"תוכניות הטלוויזיה מזנות את המסך - כל אחד רוצה להיות כוכב או לשכב עם כוכב"

ארגוני היוצרים פוצצו היום את ישיבת מועצת הרשות השנייה בתל אביב במחאה על הליכי האישור של מסקנות ועדת שחם לשוק הטלוויזיה - שלטענתם יפגעו קשות ביצירה ובפרנסתם ■ ברשות השנייה טוענים כי בהפגנה "נגנבו חומרים מסווגים וחשובים - לא ננהל שיח עם אנשים כאלה"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

ארגוני היוצרים פוצצו היום (ב') את ישיבת ועדת שחם לעתיד הטלוויזיה המסחרית שהתכנסה בתל אביב. עשרות נציגים משלל ארגוני היוצרים פרצו לישיבת הוועדה, הפגינו, הרעישו ואף חילקו לנוכחים שקיות זבל - כהדגמה למצבה של הטלוויזיה בישראל. היוצרים מחו על הליכי האישור של מסקנות ועדת שחם לשוק הטלוויזיה, שלטענתם יפגעו קשות ביצירה ובפרנסתם.

ברשות השנייה טוענים כי במהלך ההפגנה נגנבו חומרים מסווגים וחשובים. "אנו רואים בחומרה רבה את גניבת המסמכים - הרשות לא תנהל סיג ושיח עם כאלה אנשים", אמר מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד. מנגד, בארגוני היוצרים הכחישו כל קשר לגניבת מסמכים. "הם מאשימים אותנו בגניבה ואנחנו מאשימים אותם ברצח התרבות הישראלית עבור ריאליטי", אמר יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אורי רוזנווקס.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

ועדת שחם, בראשות יו"ר ועדת טלוויזיה ברשות השנייה יעקב שחם, הגיעה לשלב הסופי של קבלת ההחלטות. ואולם היוצרים טוענים כי שלוש החלטות סופיות של הוועדה יגרמו לפגיעה קשה בהשקעה ביצירה בישראל. העובדים פרצו לישיבת המועצה וקראו לחברי הוועדה להתפטר מתפקידם.

"יש הידרדרות מוסרית של הטלוויזיה", אמר יו"ר איגוד הבמאים יריב הורביץ. "מייצרים תוכניות שמזנות את המסך וגורמות נזק לישראלים, כולל לילדים. כל ילד רוצה להיות כוכב או לשכב עם כוכב - זה הערך העליון. הם עושים לנו עוד תחרויות ועוד תחרויות ועוד הערצה של עגל הזהב".

רוזנווקס הוסיף: "הרשות השנייה זו חבורה של מלחכי פנכה של הטייקונים. הדבר המרכזי שהם רוצים זה לחסל את ההפקה המקורית בישראל. הם מרימים יד על התרבות הישראלית. השמענו את דברינו בצורה מאוד מלומדת מול הוועדה, ופשוט לא הקשיבו לנו".

המסקנה המשמעותית ביותר בנוגע ליוצרים בוועדת שחם היא לבטל לחלוטין את חובה ההשקעה השנתית של זכייניות הטלוויזיה בתחום הקולנוע. מדובר על מחויבות היסטורית שנקבעה בשל החשש מפגיעה בקולנוע עם הקמת הטלוויזיה המסחרית. כל זכיינית חייבת להשקיע כ–4 מיליון שקל בקולנוע, אבל בוועדת שחם סבורים: "מחויבות זו תורמת פחות למרקע מאשר מחויבויות התוכן הבאות לידי ביטוי משמעותי יותר בשידורים". ההצעה של הוועדה היא להמיר את חובת ההשקעה בקולנוע לחובת השקעה באותו סכום בסוגה עילית על המסך עצמו.

יו"ר איגוד המפיקים, אסף אמיר, התייחס לכך ואמר: "ועדת שחם אמורה לבחון את שוק הטלוויזיה, ופתאום היא מגלה שהבעיה המרכזית זה הקולנוע. הרשות השנייה איבדה כיוון ולא עושה את העבודה שלה. רואים את ההידרדרות על המסך. הרגולטור לא עושה את העבודה שלו".

לפי מסקנות הוועדה, לזכיינים יינתן חופש פעולה נרחב יותר בבחירת תתי הסוגות הנכללים בחובת ההשקעה בסוגה עילית. כיום, כללי הרשות השנייה מחייבים לא רק היקף השקעה כולל בסוגה עילית - אלא בכל ז'אנר בפני עצמו, למשל תרבות או דוקומנטרי. לפי המלצות שחם, ההיקפים להשקעה בתוכניות תעודה, תחקיר ודרמה יישמרו - ויופחת היקף ההשקעה ב"תוכניות מיוחדות". הוועדה גם ממליצה לאפשר לזכייניות גמישות רבה יותר בכל הקשור לנאותות ההפקה של הזכייניות – כלומר, הזכייניות יוכלו יותר להחליט בעצמן באילו תוכניות עלות ההפקה תהיה גבוהה ובאילו נמוכה. מבחינת היוצרים, המשמעות היא שסדרה איכותיות שהם יוצרים תהיה בהשקעה נמוכה יחסית, ואילו תוכניות רדודות יותר יזכו להשקעה גבוהה יותר.

חבר הנהלת איגוד הבמאים ובמאי הסרט "ביקור התזמורת", ערן קולירון: "אני מרגיש איום ישיר על כל ההוויה במדינה הזאת, שהפכה להיות בהמית וגסה ומוכת הון. מדובר על קיצוץ בכל התמיכה בקולנוע, אבל יש שורה של סרטים שמועמדים לאוסקר שהופקו רק בזכות התמיכות האלה".

יו"ר הרשות השנייה, אילן אבישר, וחבר המועצה יעקב שחם ניסו להרגיע את הרוחות. הם טענו כי בשלב זה עוד לא התקבלו החלטות, וכי הם יקיימו שימוע נוסף וישמעו את עמדת היוצרים לפני קבלת החלטה סופית. ואולם היוצרים לא קיבלו את דבריהם וקראו לשחם להתפטר ולפרק את הוועדה. היוצרים קראו קריאות גם נגד באב"ד, וטענו כי מנכ"ל הרשות השנייה משרת את הטייקונים וכי עליו לחזור לנמלים.

מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "הרשות השנייה שמעה את כל ארגוני היוצרים כמה פעמים במהלך דיוני הוועדה המייעצת ואף הודיעה ליוצרים כי בכוונתה לזמנם לשימוע פעם נוספת בטרם קבלת ההחלטות. הרשות מגנה ודוחה את ההתפרצות האלימה שהיוצרים נקטו בה היום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב