תשכחו מ-4 ב-100: מחירו של ספר חדש יזנק מפברואר ל-80 שקל

לקראת כניסת חוק הספרים לתוקף, הוצאות הספרים מתריעות: הרשתות ירוויחו והצרכן יסבול ■ בענף חוזים שהיקף המכירות יירד, ייצאו פחות ספרים חדשים, הוצאות הספרים ייתנו פחות הזדמנויות לסופרים צעירים - אבל הסופרים הוותיקים ירוויחו

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

"שניים פלוס אחד", "ארבעה ספרים ב-100 שקל", "שלושה ספרים ב-79 שקל" - כל מי שנכנס לחנות ספרים בשנים האחרונות לא יכול היה לפספס את שולחן המבצעים הגדול, שבו מוצעים למכירה ספרים בהנחות גדולות.

יותר מ-75% ממכירות הספרים כיום הן של ספרים במבצע. פחות מ-25% מהמכירות הן של ספרים שנמכרים במחיר הקטלוגי המודפס עליהם. בעוד כחודשיים עתידה תמונה זו להשתנות לגמרי.

כתבות נוספות ב- TheMarker

נמאס לכם לשלם 3,000 שקל על סמארטפון: המדריך לקניית מכשיר בסין

חי את החלום: בבוקר בג'קוזי במלון, אחה"צ בוול סטריט, בלילה בברים של ת"א

צפו: שוד יהלומים בשווי 163 מיליון דולר

אבי שומר, מנכ"ל צומת ספריםצילום: דניאל צ'צ'יק

בעקבות כניסתו לתוקף של החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל (חוק הספרים) בתחילת פברואר, צפויים להיעלם מהחנויות המבצעים והספרים הנמכרים בהנחות מופלגות.

מבדיקת TheMarker ברשתות הספרים הגדולות והוצאות הספרים עולה כי מחירו הקטלוגי של ספר יהיה בממוצע כ–80 שקל, וכי רשתות הספרים סטימצקי וצומת ספרים לא מתכוונות להציע מבצעים על ספרים במטרה לעצור את התחרות בין רשתות הספרים בענף.

חוק הספרים קובע בין היתר שבמהלך 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור של ספר (תקופת ההגנה) לא ישתנה המחיר לצרכן, וכי חנות ספרים לא תהיה רשאית למכור לצרכן את הספר במחיר שהוא נמוך מהמחיר לצרכן, למעט בתקופות ההנחה שייקבעו בחוק. כלומר, המבצעים על ספרים חדשים ייפסקו והרשתות יוכלו להציע מבצעים רק על ספרים "ישנים".

משרד התרבות והספורט, שיזם את החוק הנוכחי, טען כי הוא יוביל לכך שהמחיר הנקוב לצרכן של ספר בודד יהיה נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר המומלץ לצרכן כפי שהוא היום ויהיה 60-50 שקל בממוצע. זאת, בניגוד למצב כיום שבו ספרים נמכרים במבצעים אטרקטיביים המחייבים את הצרכנים לקנות כמה ספרים כדי ליהנות ממחיר מבצע.

עם זאת, כעת מתברר כי המחיר הנקוב של הספרים יהיה גבוה בהרבה מכוונת המחוקק, וכי בנוסף, רשתות הספרים גם אינן מתכוונות לצאת במבצעים על ספרים שאינם חדשים - שהושקו לפני כניסת החוק לתוקף - כך שהצרכן יצא מופסד משני הכיוונים.

המו"לים טוענים כי הם ייאלצו לקבוע את המחיר הקטלוגי של ספר על כ–80 שקל, בשל דרישות רשתות הספרים. לדברי אחד המוציאים לאור הגדולים, "התכוונו להוריד את מחיר הספרים ל–55–58 שקל לספר, אך בגלל ההנחות שאנחנו נדרשים לתת לרשתות הספרים, ובראשן רשת סטימצקי, כפי שזה נראה עכשיו, ניאלץ לקבוע את מחיר הספרים שלנו על 89 שקל לספר - וזה יהיה נורא. זה לקחת את כל החוק הזה ולעשות ממנו צחוק".

"היה צריך להיות סעיף בחוק שקובע שרשתות הספרים לא יכולות לדרוש מאתנו הנחה של אחוזים גבוהים ממחיר הספר, וכך לא היינו צריכים לגבות מחיר גבוה מהצרכנים. סטימצקי כבר דיברו עם מו"לים ואמרו שגובה ההנחות (ההנחה מהמחיר הקטלוגי של הספר שהרשת משלמת למו"ל) - יגדל. במצב כזה אין לנו אפשרות להוריד את מחיר הספרים, בהתאם לכוונתו המקורית של החוק. מי שירוויח זה הרשתות ומי שיסבול מהחוק זה הצרכן שישלם יותר והמו"ל שיקבל פחות - וכל הכסף זורם לכיס של הקמעונאי".

לדבריו, סטימצקי ביקשה מהמו"לים הנחה של 63% מהמחיר הקטלוגי של ספר, בין אם הוא חדש ובין אם לא. "אחרי סטימצקי גם צומת ספרים צומת יעשה מה שעשה עד היום, ויגיד (אבי שומר, מנכ"ל צומת ספרים) שהוא רוצה מה שסטימצקי קיבל - ואז נסגר לנו 90% מהשוק. לקחו חוק שנועד להגן על החלשים - הסופרים והמו"לים - ויצרו מפלצת שמגנה על המונופלים של רשתות הספרים. יצאנו למסע שבסוף חוזר אלינו כבומרנג".

לדבריו, אחת הסיבות לגידול בשיעור ההנחה שדורשת סטימצקי היא הכוונה למכור את הרשת, שבבעלות קרן מרקסטון, עד אמצע 2015.

מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל, אומרת כי מחיר הספרים יהיה 78 שקל ואף יותר מ–80 שקל, וכי לא יהיו כמעט מבצעים ברשתות הספרים - גם לא על ספרים ישנים, אך טוענת כי הרשתות הן לא הסיבה לבעיה - אלא דווקא המו"לים.

לדבריה, מצב ההוצאות לאור דווקא ישתפר בעקבות החוק החדש, ואילו רשתות הספרים הן אלה שיסבלו: "ביקשתי הנחה עבור ספרים חדשים של פחות מ–60% ועל ספרים לא חדשים אני מבקשת הנחה קצת יותר גבוהה כדי לאזן את המצב. זאת, כדי שלא אגרום להעלאת המחיר של הספרים החדשים. בכל מקרה, המו"לים יקבלו הרבה יותר כסף לספר לעומת מה שקיבלו עד היום.

"יש לזכור שההוצאות של רשתות קמעוניות הן גבוהות, כפי שניתן לראות מכל מאזן ציבורי שמתפרסם. לכל אחד מהמו"לים שחתמו הובטח כי במידה ומספר העסקות לא יירד לכמות שאנחנו צופים ב–2014, סטימצקי מתחייבת שבחוזים שייחתמו ל–2015 ייקטנו ההנחות שהמו"לים נותנים".

שרי גוטמן, הבעלים של אחוזת ביתצילום: דודו בכר

בראל מספרת כי המו"לים ושאר מומחי השוק צופים ירידה של 25% במספר העסקות בענף הספרים ב–2014. "מי שייכנס לחנות ספרים יראה בעיקר ספרים חדשים ומעט מאוד ספרים במבצעים. למו"לים החוק טוב כי כיום המו"ל מדפיס ספר ומטביע עליו מחיר קטלוגי, ורק לאחר מכן נקבע גובה ההנחה לרשת. מאחר שהחוק קובע בין היתר שההנחות לרשת ייקבעו כיום ויהיו תקפות לכל 2014, המו"לים יידעו בעת הדפסת הספר מה ההנחה שהם צריכים לשלם לרשת, ולפי זה יוכלו לשחק עם המחיר הקטלוגי כאוות רצונם. בנוסף, הוצאות הדפוס שלהם יירדו באופן משמעותי".

לדבריה, חוק הספרים הוא חיובי - למרות המחירים הגבוהים של הספרים והירידה הצפויה בצריכה, מאחר שיעזור לסופרים ויציל את ענף הספרים בטווח הרחוק, כך שגם אם 2014 תהיה שנה קשה, לאחר מכן הענף יתייצב.

ל–TheMarker נודע כי הרגולטורים ויוזמי החוק עוקבים אחר דרישות ההנחה של סטימצקי מהמו"לים ובוחנים כמה אופציות, בין היתר לא מן הנמנע כי יוכנס לחוק סעיף שיגביל את גובה ההנחות שדורשות רשתות הספרים מהמו"לים. הרגולטורים ויוזמי החוק חוששים כי ההנחות שנדרשות מהמו"לים יפגעו במטרת החוק, שכן מחירי הספרים יהיו גבוהים בהרבה משתוכנן בעת חקיקת החוק.

מי שהתנגד לחוק הספרים היה שומר, מבעלי רשת צומת ספרים. נראה כי בימים אלה שומר, שהתחיל את תחרות המחירים העזה בענף והמציא את מבצעי ה"ארבע במאה", מחכה לרגיעה בתחרות בינו לבין סטימצקי עקב כניסת החוק לתוקף.

בימים אלה מפרסמת צומת ספרים קמפיין הקורא לצרכנים לקנות ספרים לפני כניסת החוק לתוקף. "הקמפיין שלנו הוא שהכנסת החליטה שמפברואר לא יהיו מבצעים, אז תבואו לקנות היום. נתחיל את פברואר בלי מבצעים בכלל בחנות ואני מקווה שלא ניגרר למבצעים גם לאחר מכן. נשתדל שכמעט ולא יהיו מבצעים ברשת".

שומר מסביר כי הסיבה לכך היא הירידה הצפויה בצריכת ספרים: "החוק יקשה מאוד על הורדת מחירם של ספרים חדשים. חינכנו את השוק לצרוך ספרים במבצעים ולשנות את החשיבה של הלקוחות לוקח זמן, ואני מקווה שלא תהיה קטסטרופה". לדבריו, בניגוד למה שנטען, הוא לא יגדיל את גובה ההנחות שהוא דורש מהמו"לים. "אם ספר יעלה 80 שקל לפחות ו–60% הולך לרשת ועוד 8% להוצאה, נשארים 24 שקל כולל מע"מ, ואם מורידים מזה עלות תרגום, הדפסה, עיצוב ועוד לא נשאר כסף להוצאות לאור".

"ההוצאות לא ישקיעו בסופר אנונימי"

אחת המטרות שעמדו לעיני המחוקק היו שיפור תנאיהם של הסופרים בישראל. לפי החוק, סופר יקבל לא פחות מ–8% ממחירו הקטלוגי של הספר במשך השנה וחצי הראשונות להוצאתו. זאת, בניגוד למצב כיום שבו הסופרים מקבלים אחוזים ממחיר הספר בפועל, שנמכר לרוב סביב ה–20–25 שקל. בין היתר צוטטו סופרים ידועים שסיפרו כי הרוויחו שקל מכל ספר שלהם שנמכר.

בעוד שהסופרים הוותיקים והמוכרים יותר שמחים ברובם על החוק, הבשורה חיובית הרבה פחות עבור הסופרים המוכרים פחות. "חוק הספרים יהרוג את הסופרים המתחילים במדינת ישראל. אם אני סופר אנונימי ואי־אפשר למכור את הספר שלי במבצע במשך שנה וחצי, אז למה שהצרכן ישלם בעבורו מחיר מלא, כשאפשר בעבור אותו סכום לקנות ספר של אשכול נבו", אומרת הסופרת מירב עוז, שלפני חמש שנים הוציאה לאור את הספר "תנועה אחת לא נכונה", וכיום עובדת על ספרה השני.

"סופרים ותיקים ימשיכו אולי להצליח כי יקנו את הספרים שלהם בכל מקרה, אבל עבור הסופרים הצעירים זה פשוט גזר דין מוות. אין כמעט הוצאות לאור שישקיעו עכשיו בסופר אנונימי. זה גזר דין למי שהיה לו חלום להיות סופר", היא אומרת.

לדברי אחד המו"לים הגדולים הסברה של עוז נכונה: "ברור שלא אקח סיכון על סופרים חדשים בתקופה שאני לא יודע לאן הולך הענף ואיך הציבור ינהג". גם אחד המו"לים הקטנים אומר: "מפברואר נראה הרבה פחות ספרים חדשים של סופרים לא מוכרים. זה סיכון, כי מי יקנה ספר ב–80 שקל של סופר שהוא לא מכיר".

הסופרת שושי בריינר, שהיתה מועמדת לפרס ספיר והוציאה לאור שלושה ספרים, סבורה כי הצרכנים חובבי הספרים ימשיכו לרכוש ספרים גם במחיר גבוה יותר, אך לדבריה: "החוק גם כך יוצא מאוחר מדי, כי הענף צריך עכשיו לחשוב איך הוא מתמודד עם המעבר לספרים דיגיטליים".

לדברי חלק מהמו"לים, השפעה נוספת של החוק תהיה צמצום כמות הספרים שיצאו לאור, לפחות בחודשים הראשונים לאחר כניסתו לתוקף: "אני מקבל בזמן האחרון הרבה קורות חיים של עורכים מהוצאות לאור שונות, כי חלק מהן הקפיאו את הוצאות הספרים ל–2014. עד פברואר יהיה מבול של הוצאות שרוצות להימלט מהחוק ויוציאו לאור ספרים לפני כניסתו לתוקף, כך שהספרים יוכלו להימכר במבצעים, ואז פשוט תהיה הקפאה", אומר מו"ל קטן. "אני למשל לא אעסיק כמעט פרילנסרים אחרי כניסת החוק לפועל".

הסופרת מירב עוזצילום: דפנה טלמון

במקביל, יש הוצאות לאור שמתכננות להמשיך ב"עסקים כרגיל" גם אחרי כניסת החוק לפועל. "זה נכון שנראה פחות ספרים חדשים כי אין כיום מו"ל שלא יושב וחושב אם שווה להוציא ספר כזה או אחר. עם זאת, אני לפחות, לא מתכוונת לשנות את האופי של החברה ולא מתכוונת להפסיק להוציא ספרים של סופרים לא מוכרים", אומרת שרי גוטמן מאחוזת בית.

"יש פה שינוי גדול ואנשים שאת לא בוטחת בתפישת העולם שלהם. את צומת ספרים מעניין לעשות עוד כסף וסטימצקי נגררה אחרי צומת. יש מו"לים שאומרים 'נוציא המון ספרים עד סוף ינואר ואז לא נוציא יותר', ויש כאלה שאומרים שימשיכו להוציא ויראו לקהל שלא רק המחיר חשוב. בינתיים, לפי מה שנראה לי, אני לא הולכת להוציא פחות ספרים, כנראה שאני תמימה", היא אומרת.

גוטמן חוששת דווקא מהבעלות הצולבת של כנרת זמורה ביתן וצומת ספרים (צומת ספרים היא בבעלותם של אבי שומר, וההוצאות לאור כנרת זמורה ביתן ומודן). "אם היו אנשים ישרי דרך ברשתות הייתי שמחה על חוק הספרים, כי הציבור היה מתרגל וזה היה מחיה את הענף, והייתי יכולה לשלם יותר לפרילנסרים שלי. אבל בגלל הבעלות הצולבת, החשש הוא שצומת ספרים יחביאו את הספרים החדשים שלנו.

"לפי החוק הם מחויבים לשים אחוז מסוים מספרי ההוצאה לאור בחנויות, אבל לא כתוב איפה בחנויות. אם זה יקרה המצב יהיה גרוע יותר מהיום, כי אני אאבד את המוניטין שלי. לפני החוק לפחות יכולתי להבטיח לסופר שהוא ואני לא נרוויח הרבה, אבל הוא לפחות יימכר במבצע וייכנס לרשימת רבי המכר - ועכשיו לא אוכל להבטיח לו אפילו את זה".

שומר מצומת ספרים הכחיש שימקם ספרים שלא מהוצאות כנרת זמורה ביתן ומודן במקום לא בולט בחנויות.

"כרגע, מספר הספרים שאנחנו מתכננים להוציא ב–2014 זהה ל–2013, ואם נראה שהשוק לא יכול להכיל את הכמות הזאת נעשה התאמות", אומר איל דדוש מהוצאת ידיעות ספרים. "הנעלם הגדול הוא איך הצרכן יגיב לעליית המחיר אחרי שבחמש השנים אחרונות הוא קנה את הספר שלו במבצעים, ועכשיו המחיר יהיה אחיד. נצטרך לחכות כמה חודשים כדי לראות אם זה חוק טוב או לא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"