תורת הניהול של מייסד קופיקס |

"אם אתפוס אותך עם אשתי במיטה, אולי אוותר לך - אם אתפוס אותך קונה ממישהו אחר, לא אוותר"

"פעם תפסתי זכיין שלא קנה ממני, קניתי מרצדס חדשה, הלכתי אליו לעסק, דפקתי מסמר על הקיר, תליתי את המפתחות של המרצדס ואמרתי לו... אני הולך לחפש עורך דין שנוסע על סובארו מודל 82, ואומר לו - תגמור לרסק אותו, תחליף את הסובארו במרצדס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ספק אם האנשים הרבים שפנו לאבי כץ, מייסד קופיקס, בבקשה לפתוח סניף של הרשת שזוכה לסיקור נרחב ולאהדת הציבור, ימשיכו לעשות זאת אחרי שיקראו את הדברים שאמר אתמול בכנס איגוד המסעדנים.

"אצלי ידעו, אני אגיד את זה גס. הייתי אומר - שאם אני אתפוס אותך עם אישתי במיטה, אולי אוותר לך. אבל אם אני אתפוס אותך קונה משהו לא ממני, לעולם לא אוותר לך. אני ארדוף אותך כל החיים. פעם תפסתי זכיין שלא קנה ממני, קניתי מרצדס חדשה, הלכתי אליו לעסק, דפקתי מסמר על הקיר, תליתי את המפתחות של המרצדס ואמרתי לו - אתה רואה, אני תולה את המפתחות של המרצדס פה, והולך לחפש עורך דין שנוסע על סובארו מודל 82, ואומר לו - תגמור לרסק אותו, תחליף את הסוברו במרצדס. באותו ערב המשפחה שלו ישבה אצלי וביקשה סליחה".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

פישמן: "אני נהנה מבועת הנדל"ן; אני אחראי לבעיה - לא לפתרון"

חדשות רעות לעובדי בבילון: כשליש מהם יפוטרו היום

אבי כץ

כץ אמר את הדברים בכנס של איגוד המסעדנים שנערך במסגרת תערוכת "ישראפוד". בין שלל הציטוטים תאר כץ (שהיה בעברו הבעלים כפר השעשועים, ששת וורדינון) את המתווה שלו לניהול רשת עם זכיינים.

כץ השווה את ניהול הרשת תחת זכיינים לשולחן שעומד על שלוש רגליים. תחילה טען כץ שבעל רשת צריך לתחזק פחד במערכת היחסים מול הזכיינים. ה"רגל" השנייה שדרושה לניהול זכיינים לדברי כץ היא כבוד: "מספר בריתות המילה, ההלוויות, וההליכה לרב פירר שאני הייתי בהם בחיים שלי, אי אפשר לספור. הרבה יותר מחבר מרכז מפלגה. תן לבנאדם כבוד קבל הכל".

השלישית מבחינתו היא אטרקטיביות של הזכיין: "האטרקטיביות כוללת פרנסה יומיומית שוטפת. כי אם אין לו מה לאכול הוא ידפוק אותך ויגנוב אותך... אל תקחו דמי זכיון בהתחלה, או קחו סכום סמלי, ובעתיד תעשו איתו אקזיט. אתם תהיו אימפריה, לא הוא. אנשים יצברו נכסים אצלכם".

"טיפ ממשה רבנו"

כץ לא חסך ביקורת מהזכיינים והסביר כיצד להתנהג איתם בקשיחות. "מי שיש לו עסק מצליח, רוב היום עסוק בלהדוף אנשים שרוצים לפתוח סניף שלו. הם מתחננים, אבל אל תתפתו. יום אחרי שהזכיין יפתח את הסניף הוא יתחיל להאשים אתכם - הוא מתקשה, הוא מפסיד, הוא מרוויח, הוא עצלן מדי, אבא שלו יודע את זה ולכן הוא זרק אותו מהעסק שלו ושלח אותו לפתוח סניף שלכם..."

"עם ישראל לא השתנה בכלום. הוא יצא ממצרים, קיבל 10 מכות, העבירו אותו את הים, נתנו לו מן, וכל שלושה ימים הוא צועק לאלוהים 'איפה אתה'. רש"י אמר: משל למה הדבר דומה? לילד שאבא שלו הולך איתו בשדה מלא באבנים וקוצים. לאחר שהילד צועק שקשה לו, אבא שלו מרים אותו על הכתפיים. הילד מבסוט, ואז בא מולו מישהו והוא שוכח שהוא על אבא שלו, אז הוא שואל את האיש - ראית את אבא שלי? ראית את אבא שלי? אבא שלו מתרגז, מוריד אותו לקוצים, ועוד פעם הילד בוכה, ושוב פעם הוא נושא אותו על הכתפיים".

סניף קופיקס באבן גבירול

כץ המשיך: "אני למדתי איך להתעסק עם 252 זכיינים (מספר החנויות שניהל בעבר בשיא של כפר השעשועים, ורדינון, ששת ובייבי לנד) . אני אתן לכם את הטיפ, שלמדתי ממשה רבנו. רש"י מלמד שלא צריך לזרוק את הילד לקוצים. מספיק כל רבע שעה למשוך לו ברגל ולהגיד הלו, אני כאן, שלא תתבלבל לחפש אותי, אתה על הכתפיים שלי".

כץ ושותפיו תכננו תחילה למכור זיכיונות תמורת 300-200 אלף שקל לזיכיונות, אולם לאחר שספגו ביקורת קשה שינו את המודל העסקי והכריזו כי יפתחו 50 סניפים שיהיו בחצי השנה הראשונה לפעילותם בבעלותם, ורק לאחר שיראו כי הם רווחיים יעבירו אותם לזכיינים. בנוסף, הודיעו כי לא יגבו כסף על הזיכיון ויעבדו במודל של חלוקה ברווחים.

"אתם פראיירים ואתם טמבלים"

כץ, שעלה לדבר אחרי הרצאתו של סהר שלום, מפקח מחוז תל-אביב לבריאות הסביבה, הביע תרעומת על הרגולציה בענף המסעדנות ובתי הקפה: "מאז שאני נמצא בענף חודש או חודשיים אני מכתיר אותו כענף הסובל ביותר במדינה, לא ידעתי שאפשר לסבול ככה. אני אומר לכם, זה לא יאמן מה שאתם עוברים. זה לא נתפס. אתם פראיירים ואתם טמבלים".

את הרצאתו סיים כץ כשסימן את קופיקס כתוצר של המהפכה החברתית של קיץ 2011: "מהי המהפכה החברתית? אנשים יצאו להפגין לפני שנתיים. אחרי שלוש ארבעה פעמים שבאו לשמוע את אייל גולן נאמר להם שזו מדינה דמוקרטית, והפגנות לא עוזרות, רק הקלפי. הגיעו הבחירות, והבוחרים אמרו את שלהם, שחררו את הקפיץ. כל הדתיים שהיו במחאה הצביעו בנט, כל החילונים לפיד, וחשבו - הראינו להם. עבר חודש וכולם חטפו שתי סטירות לפנים מהאנשים שבהם הם בחרו. שנתיים לאחר מכן הגיע אבי כץ, וניצב בלב המקום שבו נערכה המחאה עם שלט - אבל לא שלט נייר. שלט של חנות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד