להמליץ למועצת הרשות השנייה להגביל את היקף רכש המדיה לחברה אחת לטווח שבין 20% ל-25%, וכי ההגבלה תיעשה בנפרד הן לשעות הפריים טיים והן לכל שעות היום, במטרה להקטין את כוח המיקוח של חברות רכש המדיה מול הזכייניות.

ארגוני היוצרים מחו נגד הוועדה, בין השאר על רקע המלצה שעלתה לדיון לרכך את מחויבויות נאותות ההפקה של הזכייניות - כלומר, סכום המינימום שאותו חייבות הזכייניות להשקיע בהפקות השונות. הוועדה המליצה להקים מנגנון גישור ברשות בין גורמי ההפקה לזכייניות וכן לבצע מחקר לגבי אופי ההתקשרות בין הגורמים במטרה למצוא פתרונות למצוקת היוצרים מול הזכייניות.

מנגד, הוועדה דחתה את בקשת הזכייניות לאפשר להן גמישות וניוד בדרישת נאותות ההפקה של תוכניות מסוגה עילית עד לבחינת תנאי נאותות ההעסקה של עובדי ההפקה והיוצרים המשתתפים בהפקה.

בנוגע לחובת ההשקעה בקולנוע ישראלי, העומדת על כ-4 מיליון שקל לערוץ בשנה, קבעה הוועדה כי חובת ההשקעה לא תבוטל - אך כולה תוכר כהשקעה בסוגה עילית, ולא רק 50% ממנה כפי שקבוע כיום בחוק.

"31 ישיבות לא קלות עברה הוועדה. בין השאר הופעלו עליה לחצים כבדים מצד גורמים מהתחום", אמר שחם. "אחת הדוגמאות הבולטות הייתה כאשר נציגי היוצרים, מפיקים ואיגוד נוספים ניסו לפוצץ את אחת הישיבות. לחצים קשים במיוחד הופעלו עליי, לחצים שהתבטאו גם בהפעלת משרדי עורכי דין שניסו לפגוע בי באופן אישי וזאת באמצעות פנייה למבקר המדינה, היועץ המשפטי ואפילו לבית המשפט העליון. למרות לחצים אלה המשיכה הוועדה בראשותי לפעול, לבחון את הנושאים באופן מקצועי נטול פניות, עד קבלת ההחלטות הנכונות, במיוחד בתחום כל-כך מורכב המכיל מספר גדול של גופים שביניהם קיימים ניגודי אינטרסים משמעותיים.

"ההחלטות ישפיעו לטובה על איכות השידורים וזאת לטובת הציבור וכן יטביעו את חותמן על ענף הטלוויזיה ויסייעו באופן מיוחד לזכייני הטלוויזיה קשת, רשת, ערוץ 10, שהכנסותיהן יגדלו ובהתאם לכך תגדל גם ההשקעה בסוגה העלית. בנוסף, להחלטות יהיו השפעה על תחום היצירה המקומית ובאופן עקיף גם להסדרת שוק המדיה בו תתאפשר תחרות גדולה יותר. כעת, כדי לתת תוקף מיידי להחלטות הוועדה, יש לכנס בדחיפות את מועצת הרשות השנייה כדי לדון ולאשר את ההמלצות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"