עושים סדר בטלוויזיה: הריאליטי יוגבל ל-7 שעות שבועיות

האם הטלוויזיה שלנו תהפוך בקרוב לאיכותית יותר? מועצת הרשות השנייה אישרה החלטה שאמורה לשנות באופן מרחיק לכת את אופי התכנים בטלוויזיה ■ בין ההמלצות: הוספת תוכניות איכות ואישור החלטה שתסדיר מהן תוכניות כאלה ■ השינויים יתבטאו כבר בלוח השידורים הקרוב

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

הרגולציה מצמיחה שיניים: מועצת הרשות השנייה אישרה ביום חמישי האחרון את מסמך המדיניות של מנכ"ל הרשות, שי באב"ד, שנועד לשפר את איכות התכנים בטלוויזיה המסחרית. על פי ההמלצות, יוגבלו מעתה שעות השידור של תוכניות הבידור והריאליטי לשבע שעות בשבוע לערוץ במקום עשר שעות, כפי שהיה נהוג עד כה. על כל שעת ריאליטי או בידור ייצטרכו הזכייניות לשדר תוכנית איכותית בפריים טיים.

כפי שנחשף ב-TheMarker, המנכ"ל הנכנס של הרשות גיבש תוכנית מקיפה לשינוי הרגולציה על התכנים בערוצים המסחריים. השינוי המרכזי הוא זה המגדיר תוכנית איכות לא רק על פי סוג הז'אנר שאליו היא שייכת, כמו דרמה או תעודה, אלא על פי קריטריון חדש המאפשר לרשות השנייה לקבוע אם מדובר בתוכנית איכותית או לא.

צילום: טל גבעוני

הבסיס לקביעה יהיה חוק הרשות השנייה ‏(5ב‏), שבו מוגדר תפקיד הרשות כמי שאמורה לפעול לקידום היצירה העברית, לטיפוח אזרחות טובה, למתן ביטוי למורשת היהדות ולערכי הציונות וכן למגוון התרבותי של ישראל. באמצעות שינוי זה ינסו ברשות השנייה למנוע מקרים שבהם תוכניות עם איכות ירודה, אך בפורמט שנחשב סוגה עילית, לא ייכללו במסגרת תוכניות האיכות בטלוויזיה. בין השאר מציינים ברשות תוכניות כמו "מעושרות" בערוץ 10 או תוכניות תעודה עם בוגרי "האח הגדול", שעד היום סווגו בז'אנר סוגה עילית בשל הפורמט הדוקומנטרי, אך מעתה לא ייחשבו עוד כתוכניות "איכותיות".

המועצה החליט גם להטיל הגבלה חדשה על שעות שידור הריאליטי בשבוע. בעבר הותר לכל ערוץ לשדר שש שעות ריאליטי ובידור בשבוע, אך ב-2011 התקבלה במועצה החלטה להתיר לכל ערוץ לשדר עשר שעות. כעת, במסגרת אישור המועצה, תוטל מגבלה חדשה לשידור של שבע שעות ריאליטי ובידור בשבוע בלבד לכל ערוץ.

שיתוף פעולה עם הזכייניות

כיום משדרות שתי זכייניות ערוץ 2 וערוץ 10 תוכניות ריאליטי ובידור שמגיעות בדרך כלל לרף של 10 שעות ריאליטי ובידור בשבוע. ההחלטה הנוכחית תיאלץ אותן להפחית באופן משמעותי את שעות השידור של תוכניות הבידור.

בנוסף לזה, על פי החלטת המועצה, יצטרכו הזכייניות לשדר שעה של תוכנית איכותית בפריים טיים. אישור המסמך במועצה הוא השלב הראשון ליישום המדיניות החדשה של באב"ד. בשלב הבא תצטרך הרשות לעגן את ההמלצות החדשות בכללים של הרשות השנייה שעל פיהם תבוצע הרגולציה בפועל. כדי שהכללים ייכנסו לתוקף הרשות תצטרך לערוך שימוע בפני כל הגורמים בענף ולאחר מכן להעביר את ההחלטה באופן סופי במועצה.

בחודשים האחרונים קיים באב"ד דיונים רבים עם ראשי זכייניות הטלוויזיה במטרה להפחית את שעות שידור תוכניות הריאליטי בטלוויזיה. בעקבות דיונים אלה נמסר כי כבר בלוח השידורים הקרוב שאושר ל-2014 הפחיתו הזכייניות ב-30%-50% את היקף שעות הבידור והריאליטי בלוח השידורים. גם את המהלך הזה מנסה באב"ד להוביל תוך שיתוף פעולה עם גופי השידור. באב"ד ביקש שלא להגיב לתוכן הכתבה.

יו"ר המועצה, ד"ר אילן אבישר, מסר: "יש היום מקום לבחון כיצד להשביח מחדש את השידורים בערוצים 2 ו-10. המועצה הסירה בעבר את המגבלה על שעות הריאליטי וציבור הצופים זכה לתוכניות בידור וריאליטי מעניינות לצד דרמות משובחות, שזכו אף הן לרייטינג גבוה. לנוכח המצב שנוצר וריבוי תוכניות הריאליטי המשוכפלות בכל שבוע, יש מקום לבדוק כיצד להשביח את המסך ולשפר את תמהיל השידורים ואיכותם. לא פיללנו למצב של שתי תוכניות שירה בשבוע ותוכניות ריאליטי אחרות עם תכנים מפוקפקים".

מנכ״ל הרשות, שי באב"ד, אמר כי "בחודשים האחרונים מאז נכנסתי לתפקיד עמלה הרשות רבות על הכנת תוכנית לשינוי המדיניות, מתוך רצון אמיתי לשפר את מגוון עולם התוכן המשודר כיום בטלוויזיה המסחרית. מחד, כיום לרשות כלים רגולטוריים וכללים רבים לצורך האכיפה והפיקוח ומאידך, הדבר לא הצליח להביא לשיפור איכות המסך. לעניות דעתי, הדבר נובע מעודף רגולציה, טכנית ברובה, ומחוסר במדיניות ובקווים מנחים לגבי הרציונל בפיקוח ומהותו כפי שעולה בחוק.

"בחודשים האחרונים דנה המועצה במסמך מספר פעמים ואישרה אותו ובחודש הקרוב נצא לשימוע נרחב, על מנת לקבל פרספקטיבות שונות ונוספות. כבר בלוחות השידורים של 2014 שאושרו לאחרונה בוועדת הטלוויזיה, ניתן לראות את השינויים הנרחבים שנעשו, בדגש על התמהיל המגוון בשעות הפריים טיים וצמצום הריאליטי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים