דירוג TheMarker |

מי הקניון המוביל בישראל?

מרכזי הקניות הוותיקים עדיין חולשים על דירוג הקניונים של TheMarker וחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר - בעוד המרכזים שנפתחו בשנים האחרונות לא מצליחים להגיע אפילו ל-25 המקומות הראשונים ■ אך אם המרכזים הוותיקים לא יתחדשו ויתעדכנו הם יאבדו את מקומם לטובת קניונים בפורמטים חדשים, כמו שרונה מרקט והשוק הסיטוני

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

היזמים ממשיכים להשקיע בשנים האחרונות בפתיחת מרכזי קניות חדשים, אך הקניונים המובילים במדינה נותרו הוותיקים - כך עולה מדירוג הקניונים של TheMarker וחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, המתפרסם זו השנה השלישית.

50% מהמדד שלפיו נקבע הדירוג ניתן לסקר אינטרנטי שנערך בקרב מדגם מייצג של 1,500 משקי בית. הסקר בוצע באמצעות iPanel - הפאנל הישראלי באינטרנט בע"מ. כמו כן בוצע סקר בקרב עשרות מנהלי קניונים ומרכזים מסחריים, שחיוו את דעתם המקצועית בשאלה מיהם הקניונים המייצרים ערך מקסימלי לבעליהם (משקל בקירוב: 12.5%).

סקר נוסף בוצע בקרב עשרות מנהלי רשתות קמעוניות, שנשאלו מהם הקניונים המחוללים להם את הפדיון והרווח הגבוהים ביותר (משקל בדירוג: 12.5%). כמו כן הובאו בחשבון נתונים אחרים על תפקוד הקניונים, שהתפרסמו בשנה וחצי האחרונות בעיתונות וכמידע למשקיעים, ונתונים של חברה משותפת לצ'מנסקי בן שחר ושות' - חברת trendit ישראל לשעבר, המנטרת בזמן אמת ובאופן רציף את תנועת המבקרים האמיתית במרכזי מסחר.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מחזיקים בדירות להשקעה? הרפורמה במיסוי נדל"ן דווקא תפעל לטובתכם

11 עובדות על איקאה - שיפילו לכם את המדף

כל הקניונים הנמצאים בעשירייה הפותחת של הקניונים בישראל נותרו זהים לשנה שעברה, ורק מיקומם השתנה. מלבד קניון ביג פאשן נצרת של ביג מרכזי קניות, שנותר מחוץ לדירוג עשרת הגדולים אך הצליח להתברג למקום 12, אף אחד מהקניונים שנפתחו בשנים האחרונות לא נכנס אפילו לרשימה של 25 הקניונים המובילים.

"הקניונים שנפתחו בשנים האחרונות (שרונים, עיר ימים, עזריאלי קרית אתא, עזריאלי עכו) היו 'עוד מאותו הדבר', ולא הביאו משהו חדש לעולם הקניונים, מלבד היותם חדשים יותר, המאפשרים פתיחת חנויות גדולות", אומר תמיר בן שחר מצ'מנסקי בן שחר. לדבריו, יהיה מעניין לראות אם המרכזים בפורמטים החדשים שנבנים היום - שרונה מרקט, השוק הסיטוני, עזריאלי שרונה והקניון של איקאה עם שיכון ובינוי - יכבשו את הדירוגים הבאים.

קניון מלחה הירושלמי של עזריאלי ממשיך להוביל את הדירוג, אך נדמה כי בשנה האחרונה קבוצת עזריאלי לא הביאה בשורות מעניינות, כפי שעשתה בשנתיים קודם לכן, והקניונים עזריאלי (השלום) תל אביב ואיילון נחלשים במעט לעומת שנה שעברה. שתי קבוצות הקניונים המובילות, מליסרון ועזריאלי, ממשיכות לשלוט ביד רמה בדירוג, עם ארבעה קניונים לקבוצת מליסרון ושלושה קניונים לקבוצת עזריאלי בעשירייה הראשונה.

קניון מלחה בירושליםצילום: בלומברג

1. קניון מלחה: עדיין מלך הקניונים

זו השנה השנייה ברציפות שקניון מלחה הוותיק והאהוב ביותר על הירושלמים, כובש את המקום הראשון בדירוג. מלחה הגיע למקום הראשון בדירוג מנהלי הרשתות של הקניונים שמספקים להם את הרווחיות הגבוהה ביותר, ולמקום השני בדירוג מנהלי הקניונים של מרכזי המסחר המצליחים.
מלחה, מקבוצת עזריאלי, ינסה לשמור על מעמדו באמצעות פתיחת חנות של רשת האופנה האמריקאית פוראבר 21, שתשתרע על 1,500 מ"ר. עד כה הצליח הקניון לעמוד בתחרות מול שדרות ממילא, שאהוד על התיירים אך לא זכה בלב הירושלמים, ומול קניון הדר העירוני וקניון רמות המצליח פחות. השנה תתגבר התחרות, עם הרחבת קניון הדר ב–7,000 מ"ר, ויהיה מעניין לראות כיצד יגיבו הירושלמים למעבר של הקניון לחנייה בתשלום ב–2014.
מנכ"ל קניוני עזריאלי, ארנון תורן, לא חושש מהתחרות: "לא נראה לי שיש משהו שיכול לאיים כרגע על החוזקות של מלחה. ההרחבה של קניון הדר היא בתלפיות, שנחשב לאזור אחר בעיר, והחנייה היא בתשלום סמלי עם שעתיים ראשונות חינם. היא נועדה בעיקר כדי לעזור ללקוחות, ולהימנע מכך שעובדי הסביבה חונים בחניון".

2. הקריון: מצליח בצפון, בינתיים

הקריון שבקרית ביאליק מצליח לשמור על מעמדו כמגנט הכי עוצמתי של הצפון. הוא הקניון הגדול בישראל, יחד עם הקניון החדש בבאר שבע. בשנה הקרובה צפויה לו תחרות מצד קניון של שיכון ובינוי ואיקאה, שצפוי להיפתח לקראת סוף 2014 בצומת קרית אתא, וייהנה מצמידות לחנות ענק של איקאה, המהווה מוקד משיכה ללקוחות. בקריון נפתחת בימים אלה חנות של פוראבר 21, שתצטרף לרשתות הבינלאומיות הנוספות שנמצאות בקניון, כמו H&M, אמריקן איגל וזארה.

הקריון הגיע גם השנה למקום הראשון בדירוג הלקוחות ובמקום השני בתשובה לשאלה באילו קניונים היו מעוניינים לבצע את קניותיהם אם היתה ניתנת להם האפשרות (ללא מגבלת המרחק). הקריון לא מוקם במקום הראשון בדירוג המשוקלל מכיוון שמנהלי מרכזי המסחר לא מעריכים אותו כמו הלקוחות, ודירגו אותו רק במקום הרביעי. במדרג מנהלי הרשתות הוא קיבל את המקום השני, יחד עם ביג פאשן נצרת.
"הקניון של איקאה ושיכון ובינוי לא יביא בשורה. צריך לזכור גם שאנשים באים לאיקאה אחת לתקופה ארוכה ולא לעתים קרובות", אומר משה רוזנבלום, מנכ"ל קבוצת מליסרון."התחלנו בשיפוץ בתי הקולנוע, הכנסנו את H&M ואת פוראבר 21, והפדיונות עלו מתחילת השנה ב–2.5%".

קניון עזריאלי

3. קניון עזריאלי: לא הביא בשורה משמעותית

קניון עזריאלי בתל אביב (השלום) ירד מעט בדירוג, משוויון במקום השני בשנה שעברה למקום השלישי השנה. עזריאלי הגיע למקום השלישי בדירוג מנהלי הקניונים ובדירוג מנהלי הרשתות.

אמנם, הקניון נהנה עדיין מהרשתות הבינלאומיות, שבחרו בו לפתיחת חנויות הדגל הראשונות שלהן בישראל, כמו H&M ופוראבר 21, אבל בשנה האחרונה לא נשמעה מכיוונו בשורה משמעותית. בשנה הקרובה צפויים להיפתח באזור מתחם שרונה מרקט של גינדי ומרכז מסחרי נוסף של קבוצת עזריאלי. החניון הצפוף ממילא של עזריאלי ייהפך לצפוף עוד יותר.

"קשה להביא כל פעם בשורה גדולה כמו H&M, אבל עשינו דברים אחרים, קטנים יותר. קנינו את השטח הצמוד לקניון מצפון ויש תוכניות שעוד לא אושרו סופית להוסיף עוד 10,000 מ"ר. נוסיף שטח מסחרי שיתחבר ישירות לקניון, נוסיף מקומות חנייה ונבנה עוד מגדל", אומר תורן.

4. קניון רמת אביב: הביאו ספות מיוחדות מטולמנ'ס

מלך חנויות היוקרה של מדינת ישראל, קניון רמת אביב, ממוקם גם השנה במקום הרביעי. ככל שהזמן חולף, נהיה ברור שקניון רמת אביב הוא המחליף הרשמי של כיכר המדינה, שהמכירות בה רק דועכות. גם השנה המשיכה הנהלת הקניון לפתוח חנויות של מותגי יוקרה: לואי ויטון פתח חנות דגל יחידה במדינה, שהחליפה את החנות בכיכר המדינה, ונפתחו גם חנויות של המותגים בובי בראון ובוס.

עשרת הקניונים המצליחים

קניון רמת אביב הגיע גם השנה למקום הראשון בדירוג מנהלי הקניונים של הקניונים המובילים. "קניון רמת אביב משרת קהל יעד אחר מכל הקניונים האחרים במדינה, והתמהיל שלו לא גנרי ושונה מקניונים אחרים. תהיה לו בעיה אם התחרות החדשה בעיר תפנה גם לקהלי יעד שלו", אומר איתי שפרן, אנליסט בכיר בצ'מנסקי בן שחר.
"אנחנו נותנים שירות אחר ללקוחות שבאים אלינו", אומר רוזנבלום ממליסרון. "הוספנו פינות ישיבה מיוחדות עם ספות שהזמנו במיוחד מטולמנ'ס - ושידרגנו את השירותים".

5. מול הים: למבקרים מתחיל להימאס

אי אפשר לבקר באילת בלי לעבור בקניון מול הים, וליהנות מקניות ללא מע"מ. אף שאין לו תחרות אמיתית, הוא לא שוקט על השמרים - ועובד כל הזמן על הבאת לקוחות. בעונות החלשות הוא יוצא בפעילויות כמו מסיבות רחוב מחוץ לקניון או חלוקה מאסיבית של קופונים בבתי מלון בעיר, עבודה עם ועדי עובדים במרכז ויציאה במבצעים.
ואולם עד כמה שהוא טוב בשימור, הקניון לא עוסק מספיק בהתחדשות. אף שהוא סיים באחרונה תהליך של שיפוץ, לאורך השנים הקניון האילתי לא ממש משתנה מבחינת התמהיל - ולעתים נראה שלישראלים שמגיעים לאילת שוב ושוב מתחיל להימאס ממנו.
הקניון מתכנן אמנם להרחיב את חנות זארה לנשים, כך שתכיל גם את זארה לגברים וילדים, אך עוד לא הכניס את רשתות האופנה הבינלאומיות המובילות. אייס מול שנפתח באילת מציע תמהיל שונה והפדיונות של השוכרים נמצאים במגמת עלייה, ובימים אלה נמצאים בתכנון כמה מרכזים מסחריים באילת - ומול הים צריך לתחיל להכין את עצמו ליום סגריר.

6. הגרנד קניון: מנסים לשמר את הצרכנים מהקריות

הגרנד קניון של מליסרון, שבשנה שעברה דורג במקום העשירי והיה במגמת ירידה, עולה השנה למקום השישי. הוא הקניון העירוני המצליח בחיפה, אך קיים ספק אם גם בדירוג של שנה הבאה הוא ימשיך לשמור על מעמדו.

עם פתיחת הקניון החדש של איקאה ושיכון ובינוי, לא מן הנמנע שהוא יאבד חלק המשיכה ללקוחות מהקריות. הקניון עובד על פתיחת קומלפקס של 18 בתי קולנוע, לאחר שלפני כשנתיים סגר את בתי הקולנוע. אלה יתחרו ב–yes פלאנט בחיפה ובבתי הקולנוע המתוכננים ליד האצטדיון החדש בעיר.

"הפדיונות בגרנד קניון עלו ב–7% לעומת שנה קודמת והם מתקרבים למיליארד שקל בשנה", אומר רוזנבלום. "יהיו לו יתרונות רבים על פני הקניון שיפתחו שיכון ובינוי יחד עם איקאה: הוא מציע את חדר הכושר הגדול בצפון, ואנחנו מוסיפים תוספת בנייה על הגג של 4,500 מ"ר למרפאות מכבי שירותי בריאות".

7. קניון איילון: מחכים לעוד קומה

קניון איילון שברמת גן יורד מקום אחד ביחס לשנה שעברה, אולי גם בגלל שלא עשה בשנה האחרונה מהלכים גדולים. במארס 2015 צפוי הקניון הראשון בישראל לעבור הרחבה משמעותית - פתיחת קומה נוספת. המהלך צפוי לשפר את מעמדו, שנחלש בשנים האחרונות. "עם השנים, קניון איילון נהפך לקניון משעמם ולא היה שחקן מספיק משמעותי בזירת הרשתות הבינלאומיות. הוא נתן לקניון עזריאלי תל אביב, קניון רמת אביב וקניון פתח תקוה לנצח אותו במבחן התחרות. כעת הוא יצטרך להביא תמהיל חדש מעניין ולשנות את האסטרטגיה השיווקית", אומר איתי שפרן, אנליסט בכיר בצ'מנסקי בן שחר.

"אחרי שנים שדובר על הנושא, אנחנו מתקרבים לפתיחת הקומה הנוספת בקניון", אומר תורן מעזריאלי. "זה ייתן לנו אפשרות להכניס לקניון איילון הרבה דברים שלא קיימים בו כיום, כמו חנויות של מותגים בינלאומיים מובילים".

8. קניון הזהב: נהנה מהקומה הנוספת

קניון הזהב בראשון לציון מתחיל ליהנות מההרחבה המשמעותית שעבר לפני יותר משנה, כשפתח את הקומה השלישית. לפי צ'מנסקי בן שחר, בתחילה נפגע הקניון מהזמן שנדרש כדי לאכלס את הקומה הנוספת, ובדרך איבד שוכרים ולקוחות. ואולם עם אכלוס החנויות והכנסת תמהיל מגוון ומעניין יותר, כמו פתיחת משחקיה גדולה חינמית, נהפך הקניון למגנט אזורי למשפחות.
ניתן למצוא בקניון מגוון של לקוחות וכמעט שאין בו "שעות מתות". הקניון מגיע די מוכן לתחרות הצפויה מול המרכז המסחרי של עזריאלי שמתוכנן להיפתח במזרח ראשון לציון.

10-9. קניון אבנת (הקניון הגדול): עובר מתיחת פנים

קניון אבנת בפתח תקוה של קבוצת מליסרון ירד מהמקום השביעי לשוויון במקום התשיעי. הקניון שיפץ השנה את רחבת המזון המהיר, ובנוסף מתוכננת פתיחת בית מלון ומגדל משרדים מעל הקניון.

"קניון אבנת עובר שוב מתיחת פנים, אחרי שנבנתה הקומה החדשה - ועכשיו אנחנו משדרגים את הקומות הקיימות. במקום שופרסל אנחנו מכניסים את גאפ ודה צ'ילדרנס פלייס והפדיונות עלו ב–7%", אומר רוזנבלום ממליסרון.

10-9. שבעת הכוכבים: כבר לא מגיעים מרחוק

נראה כי קניון שבעת הכוכבים בהרצליה, האהוב על תושבי הרצליה והשכונות הצפוניות של תל אביב, סובל מצמצום במרחק שהלקוחות מוכנים לעבור כדי להגיע אליו. אם פעם רבים מתושבי נתניה והוד השרון הגיעו לקניון, המרחב הזה מצטמצם עקב התחזקותם של קניון עיר ימים בנתניה וקיומו של קניון שרונים. הקניון יורד מהמקום השמיני בשנה שעברה, וחותם את דירוג עשרת הקניונים המובילים.

"הקניון כבר לא מצליח להביא לקוחות מרחוק, אלא רק מהרצליה וקצת מסביב. התחרות תהיה קשה אף יותר עם הרחבת סינמה סיטי בגלילות, שדרוג קניון רננים ברעננה ופתיחת השטחים המסחריים הנוספים בתל אביב", אומר שפרן מצ'מנסקי בן שחר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?