הסערה: העלות לחקלאים - 100 מיליון שקל; מחירי הירקות זינקו; עשרות אנטנות סלולר הושבתו

(עדכון) ועדת הכלכלה תקיים מחר דיון מיוחד בהיערכותה ובפעילותה של חברת החשמל לקראת הסופה ■ רשתות קמעונאיות ניזוקו גם הן מהסערה ■ רמי לוי: "מחירי הירקות אף צפויים לעלות עוד יותר אם יווצר ביקוש מוגבר ומחסורים" ■ במקרה של מחסור או זינוק במחירים, עשוי אגף סחר חוץ במשרד החקלאות להיערך ליבוא ירקות ופירות טריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תוצאות הסערה עד כה:

הערכה ראשונית: הנזק לחקלאים מהסערה - 100 מיליון ש'

"בהלת קנייה תקפיץ את מחירי הירקות לצרכנים פי ארבעה"

גם רשתות קמעונאיות ניזוקו מהסערה

עשרות אנטנות סלולר הושבתו ומצבור תקלות ציוד קצה

הישראלים ישבו 15 שעות מול הטלוויזיה

השימוש בכרטיסי אשראי ירד

שוק מחנה יהודה

ועדת הכלכלה תקיים מחר (יום שלישי) דיון מיוחד בהיערכותה ובפעילותה של חברת החשמל לקראת הסופה. לדיון הוזמנו ראשי חברת החשמל. חבר הוועדה, ח"כ איציק שמולי (עבודה), אמר כי "ההערכות מדברות על נזקים במאות מילוני שקלים לתעשייה והמסחר, לחקלאות, לתשתיות. יש הכרח בלקיחת אחריות ומעורבות ממשלתי מיידית כדי לסייע במאמצי התיקון והשיקום. הממשלה נדרשת עתה לתקן לא רק במילים ובמסיבות עיתונאים, אלא גם במעשים ובמספרים, כדי לחזור לשגרה ולתקן את הדרוש תיקון לקראת הסערה הבאה".

הערכה ראשונית: הנזק לחקלאים מהסערה - 100 מיליון שקל

הסערה שהתחוללה בסוף השבוע גרמה לנזקים בהיקף משוער של 100 מיליון שקל לחקלאים, כך עולה מהערכה ראשונית של קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות. בהערכת הנזקים לא שוקללו נזקי הקרה שפקדה הלילה אזורים רבים בארץ. על פי תחזית מזג האוויר צפויה קרה נוספת בלילות הקרובים. בקרה שהתרחשה ב-2008 פיצתה החברה את המגדלים בכחצי מיליארד שקל.

בחדר המצב שפתחה החברה התקבלו משעות הבוקר מאות דיווחי נזק של חקלאים. לדברי דוד גינזבורג, מנכ"ל קנט, החברה תיגברה את מערך השמאים שיצאו לשטח לאמוד את הנזקים ובחברה מעריכים כי רק בהמשך השבוע ניתן יהיה לאמוד במדויק את היקף הנזקים.

מנתונים ראשונים עולה כי נזקים כבדים נגרמו לגידולי ירקות בשטחים פתוחים ובכללם תפוחי אדמה, בצל וגידולי עלים כגון חסה וכרוב וכן גידולי תבלין. עיקר הנזק נגרם באזור מרכז הארץ ודרומה, כתוצאה מהברד. הרוחות העזות גרמו לנפילה ולפתיחה של חממות רבות בכל רחבי הארץ. נזק רב נגרם לחממות ולגידולים שונים כמו פרחים וירקות ובכללם עגבניות ופלפלים.

בנוסף, הברד הכבד ונזקי הסופה פגעו קשות גם בפרדסים ומטעי אבוקדו בכל רחבי הארץ. עיקר הנזק נגרם מפגיעה של הברד בפירות וכן מהרוחות החזקות שגרמו לנשירת הפירות ושבירת עצים. גם בענף הלול נגרמו נזקים כבדים כשעיקר הנזק נובע מקריסת לולים בצפון הארץ, כתוצאה מהשלגים וכן מהצפות של לולים.

בעקבות הנזק לחקלאים, מחירי הירקות זינקו וחלקם אף הכפילו או שילשו את עצמם. על פי מחירון מועצת הצמחים, מחיר קילו מלפפונים קפץ מ-3.8 שקלים לקילו לפני שבוע ל-8.5 שקלים היום, מחיר קילו עגבניות חממה מ-2.5 שקלים לפני שבוע ל-4.5 שקלים היום ומחיר קילו קישואים שילש עצמו מ-4.2 שקל לפני שבוע ל-14 שקל לקילו היום. העלייה במחיר צפוייה להיות מורגשת בנקודות המכירה רק היום בשעות אחר הצהריים המאוחרות או מחר, מאחר שאלו מחירי המחירון הסיטונאיים של הירקות.

גם מחירי ירקות נוספים התייקרו - מחיר קילו חצילים הוכפל מ-2.8 שקלים ל-5.5 שקלים, מחירון של קילו צנון עומד היום על 4.5 שקלים, לעומת 2.6 שקלים ביום ראשון שעבר. קילו כרוב לבן עולה היום 4.6 שקלים, לעומת 3.4 שקלים לפני שבוע בדיוק.

לדברי איציק כהן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות, אין סיבה לעליית מחירי פירות בעקבות הסערה. תפוחים, ענבי מאכל, אגסים, אפרסמונים וזנים נוספים נקטפו בקיץ ומשווקים מקירור. החקלאים כבר קיבלו את התמורה עבור הפירות וכל עלייה במחירם היא משחק של גורמים בשרשרת השיווק כדי להרוויח מהסערה ללא כל הצדקה. הבננות הן הפרי היחיד שאינו משווק מקירור, אך האזורים בהם נמצאים המטעים, שהם בגובה נמוך לאורך החוף או בעמק הירדן, לא נפגעו ממזג האוויר. גם מחיר פירות ההדר לא אמור להיות מושפע ממזג האויר.

"אם תהיה בהלת קנייה מחירי הירקות לצרכנים יעלו פי ארבעה"

"המחירים ברשתות עוד לא עודכנו כלפי מעלה. המחירים אף צפויים לעלות עוד יותר כשהצרכנים יתחילו לפקוד את החנויות ויווצר ביקוש מוגבר ומחסורים", אמר רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, ל-TheMarker. לוי הסביר את עליית המחירים בכך שהסערה הביאה לכך שאי אפשר היה לקטוף את הגידולים בשטחים הפתוחים וקורא לצרכנים להפחית ברכישת ירקות בימים הקרובים: "הסופה כבר מאחורינו ואין סיבה אמיתית לאגור מוצרים בבתים. ככל שהצרכנים יקנו יותר ירקות והביקוש יהיה גדול יותר, כך המחירים יעלו עוד יותר. אם תהיה בהלת קנייה מחירי הירקות לצרכנים יעלו פי ארבעה".

מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, הנחה גורמים באגף סחר חוץ במשרד להיערך למחסור בפירות וירקות טריים, אם יתברר, שנזקי הסופה והקרה משפיעים בצורה ניכרת על ההיצע בשוק. במקרה של מחסור או זינוק במחירים, עשוי אגף סחר חוץ להיערך ליבוא ירקות ופירות טריים.

לדברי מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, "המחירים עלו כי החקלאים לא קטפו גידולים בימים האחרונים בגלל הסערה. רק בתוך יום-יומיים ניתן יהיה להבין עד כמה הנזקים ישפיעו על המחירים בהמשך". צור טוען כי הנזקים למגדלים נאמדים בעשרות מיליוני שקלים: "הברד עשה נזקים בעיקר בפירות החשופים - פרי הדר ואבוקדו, ובצפון יש כמה לולים שקרסו מהשלג".

צור טוען כי "מחירי הירקות ופירות עלו בטרם התחלת הסופה מכיוון שרשתות השיווק זיהו את המחסור לאחר שהחקלאיים לא קטפו את סחורתם מיום רביעי, והן העלו מחירים על המלאים הישנים שברשותם. אנחנו עדיין לא יודעים להעריך את נזקי הסופה ולכן תמונת מחירי הירקות והפירות לצרכן גם עדיין לא ברורה".

"אני יכול לפרט כי אנחנו מקבלים פניות מחקלאים בכל רחבי הארץ", אמר צור. "הנזקים הם רבים ובכל תחומי החקלאות: מחציר שנרטב ובימים הקרובים יעלה עובש ולא יהיה ניתן להאכיל את בעלי החיים, דרך פירות וירקות שניזקו מהברד, הרוחות והקור ועד קריסת חממות, בתי אריזה ובתי גידול ברחבי הארץ. גם בענף הלול נגרמו נזקים כבדים, כשעיקר הנזק נובע מקריסת לולים והצפות, כמו גם היעדר חשמל בישובים רבים בצפון הארץ. חשוב לי לציין כי בתנועת המושבים מרכזים את פניותהם של החקלאים ובימים הקרובים כשתתבהר תמונת המצב - נפעל אל מול הרשויות והגורמים השונים".

לדברי מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי הירקות, המחירים צפויים עוד לעלות: "הירקות שמחירם עלה הם הגידולים שנפגעים הכי הרבה מהקרה כי אלה גידולים של שטח פתוח. אנחנו הולכים לימים קרים כך שהבעיה תוחמר עוד יותר והמחירים צפויים לעלות עוד. מזג האוויר הקר ייצור גם עיכוב בהבשלה והחקלאים צריכים להחזיר את עלויות הנזקים שהיו להם - היו חממות שקרסו וניילונים שעפו ואלה נזקים שאין עליהם ביטוח. אני מצפה מהמדינה שתעזור לחקלאים בנזקים שאין עליהם כיסוי ביטוחי ועכשיו, כשאין סיבה לטעון שיש מחסור במים, שיוזילו את מחיר המים לחקלאים".

גם רשתות קמעונאיות ניזוקו מהסערה

רשתות קמעונאיות ניזוקו גם הן מהסערה. הגג של סניף רמי לוי שיווק השקמה במבשרת ציון קרס ביום שבת לפנות בוקר ולדברי רמי לוי הוא יהיה סגור לרגל שיפוצים מספר חודשים. "אני רק שמח שזה לא קרה חלילה בשעה שהסניף היה פתוח", אמר לוי וציין כי יש לרשת ביטוח על הוצאות השיפוץ ואובדן המכירות. לפי הערכות בענף, המחזור של הסניף במבשרת ציון מסתכם ב-10 עד 12 מיליון שקל בחודש והנזק שנגרם לסניף מוערך ב-10 מיליון שקל.

ברשת אופטיקה הלפרין ציינו כי הנזק שלהם מהסופה מוערך ב-3.5 מיליון שקל. לדברי יעקב הלפרין, בעלי הרשת, מתוך 140 סניפים ברחבי הארץ של רשת אופטיקה הלפרין, 45 סניפים היו סגורים לחלוטין ומאות עובדים נשארו בבתיהם. כאשר הסניפים בירושלים נשארו סגורים גם היום (יום א'). בנוסף, שלטים נעקרו ממקומותיהם במס' מקומות ברחבי הארץ ונזק פיזי נגרם לחנויות ברחובות ובחיפה, כשהויטרינות התנפצו מעוצמת הרוחות. כמו כן, קולקציית משקפי שמש 2014 ,שנמצאת כרגע בלב אנייה, היתה אמורה להגיע לארץ בסוף דצמבר (כדי שבינואר תהיה כבר בחנויות) ומחמת הסערה האנייה לא יכולה לפרוק את הסחורה בנמלים. לכן, השקת הקולקציה תידחה לסוף ינואר וקמפיין פרסום שמתנהל בימים אלו ירד בחלקו לטמיון. אנשים נשארו בבתיהם ואת קמפיין הפרסום שמלווה ברדיו, טלוויזיה ועיתונות, לא ניתן היה לעצור".

אחת הנפגעות מהסופה היא מאפיית ברמן, שלא יכלה לשווק לחמים ודברי מאפה אחרים ביום שישי בבוקר, לאחר שדרכי היציאה מירושלים נסגרו לתנועה. עשרות משאיות של החברה נותרו בבירה, והלחמים הועברו כמזון לפרות.

עשרות אנטנות סלולר הושבתו ומצבור תקלות ציוד קצה

תקלות התקשורת לאורך סוף השבוע היו בעיקרן תקלות חשמל ולא תקלות רשת. בבתים ללא חשמל, הטלוויזיה לא עובדת, המחשב והראוטר אינם עובדים וגם הטלפון הקווי, כך שכל עשרות אלפי בתי האב שהיו מנותקים מחשמל, היו מנותקים גם משירותי תקשורת.

באשר לחברות הסלולר, אצל כל אחת מהחברות הגדולות יצאו מכלל שימוש כ20-15 אתרי אנטנות סלולר, בעיקר בגלל הפסקת חשמל לאתרים. לקוחות בירושלים דיווחו על קשיי קליטה סלולרית בחלק מהשכונות הירושלמיות כמו פסגת זאב. חברות הסלולר השקיעו ומשקיעות מאמצים בשיקום הרשת. חברת פרטנר שכרה לאורך סוף השבוע ציוד הנדסי כבד כולל בולדוזרים לטיפול בחלק מתקלות הרשת. בסך הכל הגיע ההוצאה של החברות על הטיפול בנזקי הסופה במאות אלפי שקלים לחברה.

באשר לרשת הטלפוניה והאינטרנט, עד לפני כמה שנים רשת הטלפוניה של בזק ידעה לעבוד גם בתנאים של חוסר במתח חשמל. כיום, החברה עברה לרשת NGN וארונות התקשורת של החברה תלויים בזרם חשמל. בכל ארון סעף כזה יש מצבר שיכול להספיק ל-4-3 שעות עבודה ללא מתח אך אחריהן הרשת משותקת. לכן, בשכונות ובישובים בהם לא היה חשמל, גם קו הטלפון והאיטרנט לא עבד.

באשר לטלוויזיה הרב ערוצית, גם כאן נרשמו תקלות רבות, בשתי החברות. חברת yes סובלת מכך ש"צלחות" הלווין מתכסות בשלג וקרח, דבר שמשבש את השידורים עד שהלקוחות מסירים את שכבת השלג בעצמם או עד שהשלג נמס.

בכל חברות התקשורת נרשמו זמני המתנה ארוכים במיוחד של עשרות דקות, גם לאחר שהחברות תיגברו את המוקדים לאיוש מלא ואף עבדו לאורך כל שעות היממה. חברות התקשורת יסבלו מנזקי הסופה עוד שבועות קדימה. הבעיה הכי חמורה מבחינתן, בעיקר של HOT ו-yes, תהיה ציוד הקצה בבתי הלקוחות. מודמים ובעיקר ממירי טלוויזיה, רגישים להפסקות חשמל וציוד רב פשוט נהרס לאורך הסופה. לקוחות שביקשו החלפת ציוד קיבלו מועד רחוק להגעת טכנאי. יקח ימים ארוכים אם לא שבועות עד שיצליחו החברות להחליף את כל ציודי הקצה התקולים, ומדובר גם בעלות גבוהה של ציוד: ממיר טלוויזיה מתקדם עשוי לעלות כ-200 דולר.

הישראלים ישבו 15 שעות מול הטלוויזיה

הישראלי הממוצע ישב בימי סערת הגשמים (חמישי, שישי ושבת) 896 דקות מול הטלוויזיה - שהם כ-15 שעות. זוהי עלייה של 20% בזמן הצפייה לעומת ממוצע דקות הצפייה בתקופה המקבילה אשתקד, אז זמן הצפייה הגיע ל-730 דקות במהלך אותם ימים.

זמן הצפייה המירבי ביותר היה בשבת, אז צפה הישראלי הממוצע 330 דקות בטלוויזיה, ואילו בימי שישי הגיע זמן הצפייה ל-303 דקות בממוצע ובחמישי - 263 דקות. מבחינת נתוני רייטינג, נרשמו במהלך יום שישי הרייטינג הגבוה בעד פי עשרה לעומת יום שישי בשנה שעברה.

ההיצמדות למסכים הביאה לנתוני רייטינג גבוהים במיוחד למהדורות החדשות בערוצי הטלוויזיה. כך, חדשות 2 רשמה שיא רייטינג ב"אולפן שישי" עם 25.3%, ואילו מהדורת חדשות השבת רשמה רייטינג של 32.5%.

הנתון המשמעותי ביותר בשוק הטלוויזיה הוא ההתחזקות של מהדורת החדשות של ערוץ 10, דווקא בתקופה שבה עתידו לוט בערפל. בעוד באירועי מדיה קודמים, כמו תוצאות הבחירות, חדשות 2 רשמה נתון הגבוה פי שלושה מחדשות 10 ואף יותר, נתח הצפייה בימי הסערה של ערוץ 10 מול ערוץ 2 היה פי שניים בלבד. מגזין "שישי" של ערוץ 10 רשם רייטינג שיא של 8.8%, ואילו מהדורת חדשות השבת הגיעה לרייטינג של 9.3%.

מבחינת נתח הצפייה (כלומר, אחוז הצופים בערוץ מסוים מכלל הצופים) רשם ערוץ 2 נתח של 21.6%, לעומת נתח של 10% לערוץ 10 ו-2.3% בלבד לערוץ 1. ערוץ 24 ירד לנתח של 1.3% בלבד, ואילו ערוץ 9 ברוסית עלה לנתח של 2%.

"מעבר לעובדה הברורה שמזג האוויר ריתק לבתיהם את המוני ישראל שצפו בטלוויזיה, הנתונים ממחישים שוב את תפקודם של ערוצי הברודקאסט כמדורת השבט", מסרה ד"ר יפעת בן חי-שגב, מנכ"לית הוועדה למדרוג. "לערוצים הציבוריים יש תפקיד לאומי והוא בא לידי ביטוי ביתר שאת בעתות משבר וחירום. עם ישראל לא רק התעדכן באופן שוטף במידע אלא גם התחמם מהרגשת ה"ביחד" הנלווית לשידורים מעין אלה".

השימוש בכרטיסי אשראי ירד

נתוני כרטיסי האשראי שהיו צפויים לעלות במהלך ימי הסערה, בעקבות מצבי חירום שאליהם נקלעו צרכנים, דווקא ירדו ב-13%. חברת גמא ניהול וסליקה, שעוסקת בסליקה מוקדמת של שוברי תשלום בכרטיסי אשראי ופירסמה את נתוני הרכישות, ביססה את נתוניה על 321 אלף רכישות שהתבצעו בימי הסערה ב-12 אלף חנויות ברחבי הארץ.

על פי הנתונים, גובה הקנייה הממוצע בכרטיס אשראי עמד בימי הסערה על 298 שקל לעומת 343 שקל בימים שלפניה. מהנתונים עולה כי גובה הקנייה הממוצע בכרטיס אשראי בחנויות האלקטרוניקה הביתית עמד על 769 שקל בלבד בימי הסערה, לעומת 1,101 שקל קודם לכן. גם החלוקה לתשלומים קטנה בימים אלה מ-4.11 לפני הסערה ל- 3.28 בשיאה.

בגמא ניהול וסליקה מדווחים גם כי בירושלים גובה הקנייה הממוצע בכרטיסי אשראי ירד ב-24% מ-332 שקל לפני הסערה ל-251 שקל אחריה. בגוש דן חלה ירידה של 17% מ-346 שקל ל-284 שקל. גם בחיפה עלו נתונים דומים וממוצע הקניה שעמד על 540 שקל ירד ב-18% ל-440 שקל.

באזור הדרום לעומת זאת עלה גובה הקנייה הממוצע ב-5% מ-253 שקל בימים שלפני הסערה ל-265 שקל במהלכה. "הנתונים מלמדים על כך שבימי הסערה שונה אופי הקניות והתרכז בעיקר בקניית מוצרים חיוניים כמזון, תרופות או קניות ואפילו ביגוד. קניות יקרות נדחו לימים יפים", אמר אריאל גנוט, מנכ"ל גמא ניהול וסליקה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית