חשיפת TheMarker |

קרטל הקפה: רשות ההגבלים פשטה על משרדי קפה קפה וחקרה את רולדין ולנדוור

לאחר שהממונה על ההגבלים התבטא בחריפות נגד תיאום המחירים לכאורה בין רשתות הקפה הגדולות, הרשות ערכה חיפוש במשרדי רשת קפה קפה וחקרה את בעליה וכן את בעליהן של רשתות קפה גדולות אחרות

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

רשות ההגבלים עוברת מדיבורים למעשים בפרשת קרטל הקפה: הרשות פשטה על משרדי רשת קפה קפה וחקרה את בעליה של הרשת, רונן נמני. הרשות חקרה גם את קובי חקק, מנכ"ל רולדין, המחזיק במחצית מרשת בתי הקפה והקונדיטוריות (יחד עם גולן עינת, בעלי ארומה תל אביב, המחזיק ב-50% הנותרים‏), ואת עופר קורן, בעלי רשת לנדוור שלה 25 סניפים. שלושת הבכירים שנחקרו שהו יחדיו בנסיעה שארגנה תנובה לסין לפני כחצי שנה.

הרשות ערכה חיפוש במשרדיו של נמני ובמחשביו. חקירתו של חקק בוצעה ככל הנראה כבר לפני כשבועיים. בעלי הרשתות שנחקרו מחזיקים בשלוש מהרשתות הגדולות בישראל. לקפה קפה 120 סניפים ולרולדין 44 סניפים. בעלי ארומה ישראל, יריב שפע, מסר שלא זומן לחקירה בנושא.

חקירת הרשות נפתחה בעקבות החשיפה ב–TheMarker לפני כשלושה שבועות, שלפיה בכירים ברשתות בתי קפה גדולות תיאמו ביניהם מהלכים עסקיים ובין היתר נועצו אחד בשני אם להגיב במבצעים והורדת מחירים להשקת המתחרה החדשה קופיקס. בעקבות הפרסום הודיע הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, כי מדובר בפרשיה חמורה מאוד לכאורה וכי הממונה יבצע בדיקה בנושא.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מה הצ'ופרים של קופות הגמל לסוכני הביטוח?

המשקיעים המוסדיים לא רוו נחת מביצועי ראש המוסד לשעבר

סניף של קפה קפה

רשות ההגבלים אף הוציאה צו מבית משפט השלום בתל אביב, המחייב את TheMarker למסור לאלתר את כל הקלטות השיחות שבוצעו עם נמני בקשר לתחקיר שפורסם. זאת, לאחר ש–TheMarker סירב למכתב דרישת נתונים מטעם הרשות.

תחקיר TheMarker חשף עדויות שגילו כי בעלים ומנהלים ברשתות בתי קפה גדולות מדברים ביניהם על העסקים ומחליפים מידע, וכי הם אף ניהלו שיחות בעקבות השקת קופיקס, המציעה מוצרים בחמישה שקלים. שיחות אלה הובילו לסטטוס קוו במחירים. בשיחות ביניהם הם דנו הבכירים בהיערכות למצב החדש שנוצר, החליפו אחד עם השני את הערכותיהם לגבי הענף שבו הם פועלים והגיעו למסקנה כי מחירי הקפה יישארו בעינם - ללא מבצעים וללא הורדת מחירים.

רונן נמניצילום: שוקה כהן

על מערכת היחסים העסקית הבעייתית בין בעלי רשתות הקפה המובילות בישראל, שלכל אחת מהן עשרות רבות של סניפים, ניתן היה ללמוד בין היתר מדבריו של נמני, שאמר שהוא לא מתכנן להוריד אפילו אגורה במחיר, שכן הוא ועמיתיו, בעלי הרשתות הגדולות האחרות, קיימו ביניהם שיחות בנושא, לאחר הפתיחה "הרעשנית" של קופיקס, וסיפרו מה כל אחד מהם מתכונן או לא מתכונן לעשות.

נמני סירב לחשוף בשיחה מיהם אותם בעלי רשתות בתי הקפה שעמם שוחח על מחירי הקפה העתידיים. הוא הבהיר כי מדובר ברשתות הגדולות והמשמעותיות ביותר וכי "אף אחד לא מוריד ‏(מחירים, עד"מ‏)". בתשובה לשאלה "מדוע הוא מאמין לדבריהם של אלה שכביכול אמורים להיות המתחרים שלו", ענה: "אני חבר של כולם ‏(...‏) אנחנו קולגות למקצוע, אני לא מתחרה ולא כלום. אנחנו און־ליין בקו טלפון ואני מדבר אתם ואנחנו בקשר עם כולם ובסך הכול חברים כולם ‏(...‏) זה כולנו ביחד. אני אומר לך, כל הרשתות הגדולות כולנו בקשר וכולנו מדברים ואף אחד לא הולך להוריד מחירים".

מנכ"ל רולדין, קובי חקקצילום: רן ברגמן

לדברי בעלי רשת קפה נוסף, לאחר פתיחת קופיקס הוא קיבל שיחת טלפון מבכיר בדלק ישראל, בעלת רשת קפה ג'ו וחנויות הנוחות מנטה, שביקש לדעת אם הוא מתכוון להציע מבצע רשתי בעקבות ההתפתחויות. "הוא רצה לדעת אם אני בתור רשת עושה משהו", סיפר הבעלים. "אמרתי לו שאני לא מתייחס, אז הוא אמר לי, 'גם אני חשבתי לא להתייחס, אבל רציתי לשמוע עוד דעה'". בתגובה נמסר מדלק ישראל ש"התקיימה שיחת חולין בין מכרים. השיחה לא עסקה בתיאום מכל סוג שהוא או בדרכי פעולה כלשהן. החברה מקפידה לפעול ופועלת לפי דין".

מרשות ההגבלים העסקיים נמסר בתגובה כי "רשות ההגבלים פתחה לפני כמה שבועות בחקירה בחשד לתיאום מחירים בין חלק מרשתות בתי הקפה. מחלקת החקירות והמודיעין של הרשות ערכה מספר פעולות חקירה, ביניהן חיפושים במשרדים ובחומרי מחשב. במסגרת הפעולות שנעשו זומנו מספר בעלים של רשתות בתי קפה לחקירה".

דיוויד גילהצילום: עופר וקנין

בכל הנוגע להוצאת צו בית משפט למסירת ההקלטות מסרה הרשות כי "רשות ההגבלים פועלת כדין תוך כיבוד העקרונות של החסיון העיתונאי. ככלל, הרשות מאמינה שלעיתונות יש תפקיד חשוב בקידום התחרות בישראל".

מרשת קפה קפה נמסר בתגובה: "לרשת אין ולא היה מה להסתיר, היא שיתפה ומשתפת פעולה עם כל אשר פונה או יפנה אליה". מרולדין נמסר כי "מעולם לא תואמו מחירים עם רשתות אחרות, ואנשי החברה ענו לכל השאלות שנשאלו בנושא".

מלנדוור נמסר בתגובה: "שיתפנו פעולה עם החקירה. מעולם לא תיאמנו מחירים. אנחנו בטוחים כי הממונה יבצע את עבודתו נאמנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר