כוח הקנייה עובר לפאוור סנטרים

המחירים נמוכים יותר, הצרכנים מעדיפים אותם על הקניונים ומנהלי המרכזים מדווחים על פדיונות גבוהים - לפי סקר מרכזי המסחר של TheMarker וחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, שליש מהישראלים עורכים את מרבית קניותיהם בפאוור סנטרים ■ כתבה שנייה בסדרה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

2013 מסתמנת כשנה של הפאוור סנטרים - כך מראה מדד מרכזי המסחר של TheMarker וחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, המתפרסם זו השנה השלישית ברציפות. הקונים מעדיפים יותר ויותר את הפאוור סנטרים על פני הקניונים ומתחמי הקניות האחרים, מנהלי המרכזים המסחריים מרוצים במיוחד מהערך שהם מקבלים מהפאוור סנטרים, וגם מנהלי הרשתות הקמעוניות מדווחים על פדיון גבוה מאוד.

שליש מהמשתתפים בסקר ענו כי עברו לערוך את מרבית קניותיהם בפאוור סנטרים (מרכזי מסחר פתוחים שבמרכזם שטחי חניה גדולים בחינם) שמחוץ לערים הגדולות, על חשבון הקניונים הסגורים.

שני שלישים מהנסקרים השיבו כי הם מבצעים רכישות באופן קבוע בפאוור סנטרים. ניתן רק לשער עד כמה חזקים ומושכי צרכנים היו המתחמים האלה אם היו ממוקמים גם בערים הגדולות.

50% מהמדד ניתן לסקר אינטרנטי שנערך בקרב מדגם מייצג של 1,500 משקי בית, שבוצע באמצעות הפאנל הישראלי באינטרנט iPanel. כמו כן, נערך סקר בקרב עשרות מנהלי קניונים ומרכזים מסחריים, שחיוו את דעתם המקצועית בשאלה אילו מרכזים מסחריים מייצרים ערך מקסימלי לבעליהם (המשקל במדד בקירוב: 12.5%). סקר נוסף בוצע בקרב עשרות מנהלי רשתות קמעוניות, שנשאלו אילו מרכזים מסחריים מניבים להם את הפדיון והרווח הגבוהים ביותר (המשקל במדד: 12.5%). כן הובאו בחשבון נתונים על תפקוד המרכזים המסחריים שהתפרסמו בשנה וחצי האחרונות בתקשורת וכמידע למשקיעים, ונתונים של חברה משותפת לצ'מנסקי בן שחר, טרנדיט ישראל לשעבר, המנטרת בזמן אמת ובאופן רציף את תנועת המבקרים במרכזי מסחר.

בילו סנטר. באחרונה הוקמו חנויות אאוטלט גדולות של נייקי ואמריקן איגל צילום: אלירן אביטל

"בשנתיים האחרונות, מאז המחאה החברתית שגרמה לצרכנים להיות מחושבים וחכמים יותר, הפאוור סנטרים נמצאים במגמת צמיחה", אומר חי גאליס, סמנכ"ל ביג מרכזי קניות, הקבוצה הגדולה ביותר בישראל למרכזי מסחר פתוחים, שמפעילה 15 פאוור סנטרים. "הקהל שבא אלינו השתנה, בעיקר בשנה האחרונה, ופתאום גם אנשים ברמה סוציו־אקונומית גבוהה יותר מרשים לעצמם להיכנס לחנויות דיסקאונט לכל המשפחה. גם אנשים שיש להם כסף לא רוצים להיות פראיירים ומחפשים את הצריכה הנבונה".

אמנם המחירים של הרשתות הגדולות יהיו זהים בקניונים ובפאוור סנטרים, אבל תפישת המחיר של הפאוור סנטרים נמוכה יותר. זאת, מפני שהם מציעים היצע ותמהיל שונה של חנויות, להבדיל מהתמהיל הגנרי שמציעים הקניונים. בפאוור סנטרים יש חנויות אופנה מוזלות כמו זברה, ביג שופ, האנגר, סלקשיין ויפו תל אביב. החנויות האלה מציעות אופנה לנשים, לגברים ולילדים במחירים נמוכים, וכמעט שלא ניתן למצוא אותן בקניונים. בפאוור סנטרים יש גם חנויות רבות וגדולות למוצרי חשמל. לא נדיר שבאותו פאוור סנטר יהיו חמש חנויות למוצרי חשמל המתחרות זו בזו, מה שהופך את המקום למגנט לאנשים שמחפשים השוואת מחירים מהירה.

מחירים נמוכים - בגלל שכ"ד נמוך

באחרונה בולטת המגמה של פתיחת פאוור סנטרים המיועדים לחנויות בגדים מסוג אאוטלט - המציעים ביגוד בעיקר מקולקציות ישנות ועודפים. בבילו סנטר של מליסרון ובביג אילת, למשל, נפתחו חנויות אאוטלט גדולות של נייקי, ובבילו סנטר נפתחה חנות אאוטלט גדולה של אמריקן איגל, המשתרעת על פני 1,200 מ"ר.

"הפאוור סנטרים הם כוח הקנייה ואליהם עוברים הצרכנים בעידן של פוסט־מחאה־חברתית ומשק שקצת מתכווץ מתחת לאף של יאיר לפיד", אומר אלון גל, מנכ"ל חברת דאטה פרו פרוקסימיטי. לדבריו, "זו גם השפעת הטרנדים מאמריקה הגדולה, שבעצמה התכווצה כבר לפני כמה שנים, והלגיטימציה שנותנים לנו האמריקאים, שלא מתביישים לנסוע כמה קילומטרים לאאוטלט זול ולבלות בו עם המשפחה. לקנות בזול זה לא בושה – זה אמריקה".

הרשתות יכולות להציע מחירים נמוכים יותר בפאוור סנטרים בעקבות שכר הדירה ודמי הניהול הנמוכים ב–50% מבקניונים העירוניים וב–100% מבקניונים אזוריים. למשל, בביג באר שבע ובביג כרמיאל, השוכרים משלמים בממוצע 103 שקל למ"ר, לעומת 200 שקל בקניון הקריון, 260 שקל בקניון מלחה בירושלים ו–480 שקל למ"ר בקניון רמת אביב. בנוסף, הפאוור סנטרים מאפשרים שטחים לפתיחת חנויות גדולות.

לאור ההצלחה בכל הפרמטרים, אין פלא שב–2014 מתוכננים להיפתח יותר פאוור סנטרים מקניונים – שמונה לעומת שישה. מי שמתכנן אפילו להכפיל את פעילותו בתחום הוא רמי לוי. כיום הוא מחזיק, לבד או עם שותפים, בשישה פאוור סנטרים, באחרונה פתח מרכז בישפרו מודיעין והוא מקים פאוור סנטרים באריאל, בצפון ירושלים, במבשרת, בנתיבות, באשקלון ובקרית 
שמונה.

"הפאוור סנטרים נותנים מענה טוב יותר לצרכן מאשר הקניונים הגדולים, והשכירות שם נמוכה יותר כי עלויות הבנייה נמוכות בהרבה", אומר לוי. "אם לבנות קניון עולה 8,000 שקל למ"ר, אז לבנות פאוור סנטר עולה 4,000 שקל למ"ר. בקניונים יש הוצאות של דרגנועים, מעליות ושטחים מסחריים שאין בפאוור סנטרים". לדברי לוי, הסיבה העיקרית מבחינתו לפתיחת המרכזים המסחריים היא כדי שישמשו לסניפים נוספים של רשת המזון שבבעלותו.

בילו סנטר מוביל את דירוג הפאוור סנטרים

בדירוג הפאוור סנטרים מוביל בילו סנטר בקריית עקרון, זו השנה השלישית ברציפות. היתרונות של המתחם הם מיקומו המרכזי, גודלו הנרחב - 35 אלף מ"ר - והיותו פתוח בשבתות.

"בילו סנטר נתפש כפאוור סנטר של המדינה, כי המיקום שלו משרת אוכלוסייה מכל אזור המרכז", אומר איתי שפרן, אנליסט בכיר בצ'מנסקי בן שחר. הוא מוסיף כי "החנויות במתחם הן באמת חנויות אאוטלט, ומי שמחפש את ההנחות מגיע לשם ומוצא אותן. זה מקביל לירכא (מתחם הקניות המוזל של המגזר הערבי) של היהודים".

משה רוזנבלום, מנכ"ל קבוצת מליסרון, שהיא אחד הבעלים של המרכז בקריית עקרון, אומר כי "בניגוד לשאר הפאוור סנטרים, בילו סנטר הוא אאוטלט אמיתי. אנחנו בתהליך של אישורים להגדלת המרכז ב–20 אלף מטר ואנחנו מנהלים משא ומתן להכנסת שחקן בינלאומי גדול".

המרכזים של ביג בבאר שבע ובכרמיאל מתברגים למקומות השני והשלישי בדירוג. המרכז בבאר שבע שומר השנה על מקומו השני, ומצליח לייצר בידול מפאוור סנטר גנרי בעזרת שדרת האופנה "ביג פאשן" והחנויות הייחודיות שנבנו בו כמו בניין למותג אמריקן איגל, שנבנה בהשקעה גדולה. "נערכנו מראש לפתיחת הגרנד קניון באר שבע לפני כשנה - הקטנו את שטח הסופרמרקט והכנסנו חנויות כמו של רשת האופנה האנגר וחנות חשמל, וכן בנינו שדרה מגניבה של אוכל שעובדת מצוין", אומר חי גאליס, סמנכ"ל ביג.

ביג כרמיאל טיפס מהמקום החמישי בדירוג של 2012 למקום 2–3 השנה. "ביג כרמיאל הוא המרכז החזק של כל הגליל המרכזי. הוא נהנה מכך שאין לו הרבה תחרות ומהיותו גדול יחסית - 22 אלף מ"ר - לאזור שבו הוא ממוקם", אומר שפרן.

סטאר סנטר באשדוד, של חברת מנופים, הגיע למקום הרביעי בדירוג. המתחם נהנה מתמהיל טוב במיוחד של חנויות מזון גדולות (טיב טעם ויוחננוף), חנויות אופנה מוזלות וחדר כושר מפואר.

במקום החמישי ממוקם חוצות המפרץ של אשטרום ומליסרון, שעלה מהמקום השישי ב–2012. ההתחזקות שלו נובעת גם מהתמהיל הרחב של החנויות: חנויות לבית וריהוט, אאוטלט של מותגי אופנה ובאחרונה נפתח בו הסופרמרקט הראשון של יוחננוף באזור הצפון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים